fbpx

Sposoby wiązania szalików

10 komentarzy
Ponieważ zima nie odpuszcza a synoptycy zapowiadają powrót wielkich mrozów, to postanowiłem wrócić do tematu zimowego, a mianowice sposobów wiązania szalika.

Szalik jest dodatkiem garderoby wyjątkowo zaniedbywanym przez mężczyzn. Wielu uważa szalik za coś niemęskiego, inni notorycznie go gubią lub zapominają zabrać z domu. Szkoda, bo szalik przede wszystkim chroni nasze zdrowie, a poza tym może być świetnym dodatkiem do pozostałej części garderoby.

Sposobów wiązania szalika jest bardzo wiele, ale pozwolę sobie na omówienie tych najpopularniejszych i najłatwiejszych do zawiązania. Ponieważ węzły, które pokażę są różnie nazywane, to nie będę operował nazwami, których i tak raczej nikt by nie zapamiętał.


1. Pierwszy węzeł, to obecnie najczęściej spotykany rodzaj wiązania szalika jaki można zobaczyć na polskich ulicach. Jest to węzeł bardzo uniwersalny i prosty do wykonania, poza tym daje też łatwą możliwość regulacji stopnia zaciśnięcia szalika. Ten rodzaj węzła powinien być stosowany do szalików krótkich i średnich pod względem długości i niezbyt grubych. Moim zdaniem to zawiązanie najlepiej będzie pasować do garniturów i eleganckich kurtek. Nie polecam tego węzła do zestawów o charakterze sportowym czy też z kurtkami puchowymi.

2. Drugi węzeł jest już znacznie trudniejszy do wykonania a przez to praktycznie nie zauważalny na polskich ulicach. Sposób wiązania przypomina nieco wiązanie krawata.
Ten rodzaj wiązania jest idealny do długich szalików i świetnie będzie się komponował z eleganckimi płaszczami zapinanymi conajmniej do wysokości pach.

3. Trzeci węzeł można zawiązać dysponując długim i bardzo długim szalikiem. Doskonale sprawdzi się przy mroźnym wietrze, gdyż podwójnie oplata szyję. Zastosowanie bardzo szerokie: od zestawów w stylu casual do bardziej eleganckich.

Zachęcam też do kreatywności i tworzenia własnych kombinacji, czyli węzłów, które ja nazywam freestyle. Węzeł taki pozornie wygląda jakby został zawiązany zupełnie przypadkowo i w pośpiechu. Takie rodzaje wiązanie doskonale sprawdzą w się przy szalikach z grubej dzianiny, z których bardzo trudno będzie wykonać węzły przedstawione powyżej.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Mirczyński
12 lat temu

Ostatnio szukałem właśnie takich informacji i wcale nie było łatwo. Na YouTube znalazłem ten materiał http://www.youtube.com/watch?v=_X14XKtZzfw – myślę, że pokazuje bardzo fajnie kilka podstawowych wiązań. Drugi materiał to Perfect Knot, osobiście nie jestem pewien co o nim myśleć, ale na pewno jest ciekawy i jego sposób wiązania nie może zostać nie zauważony w jakimś miejscu publicznym :D (http://www.youtube.com/watch?v=Hq5dlc7t8k8).
Pozdrawiam

Vislav
12 lat temu

Witam,
zachęcam do wypróbowania „freestyle” sposób wiązania jaki zaadaptowałem z węzła żeglarskiego, czyli wyblinka.
To, że szalik jest istotnym elementem mojej garderoby można się przekonać po wynikach poszukiwania szalik

Pozdrawiam wszystkich szalikowców – bieżących i przyszłych.

pozdrowienia Vislav

Mr Vintage
12 lat temu

Marku, węzęł z drugiego linka faktycznie bardzo ciekawy. Trzeba mieć bardzo długi szalik, no i całkiem zwinne ręce :-) Żeby coś takiego zawiązać, to zapewne musiałbym to obejrzeć kilka razy.

Vislav, na twoją sympatię do szalików zwróciłem już uwagę jakiś czas temu, miałem nawet wstawić jakieś Twoje zdjęcie w przykładach węzłów, ale w końcu po długich poszukiwaniach znalazłem kilka fotek w internecie.

Zapomniałem jeszcze dodać, że wspomniany „freestyle” sprawdzi się nie tylko w przypadku grubych szalików, ale także w przypadku bardzo cienkich, takich jak używa Vislav.

majk
12 lat temu

Witam,

ja polecam drugi „węzeł” z poniższego obrazka
http://img268.imageshack.us/img268/5846/szalwezel.jpg

Pozdrawiam
Michał

Nerejd
11 lat temu

Ja tam mam sposób „golfowy”

Szalik owija się wokół szyi, ale środek przykładając do ust i nosa, a nie do kartu. Oplątuje się każdym końcem szyję i z nosa podwija się materiał na szyję i upleciony szalik. Jeżeli jest z cienkiego materiału można ładnie podciągnąć któryś koniec żeby tworzył niby opończę (końce szalika na plecach muszą być).

Generalnie bardzo ciepły, szybki splot. Można sobie odwinąć materiał i zasłonic twarz co – przy miękkim materiale, który ładnie schodzi z nosa pod uszy – kozacko wygląda ;D

Anonymous
10 lat temu
Anonymous
10 lat temu

Witam!
Mam pytanie, a właściwie prośbę – czy któryś z Panów będących w temacie wie, jaki szalik (firma, model,..) ma na sobie model z ostatniego obrazka na tej stronie (fryzura al’a Justin Bieber)?
Będę bardzo wdzięczny,
Robert

paweł
5 lat temu

Michale, może wpis o szalikach , np. czy kupować np. 100% poliakryl firmy Lee ?

Aleksy
5 lat temu

Zdjęcia niedostępne, rozumiem, że stary post, ale czy możnaby je reuploadować?

arr
5 lat temu
Reply to  Aleksy

Próśb o naprawienie zdjęć było wiele ale większość przemilczanych (a na mniejszość nie natrafiłem).

Niestety akurat dla tematu szalikowego to boli bo zdjęcia w odpowiednim rozdziale książki są fatalnej jakości i nic na nich nie widać. Tu też zdjęć nie ma. Szalikowa „zima”.