Gorąco polecam portal ColourLovers.com, na który trafiłem kilka miesięcy temu, ale jeszcze wtedy nie sądziłem, że może być on przydatny również w kwestiach związanych z modą. Wydawało mi się, że to świetny portal dla grafików, projektantów wnętrz, architektów – wszystkich tych, którzy ?pracują kolorami?. Ale przecież moda także opiera się na kolorach i czerpie inspiracje z tych samych elementów, co architektura i design.
Portal ColourLovers.com odkryłem na nowo kilkanaście dni temu i nadal jeszcze nie odkryłem wszystkich jego możliwości. W skrócie można napisać, że jest to ogromna baza inspiracji kolorystycznych oraz narzędzia pozwalające na tworzenie własnych kolorów, palet kolorystycznych, wzorów itp.
Na chwilę obecną gorąco polecam aplikację PHOTOCOPA, którą znajdziemy w zakładce Tools. Aby z niej korzystać należy najpierw założyć bezpłatne konto na portalu. Aplikacja ta pozwala na tworzenie palet kolorystycznych na podstawie wgranych plików graficznych (zdjęcia, grafiki itp.). Pliki można wgrać z dysku lub podając adres URL. W poście o kolorach zachęcałem do szukania ciekawych połączeń kolorystycznych wszędzie wokół siebie – ciekawe zdjęcia, obrazy ulubionych artystów, okładki płyt, logotypy, opakowania produktów ? wszystko to może zawierać ciekawe połączenia kolorów, które można wykorzystać w łączeniu poszczególnych części garderoby.
Wgrywając zdjęcie otrzymamy po prawej stronie zbiór kolorów, które program samodzielnie ?wykrywa? w naszym pliku:
Z kwadracików tych możemy stworzyć własną paletę składającą się z kilku kolorów. Kolory można układać w dowolnej kolejności, można je kasować, zamieniać itd. Ułożoną paletę można oczywiście zapisać na własnym koncie.
Poniżej przedstawiam efekt mojej zabawy kolorami, gdzie inspiracją był obraz Edwarda Dwurnika ?Bitwa pod Grunwaldem? oraz okładka płyty Pink Floyd ?Division bell?. Tutaj akurat mamy dość stonowane łączenia kolorów, ale obrazy Picasso czy Warhola mogą dostarczyć naprawdę odważnych inspiracji do wykorzystania w codziennym ubiorze. Udanej zabawy!
Marynarka Tom Rusborg, kamizelka Hifiger Denim, koszula Polo Ralph Lauren, spodnie Hiltl, sweter Lacoste, szalik Tom Rusborg, skarpety Polo Ralph Lauren.
Kurtka Peuterey, sweter Tom Rusborg, czapka Napapijri, szalik Tom Rusborg, spodnie Mason?s, koszula Hugo Boss, buty Timberland, skarpety Polo Ralph Lauren, pasek Strellson.
Źródło zdjęć: karnet.krakow.pl, globalgallery.com.au
Zdjęcia produktów pochodzą ze sklepu internetowego hirmer.com
Rewelacyjne narzędzie. A Twoje zestawienia na podstawie zdjęć są bardzo fajne. Bardzo mnie zainspirowałeś tym postem. Pozdrawiam
Witaj Michał,
to jest ciekawe i bardziej odpowiada mojemu rozumieniu tworzenia kolorystycznych zestawów, niż teoria maksymalnie trzech kolorów.
To jest gra pewną paletą barw, pierwotnie tworzoną intuicyjnie na podstawie obserwacji i sumy doświadczeń twórcy.
Wtórne wykorzystanie programów dla analizy istniejących kompozycji graficznych, skutkujące tworzeniem palet barw dla zestawów ubraniowych dało w Twoim przypadku bardzo dobre efekty.
To mi się podoba!!!
pozdr.Vslv
jeśli chodzi o program i o pomysł rewelacja! jeśli chodzi o zestawienia też super, ale mógł byś pomyśleć też np. nad ubraniami z tańszych sieciówek,
pozdrawiam
Jak dla mnie to lekki przerost formy nad treścią. Byłem przekonany, że pomyliłem blogi, a jednak nie dzisiejszy set faktycznie został zainspirowany Bitwą pod Grunwaldem. Co do zestawień jak zwykle bardzo dobre. Jeżeli mogę coś zasugerować to wolałem wpisy bez wątku humorystycznego, ale jeśli to konieczne to nie mogę się doczekać owych odważnych zestawień zainspirowanych przez obrazy Picassa bądź Warhola, a może obu naraz? :-)
Hej!
To jest ciekawe. Większość chciałoby otrzymywać ryby, jednocześnie patrząc z niechęcią na wędkę :-)
Niewątpliwie interesujący temat nie generuje praktycznie dyskusji.
Wracając do tematu i tworzenia zestawów. Nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja. Zawsze zwracam uwagę nie tylko na kolorystykę, czyli paletę barw zestawu. Według mnie dużą rolę odgrywa również faktura i rodzaje użytych tekstyliów.
Odwołując się do inspiracji obrazami: nie łączy się malarstwa olejnego z akwarelą na jednym obrazie.
pozdr.Vslv
Witam. Jedna uwaga: znacznie łatwiej jest łączyć różne kolory, niż różne odcienie tego samego koloru. Granat/niebieski z brązem najczęściej wygląda dobrze, natomiast różne odcienie niebieskiego mogą się „gryźć”. Zdjęcia tego nie oddadzą, widac to jednak w naturze. Oczywiście to też kwestia gustu oraz subiektywnego postrzegania kolorów.
Mosze – wszystko zależy o czym mówimy: bezpieczna klasyka (max.3), czy współczesna moda, lub poszukiwania stylu :-)
Te drugie często korzystają z nieoczekiwanych i nietypowych zestawień. Fakt, że z różnymi efektami. Jednak czasami bardzo ciekawymi.
pozdr.Vslv
Nawiasem mówiąc zestaw „Bitwa pod Grunwaldem” oparty wyłącznie na odcieniach niebieskiego jest świetny w moim odbiorze.
Vslv
Nie, mówię (piszę) o tym, co mi się podoba.
Zresztą jest klasyka w wydaniu eleganckim i sztywniejszym (bal u królowej) oraz klasyka sportowa, na luzie. W tym pierwszym wypadku oczywiście lepiej okiełznać temperament i pomysłowość.
Nie mylmy Dress Code z klasyką, jako taką. To nie jest tożsame :-)
*johnramboProszę nie traktowac tych propozycji zbyt dosłownie. Podobne ubrania z niższej półki też można znaleźc. Problem polega na tym, że trudno o zdjęcia „packshotowe” marek z niższej półki. Tutaj posłużyłem się zdjęciami z jednego sklepu internetowego, co było dla mnie dużym ułatwieniem – mniej problemów z obróbką zdjęc, spójnośc zdjęc. *Anonimowy 23:55Blog o modzie nie może byc śmiertelnie poważny :)O Warhola i Picasso postaram się następnym razem. *VislavBardzo trafna uwaga i ciekawy pomysł na wpis blogowy. Postaram się coś sklecic na ten temat. *moszeZgadzam się, że dużo łatwiej i bezpieczniej operowac kolorami kontrastowymi. Cała stylizacja w jednym kolorze a o… Czytaj więcej »
Witam!
Pomysł bardzo ciekawy. Przy tworzeniu zestawów w taki sposób należy pamiętać, że paletę barw dobieramy przede wszystkim do swojej karnacji i koloru skóry:
pan zima- barwy czyste tonacja zimna,
pan wiosna- barwy czyste tonacja ciepła,
pan lato- barwy złamane tonacja zimna,
pan jesień- barwy złamane tonacja ciepła.
Źle dobrana kolorystyka sprawi, że będziemy wyglądać na starszych, chorych i zmęczonych.
Tyle, że mało kto jest typową porą roku. Trzeba po prostu ubierać się w różne barwy i metodą prób i błędów dostrzec, co jest dla nas najlepsze.
Bardzo ciekawy blog. Trafiłam tutaj przypadkiem i utkwiłam na dłuższą chwilę :). Będę wpadać częściej.
Pozwolę sobię na małą prywatę. Może nie tylko męska moda, ale wszystko co związane z latami minionymi- mam nadzieję, że zainteresuje http://rach-ciach.blogspot.com/. Pozdrawiam i zapraszam :)
Zgadzam sie z Dorotą świetne :d
Program jest pomocny. Może spróbuję utworzyć własną paletę barw.
[…] Polecam tutaj moje wcześniejsze wpisy: Zabawa kolorem, Fiolet w modzie męskiej, Męski róż, Inspiracje kolorystyczne są wszędzie. […]
Pink Floyd? Widzę, że masz świetny gust muzyczny :)
Szkoda że zdjęcia się skasowały po latach.