Jak wybrać okulary korekcyjne?

117 komentarzy

Od wielu lat okulary korekcyjne nie służą już wyłącznie do korygowania wad wzroku, lecz stały się elementem ubioru takim samym jak buty, nakrycia głowy, biżuteria i wiele innych dodatków. Jedne mają mniejsze znaczenie i są praktycznie niezauważalne (np. zegarek, który chowa się pod mankietem), a inne, choć z pozoru również mało istotne, to mają ogromne znaczenie. Do tej kategorii bez wątpienia można zaliczyć okulary korekcyjne. One w bardzo istotny sposób wpływają na to jak jesteśmy postrzegani, ponieważ znajdują się w centralnej części twarzy, w dodatku okularnicy noszą je na nosie od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Warto zadbać o to, by były odpowiednio dobrane pod względem jakości, wielkości, kształtu i koloru. W końcu twarz to część ciała, która skupia największą uwagę naszych rozmówców.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 1Fot. Wiktor Franko

 

Przygotowałem okularowy poradnik, którego partnerem jest sieć Ambasadorzy Luksusu. Skupia ona najlepsze w Polsce salony optyczne mające w swojej ofercie oprawy i okulary najbardziej prestiżowych marek (m.in. Persol, Bvlgari, Chanel, Giorgio Armani, Miu Miu, Prada, Dolce&Gabbana, Oliver Peoples i wiele innych). Znajdziecie w nich nie tylko najnowsze kolekcje topowych marek, ale także fachowe doradztwo (personel tych salonów regularnie bierze udział w szkoleniach, a jakość obsługi jest badana przez zewnętrzne firmy). Adresy salonów znajdziecie na końcu wpisu.

 

CO MÓWIĄ TWOJE OKULARY?

Odpowiednio dobrane oprawki mogą stać się twoim znakiem rozpoznawczym na długie lata, co też potwierdza ich ogromne znaczenie w kreowaniu wizerunku. Osoby takie jak Jurek Owsiak, Woody Allen, Yves Saint Laurent, John Lennon, Kuba Wojewódzki trudno wyobrazić sobie bez charakterystycznych oprawek na nosie.

Czy okulary dodają inteligencji? Oczywiście, że nie i po ich założeniu nie przybędzie ci IQ, ale bez wątpienia dodają powagi, a stereotyp okularnika-inteligenta wciąż jest aktualny. Dla jednych jest to zaletą, dla innych wadą, ale nie ulega wątpliwości, że za pomocą okularów można kreować własny wizerunek eksponując pewne cechy, a inne maskując. Ciekawym przykładem jest wymieniony Woody Allen – mężczyzna o bezradnej, chłopięcej i mało wyrazistej twarzy. Gdyby nie czarne rogowe oprawki, to mało kto zapamiętałby jego twarz.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 11Czarne rogowe oprawki – znak rozpoznawczy Woody Allena, fot. wsj.com

Podobnie jest z osobami bez włosów, czego ja jestem najlepszym przykładem. Fryzura pozwala kształtować charakter twarzy, ale  jeśli jej nie ma, to te funkcje mogą przejąć inne dodatki. Okulary idealnie się do tego nadają. Przez ostatnie 12 lat nosiłem różne kolory, kształty i formy oprawek. Uważam, że najlepiej wyglądam w grubszych, rogowych i takie wybieram od kilku lat. To samo polecam innym mężczyznom bez włosów.

Są także stanowiska i charakterystyczne twarze, które wymagają stonowanych oprawek. One nie powinny odciągać uwagi od twarzy i nie powinny być czynnikiem zakłócającym komunikację. To, co mówi ich właściciel powinno być najważniejsze. Dobrym przykładem są tutaj głowy państw i osoby o wysokich stanowiskach. Nasz prezydent Komorowski od lat nosi oprawki z cienkiego metalu, które w zasadzie nie odznaczają się na twarzy. Tak samo: Jerzy Buzek, Leszek Balcerowicz, Francois Hollande, David Cameron, Bill Clinton. Z kolei Steve Jobs nosił oprawki bezramkowe, które z dużej odległości były praktycznie niewidoczne. Nie potrzebował wyrazistych okularów. Gdy wychodził na scenę najważniejsze było to, co ma do powiedzenia i produkt o którym mówił. Jak widać, stawiał na minimalizm i prostotę nie tylko w produktach które tworzył.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 6 Steve Jobs i jego bezramkowe, minimalistyczne okulary, fot. apple.comMrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 5Ludzie władzy często wybierają cienkie metalowe oprawki, fot. europarl.europa.eu

 

JAK DOBRAĆ OKULARY?

Jak już wspomniałem na wstępie, poza korekcją wzroku okulary spełniają także istotną rolę wizualną, dlatego ważny jest odpowiedni wybór kształtu, wielkości, koloru i materiału oprawek. Większość poradników skupia się wyłącznie na doborze oprawek w zależności od kształtu twarzy (okrągła, owalna, trójkątna itd.), natomiast ja chciałbym potraktować ten temat znacznie szerzej.

W mojej ocenie najważniejsze są proporcje i wielkość oprawek i na tym się skupię w pierwszej kolejności. Okulary powinny tworzyć spójną kompozycję z naszą twarzą i odpowiadać jej gabarytom. Nie mogą być ani za duże ani za małe. Przykładowo mężczyźni o długiej twarzy powinni dobierać oprawki wysokie, gdyż oprawki o niskie będą jeszcze bardziej wydłużać twarz. Podobna zasada jest u mężczyzn o twarzy szerokiej i rozbudowanej – nie powinni oni wybierać oprawek zbyt wąskich, gdyż ich twarz będzie się wydawać jeszcze szersza. Poniżej ilustracja pokazująca o co chodzi w tych proporcjach i jak ważny jest wybór opraw o odpowiednim rozmiarze.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 2

Góra: wielkość oprawek odpowiednio dobrana do twarzy. Dół po lewej: oprawki za małe w stosunku do twarzy. Dół po prawej: oprawki przytłaczające drobną i szczupłą twarz. Ilustracja: Paweł Miedziński

Odpowiednie proporcje są ważne także ze względu na poszczególne części twarzy. Mężczyźni o dużym nosie nie powinni nosić małych oprawek, bo w ich otoczeniu nos będzie się wydawał jeszcze większy.

Kolor jest kwestią osobistych preferencji i trudno tutaj popełnić jakieś rażące błędy, aczkolwiek warto pamiętać o podstawowych zasadach. Dobrze, jeśli kolor oprawek będzie dobrany do koloru włosów, brwi czy brody w taki sposób by nie było zbyt dużego kontrastu. Przykładowo najczęściej stosowane kolory oprawek okularowych, czyli czarne lub srebrne będą się dobrze komponować z ciemnymi włosami (czarne, siwe, ciemny brąz), natomiast oprawki w odcieniach brązów i złote będą się dobrze komponować z włosami jasnymi (blond, jasne odcienie brązów, rude). To oczywiście tylko teoria, najlepiej samodzielnie wybrać oprawki po uprzednim zmierzeniu kilkunastu różnych kolorów.

W ostatnich latach bardzo modne stały się modele nawiązujące do rogowych opraw z szylkretu (ang. tortoiseshell ) – masy, której podstawowym składnikiem były fragmenty skorupy żółwia. Było to wyjątkowe, półprzezroczyste tworzywo, które wizualnie przypominało bursztyn, przybierając różne odcienie brązowego i żółtego. Od 1973 roku handel szylkretem został zabroniony i obecnie stosuje się imitacje z tworzyw, takich jak acetat. Mieszanie dwóch różnych kolorów w jednej masie powoduje, że każda para okularów wygląda inaczej – nie ma dwóch identycznych modeli. To nie jest powtarzalny nadruk, lecz prawdziwe trójwymiarowe tworzywo, pięknie prezentujące się w naturalnym świetle.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 3Oprawki nawiązujące do klasyków ze szylkretu. Słynny składany model 714 od Persola, tutaj w wersji do szkieł korekcyjnych (nowość w ofercie tej marki).

 

Dużą zaletą oprawek naśladujących szylkret jest też to, że pasują praktycznie do każdego typu urody, ponieważ mieszają się tam różne kolory – od zółtych aż po czerń.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 4Jeszcze bardziej efektowny wzór szylkretowy, model PO3052V marki Persol

Ryzykownym wyborem są oprawki w mocnych i kontrastowych kolorach w stosunku do twarzy(czerwone, zielone, niebieskie, białe). Fajnie wyglądają na ekspozytorze sklepowym, ale później okazuje się, że są mało uniwersalne, a poza tym zbyt agresywnie przyciągają uwagę.

 

JAKI KSZTAŁT WYBRAĆ?

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 7Prostokątne czy okrągłe? fot. persol.com

Najpopularniejsze modele męskich opraw mają kształt wpisujący się w prostokąt albo mniej lub bardziej zniekształcony okrąg. Wielu specjalistów od wizerunku uważa, że okulary okrągłe „zmiękczają twarz”, a także nadają jej wyraz dobroduszności, dlatego najczęściej wybierają je osoby związane zawodowo z działalnością charytatywną (np. Jurek Owsiak), a także osoby o duszy artystycznej (Johnny Deep, John Lennon, Zbigniew Cybulski, Woody Allen, Edward Dwurnik, postać Harrego Pottera) i przedstawiciele wolnych zawodów (projektant Paul Smith, prawnicy Piotr Schramm i Stefan Hambura, podróżnik Wojciech Cejrowski).

Z kolei oprawki prostokątne nadają twarzy inteligentny wygląd, kojarzą się z profesjonalizmem i z wyrazistymi poglądami, dlatego często wybierają je osoby związane z władzą, mediami, biznesem i pieniędzmi. Sądzę, że nieprzypadkowo premier Ukrainy Jeceniuk w ostatnich miesiącach zamienił delikatne i stonowane metalowe oprawki na czarne prostokątne z tworzywa sztucznego.

Okulary powinny być dobierane na zasadzie kontrastu, a nie harmonii jak to miało miejsce z kolorem i wielkością oprawek. Chodzi o to, by kształt oprawek był przeciwieństwem kształtu twarzy. Do twarzy okrągłej najlepsze będą oprawki kanciaste, do twarzy kwadratowej, prostokątnej lub trójkątnej – oprawki o zaokrąglonych krawędziach. To oczywiście tylko sugestie i nie namawiam do ich bezwzględnego przestrzegania. Ja mam okrągłą twarz, a dwie ostatnie pary okularów jakie zamawiałem miały zaokrąglone krawędzie. Czy popełniłem błąd? Teoretycznie tak.

MrVintage Recenzja Huawei 6

MrVintage pl Bloger i smartfon 12Fot. Piotr Polak

 

Jeśli podobają wam się jakieś oprawki i dobrze w nich wyglądacie, to olejcie zasady dotyczące kształtu. Na pewno przed zakupem warto zmierzyć jak najwięcej modeli oprawek by przekonać się w których będziecie się czuć najlepiej.

Ważne jest położenie górnej krawędzi okularów. Powinna się ona w całości lub częściowo pokrywać z linią brwi. Chodzi o to by nie tworzyć efektu podwójnych brwi (górna krawędź oprawek + linia brwi). Warto też zwrócić uwagę na sposób osadzenia mostka w oprawkach. Osoby o długim nosie powinny wybierać okulary z mostkiem opuszczonym niżej, który zasłoni częściowo górną część nosa. Z kolei osoby o małym nosie powinny szukać opraw z mostkiem umiejscowionym wzdłuż górnej krawędzi ramki.

Poniżej przykładowe modele oprawek dobrane do najpopularniejszych kształtów twarzy. Na podstawie proporcji wielkości takich jak: szerokość kości policzkowych, szerokość kości szczękowych, szerokość czoła i wysokość twarzy można wyróżnić kilka podstawowych kształtów twarzy: owalna, okrągła, kwadratowa, prostokątna, trójkątna.

1. Twarz owalna.

Ten typ twarzy charakteryzuje się regularnymi proporcjami, łagodnie zaokrągloną linią w okolicach brody i czoła, a najszerszy punkt znajduje się na wysokości kości policzkowych.  Ze względu na regularne proporcje i łagodne linie, ten typ twarzy jest najłatwiejszy w doborze oprawek. Pasować będą tutaj praktycznie wszystkie standardowe modele oprawek. Należy jedynie zwrócić uwagę, że twarz owalna może być także wyjątkowo podłużna, w takiej sytuacji oprawki nie mogą mieć zbyt małej wysokości. Klasycznym przykładem owalnej twarzy jest Steve Jobs, który konsekwentnie wybierał okrągłe okulary, choć według tych popularnych zasad powinien wybierać kształty kanciaste.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 12Ilustracja: Paweł Miedziński, zdjęcia okularów: persol.com

 

2. Twarz okrągła

Jak sama nazwa wskazuje, kształt twarzy mieści się w proporcjach charakterystycznych dla okręgu. Przykładem może być tutaj Kazimierz Marcinkiewicz, Marian Opania, Grzegorz Skawiński, Piotr Gąsowski.  Również moja osoba jest przykładem twarzy okrągłej. Dla zmniejszenia wrażenia ?okrągłości? najlepiej wybrać oprawki prostokątne o kanciastych kształtach.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 13Ilustracja: Paweł Miedziński, zdjęcia okularów: persol.com

 

3. Twarz kwadratowa.

Ten typ twarzy charakteryzuje się podobną szerokością i wysokością twarzy oraz kanciastym kształtem przypominającym właśnie kwadrat. Szczęka jest szeroka, podobnie czoło. Przykładem takiej twarzy może być Wojciech Mann, Bronisław Komorowski, Olaf Lubaszenko i Kamil Durczok. Polecałbym tutaj okulary lekko zaokrąglone. Oprawki powinny być o szerokości takiej jak twarz, pozwoli to zachować odpowiednie proporcje, oprawki zbyt wąskie dodatkowo poszerzą twarz.

 

4. Twarz prostokątna.

Twarz prostokątna ma kanciaste czoło i szczękę, czyli podobnie jak kwadratowa, ale jest zdecydowanie bardziej wydłużona. Przykładem może być tutaj Paweł Małaszyński  i Tomasz Kot. Okulary powinny zakrywać jak największy fragment środkowej części twarzy, dzięki temu nie będzie ona sprawiać wrażenia bardzo długiej. Sprawdzą się także szerokie zauszniki, które poszerzą optycznie twarz i podzielą ją na dwie części.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 15Ilustracja: Paweł Miedziński, zdjęcia okularów: persol.com

 

5. Twarz trójkątna.

Ten typ twarzy charakteryzuje się szerokim czołem i wąskim podbródkiem. Przykładem może być tutaj Jan Englert, Kevin Costner, Zbigniew Boniek i Kuba Wojewódzki. Należy wybierać oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią, a unikać szerokich kanciastych.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 14Ilustracja: Paweł Miedziński, zdjęcia okularów: persol.com

 

JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 10Metalowe czy z tworzywa sztucznego? fot. persol.com

Tutaj jest podobnie jak z kolorem – wybór materiału z którego wykonane są oprawki jest kwestią indywidualną. Jeszcze kilkanaście lat temu dominowały okulary metalowe, natomiast obecnie zdecydowanie popularniejsze są modele wykonane z tworzyw sztucznych. Przy tańszych oprawkach jest to plastik, a przy droższych acetat (octan celulozy) – specjalna masa, której pierwotnym składnikiem jest… bawełna.

Oprawki metalowe bez wątpienia są bardziej eleganckie, stonowane, dyskretne. Z kolei te z tworzyw sztucznych są grubsze i bardziej wyraziste. Ciekawym kompromisem pomiędzy oprawkami metalowymi, a tymi z tworzywa są modele łączące oba te materiały. To coś dla fanów klasyki z lat 50. Najbardziej rozpoznawalnym i modelowym przykładem są okulary Clubmaster z oferty Ray-Ban, ale inne marki też mają swoje odpowiedniki (np. Persol ma model 3105). Clubmastery stały się sławne dzięki hollywoodzkim produkcjom. Nosił je między innymi Kevin Costner w filmie „JFK”, Matt Damon w filmie „Utalentowany pan Ripley” oraz Tom Hanks w „Złap mnie jeśli potrafisz”.

mrvintagepl_Przeciwsłoneczne klasyki Kevin Costner Ray Ban Clubmaster

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się oprawki drewniane. Sam jeszcze ich nie testowałem, ale bez wątpienia wyglądają bardzo ciekawie i coraz więcej marek wprowadza je do swojej oferty. W aktualnej kolekcji Giorgio Armani pojawił się piękny model z drewna orzecha Canaletto.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 9Oprawki wykonane z naturalnego drewna, model AR7055K od Giorgio Armani

Jest jeszcze jeden istotny detal na który warto zwrócić uwagę mianowicie nanośniki, czyli element okularów, który opiera się na nosie. W oprawkach metalowych są one zazwyczaj silikonowe i optyk może je wyregulować i dostosować do szerokości nosa. Przy oprawkach z tworzyw sztucznych zazwyczaj nie ma takiej możliwości, zatem już w momencie przymierzania powinny leżeć na nosie idealnie. Jak będziecie mierzyć takie modele, to wykonajcie kilka ruchów głową by sprawdzić czy nie będą się zsuwać z nosa po kilkudziesięciu sekundach, ponieważ ich ciągłe poprawianie będzie uciążliwe.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 8Po lewej nanośniki regulowane, po prawej stałe, fot. presol.com

 

POSTAW NA JAKOŚĆ

Ja noszę okulary korekcyjne od ponad 12 lat i przez ten czas miałem styczność z produktami różnych marek szkieł i oprawek (od niskiej półki do wysokiej). Na podstawie własnych doświadczeń potwierdzam, że na okularach i szkłach nie warto oszczędzać, szczególnie jeśli nosimy je na nosie kilkanaście godzin dziennie (ja noszę 16-18 godzin). Komfort noszenia wysokiej jakości okularów wart jest wydania większej kwoty.

Zasada jest taka sama jak przy innych produktach – im wyższa cena, tym wyższa jakość. Oprawki dobrych marek optycznych są zazwyczaj lepiej zaprojektowane (to z kolei oznacza, że są ładniejsze, bardziej komfortowe), ale to nie jedyny argument. Lepsze materiały, dopracowane detale, staranność wykończenia – to docenia się przy codziennym noszeniu i przekłada się to także na żywotność okularów.

Z kolei szkła z wyższej półki gwarantują wysoką jakość widzenia, a oprócz tego mają wiele różnego rodzaju powłok ułatwiających czyszczenie, zapobiegających zarysowaniom, blokujących szkodliwe promieniowanie UV i refleksy świetlne. Jeśli masz dużą wadę wzroku, to zainwestuj w szkła o podwyższonym współczynniku załamania światła (tzw. szkła w wyższym indeksie). Są one znacznie cieńsze, lżejsze i nawet przy dużej wadzie nie wyglądają jak denka butelek.

Ze swojej strony rekomenduję soczewki marki Starvision należącej do firmy SEIKO (tak, tej od japońskich zegarków), które są znakomitej jakości (produkowane w Niemczech), przy zachowaniu przystępnej ceny. Kilka lat temu polecił mi je mój optyk i kolejne okulary zamawiałem już tylko z soczewkami Starvision.

 

POZOSTAŁE RADY OKULAROWE

1. Komputerowe badanie wzoru wykonywane często „gratis” w salonach optycznych nie jest wystarczające do właściwego określenia wady wzroku i prawidłowego dobrania soczewek.  Zawsze konieczna jest wizyta u lekarza okulisty.

2. Przy większej wadzie wzroku wybierz lekkie soczewki o podwyższonym współczynniku załamania światła (tzw. „szkła o wyższym indeksie”). Są one znacznie cieńsze i lżejsze. Niestety są także droższe.

3. Jeśli oprawka jest zbyt luźna lub zbyt ciasna, to poproś o inny rozmiar lub inny model, który będzie leżał lepiej. Stale opadające oprawki lub uciskające głowę będą bardzo uciążliwe.

4. Bardzo komfortowe są oprawki z zawiasami sprężynującymi (tzw. fleksy). Po pierwsze uniemożliwiają złożenie się oprawek po zdjęciu z głowy,  a po drugie pozwalają na swobodne odginanie zauszników na zewnątrz, dzięki czemu łatwiej się je zakłada i ściąga (nawet jedną ręką). Dzięki nim, zauszniki bardzo ładnie dostosowują się do głowy zapobiegając spadaniu z nosa i uciskaniu  skóry.

5. Podczas mierzenia oprawek koniecznie zwróć uwagę na długość zauszników. Nie mogą być za krótkie (częsty przypadek), ani za długie (rzadki przypadek). Wygięta końcówka zauszników powinna przylegać do głowy, a nie opierać się tylko na małżowinie usznej. Końcówka zausznika powinna też przylegać do głowy całą swoją długością, by nie powodowały miejscowego uścisku, który będzie bolesny.

6. Jeśli twoje oczy mają różne wady wzoru i te różnice są duże, to nie wybieraj oprawek z cienką ramką, ponieważ różnice w grubości soczewek będą widoczne.

7. Soczewki korygujące dużą krótkowzroczność lub astygmatyzm są grube na obwodzie, więc przy takich wadach nie należy wybierać oprawek bezramkowych lub z cienką ramką, gdyż masywne brzegi soczewek będą „wychodzić” z okularów.

8. Jeśli masz oprawki z silikonowymi nanośnikami, to wymieniaj je u optyka co kilka miesięcy (koszt max. kilkanaście złotych), ponieważ z czasem żółkną, zielenieją, a od wewnętrznej strony osiada na nich brud i tłuszcz.

9. Soczewki czyść specjalną ściereczką z mikrofibry, płynami do soczewek lub delikatnym płynem do mycia naczyń. Regularnie czyść także zauszniki i nanośniki. Nigdy nie czyść szkieł koszulą, t-shirtem, ręcznikiem papierowym, chustką higieniczną itp.

10. Z okularami jest jak z dżinsami. Czasem trzeba zmierzyć kilkadziesiąt par, by znaleźć te idealne, dlatego nie zniechęcaj się przy poszukiwaniach. Odwiedź kilka salonów optycznych, zmierz w każdym kilkanaście modeli z różnych marek i jeśli nie jesteś przekonany do zakupu, to zrób sobie zdjęcia  i na spokojnie przemyśl to w domu.

 

PARTNER WPISU

Poradnik powstał w ramach współpracy z programem Ambasadorzy Luksusu, który skupia najlepsze salony optyczne w Polsce sprzedające okulary luksusowe (m.in. Bvlgari, Chanel, Giorgio Armani, Miu Miu, Prada, Persol, Dolce&Gabbana).  Pomysłodawcą tego programu jest grupa Luxottica, światowy lider w branży optycznej, właściciel takich marek jak: Ray-Ban, Oakley, Vogue Eyewear, Persol i wielu innych, który postanowił wyróżnić najlepsze salony optyczne zapewniając im szereg specjalistycznych szkoleń podnoszących jakość obsługi klienta i znajomość sprzedawanych produktów. Tytuł Ambasadora Luksusu będzie przyznawany na jeden rok, a jego odnowienie i przyjęcie nowych członków będzie weryfikowane m.in. poprzez badania typu Tajemniczy Klient. Celem programu jest zagwarantowanie polskim klientom jak najlepszej obsługi i jak największego wyboru luksusowych okularów z portfolio Luxottica.

ADRESY SALONÓW NALEŻĄCYCH DO PROGRAMU AMBASADORZY LUKSUSU:

BIELSKO-BIAŁA, Avanti, ul. 11 listopada 4; Interoptyk, CH Sfera; KATOWICE: Studio Optyczne 44, ul. Mariacka 7, Studio Optyczne 44, CH Trzy Stawy; JÓZEFOSŁAW K.WARSZAWY, Optyk Tondryk, ul. Geodetów 23; KRAKÓW: Pracownia Optyczna T. Kowalczyk, ul. Zwierzyniecka 17; LUBLIN: Ocular Canada, CH E.Leclerc, ul. Zana 19; OPOLE: Siejka Optyk, ul. Reymonta 8A; POZNAŃ: Optyk Ciszak, ul. Fredry 1, Optyk Janachowscy, pl. Wolności 2; TORUŃ: Sun&Lens Center, ul. Szeroka 43; Optometria Karczewski, Rynek Nowomiejski 25; WARSZAWA: Andy&Mag, pl. Dąbrowskiego 2/4; Andy &Mag, CH Promenada; Optique Exclusive, ul.Nowy Świat 1; Perfect Vision, ul. Stawki 2A; Perfect Vision, Krakowskie Przedmieście 47; Perfect Vision, Nowy Świat 64; Optyk Trzaska, pl. Piłsudskiego 2; Optyk Trzaska, pl. Wilsona 4, Salon Optyczny Zdzisław Robak, ul. Nowy Świat 2, Salon Optyczny K.Robak, ul. Polna 54

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 16

 

Podobne wpisy

117
Dodaj komentarz

avatar
66 Comment threads
51 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
79 Comment authors
RafałMarcinLillaJakubMarysia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam Michał w końcu blog w swoim tempie, pozdrawiam okularnik od 23 lat

Cwieku
Gość
Cwieku

Zupelnie nie na temat. Mozesz potem usunąć ten wpis. Mam pomysł na kolejny temat.

Przechowywanie marynarek w „Otwartych szafach” Przechowywanie butów (fajne szafki na buty). Wieszaki do ubrań.

Wojciech
Gość
Wojciech

Jako ciekawostkę do wpisu mogę dodać polską firmę Liw Lewant. Specjalizują się głównie w oprawach bezśrubowych. Swoje kupiłem z 5 lat temu. Jakość wykonania dla mnie fantastyczna – oprawki wyglądają i działają dokładnie tak samo, jak w momencie kupna. Sprawiają wrażenie niezniszczalnych. Szkoda tylko, że stylistyka kuleje – chociaż z tego, co widzę, pojawiły się oprawki z drewna.

Mateusz
Gość
Mateusz

Potwierdzam. Od prawie roku mam poniższy model i bardzo sobie chwalę.
comment image?8fd4cc2465ba7ee0009add35587b2d76

Bartek
Gość
Bartek

Mogę prosić o podanie numeru lub nazwy tego modelu?

Andrzej
Gość
Andrzej

Świetny artykuł, chyba się napracowałeś? ;)

A jakie marki oprawek poleca Mr Vintage? Czy warto płacić 500-600 zł za oprawki?

Tomasz
Gość
Tomasz

Ja osobiscie polecam Ray-Bany, u mnie wytrzymaly 4 lata, a przy codziennym noszeniu i aktywnym trybie zycia to chyba calkiem sporo.

Teraz od niedawna mam oprawki Davidoffa – nawet chyba wygodniejsze niz Ray-Bany, ale to pewnie zasluga tego ze sa nowe :)
Co do wzornictwa to mi osobiscie podobaja sie wlasnie Ray-bany (klasyka), Davidoff, kilka fajnych modeli ma Armani.
A jezeli oprawki „bezramkowe” to tylko Silhouette.

Jesli ktos nosi na codzien to nie warto oszczedzac.
Pozdrawiam.

Bartek
Gość
Bartek

Moscot oryginals/ American Optical/ Tart arnel opticals / dodam jeszcze randolph engineering , ale to już przeciwsłoneczne , oto moi faworyci. Też okularnik bez jednego oka od urodzenia ;p pozdro

PoprostuBartosz.pl
Gość

Mam taki problem, że podobają mi się jedynie te wszystkie „drewniane” oprawki, uwielbiam kolor i fakturę bambusa. Tylko, że takie drewnianopodobne do garniaka raczej nie przejdą, co najwyżej casualka. Jak żyć.

Bartek
Gość
Bartek

Ostatnio przeczytałem tekst ,który mnie rozweselił. spróbuję przytoczyć ” Są te wszystkie zasady o tym, jak się ubierać, i jest on … Johnny Depp . ..” ;) Pasują w stylu Jamesa Deana zawsze ;]

Lukasz Tomaszewski
Gość
Lukasz Tomaszewski

fajny wpis az blagal o zdjecie Jurka Owsiaka

Maciek
Gość
Maciek

„Komputerowe badanie wzoru wykonywane często ?gratis? w salonach optycznych nie jest wystarczające do właściwego określenia wady wzroku i prawidłowego dobrania soczewek. Zawsze konieczna jest wizyta u lekarza okulisty.” No tu się nie zgodzę. Mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Lekarz poświęcił mi jakieś 5 minut włącznie z wypisaniem recepty, dlatego powtórzyłem badanie u mojego ulubionego optyka (Warszawa ul. Kasprowicza). Trwało godzinę i wynik był inny niż na recepcie. Badanie musi być dokładne i robione bez pośpiechu bo potem będzie tylko kłopot ze źle dobranymi szkłami. Czy to będzie u lekarza czy u optyka to bez znaczenia, zarówno lekarz jak i optyk w… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość
Łukasz

Też chciałem nawiązać do tego fragmentu. Obecnie na rynek pracy wchodzą magistrzy optometrii, którzy są wyspecjalizowani w dobieraniu soczewek okularowych i kontaktowych. Bardzo często potrafią zrobić to lepiej niż okuliści. Jeżeli ktoś potrzebuje dobrać tylko soczewki, nie trzeba koniecznie iść do okulisty. Nie namawiam oczywiście do nie chodzenia do lekarza, bo trzeba badać oczy pod kątem chorób. Przeszkolony optometrysta też będzie potrafił zwrócić uwagę jeżeli coś niedobrego będzie się działo z oczami i zalecić pójście do lekarza okulisty.

wuner
Gość
wuner

Po prostu nie można iść do kiepskiego okulisty :)
Sam zmieniłem przychodnię okulistyczną i teraz jestem bardzo zadowolony. Ostatnie badanie wzroku wykonywane przez optometrystę trwało około godziny. W zamian za to mam idealnie dobrane soczewki.

Cwieku
Gość
Cwieku

Sam jestem lekarzem (anestezjologia). Polecam faktycznie chodzenie do optometrysty. To sa fizycy i oni lepiej dobiora okulary niz lekarz. Lekarz ma leczyc a nie zajmowac sie pierdolami takimi jak dobranie okularow. To jest jakies 5% wiedzy ktora okulista musi posiasc. To jedna z najtrudniejszych specjalizacji jezeli idzie o chirurgie. Wiec lekarze robia to niechetnie bo jest to generalnie nudne i nie przynosci kasy. Prawdziwa frajda to zazwyczaj sala operacyjna.

Sam dobieralem okulary u optometrysty i lekarza. Optometrysta ma wieksze pojecie.

Piotr
Gość
Piotr

Bardzo przydatny artykuł. Brakowało mi tak rzetelnej wiedzy na temat okularów.

Jako osoba, która ponad dziesięć lat nosi okulary i orientuje się w światowych markach, mogę zdecydowanie polecić Wam okulary firmy Moscot z Nowego Jorku. Wiem, że w Polsce też są dostępne od jakiegoś czasu w Krakowie. Woody Allen ze zdjęcia z artykułu, ma model okularów właśnie tej marki. To co ich charakteryzuje to ponadczasowe wzory i doskonała jakość.

Pozdrawiam.

Olgierd
Gość

Coś mi się wydaje, że nie mam zbyt wiele do powiedzenia w tym temacie ;-)

Damian
Gość

Mr Vintage będąc w temacie moze jakies sugestie dot. czyszczenia szkieł? Każdy okularnik wie ze przyspaza to sporo problemów. W jaki sposób czyści szkła Mr Vintage – preparaty czy płyn do naczyń woda? Ososobiscir zainwestowałem ostatnio w najwyższej jakości model szkieł marki essillor do moich persoli – niestety mimo zapewnień efekt jest podobny jak w przypadku szkieł o polowe tańszych – szybko sie brudzą :(

Moze jakies rady w tym zakresie ? Pozdrawiam

wojtek
Gość
wojtek

Najładniejsze okulary robi firma Moscot, polecam ;)

ps, świetny wpis!

John
Gość
John

Hej, chyba wystąpił mały problem z obrazkami dotyczącymi kształtów twarzy: przy twarzy kwadratowej nie ma ilustracji, a przy prostokątnej jest obrazek z kwadratowej – a właśnie ta twarz przypadła mi w udziale :)
Pozdrawiam!

Outdersen
Gość

Niektóre modele chwytają za serce ; )

DolceGusto
Gość
DolceGusto

Kilka miesięcy temu kupiłem Persole 9649 z brązowego szylkretu.. Mam wrażenie, że szkła są wsadzone pod nieco innym kontem i zmienia to w moim odczuciu charakter oprawki ;/

Rafał
Gość
Rafał

to zmień konto albo bank

Adam
Gość
Adam

A jaką masz dokładnie wadę wzroku?

Dawid
Gość
Dawid

Mr. Vintage , dobrze pamiętam, że Ty swoje Persole kupowałeś na allegro? Jeśli tak, to jesteś w stanie podać nazwę użytkownika, albo linka? Dziękuję za artykuł, bo już od pół roku przygotowuję się do zmiany oprawek :)

vtomasz
Gość

Świetny wpis. Właśnie jestem przed wyborem nowych, kolejnych oprawek, co bardzo ułatwi mi ten wpis.

Bartek
Gość
Bartek

Mr. Vintage jaki to model Persoli, ten czarny po lewej ->comment image ??

qq
Gość
qq

Ja ze swojej strony polecam także soczewki z Jeleniogórskich Zakładów Optycznych, które mają bardzo trwałe powłoki przeciwko zarysowaniom, a zwłaszcza tłuszczowi. Generalnie powłoka zapobiegająca przyleganiu tłuszczu jest warta dopłacenia kilkudziesięciu złotych, bo efekt zapalcowania powstaje dużo później.
Poza tym warto kupić także okulary korekcyjne przeciwsłoneczne. Różnica w cenie to ok. 60 zł więcej za barwienie szkieł, a przy większej wadzie wzroku komfort jest odczuwalny bardzo wyraźnie.

Bartek
Gość
Bartek

Również uważam, że to świetny wpis. Zabrakło jednak w moim odczuciu najważniejszej informacji, mianowicie doboru oprawek do stroju. Np:
czy okulary z czarnymi ramkami będą pasowały do każdego koloru garnituru?
Czy można mieć jedną parę okularów do garnitury oraz casualu po godzinach?
a może nie ma to żadnego znaczenie?

Ps. Czy model okularów Liw Lewant pokazany powyżej przez Mateusza pasuje do garnituru? (różne odcienie granatu)

comment image?8fd4cc2465ba7ee0009add35587b2d76

rb100
Gość
rb100

Powtórzyły się tu kilkukrotnie komentarze typu „jak się nosi codziennie, to nie ma co oszczędzać!” – i jest to zapewne słuszne. A co, jeżeli ktoś nie nosi codziennie? :) Czy są marki budżetowe gwarantujące przyzwoitą jakość i dobre wzornictwo?

thorn
Gość
thorn

O, dobrze, że znalazł się w zacnym gronie krakowski salon T. Kowalskiego.
Bogaty asortyment, świetne doradztwo i materiały najwyższej klasy. Polecam.

Andrzej
Gość
Andrzej

A ile kosztowały te soczewki Starvision? Jak i to wydatek?

wuner
Gość
wuner

Sam używam oprawek Ray-Ban’a – mają niezłą jakość przy przyzwoitej cenie. Poprzednie wytrzymały 4,5 roku, a lekko nie miały. W kwestii okularów przeciwsłonecznych – noszenie przy sobie drugiej pary okularów bywa uciążliwe. Sam używam soczewek Transitions od Essilora – mam takie 2w1. W zasadzie jedynym ich mankamentem jest ich nieściemnianie w samochodzie (szyby samochodowe blokują promieniowanie UV). Od jakiegoś czasu dostępne jest nowe zabarwienie – szarozielone. Wg optyka, u którego wyrabiałem okulary, byłem jedną z pierwszych osób w Polsce, która je zamówiła. W kwestii czyszczenia szkieł: nie sprawdzają się żadne szmatki, ściereczki, płyny itp. Najlepsza metoda, to: ciepła woda, odrobina… Czytaj więcej »

Michał
Gość

Panowie, trochę z innej beczki. Czy możecie polecić dobrego krawca z Poznania, który przerobi garnitur (skrócenie rękawów, spodni)?

Cronan
Gość
Cronan

Takie przeróbki to nie problem dla pierwszej lepszej pani z pogotowia krawieckiego, chyba że jakieś poważne skrócenie rękawów od góry. Ogólnie jeśli chodzi o najlepszych krawców w Poznaniu to zdecydowanie pracownia Krupa&Rzeszutko oraz pan Zbigniew Radlicki.

Janusz
Gość
Janusz

Witam, kiedys przy okazji wpisu na temat okularow slonecznych, ktos podal linka do stronki , gdzie mozna bylo „wirtualnie przymierzyc” poszczegolne modele. Za nic nie moge powtornie znalezc tej stronki. Moze ktos podrzucis tego linka ? Mam nadzieje, ze moja prosba jest czytelna ;). Pozdrawiam

Paweł
Gość
Paweł

Ja polecam oprawki marki Starck. Moim zdaniem najwyższa jakość, najlepsze dopasowanie dzięki świetnemu patentowi z zawiasami. W Dussedorfie jest piękny salon – mają tylko oprawki Starck i Alain Mikli.
Jeśli chodzi o kupno to polecam np. pret-a-voir uk (lub inne podobne angielskie sklepy online) – świetne ceny oprawek i dobre szkła z wyższym indeksem w cenie.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Michał ja w temacie bliżej zimy ,szukam kurtki co myslisz o tej Item number:691063 kapphal z góry dziekuje

Adrian
Gość
Adrian

Wszedłem sobie tak po prostu na Pana bloga bo dawno nie odwiedzałem, przed chwilą szukałem właśnie okularów, a tu taki wpis. Dzięki !

zet
Gość
zet

Polecam szkła od Szajny, bardzo dobra jakość i przyzwoita cena.

petro
Gość
petro

Panie Michale w jakim kolorze brac kurtkę na zimę do roboczego garnitury i v-neckow? Buty zazwyczaj mam czarne, garnitur granatowy i grafitowy, jak v-necki (granat, bordo, krwista czerwien, pomarańczy, olivka) to noszę je do jeansów. Zastanawiam się miedzy grantem i czernia.

comment image

.

Robert
Gość
Robert

W poniedziałek mam spotkanie w Pałacu Prezydenckim -podsumowanie projektu. Godzina 13-15.W zaproszeniu nie ma informacji o stroju.Jaki garnitur? Błękitny? Szary? Czarny? + buty?
Takie brogsy do błękitnego czy czarne
http://www.sharperliving.co.uk/sebagos-leather-cloth-brogues/sebago-tan-wax-cloth-brogues/
jestem w kropce bo nigdzie nie ma wiadomości na ten temat

Lukasz Tomaszewski
Gość
Lukasz Tomaszewski

Widzialem ostatnio piekna czarna casualowa koszule Polo by RL, biale perlowe guziki, dyskretne chabrowe logo marki, sliczna. kusila ale nie kupilem bo bo je sie ze do blondyna o jasnej karnacji skory taki kolor nie pasuje i nie wiem tez za bardzo z czym ja moglbym zgrabnie laczyc. Macie czarne koszule, jak sobie z nimi radzicie, czy uwazacie ze pasuja tylko do ciemnowlosych opalonych mezczyzn?

Robert
Gość
Robert

Zapomniałem że mam na półce Protokół dyplomatyczny Orłowskiego, ufff…odetchnąłem.Nie muszę się spinać ze strojem.

Redfacet
Gość
Redfacet

Dlaczego w artykule nie ma słowa o okularach wykonanych z kości (rogu)? Odwiedziłem niedawno salon Cuttler & Gross w Londynie i zakochałem się w takich oprawkach. Cena wysoka, ale materiał naprawdę wspaniały.

Kamil
Gość
Kamil

Ja mam pytanie trochę odchodzące od samego dobierania oprawek, czy miejsca ich zakupu. Czy wymienialiście kiedyś same szkła w okularach? W końcu skoro raz dobraliśmy dobre oprawki, a wada się powiększyła to, czy opłaca nam się kupować nowe oprawki zamiast wstawić nowe szkła? Czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia i wie, gdzie można to zrobić na terenie Warszawy? Uprzejmie dziękuję za wszelką pomoc : )

Marcin
Gość
Marcin

Oczywiście nie ma problemu z sama wymianą szkieł i zrobią to w każdym zakladzie optycznym. Trzeba tylko mieć zbadany rozstaw i mieć wzorce szkieł które są razem z oprawkami. Ewentualnie można dociac szkla na wzór obecnych. Pozdrawiam.

Renata
Gość

Świetny artykuł, od razu podzieliłam się blogiem ze swoim chłopakiem, niech nim przesiąknie :-).

Barens
Gość

Świetny artykuł, który znalazłem zupełnie przypadkowo a przyda mi się ponieważ jutro jadę po okulary a do teraz zupełnie nie wiedziałem co wybrać. Teraz już wiem ! :) dzieki ! blog również na wysokim poziomie.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

A jest jakaś strona on-line, na której znajdę ceny oprawek Persol, czy Ray-Ban?

Bartek
Gość
Bartek

Jestem okularnikiem od 24 lat, nosiłem już niezliczoną ilość oprawek. Niedawno jedne z nich zakończyły swój żywot więc byłem zmuszony kupić nowe. Ile się trzeba nachodzić, żeby znaleźć czarne proste okulary, które nie będą zasłaniały mi połowy twarzy…a przy tym będą w miarę tanie. Wydawanie powyżej 500 zł na oprawki uważam za bzdurę, nie rozumiem w czym taki plastik jest lepszy od tańszego. Po 2 miesiącach poszukiwań znalazłem pasujące mi RayBany – w Polsce najniższa cena to 400 zł, w Londynie kupiłem je za 30f. Podsumowując – kupowanie w Polsce to katorga – wybór mały, ceny kosmiczne. A jeśli chodzi… Czytaj więcej »

Lars
Gość
Lars

W Kielcach Ray Ban 349 zł na Duzej

marada
Gość
marada

Polecam oprawki polskiego producenta marki LIW LEWANT. Produkty o bardzo dobrej jakości, komfortowe w noszeniu.

marcus
Gość
marcus

Ray Ban odkrycie polakow i rumunow…
W normalnym kraju to obciach :-)

anniasta
Gość
anniasta

zgadzam się :-)

Jakub
Gość

Tak jak ćwiczy się mięśnie ciała by były silniejsze, tak ćwiczy się mięśnie okolic oczu by polepszyć wzrok. Na zasadzie rozluźnienia mięśni oczu. Śledź naszego bloga a zobaczysz jak to robić ;)

Chaserabinov
Gość
Chaserabinov

Bardzo fajny i przydatny wpis, dzięki :)

anniasta
Gość
anniasta

mnie najbardziej przerażają strony gdzie można zamówić oprawy wraz z soczewkami, bez żadnej centracji lub pomiar na oko „w lustrze”, o zgrozo! potem przychodzi taki delikwent do salonu bo „nie widzi” :-) okulary gotowe w godzinę to też strata pieniędzy, wiadomo, że optyk wciśnie wszystko żeby produkt poszedł, nawet ten najtańszy. Niestety, ale soczewka musi być poddana dobrej obróbce żeby można było mówić o dobrym antyrefleksie, utwardzeniu czy dobrej powłoce odpornej na brud czy kurz :-) nie dajcie się robić w konia :-) co do nieszczęsnych rb, które mają jakąś ogromną rzeszę fanów w pl, nikt z użytkowników nie spotkał… Czytaj więcej »

Piotrek
Gość
Piotrek

Witam.

Spodobały mi się ostatnio jeden model oprawek, które zobaczyłem na zdjęciu pewnego muzyka. Nie mogąc nigdzie znaleźć podobnego modelu postanowiłem zapytać się kogoś bardziej obeznanego w kwestii oprawek korekcyjnych.
Oprawki widoczne są na tym zdjęciu. https://instagram.com/p/rXoIhcrNoX/?taken-by=stelthulvang
Co to za oprawki i gdzie mogę takie znaleźć?

Pozdrawiam.

maria_anna
Gość
maria_anna

teraz chyba modne sa takie okulary: http://born86.pl/category/okulary-clubmaster troche jak Mrozu i bardzo mi sie podobaja :) wygladaja troche jak raybany, ja sie nimi zachwycam :P

Tomek
Gość
Tomek

Soczewki ściemniające się w kolorze srebrnym lub brązowym – pasują do stroju nieformalnego i smart-casual?

Tomek
Gość
Tomek

Dla osoby do 30 roku życia – jak dobrać kolor ściemniania – tylko do oprawek?

Artur
Gość
Artur

A co sądzisz o takich drewnianych okularach https://www.showroom.pl/marki/505,gepetto? Mają bardzo ciekawy wygląd i zastanawiam się nad zakupem