U Brytyjczyków jest zupełnie odwrotnie ? wystarczy zajrzeć do sklepów internetowych najbardziej znanych marek koszulowych (np. TM Lewin, Thomas Pink, Charles Tyrwhitt), by zobaczyć, że zdecydowana większość koszul, zarówno tych formalnych, jak i smart casualowych posiada podwójne mankiety. Tradycyjne mankiety na guziki, to u nich zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie. Koszule, które zobaczymy we wspomnianych sklepach internetowych występują w bardzo różnorodnych fakturach i wzorach. Koszule takie z powodzeniem założymy nie tylko do mocno formalnych garniturów, ale także do garniturów ?codziennych? czy do sportowych marynarek. Brak krawata przy takiej koszuli także nie będzie błędem. To kolejny mit, który warto obalić, bo często słyszy się rady, że „koszule z podwójnym mankietem nosimy zawsze z krawatem”.
Tradycyjne, klasyczne spinki bazują głównie na metalach szlachetnych takich jak złoto, srebro i platyna. Ich połysk, szlachetność i dostojność nie zawsze będzie dobrze wyglądać z koszulami o podwójnym mankiecie, ale o fakturze casualowej (np. krata vichy). Jeśli jeszcze taka koszula będzie założona bez krawata, to kontrast casualowej tkaniny połączonej ze spinkami o wyrazistym połysku może być zbyt duży. Spinka, pomimo, że jest bardzo mała w sensie fizycznym, to nieodpowiednie jej dobranie może popsuć cały efekt.
Jakie zatem spinki dobierać do koszul o mankiecie podwójnym, ale o charakterze bardziej smart casualowym niż formalnym? Jest kilka możliwości i postaram się skrótowo opisać i pokazać przykładowe modele.
Pierwsza propozycja to spinki węzełki/supełki, które dla mnie są spinkami typowo ?casualowymi? i najlepiej będą wyglądać do koszul o takim właśnie charakterze. Początkowo węzełki były po prostu ?zaślepkami? sprzedawanymi z nowymi koszulami, a klient po przyjściu do domu zastępował je własnymi prawdziwymi spinkami, ale obecnie węzełki traktowane są już ?pełnowartościowe? spinki o charakterze mniej formalnym. Praktycznie każdy brytyjski sklep internetowy ma w swojej ofercie ogromny wybór spinek supełkowych, niestety w Polsce są dość trudno dostępne (warto zapytać w Royal Collection, Emanuel Berg).
Węzełki występują we wszystkich możliwych kolorach i to uważam za ich największą zaletę. Kolor możemy dobrać do jednego z elementów naszej garderoby: skarpetek, poszetki, krawata czy też postawić na pełen kontrast i ze spinek uczynić najbardziej jaskrawy element ubioru. Spinkę supełkową możemy także wykorzystać jako ozdobę do wypełnienia butonierki, czyli dziurki w klapie marynarki.
Dół od lewej: Hawes&Curtis, TM Lewin, Thomas Pink.
Kolejna propozycja, to spinki emaliowane, które ciekawym rysunkiem, wzorem czy kolorem burzą stereotyp, że spinki są nudne i sztywniackie. Korpus takich spinek jest najczęściej wykonany ze srebra, natomiast część najbardziej widoczna z akrylu lub emalii. Wybór tego rodzaju spinek w polskich sklepach jest spory.
Dół od lewej: Thomas Pink, Charlet Tyrwhitt, TM Lewin
Inne propozycje to spinki wykonane z nietypowych materiałów jak ceramika czy drewno egzotyczne. Nie są to materiały tak szlachetne jak bursztyn czy inne kamienie ozdobne, a więc dobrze ?zagrają? z tkaninami casualowymi. Spinki z ceramiki czy drewna to już kwestia indywidualnych zamówień u projektantów biżuterii, bo nie jest to towar dostępny ?od ręki?. Do wymienionych propozycji dodałbym jeszcze spinki z surowych materiałów jak stal szlachetna czy aluminium szczotkowane.
Jako ostatnią propozycję przypomnę spinki, jakie już pokazywałem na blogu kilka miesięcy temu ? wykonane z guzików i połączone odpowiednio uformowaną nicią:
Super jak dla mnie.bomba
Kolejny ciekawy tekst, który -mam taką nadzieję- zwiększy wrażliwość na modę wśród polskich mężczyzn.
Spinki supełki są świetne. Tylko wielka szkoda jak wspomniałeś że nie ma typowych koszul smart casual z podwójnymi mankietami. Warto też dodać że są koszule na spinki z pojedynczym mankietem :]
Kolejną rzeczą która mi się podoba to obalanie mitów/stereotypów mody. Dziękujemy za takową naukę :D
Koszule z podwójnym mankietem „nie gładkie” nie są co prawda towarem ogólnodostępnym w naszych sklepach, ale widuję takie, więc nie jest tak źle.
Zresztą zawsze można zamówic z brytyjskich sklepów internetowych. Przy sezonowych wyprzedażach wychodzi ok. 100 zł za koszulę o jakości lepszej od droższych linii Wólczanki za 300 zł.
Na jakich strona na przykład?
A jak się zakłada taką spinkę na supełek, bo szczerze powiedziawszy nigdy takowej nie widziałem??
Przeciskasz przez dziurki. Supełki są elastyczne i w rzeczywistości nie są tak duże jak mogłoby się wydawac pod zdjęciach.
Zapomniałeś o bardzo trudno dostępnych spinkach drewnianych. Jestem ich wielkim fanem, również moim zdaniem obniżają stopień formalności i robią wrażenie.
O spinkach z drewna egzotycznego wspomniałem jednym zdaniem. Też mi się bardzo podobają ale faktycznie to prawdziwy rarytas w Polsce.
Pisząc ten tekst znalazłem nawet ofertę spinek z drewna egzotycznego:
http://mojefrywolitki.blox.pl/2011/03/Kolekcja-srebro-drewno-egzotyczne.html
Polecam obejrzec też inne prace tej Pani.
Jak widać po entuzjastycznych komentarzach, wszyscy są zachwyceni spinkami o poza formalnym charakterze i możliwości ich zastosowania w casualowych koszulach. Jeżeli chodzi o możliwości zakupu, to i z jednymi i drugimi nie ma u nas większego kłopotu. Kto chce, ten na pewno znajdzie. Bacząc na moje spore doświadczenie w tym zakresie, mam jednak kilka wątpliwości, co do praktycznego zastosowania tegoż wynalazku, jakim są spinki. Jeżeli zechcemy je użyć do codziennej koszuli, którą zakładamy rano np. przed wyjściem do pracy, to musimy się liczyć z tym, że zajmie nam to o wiele więcej czasu, niż zapięcie guzika, który dodatkowo jest zawsze… Czytaj więcej »
Ja z kolei mam pytanie czysto praktyczne: jakie zagraniczne sklepy internetowe (lub polskie jeśli takowe są) polecasz?
Rewelacyjny wpis, za który dziękuję tym bardziej, że w mojej szafie od 6 lat leżą podarowane przez przyjaciół z Hiszpanii srebrne spinki w kształcie… agrafek. Miałem olbrzymie opory przed ich założeniem, dając się zamknąć w schemacie myślenia „koszula na spinki = high end formalnego stroju”, do którego spinki o takim kształcie pasować nie będą. W przyszłym tygodniu się odważę, za co autorowi bloga serdecznie dziękuję :)Co do spinek z drewna egzotycznego – parę lat temu kupiłem takie na prezent, wykonane z mahoniu. Dziś sklepu „Galeria Metal” w budynku ING przy placu Trzech Krzyży w Wwie nie ma, ale chyba uchował… Czytaj więcej »
@Anonimowy z godziny 11:22. tutaj jest doskonały przykłąd tego, jak mankiety na spinki komponują się ze swetrem(w tym wypadku rozpinany blezer/kardigan) – pozycja nr „5”:
http://style.ralphlauren.com/askralph/fa11_m_top10.asp?ab=int_082411_RLSG_HERO_MENFALLTOP10_EXPLORENOW
A czy można samemu zrobic spinki węzełki?
Panie Michale, a co można poradzić na zbyt szeroki mankiet podwójny? Czy da się to jakoś sprytnie zwęzić, choćby prowizorycznie, nie wiem, na agrafkę, guziczek z pętelka w środku itd? Będę bardzo wdzięczny za radę, bo mam szczupły nadgarstek i większość koszul „mankietowych” jest dla mnie zdecydowanie za luźna…
*Paweł
Osobiście nie zamawiałem takich spinek, ale słyszałem dobre opinie o:
1. Hawes&Curtis – 3 pary za 5 funtów.
2. Choice (www.1stchoicecufflinks.com) – 3,85 funta za parę, darmowa wysyłka od 28 funtów.
*Filologia Polska
Można. Tak to robią w TM Lewin:
http://www.youtube.com/watch?v=a8H2cUjffXU
*SARDU
Bez większych przeróbek krawieckich nie uda się nic z tym zrobic. Nawet jeśli uda się zobic prowizorkę w celu zmniejszenia obwodu, to nadmiar materiału będzie wtedy jeszcze bardziej widoczny.
super że o tym napisałeś. Pytanko tylko, nie wiesz gdzie można kupić „bazę” do spinek? mam sporo pomysłów co można by było dać jako element ozdobny, jednak nie potrafię znaleźć na necie sklepu/hurtowni z tymi elementami
nie wiedzialam ze takie cos istnieje:D
fajny tekscior:D
Anonimowy z godz.14:50
Przykład bardzo trafny, z jednym tylko zastrzeżeniem. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w przedstawionym zestawieniu rękawy swetra nie zachodzą na mankiety koszuli, które poprzez zastosowanie tego zabiegu mają dużo swobody i nie ulegają załamaniu tuż za krawędzią, którą wyznaczają spinki. Poza tym stwierdziłem, że sytuacja ta dotyczy tych swetrów, które mają dopasowane rękawy, a tych jest znaczna większość. W pozostałych przypadkach takie zestawienie jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak dziękuję za ten przykład i niech posłuży wszystkim za wzór, z którego można czerpać inspiracje w zabawie ze spinkami.
lapikus
„Spinkę supełkową możemy także wykorzystać jako ozdobę do wypełnienia butonierki, czyli dziurki w klapie marynarki.”
No właśnie, mam pytanie, może naiwne: butonierka jest bardzo mała. Czy żeby spinka supełkowa przecisnęła się przez butonierkę, trzeba rozciąć butonierkę?
Pozdrawiam
Nebelwerfer
Butonierka jest dużo większa od dziurki przy mankietach, więc spinka supełkowa spokojnie się zmieści.
W dobrych marynarkach butonierki są rozcięte, natomiast w tańszych markach bywają „atrapy”, czyli widoczne jest obszycie, ale nie ma dziurki. Rozcięcie takiej atrapy może być kłopotliwe.
jest jakiś sklep internetowy polski gdzie znajdę taki spinki?
Spinki są bardzo istotnym elementem męskiej garderoby ale bardzo często pomijanym.Cały czas razi mnie niedbalstwo polskich mężczyzn.
Pozdrawiam BMagazyn, Zapraszam na konkurs do zgarnięcia perfumy CK Be !!
http//:bmagazyn.blogspot.com
Jak można samemu zrobić spinki węzelki?
# Laxman
pooglądaj sobie i wypróbuj:
chinese button knot
pozdr.Vslv
Fajnie, że poruszono temat spinek. Od siebie dodam, że jakiś czas temu do naszej oferty spinek dołączylismy „spinki ze szkła” – ręcznie malowanego przez artystę ze śląska, ale szczerze mowiąc nie cieszyły się wielkim powodzeniem. Pozostawiliśmy jedynie najpopularniejsze modele. Osobiście potwierdzam, że ciężko w Polsce o spinki do stylizacji casualnych, ale to wynika z braku zainteresowania tego typu dodatkami.
A ja od siebie dodam, że w butikach Wólczanki jest bardzo duży wybór spinek supełkowych.
Dodatkowo pojawia się coraz więcej spinek emaliowanych, co prawda jeszcze nie tak fantazyjnych jak te powyżej.
polecam spinki węzełkowe, zwracają na siebie uwagę, zakupiłem na allegro, przystępna cena i dość duży wybór, link http://allegro.pl/show_item.php?item=2778676091
Czy do jeansów lub chino mozna stosować takie koszule, bez marynarki ?
pojawiły się takie spinki na allegro, więc ja od razu sobie kupiłem
dla ciekawych link: http://allegro.pl/spinki-emanuel-berg-jedwab-wezelkowe-okazja-i3413211431.html
Uwielbiam spinki – węzełki. Ja akurat kupiłem swoje w sklepie „Camicissima” w łódzkiej Manufakturze, trzeba wziąć minimum trzy pary za 39 zł. Polecam