Styl country, to ciekawy przykład ponadczasowego trendu charakterystycznego dla sezonu jesienno-zimowego. W tym sezonie styl country widoczny jest w kolekcjach m.in. Polo Ralph Lauren, Vistula, Massimo Dutti czy H&M.
Styl country to ciekawa mieszanka ubioru o charakterze retro-sportowym i dobrej ponadczasowej klasyki. Pisząc o stylu sportowym warto zaznaczyć o jakie sporty chodzi. Na pewno nie jest to piłka nożna, siatkówka czy lekkoatletyka. Styl country czerpie inspiracje ze sportów elitarnych, sportów uprawianych na świeżym powietrzu przez dżentelmenów-tradycjonalistów. Do sportów tych należy zaliczyć przede wszystkim myślistwo, wędkarstwo i jazdę konną. To właśnie tradycyjne ubiory do uprawiania tych sportów są podstawą stylu country. To kolejny przykład bardzo modnego trendu w modzie męskiej, którego najbardziej charakterystyczne elementy będące kiedyś specjalistycznym strojem do uprawiania sportów z czasem stały się podstawowymi elementami mody męskiej noszonej na co dzień.
Sporty takie jak myślistwo czy jeździectwo kiedyś zarezerwowane były wyłącznie dla rodzin o szlacheckich i arystokratycznych korzeniach. To były rozrywki dla wyższych sfer, będące oznaką statusu społecznego. Polowania, zawody, spotkania odbywały się w całej Europie, stąd styl odzieży myśliwskiej bywał różny w zależności od regionu, ale wyróżnia się dwa podstawowe źródła inspiracji dla stylu country: brytyjska moda wiejska oraz styl alpejski.
Cechy charakterystyczne dla odzieży w stylu country są ściśle związane z ich przeznaczeniem i pochodzeniem. Z jednej strony były to elementy bardzo praktyczne (np. wysokie buty, kurtki nieprzemakalne, duże kieszenie w kurtkach), które sprawdzały się w terenie, z drugiej strony opierały się o klasyczną elegancję (fasony, tkaniny), bo przecież nie mogły pozbawiać właściciela klasy, elitarności i prestiżu. Angielski dżentelmen na polowanie zakładał garnitur o klasycznym fasonie, ale wykonany z wysokiej jakości grubego tweedu ? był elegancki, ale też odpowiednio chroniony przed chłodem.
Charakterystyczne cechy klasycznego stylu country to:
– tkaniny, dzianiny i skóry najwyższej jakości; miały przetrwać trudne warunki a także podkreślać status właściciela,
– tweed, jako najbardziej charakterystyczna tkanina dla tego stylu ? szyto z niej marynarki, spodnie, garnitury, kaszkiety,
– wysokie buty: trzewiki, sztyblety, oficerki, kalosze,
– kolory ziemi ? większość tradycyjnych ubrań w stylu country bazuje na odcieniach zielni, brązu, szarości,
– wzory: kraty, jodełki.
Pisząc o stylu country nie sposób nie wspomnieć o marce Barbour, która dla wielu jest kwintesencją tego stylu. Produkty tej marki łączą w sobie cechy, które wymieniłem wcześniej. Z jednej strony są bardzo praktyczne (np. kurtka: nieprzemakalna tkanina, duże kieszenie, suwaki i zatrzaski wykonane z nierdzewnego mosiądzu) i doskonale sprawdzają się w ciężkich warunkach polowych, a z drugiej strony są bardzo klasyczne i dają poczucie przynależności do nieco snobistycznego świata. Jest to o tyle ciekawe, że przecież produkty Barboura nie należą do bardzo drogich i trudno dostępnych. Barbour niesie ze sobą szereg tradycyjnych wartości, o jakie trudno w obecnym świecie szybkiej konsumpcji (również tej modowej). Jako jedna z niewielu marek odzieżowych Barbour może się poszczycić rekomendacją członków rodziny królewskiej, a to oznacza, że produkt jest najwyższej klasy.
Woskowana kurtka Barbuora to tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania ubioru charakterystycznego dla tradycyjnego stylu wiejskiego w modzie codziennej. Inne przykłady, o podobnych źródłach pochodzenia, a obecnie z powodzeniem wykorzystywane w modzie codziennej to m.in.:
– kurtka husky ? lekka kurtka stworzona przez pasjonata polowań, jazdy konnej i wędkarstwa,
– kaszkiety,
– sztruks,
– sztyblety ? tradycyjne buty do jazdy konnej, obecnie bardzo popularne jako buty codzienne w sezonie jesienno-zimowym,
– kalosze ? w ostatnich sezonach popularność tych butów stale rośnie również w modzie męskiej,
– koszula w kratę tattersall ? tradycyjny wzór kojarzony ze stylem brytyjskim; świetnie komponuje się z marynarkami tweedowymi i wełnianymi swetrami,
– swetry ze wzorem ?fair isle?,
– kraciaste szaliki,
– wełniane krawaty.
Decydując się na adaptację stylu country do codziennego użytku należy pamiętać by nie przedobrzyć. Powyższy zestaw jest bardzo spójny i trafnie pokazuje istotę stylu country, ale moim zdaniem jest zbyt ?dosłowny?. Sugerowałbym wybrać 2-3 elementy charakterystyczne dla tego stylu i zestawić je z innymi elementami. Dobry przykład poniżej:
Dla mnie klasyk. Niezwykle męski:)Gdzie się podziali mężczyźni w sztruksach! (ostatnio ich niedobór, niestety…)
sweter na zdjęciu nr 1 w górnym rzędzie na środku – przekozacki. Co to za firma?
Kurtki Barboura odkryłem niedawno, są fantastyczne, wygodne i jakościowo absolutnie rewelacyjne, aż dziw bierze, że ceny tak rozsądne, nawet w PL, choć mimo wszystko opłaca się sprowadzić z UK.
A jak cenowo kurtki, czy płaszcze Barboura przedstawiają się w Niemczech? Szczególnie podczas zimowych wyprzedaży?
Moim zdaniem, inne kurtki poza modelem Liddesdale Barboura wyglądają słabo…
mi bardzo podobają się kurtki husky
pozdrawiam i zapraszam do mnie na bloga ;)
Witam czy wie ktos moze jakiej marki sa buty ze zdjecia? wszedzie ich szukam, bezskutecznie:( bardzo mi sie podobaja.
ze zdjecia nr 1 dodam aby nie bylo niejasnosci:)
Ukoje twoj bol,buty sa z kolekcji Ralph Lauren
http://www.ralphlauren.com/product/index.jsp?productId=1812818&cp=1760781.1898623&ab=ln_men_cs2_shoes&pg=3&parentPage=family
Witam,
bardzo lubię ten styl i wielu elementów używam w swoich zestawach.
Wysokiej jakości tkaniny, tekstylia, dzianiny i skóry są jednym z głównych elementów wpływających na moje szmatkowe wybory.
Czy kapelusz jest już całkowicie passe?
pozdr.Vslv
http://fromme-toyou.tumblr.com/post/11579136168/tweed-run
chodziło mi o te wysoki buty z pierwszego zdjecia od gory. te wysokie brazowe . czy moze wie ktos gdzie takie nabyc??
W takim razie masz wysokie Tricker’s
http://www.pediwear.co.uk/trickers/ranges/32.php
*Agnieszka
Niestety sztruksy u nas postrzegane są stereotypowo jako spodnie dla informatyków, ewentualnie wykładowców.
*Krzysiek
Sweter marki Gant.
*Anonimowy 14:11
Mnie większość modeli Barboura się podoba i chętnie widziałbym je w swojej szafie.
*Vislav
Oczywiście, że nie. Przyznam szczerze, że zapomniałem wymienić kapelusze, a to przecież klasyka tego stylu.
Lubię to!
Mój znajomy ma takie same buty od Tommiego Hilfigera. Ale jak napisał Mr. Vintage, wykorzystał zdjęcia z katalogów: Barbour, Gant, Tricker’s, wiec tam trzeba szukac :)
http://www.trickers.com/collections/mens/country_collection/country_boots/country_boot_collection.htm może te?
Styl country wydaje mi się dosyć trudnym stylem, ponieważ wyważenie poszczególnych elementów aby uniknąć efektu „przestarzałego gentelmana” jest pewnym wyzwaniem.
@Agnieszka: mogę tylko napisać, że w sprawie damskich sztruksów jest nadzieja, użytkuję właśnie drugą parę ze sklepu Promod i jestem bardzo zadowolona.
P.S. Potwierdzam popularność sztruksów na uczelniach i wśród informatyków – obydwa te środowiska są mi bliskie i tym razem przyznaję, że ten stereotyp ma swoje uzasadnienie ;)
W kwestii sztruksów: zauważmy, że popularne ubranie ma zazwyczaj jakieś konotacje kulturowe, ograniczmy się teraz do skojarzeń czysto filmowych. Blue jeans — James Dean, Marlon Brando, westerny. Trencz — Humphrey Bogart, Śniadanie u Tiffany’ego, Dick Tracy. O białym t-shircie był tu nie tak dawno cały artykuł. Nawet z tymi, niby kontrowersyjnymi, białym spodniami mam jakieś skojarzenia filmowe — Miami Vice, Brad Pitt w Oceanach, nawet James Bond ostatnio. A kto nosił spodnie z corduroyu? Sam mam jedną parę, ale nie noszę jej chętnie, właśnie przez tę fakturę, która jest popularna… nie będę powtarzał stereotypów, które tu już zostały napisane, a… Czytaj więcej »
zdecydowanie uwielbiam !!!! ;)
witam ! Jakie buty ma ten pan na ostatnim zdjęciu po lewej stronie? Lub jakie by do tego zestawu pasowaly (kolor fason itp.) ???
U pana po lewej nie widać butów.
Oba zdjęcia są z katalogu Ralph Lauren, więc to buty tej marki.