fbpx

Porady wyprzedażowe

9 komentarzy
W wielu sklepach 1 lipca jest datą, gdy rozpoczynają się wyprzedaże kolekcji wiosenno-letnich. To dobry czas na zakupy w okazyjnych cenach ubrań, butów i wielu innych dodatków. Co prawda daleko nam jeszcze do mega wyprzedaży, jakie spotyka się w USA czy w Wielkiej Brytanii, no ale „jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”.

Postanowiłem pokusić się o kilka porad dot. zakupów wyprzedażowych, które mam nadzieję będą pomocne dla męskiego grona czytelników, bo zakładam, że czytelniczki doskonale sobie radzą na „wyprzedażowych polowaniach”.

Daruję sobie ogólniki typu: bądź rozsądny, uważaj na chwyty marketingowe itp. a skupię się na poradach czysto praktycznych.

1. Nie kupuj „metek”.
Nie ulegaj szaleństwu zakupowemu tylko dlatego, że jakaś rzecz naszej ulubionej marki jest przeceniona o 70%. Duża przecena to w wielu przypadkach największa pokusa. Bardzo często tak dużymi przecenami objęte są rzeczy, które nie cieszyły się żadnym zainteresowaniem w normalnej cenie. W wielu sklepach na czas największych wyprzedaży trafia również towar z poprzednich lat, który zalega w magazynach.

Metka naszej ulubionej marki zazwyczaj gwarantuje jakość do jakiej nas przyzwyczaiła, jednak każdej marce zdarzają się nie trafione modele pod względem fasonu czy koloru.

2. Pytaj o rozmiary.
W wielu sklepach nie obowiązuje zasada „jak nie ma na sklepie, to znaczy, że nie ma nigdzie indziej”. Warto pytać obsługę o to, czy nie mają gdzieś na zapleczu rozmiaru, który nas interesuje. W wielu przypadkach obsługa po prostu nie wyrabia się z wynoszeniem brakujących rozmiarów. Cześć salonów ma również możliwość zamówienia brakującego rozmiaru z innych sklepów, mimo że jakoś specjalnie się tym nie chwalą.

3. Nie bój się przeróbek krawieckich.
W czasie wyprzedaży z większości modeli nie będzie już pełnej rozmiarówki, dlatego warto czasem wziąć do przymierzalni ubrania, które nam się podobają ale których nie ma już w naszym rozmiarze i zastanowić się czy z pomocą krawca dałoby się je dopasować do naszych rozmiarów.

Oczywiście tutaj też warto zachować umiar i zdrowy rozsądek, czyli nie róbmy sobie nadziei, że marynarkę, która jest 2 rozmiary za duża uda się przerobić w taki sposób, by nie straciła oryginalnych proporcji. Przeróbki, których nie należy się bać to przede wszystkim skrócenie spodni i skrócenie rękawów w kurtkach czy marynarkach.

4. Pytaj o możliwość zwrotu.
Możliwość zwrotu zakupionej rzeczy w czasie wyprzedaży to bardzo dobra sprawa, ponieważ zakupione ubrania możemy na spokojnie zmierzyć w domu, nie czekając w kolejce do przymierzalni. W wielu przypadkach będziemy mogli też zanieść takie rzeczy do krawca z zapytaniem o możliwość przeróbki, o której wspomniałem wyżej. Jeśli krawiec nam to odradzi, to towar zwrócimy.

5. Odwiedzaj sklepy, które zazwyczaj omijasz z powodu wysokich cen.
Wyprzedaż to świetna okazja do odwiedzenia sklepów, które lubisz z powodu bardzo wysokiej jakości produktów, ale zazwyczaj omijasz je z powodu zbyt wysokich cen. Szukaj tam rzeczy klasycznych i ponadczasowych, takich które nie znudzą się po jednym sezonie.

Unikaj modeli, które jeszcze kilka tygodni temu były „must have” a za kilka tygodni te kolory, wzory czy fasony wstyd będzie założyć. Lepiej kupić 2-3 rzeczy dobrych marek, które posłużą nam kilka sezonów, niż 6-8 rzeczy z sieciówek, które już w następnym sezonie nie będą się nadawać do założenia.

6. Kupuj bieliznę.
Bielizna to w wielu sklepach tzw. asortyment całoroczny, który rzadko jest przeceniany, ale są też sklepy, w których bielizna podlega normalnej przecenie i warto to wykorzystać robiąc „zapasy” na cały sezon.

Udanych zakupów!

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
14 lat temu

Jak zawsze rzeczowe porady. Dzięki.

Anonymous
14 lat temu

Znajoma twierdzi, że przynajmniej część towaru na wyprzedażach jest specjalnie wyprodukowana na wyprzedaże, z gorszych materiałów i mniej starannie. Nie jest to wiedza „wewnętrzna”, tylko porównanie oferty standardowej z wyprzedażową. Autor pracował w firmie odzieżowej, może by to skomentował?

mosze

Mr. Vintage
14 lat temu

Słyszałem takie informacje, ale to bardzo mało prawdopodobne.

Po pierwsze dobre marki nie mogą sobie pozwolić na takie rzeczy jak towar II gatunku w sklepach firmowych.

Po drugie ilość towaru, jaki zostaje po normalnym sezonie jest w wielu przypadkach wystarczająca do zapełnienia półek w salonie. Nie ma zatem potrzeby szycia specjalnych kolekcji na wyprzedaż, natomiast dość częste są sytuacje, że na wyprzedaż trafia do sklepów towar z poprzednich sezonów.

Anonymous
14 lat temu

Co byś szefie strony proponował dla kogoś takiego jak ja (174 cm wzrostu, szczupły, lat 18)? Jaki byś preferował styl, jakie marki (oczywiście nie bajecznie drogie. River Island, Cottonfield, Springfield – taka półka cenowa). Nie chodzi mi o to abyś napisał ubieraj się jak uważasz, bo tak robię cały czas. Pytam jakie są Twoje pomysły na letni look przy moich niezbyt okazałych gabarytach. Pozdrawiam

Anonymous
14 lat temu

Trochę głupie pytania zadajesz. Mr. V ma wybrać za Ciebie styl w jakim będziesz się czuł dobrze ?
No ktoś tu jest zbyt leniwy, a za stylistów się płaci i to nie małe pieniądze ;)

http://www.lovetoknow.com/top10/mens-clothing.html

Wejdź na te strony poczytaj popatrz co Ci się podoba.

Ja preferuję styl smart casual.

korbek
14 lat temu

Rzeczywiście pytanie trochę dziwne. Poszperaj w necie. Kilka moich sugestii:– Noś dopasowane ubrania (slim fit), ale oczywiście bez przesady,– Jeśli ubrania w paski – to tylko pionowe (wydłużają optycznie),– Nie podwijaj nogawek – skracają optycznie,– Jeśli to możliwe nie noś paska – wyraźna granica zaznaczona przez pasek – „skraca”,– Czarne wyszczupla, więc czarne koszule czy t-shirty nie są wskazane,– Najlepiej żeby buty były w zbliżonym kolorze do spodni, wtedy optycznie wydłużają, – Jeśli jesteś szczupły, to polecam trening siłowy (3 razy w tygodniu). Poczytaj o full body workout (FBW) – moim zdaniem to najlepszy plan treningowy na początek. Oczywiście trening… Czytaj więcej »

Anonymous
14 lat temu

Fachowe rady, dzięki.

Anonymous
14 lat temu

Fachowe rady, dzięki.

cat-i-ushka
14 lat temu

jedna uwaga do punktu nr 3 – niektóre firmy nie uznają reklamacji rzeczy przerobionych (np. zamka w kurtce, która miała skracane rękawy). warto się spytać przy zakupie, czy nie będzie ewentualnych problemów.

i do punktu nr 1 – mi się zdarzyło kupić z 70% obniżką kilka naprawdę wystrzałowych rzeczy. chyba czekały na mnie ;)
czasem po prostu coś się zapodzieje w magazynie albo inny klient się rozmyśli. no i Polacy wciąż są jeszcze ostrożni w kupowaniu soczystych kolorów i „innych” fasonów. więc praktycznie do końca wyprzedaży można coś świetnego upolować.