Dzisiaj w cyklu „Pytania czytelników” odpowiadam między innymi jakie krawaty nosić z lnianą marynarką, czy koszulkę polo można nosić z marynarką i co to jest elana.
PYTANIE 1
Witam,
Panie Michale piszę do Pana gdyż potrzebuje porady dotyczącej mankietów u spodni i muchy. Mianowicie kupiłem niedawno w salonie Oscar Jacobson garnitur, który chciałbym ubrać na swój ślub jest on niemalże identyczny jak ten który przesyłam w załączniku. Ma on jednak podwinięte nogawki. Obawiam się jednak, że na uroczystość jaką jest ślub nie pasuje założyć spodni z mankietami.
Druga sprawa dotyczy muchy. Czy jeśli garnitur jest granatowy, buty czarne lakierowane to mucha powinna być koloru granatowego czy czarnego?
Pozdrawiam,
Adam
Mankiety są elementem charakterystycznym dla spodni o niższym stopniu formalności, zatem w przypadku śluby faktycznie nie będą dobrym rozwiązaniem. Na szczęście likwidacja mankietów nie jest skomplikowaną operacją, więc proponuję się udać do zakładu krawieckiego z prośbą o ocenę czy ich likwidacja nie pozostawi śladów na tkaninie.
Jeśli garnitur jest granatowy, to najlepiej jeśli mucha będzie w kolorze zbliżonym do tkaniny garnituru.
Mankiety są elementem charakterystycznym spodni o niższym stopniu elegancji, fot. suitsupply.com
PYTANIE 2
Witam,
Chciałbym spytać czy spotkał się Pan kiedyś z garniturami, w których nogawki spodni nie posiadają mankietów, ani zakładek do wewnątrz, a wykończone są jedynie jakiegoś rodzaju ozdobnym ściegiem? Muszę przyznać, że nigdy nie widziałem podobnych (ani na żywo, ani w internecie) i zainteresowała mnie Pańska opinia o podobnym wykończeniu. Dodam, że podobne wykończenie pojawiło się w garniturach firm Calvin Klein i DKNY, raczej o charakterze letnim.
Pozdrawiam
R.W.
Spodnie niewykończone od dołu to standard u wielu marek włoskich. Wynika to z tego, że większość firm z Włoch szyje swoje kolekcje w rozmiarówce numerycznej regularnej zaczynającej się zazwyczaj na 46 (odpowiednik S), a kończy się na 60. Przy takich garniturach nie wybiera się wzrostu (176, 182, 188, 194 cm) i szerokości klatki piersiowej (100, 104, 108, 112 cm) tak jak u naszych rodzimych producentów. Spodnie celowo mają niewykończoną nogawkę by każdy z klientów mógł dopasować ich długość w własnego wzrostu. Zapas materiału zazwyczaj pozwala także na wybór opcji wykończenia nogawki – z mankietem lub bez.
PYTANIE 3
Dzień dobry Panie Michale!
Chciałbym się zapytać o sposób noszenia klasycznej koszulki polo z krótki rękawem. Czy pasuje ona jedynie solo? Czy można ją łączyć np. z marynarką, swetrem czy innymi ubraniami zakładanymi na koszulkę? Mam dosyć dużo polo w szafie i nie wiem czy mogę je ubierać tylko jak na zewnątrz jest powyżej 20 stopni C? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
Maciek
Koszulka polo ma korzenie sportowe, zatem faktycznie najlepiej wygląda solo, ale można na nią założyć inne elementy garderoby. Wymieniłbym przede wszystkim lekkie kurtki letnie (np. krótkie ze ściągaczem, kurtka safari itp.) i marynarki sportowe. Koszulka polo noszona pod marynarkę powinna mieć fason dopasowany do ciała i najlepiej jeśli będzie jednokolorowa (bez pasków, nadruków, kontrastowych kołnierzyków).
Jeśli chodzi o zestawy ze swetrami, to raczej odradzam takie połączenie. Poniżej przykładowe stylizacje z marynarką sportową i krótką kurtką.
Marynarka LBM, polo Lacoste, spodnie Hiltl, buty Sperry Top-Sider, poszetka Berg&Berg, pasek Kiel James Patrick Kurtka Schneiders, polo Lacoste, spodnie Hugo Boss, buty, skarpety i pasek Sperry Top-Sider
PYTANIE 4
Ostatnio przeglądając różne oferty garniturów natrafiłem na dość oryginalnie brzmiący „składnik” – elana. W większości garniturów, w których występowała, była głównym składnikiem, a wełna i wiskoza były w składzie w ilości ok. 20% każda.
Moje pytanie brzmi – co to jest, i jakie dokładnie ma właściwości ten składnik.
Elana to po prostu handlowa nazwa włókien syntetycznych, poliestrowych, zatem w przypadku garniturów należy jej unikać. Zaletą takich tkanin, tak jak i innych poliestrowych jest wysoka odporność na zabrudzenia, ścieranie, rozciąganie – z tego względu włókna elany znajdują zastosowanie głównie w przemyśle meblarskim i motoryzacyjnym (pokrycia foteli). W przypadku odzieży eleganckiej te zalety nie mają większego znaczenia, bo istotniejsza jest faktura tkaniny, jej oddychalność, komfort noszenia, a w odniesieniu do tych cech elana wypada kiepsko.
PYTANIE 5
Szanowny Panie Michale,
Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego garnituru, co spowodowało, że natychmiast zacząłem śledzić Pańskiego bloga.
Granatowy garnitur marki Bytom, o którym mowa (link) ładnie współgra z białą koszulą oraz czarnymi butami i krawatem. Jak wiadomo takie dodatki zawsze są uniwersalne i zapewniają wysoki stopień formalności.
Jestem jednak bardzo ciekaw w jaki sposób mogę jeszcze połączyć ten odcień garnituru z innymi kolorami butów i krawata? Zależy mi na wysokim stopniu oficjalności zestawu, jednak chciałbym spróbować mniej standardowych kolorów, które także będą doskonale komponować się w całość.
Z wyrazami szacunku,
Piotr
Jeśli zestaw ma być bardzo oficjalny, to w zasadzie pole manewru jest ograniczone. Buty czarne będą najlepszym wyborem. Brązowe będą oczywiście pasować do tego garnituru, ale taki zestaw nie będzie oficjalny. Można jeszcze spróbować kombinacji z butami wiśniowymi.
Jeśli chodzi o krawaty, to proponowałbym przede wszystkim kolor granatowy, bordowy, fioletowy.
PYTANIE 6
Czytam Twojego bloga już od jakiegoś czasu i chciałem podziękować za wszystkie porady, których tam udzielasz.
Mam dwa pytania:
1. Jakie krawaty polecałbyś do lnianej marynarki? Bardzo lubię mieć coś zawiązanego pod szyją, ale dobranie czegoś do tego materiału jest trudne. Jedwab raczej nie pasuje, z kolei wełna kojarzy się bardziej z zimą, a nie latem, kiedy chciałbym te lniane marynarki nosić.
2. Ostatnio kupiłem sobie marynarkę z wełny, ale z dodatkiem (30%) jedwabiu. Ma ona dość luźny splot, jest szorstka w dotyku i dość sztywna. Kolorystycznie pasuje do ciepłej pogody (beżowa z szarą i czerwoną kratką), ale nie wiem, jak z jej przewiewnością. Mógłbyś coś powiedzieć na temat takich tkanin? W ogóle – ciekawy mógłby być artykuł na temat niewełnianych marynarek.
Pozdrawiam,
Jarek
1. Proponuję przede wszystkim krawaty o matowej fakturze, „lekkie” wizualnie. Klasycznych krawatów jedwabnych nie odrzucałbym, należy wybierać te o matowej i chropowatej powierzchni. Bardzo dobrze będą wyglądać jedwabne, bawełniane i lniane knity lub krawaty z grenadyny. Krawaty wełniane pozornie wydają się kiepskim pomysłem do zestawów z marynarką lnianą, ale jeśli będą uszyte z cienkiej tkaniny wełnianej, to z powodzeniem można je wykorzystać w takiej stylizacji. Oczywiście będą pasować również krawaty bawełniane i lniane. Odrzuciłbym jedynie krawaty z błyszczącego jedwabiu, choć i tu można by znaleźć wyjątki, bo drobno tkany len też ma delikatny połysk.
Przykładowe krawaty, góra: matowy jedwab, tkany jedwab, jedwab shantung; dół: grenadyna, knit jedwabny, len. fot. drakes-london.com
2. W przypadku naturalnych tkanin ich skład nie jest aż tak istotny jak rodzaj splotu – jeśli jest luźny, to oddychalność powinna być na dobrym poziomie. Sam jedwab jest naturalnym włóknem, więc jego higroskopijność i przepuszczalność powietrza jest dobra. Do tkanin wełnianych jest on dodawany najczęściej z dwóch powodów:
– nadanie tkaninie wełnianej chłodnego chwytu (jedwab jest chłodny w dotyku), dotyczy to szczególnie kolekcji letnich,
– nadanie tkaninie większego połysku, dotyczy to szczególnie garniturów wieczorowych.
Ponadto jedwab bardzo ładnie wydobywa kolor tkanin, co jest szczególnie ważne przy intensywnych odcieniach włókien.
Dodatek jedwabiu nadaje delikatny połysk i pięknie podkreśla kolor, fot. suitsupply.com
PYTANIE 7
Witam Panie Michale,
Nie będę rozpisywał się jaki to Pański blog jest dobry i ile ciekawych porad zawiera, bo to rzecz jasna i oczywista. Dwa pytania:
1. Kobalt – z czym to łączyć? Może jakieś ciekawe inspiracje? (posiadam spodnie w tym kolorze)
2. Koszule w jednolitym kolorze (np: ciemny fiolet, czerwień) czy takie koszule się nosi? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.
Grzegorz
1. Kolor kobaltowy polecam łączyć przede wszystkim z szarościami i bielą, a z kolorów odważniejszych pomarańcz, róż, zieleń.
2. Nie jestem zwolennikiem takich koszul. Ciężko je połączyć z innymi elementami garderoby (szczególnie z marynarkami). Jednym słowem – odradzam.
PYTANIE 8
Od pewnego czasu myślę o spersonalizowanej serii dodatków osobistych jak etui na telefon, wizytownik spinki itd. Pojawił się pomysł opatrzenia ich własnym monogramem, który mógłbym też wykorzystać do opatrzenia koszul. Problem w tym, że do końca nie wiem czy nie będzie to zbyt narcystyczne i ostentacyjne, myślałem co prawda o dyskretnych monogramach tłoczonych lub wyszytych w kolorze tła, ale różnie się do tego podchodzi – jedno mówią że to buractwo inni że indywidualny rys. Chciałbym poznać Pana zdanie w temacie, widziałem np. monogram na poszetce i wyglądał bardzo wytwornie.
Z góry dziękuję za odpowiedź, z poważaniem
Leszek
Jeśli monogramy będą dyskretne (mała czcionka, stonowane kolory nici/tłoczenia, miejsce widoczne tylko dla właściciela), to oczywiście nie można mówić buractwie i ostentacyjnym pokazywaniu produktów personalizowanych. Nie ma w tym nic złego. Mam jedynie wątpliwości do koszul kupowanych w sklepie i późniejszym wyszywaniu na nich monogramów. To takie udawanie, że posiada się produkt szyty na miarę – tego nie popieram.
Na zakończenie dobra wiadomość dla sympatyków bloga i smartfonów. Od wczoraj dostępna jest aplikacja mobilna bloga zarówno na Androida, jak i iOS. Możecie ją ściągnąć skanując poniższy kod:
lub korzystając z poniższych linków:
Podziękowania dla Mobi Touch, którzy sami się do mnie zgłosili i zaproponowali wykonanie aplikacji dla ulubionego blogera.
Witam
Dokonałem pierwszy raz zakupu koszuli z firmy Bytom ,błękit koszula w promocyjnej cenie ,miała być wyszczuplona i taka też jest informacja ale do wyszczuplenia to jej bardzo daleko delikatnie mówiąc , choć na zdjęciach firmy też wygląda na slim( nie wiem czy to kwestia spinania -ściagnięcia z tyłu materiału na modelu czy taki efekt specjalnych zdjęć)
Przyznam że sie zawiodłem na produkcie ,dobrze że cena była przyzwoita to jeszcze starczy na poprawki u krawca .Michał masz duże doświadczenie współpracując z firma Bytom z czego Twoim zdaniem to wynika,pozdr
Krzysztof
Każda firma ma swoje szablony. U jednych „slim” oznacza koszulę faktycznie mocno dopasowaną, a u innych niewiele szczuplejszą od fasonu standardowego. Jeśli jest to pierwszy zakup, w dodatku przez internet, to ciężko trafić idealnie. Zawsze jest też możliwość zwrotu.
Dzieki Michał, tak zakup przez internet ,chyba masz rację było ,jest napisane wyszczuplona co może oznaczać nieco slim od standardu ,z drugiej strony mam taki problem jeśli kupię 42 w kołnierzyku to jest rzeczywiście mocniej slim ale się nie zapinam ,z kolei 43 jest ok ale wtedy takie małe slim -tak to sprawdzone na firmie Wólczanka która mam wrażenie mimo wszystko mocniej slimuje …
Oddałem do krawca licząc że sobie poradzi z taliowaniem bo kolor rzeczywiście błękit pozdr
Dlatego do Bytomia przestałem wchodzić. Rozmiary u nich to jak worki na ziemniaki i kroje dziadkowe. To sklep dla ludzi +55.. Do tego wszechobecne kołnierzyki kent a nie rozwarte włoskie, które tylko takie kupuje a nie te smutasy polskie w dół opuszczone, albo za krótkie wyłogi kołnierzyków i bym śmiesznie wyglądał jak dziennikarz TVN24 ;) Do tego dalej strzelają sobie w stopę i brak darmowego odbioru w salonach rzeczy zamówionych przez e-sklep. Bytom to taki dinozaur w internecie.. kolejny raz nie kupiłem dodatku bo nie mają darmowej dostawy do salonu. Przydałby im się ktoś ogarnięty bo w 2014 takie rzeczy… Czytaj więcej »
Zgadzam się, że koszule są ich najsłabszym produktem, ale o takich garniturach trudno powiedzieć, że są dziadkowe i workowate:
http://bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-florence-5-124-k-1995-10278-p
No tak a ja szukałem pocieszenia z (udanego zakupu) a tu proszę pozdrawiam
Skąd w ogóle taka zasada z chowaniem wyłogów, czytam o tym w komentarzach po raz n-ty, gdy tymczasem nawet w pierwszym z brzegu artykule na blogu widać coś takiego
Dalej:
http://images.amcnetworks.com/amctv.com/wp-content/uploads/2014/04/MM-S3-explore-980×551-clean.jpg
Rozumiem że ludzie od kostiumów w Mad Men (i wielu innych filmach/serialach jak Downton Abbey, Suits) też nie potrafią ubrać porządnie aktorów? Czy to może kolejna polska zasada w stylu „nogawki powinny sięgać do obcasa”? Może to ma sens przy szerokim włoskim kołnierzyku, ale przy kencie?
Niefortunne ujęcie wybrałeś. Tutaj ten sam garnitur i ta sama koszula:
http://fandomania.com/wp-content/uploads/2010/05/crown.jpg
Jeśli podoba ci się taka „dziura” w okolicach kołnierz, to ok. Nie łamiesz żadnej zasady, ale według mnie wygląda to po prostu brzydko.
Ja noszę 40/188 i jest slim. Masz nieproporcjonalnie grubą szyję po prostu.
Witam
Ten garnitur Florence ma na stronie przekłamane kolory. W rzeczywistości jest to tak ciemny granat, że wisząc obok czarnego Florence z odległości 2 metrów nie widać różnicy w kolorze. Niestety na stronie internetowej firmy BYTOM nie tylko ten garnitur ma przekłamane kolory.
Pozdrawiam
J.
Hmmm, kilka dni temu robiłem sesję zdjęciową z czterema granatowymi modelami z oferty Bytom i nie zauważyłem różnic w odcieniach. Wręcz przeciwnie, większość z nich wygląda o wiele lepiej w rzeczywistości niż na stronie www, kolory są wyraziste.
Może twoje spostrzeżenia wynikają z tego, że światło w salonach Bytom jest słabe i nie oddaje rzeczywistych odcieni tkanin.
Tutaj garnitur Florence przy świetle dziennym (premiera tej sesji za kilka dni na blogu).
Być może mają dwie wersje kolorystyczne tego garnituru. Dokładnie go oglądałem a nawet mierzyłem. Ten jaki widziałem był bardzo, bardzo ciemny granatowy. Gdyby był taki jak na Twoim foto – to wisiałby już w mojej szafie.
Pozdr.
J.
Garnitur Florence występuje nawet z 3 kolorach – czerń. ciemny granat i królewski niebieski. :)
Potwierdzam – piękny kobaltowy kolor. Niestety się nie dopinam. Odwrotnie od kolegów mam wrażenie, że Bytom ostatnimi czasy idzie z maranarkami i garniturami trochę za bardzo w fason slim i ciężko znaleść mi coś na siebie. Z tegorocznej kolekcji póki co rozmiarowo podpasowała mi tylko ta marynarka:
http://bytom.com.pl/marynarki,marynarka-bd1-02-10a-113-k-1431-8919-p
Na żywo wygląda dużo lepiej – na zdjęciach te prążki bardzo mocno się zlewają.
Również odnoszę podobne wrażenie – część modeli jest za bardzo dopasowana na wysokości górnego guzika.
Firma chce się dobrze kojarzyć klientom. Fajnie jest powiedzieć sobie że jeszcze się mieści w „slim”, nawet jeśli to jest kompletnie oszukane slim.
Witam Panie Michale, od dłuższego czasu poszukuję butów na lato. Wpadł mi w oko model, który wystąpił w jednej ze stylizacji poprzedniego wpisu: http://www.spartoo.pl/Sebago-CLASSIC-x9727.php . Jednak cena 800zł jest dla mnie zdecydowanie zaporowa. Czy da się znaleźć zbliżony wyglądem model w cenie do 300zł, jeżeli tak, to ewentualnie gdzie takowego mogę szukać?
Pozdrawiam serdecznie :)
P.
W tym budżecie proponuję poszukać na Zalando albo poczekać na ten model z wyprzedaży.
Michał, klasycznie w koszulach monogramy są umieszczane z boku brzucha albo na prawym mankiecie. Jak oceniasz takie rozwiązanie?
Pod żebrami – ok, jeśli chodzi o mankiet, to trzeba uważać, bo jeśli haft wykonany jest kontrastową nicią i monogram cały czas się wysuwa spod rękawa marynarki, to nie wygląda to zbyt elegancko. Monogramy powinny być dyskretne.
Artykuł jak zwykle na poziomie, właśnie przy okazji takich publikacji widać, jak wielką wiedzę Pan posiada.
Panie Michale, ja również mam szybkie pytanie:
http://www.goodshoes.pl/polbuty-meskie-nord-czarne-skora-p1645.html
http://www.goodshoes.pl/polbuty-meskie-nord-czarne-skora-p2145.html
Które wybrałby Mr. Vintage?
Na zdjęciach bardzo się błyszczy, może to jest skóra lakierowana? Jeżeli jest pokryta jakąś warstwą lakieru i masz zamiar chodzić w tych butach częściej niż raz na pół roku – nie polecam. Skóry lakierowanej praktycznie nie da się pielęgnować. O ile zwykła licówka przyjmie tłuszcze, pasty i tym podobne to „lakierki” – nie.
Dziękuję bardzo! W takim razie szukam dalej.
Mam te buty tylko model z innymi sznurówkami i wykonczeniem podeszwy. Skóra nie lakierowana, poporstu zrobiona na błysk, ja zmatowiłem pastą.
Okropne, tylko do trumny. Ciekawe klasyczne modele można wypatrzeć w Wittchenie. Nie wiem jak z jakością ale zdjęcia spoko.
Hm, aż tak? W Wittchenie też znalazłem jedną parę, która mieści się w moim budżecie: https://www.sklep.wittchen.com/product/8412/buty-meskie.html
Te również nieładne.
A myślałem, że znalezienie czarnych klasycznych butów do garnituru będzie dość proste.
Czy mógłby Pan wymienić w krótkich słowach elementy, które w tych butach są nie tak? Oraz – dlaczego są nie tak? Byłbym bardzo wdzięczny.
Ja tak sądze po mojemu, że eleganckie czarne buty do garnituru MUSZĄ mieć skórzaną podeszwę i zamkniętą przyszwę. Jak widzę gumową podeszwę i obcas to robi mi się niedobrze.
Jeżeli masz możliwość udać się do TKmaxx, to spróbuj tam, bo trafiają się dobre buty w bardzo dobrej cenie.
Za wszelką cenę szuka Pan butów pasujących do munduru, a może by tak czarne oxfordy z nakładanym noskiem i dziurkowaniem. Trochę odwagi, te wybrane przez Pana buty są nijakie.
Domyślam się, że ograniczeniem jest budżet. W kwocie do 300 zł ciężko będzie kupić ładne oxfordy w środku sezonu.
Co byście nie wybrali, to 3/4 butów przy przymiarce będzie niewygodnych, bo każdy ma inną nogę.
Budżet (studencki) rzeczywiście jest ograniczeniem, chciałbym zmieścić się w tych 300 zł. Poza tym, chciałem postawić na minimalizm, dlatego dziurkowanie raczej odpada.
Do najbliższego TK maxx mam niestety daleko, czyli zostają mi tylko polskie sklepy pokroju Wojasa i internet.
Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi, będę szukać dalej.
Dlaczego tylko do trumny?
Do dobrych Oxfordów trzeba dołożyć drugie 300zł. http://www.crownhillshoes.com/categoria/men/oxford-men/?lang=en
A można też i trzecie, i czwarte… Właściwie bez końca można. Mnie zwykle bardziej interesuje, co najlepszego można kupić w dostępnym budżecie, a nie ile jeszcze można dołożyć.
Problem jest tutaj taki, że za 300zł dobrych klasycznych oxfordów się nie dostaniesz, chyba, że gdzieś trafisz na jakaś super wyprzedaż. Specjalnie zalinkowałem do takich poniżej 600zł, bo za naprawdę porządne to 1200-1500 – tak jak mówisz. 600zł to moim zdaniem najniższa półka za porządne klasyczne półbuty.
Panie Michale,
Gorąca prośba o podpowiedź ? jaki kolor mokasynów i koszuli do niebieskich chinosów Vistuli? Najlepiej w miarę uniwersalnie, bo oprócz tego mam też chinosy granatowe Boss Orange. :)
Dziękuję za chwilę poświęconego czasu. :)
Brązowe, koszula biała albo biało-błękitna.
Wydaje mi się, że włoska rozmiarówka jednak bazuje na obwodzie klatki piersiowej, aczkolwiek musimy na początek odjąć 10, i potem pomnozyć wynik razy 2.54 (zmieniamy cale na centymetry i wtedy osiągamy obwod klatki persiowej. Tak samo w anglosaskiej rozmiarówce, wtedy tylko nie musimy odejmować 10.
Tak, bazuje na klatce piersiowej.
Odd-jacket w cenie poniżej 500 zł, dostępna od ręki w Warszawie lub większych miastach, hm?
Vistula – zbyt krótkie
Tkmaxx – brak rozmiarów (48-50)
Co polecasz?
Bytom, McNeal, Lancerto.
W Bytomiu z rozmiarami bywa ciężko. Mcneal to tylko P&C, tak?
ps. jak już z nimi współpracujesz to zapytaj po co biletówki w odd-jacket :)
Nie w każdej jest biletówka :)
Także w Van Graafie można znaleść tę markę.
W Van Graaf nie ma McNeal, bo to marka własna P&C. Jest za to podobnie brzmiąca McEarl.
Aj pomyłka podobne nazwy!
świetnie, że jest aplikacja! Nie wiem jak na Androida, ale na iOSa przydałoby się popracować nad ikoną. Moim zdaniem dobrze wyglądałoby wypełnienie kwadratu tłem (prążkami), a „Mr.V” umieścić w kółku wypełnionym bielą.
Monogramy kojarzą mi się z dzieciństwem i wyjazdem do sanatorium. I jest to raczej skojarzenie pozytywne. Każdy mój ręcznik i każde ubranie otrzymało wtedy haftowane inicjały, tak, by w zbiorowym praniu łatwo mi było rozróżnić które ubrania należą do mnie :) Widzę w takim zastosowaniu duży potencjał dla monogramów :D W pozostałych wypadkach jednak tego potencjału nie dostrzegam. Jako dorosły mężczyzna wręcz nie wyobrażam sobie chodzenia w koszuli z moimi inicjałami :) Ciekawe jakie będzie zdanie innych czytelników bo zakładam, że mogę pomijać jakieś istotne aspekty takiej „zabawy”. Nurtuje mnie też dość znacznie połączenie koszulki polo z marynarką i poszetką. Połączenie… Czytaj więcej »
Jeśli będzie to poszetka bawełniana lub lniana, to nie widzę przeciwwskazań.
Drugi zestaw się broni (pomimo całej mojej niechęci do koszulek polo) i to broni w pięknym sposób. W pierwszym wypadku czuje jednak olbrzymi zgrzyt. Nie chodzi o poziom formalności poszetki tylko o sam fakt łączenie dwóch elementów sugerujących elegancję z koszulką polo. Pierwszy zestaw aż woła o koszulę (choćby lnianą :) ). Idąc tym tokiem myślenia… po co decydować się na półśrodki w formie koszulki polo skoro można wyglądać i casualowo i z klasą.
Kolejny z awersją do krótkich rękawów. Nie lubicie koszul z krótkimi rękawami, koszulek polo, to ich po prostu nie noście. Załóżcie eleganckie koszule, podwińcie rękawy, wilczki z Wall Street. Lacoste czy Lauren nie zbankrutują.
Moja intuicja mówi mi: macie blade chude rączki. Do siłowni a potem na plażę chłopaki.
Zestawy świetnie skomponowane. Wyczucia i gustu nie można gospodarzowi odmówić.
Zauważ, że nie pisałem o antypatii do krótkich rękawków ogółem, tylko do antypatii do koszulek polo. Co do intuicji to na manowce Cię zwodzi :) Przynajmniej połowicznie… bo na plażowanie to moim zdaniem jeszcze za wcześnie :P
Zależy gdzie.
Nie zależy. W okolicy za zimno, a na zagranicę trzeba na urlop poczekać.
Jak będziesz czekał to zagranica niepotrzebna.
Nawet pomimo tak zastraszającej wizji nie pojadę bez urlopu :P Za wcześnie na to :)
Dziekuję Panie Michale za odpowiedź w temacie monogramów, co do koszul to większość mam szytych na miarę i o hafcie na nich myślałem.
Moim zdaniem noszenie czegoś wyjątkowego i zrobionego pod indywidualny gust aż prosi się o opatrzenie dyskretnym logo właściciela, tak właśnie zamierzam uczynić.
Z pozdrowieniami
Leszek
Panie Leszku, z czystej ciekawości zapytam, czy monogramy będą robione ręcznie czy maszynowo?
Będą robione ręcznie – w warsztacie rymarskim tłoczone, w krawieckim haftowane, w kowalskim kute ;)
Sam lubię ręczne roboty więc część wykonam własnoręcznie. W tej chwili projektuje odpowiedni monogram jak już będę miał dodatki podzielę się zdjęciami.
A co do snobizmu: uważam że dużo lepiej nosić dyskretny monogram na odzieży niż rzucające się w oczy logo producenta, czy jest to logo Tomka na skarpecie, Calvina na bieliźnie,czy Ralpha na sweterku.
Na rozpoznawalne logo trzeba sobie zapracować. Czasem życia nie starcza.
Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi. Dodam, że jestem zaskoczony pozytywnie i jest to rzadki wypadek, gdy miło mi stwierdzić, że pomyliłem się w osądzie jakiegoś zjawiska :) Panie Leszku, życzę miłej zabawy z własnoręcznym wykonywaniem monogramów i jak najmniej ślepo kopiujących pomysł :)
S n o b i z m.
Może i snobizm, ale zupełnie niegroźny. A nawet dość sympatyczny.
Niegroźny, sympatyczny? SUBIEKTYWIZM, a snobizm to SNOBIZM.
Nie ważne czy na miarę czy nie. Nie ważne czy przejawia się kupowaniem tablic rejestracyjnych, czy inicjałów na koszuli, jeansach czy czym tam jeszcze.
Snobizm to też subiektywizm. Nie ma obiektywnych kryteriów pozwalających na określenie danego zachowania jako snobistycznego, tym bardziej, że nie zna się przesłanek ku takiemu zachowaniu.
Każde ubranie się w coś co wykracza poza konieczność odziania się może być uznane jako snobizm. Wszak to noszenie ubrania nie po to aby zasłonić i ochronić swoje ciało, tylko manifestacja czegoś… gustu, klasy, obycia, znajomości tematu, stanu posiadania.
I w tym momencie nieodzownie pojawia się pytanie czego manifestacją jest nanoszenie monogramów na noszone ubrania?
Snobizm? Może ? fakt jest taki, że monogram jest po prostu opcją przy koszuli na miarę. Nic się za niego nie dopłaca zazwyczaj. Kwestia gustu. Do tego dobry monogram praktycznie nie jest widoczny dla innych, a więc jest to po prostu smaczek dla posiadacza dobrze skrojonej koszuli. Co w tym złego? Jeżeli chodzi o koszule szyte na miarę to posiadam tylko jedną, ale zdecydowanie nie jest to „snobizm” ? kosztowała tyle co dobra koszula ze sklepu + przeróbki krawieckie.
A ja uważam, że snobizm istnieje obiektywnie. „Snob” – człowiek bezkrytycznie naśladujący i służalczo podziwiający ludzi, których uważa za wyższych od siebie, usiłujący natrętnie wchodzić z nimi w komitywę; człowiek popisujący się (rzekomym) znawstwem, dobrym smakiem. dawn. szewc, plebejusz. (za Kopalińskim). Przecież znamy takich. Tylko bardziej intuicją niż dowodami jesteśmy w stanie badać to zjawisko. Czy snobizm może być groźny? Chyba zawsze jest raczej niegroźny. Jest po prostu w złym smaku. Jeśli chodzi o monogramy, nie jestem ich zwolennikiem, dla mnie to raczej oznaka pretensjonalności oraz pewnej dozy narcyzmu.
Wszystkim czytelnikom bloga bardzo dziękuję za komentarze.
Ciekawa dyskusja.
@Leszek:
> Moim zdaniem noszenie czegoś wyjątkowego i zrobionego pod indywidualny gust aż prosi się o opatrzenie dyskretnym logo właściciela, tak właśnie zamierzam uczynić.
No właśnie o to chodzi z tym wszystkim „wyjątkowym i pod indywidualny gust”, żeby nie trzeba było dokładać żadnych „logo” ;-)
Rozróżniajmy pewne sprawy… inicjały to nie logo. Aspirowanie inicjałów do bycia logiem właściciela jest dość chybione i trąci megalomanią :) Druga kwestia – wyjątkowe i gustowne ubrania nie potrzebują logo, monogramu ani dodatkowego symbolu świadczącego o ich wyjątkowości. To po prostu widać i takie podkreślenie ujmuje tylko blasku danemu ubraniu.
Warto pamiętać o tym, że monogramy to nie jest wynalazek współczesnych polskich snobów, lecz element, który od dawna jest standardem w odzieży szytej na zamówienie. Na całym świecie, nie tylko u nas.
Dziękuje za kontekst :) Mimo wszystko raczej zrezygnowałbym z tego standardu.
Panie Michale, istnienie jakiegoś zjawiska we wszechświecie nie jest powodem wystarczającym, by nie móc mieć krytycznego stosunku do niego.
Zgadzam się. Jeśli chodzi o mnie, nie mam krytycznego stosunku.
U mnie w domu są stare ręczniki i ścierki kuchenne po ciotce, wszystkie z wyszytymi monogramami. Po co komuś spersonalizowana ścierka – nie mam zielonego pojęcia ;)
To akurat proste – kiedyś powszechnie oddawało się odzież i bieliznę pościelową tudzież akcesoria kuchenne do pralni i magla, monogram był po to aby nic nie gineło.
Sam korzystam z magla i cenie sobie ten oldskulowy klimat ;)
imho dyskretny ukryty monogram to wspaniala sprawa ale gdy mamy jakosciowe ubranie szyte dla nas jak garnitur, marynarka, koszula bespoke czy mtm. jak MRV wspomnial gdzies wczesniej kupowanie w sklepie i dorabianie monogramu traci brakiem smaku a moze i szpanem.
poszetka czy husteczka z monogramem w niewidocznym miejscu to tez swietny pomysl.
nie wszystko robimy na pokaz, cos zawsze zostawmy dla siebie i taki powinien byc monogram
(nasze panie kupuja piekna bielizne a nie pokazuja jej na ulicach, ktos moglby zapytac „po co” tak samo jest z monogramem)
A ja mam jedno pytanie – z racji tego,że aktualnie jestem na diecie (z całkiem dobrymi efektami) to z wymianą garderoby poczekać do jej zakończenia i przyjęcia pożądanego rozmiaru? A co w sytuacji, w której spodnie robią się coraz większe? Oczywiście można pasek mocniej ścisnąć, ale co z nogawkami albo koszulami, które zaczynają przypominać worek ? Jak sobie poradzić w takiej przejściowej fazie odchudzania,żeby jednak wyglądać dobrze?
Kupić rzeczy pośrednie- mówię serio. Płacić i płakać. A do starego rozmiaru nabrać, ale tym razem nie tłuszczu tylko mięśni.
Powiedz mi proszę Dawidzie jaka to dieta? Jakaś konkretniejsza rozpiska?
Adam – niskokaloryczna, wysokobiałkowa. 5 posiłków, mięso drobiowe, nabiał i dla uzupełnienia węglowodanów kasza gryczana i migdały. Do starego rozmiaru nie chcę wracać nawet jako zbitka mięśni ;)
Zaczekać i to nie do zakończenia diety, a chwilę po, do ustabilizowania się sylwetki. No chyba, że masz dużo kasy do wydania na rzeczy które za chwile będziesz musiał albo przerabiać, albo w ogóle się pozbyć.
Boruta – taki jest plan – tylko jak przeżyć te 2-3 miesiące w ciuchach, które zabijają cały efekt przemiany ? ;)
Zacisnąć zęby i cierpieć w milczeniu. ;-) A poza tym można zwężać i to kilka razy. Oczywiście zazwyczaj nie w nieskończoność.Być może nie do Twojego docelowego rozmiaru, ale obecnego owszem. Proponuję przejść się do dobrego krawca i dowiedź co da się zrobić i za ile, a następnie zdecydujesz, czy to ma dla Ciebie sens.
Znam bardzo dobrze takiego co zrzucił kilogramy, wymienił garderobę aby po dwóch latach wrócić do rozmiaru sprzed rewolucji :D
Co do jedwabiu w tkaninach – używa się go jako domieszki do wełny także po to, żeby obniżyć wagę materiału. Jedwab jest dużo lżejszy od wełny, przy praktycznie identycznych właściwościach izolacyjnych. Dlatego domieszka jedwabiu sprawia, że ubranie jest lżejsze, a grzeje tak samo.
Co sądzicie o tych butach? Czy ktoś wie co znaczy, że są z nabłyszczanej skóry, ktoś takie ma i wie jak się sprawdzają?
http://vistula.pl/buty/buty,id-65829
W tej cenie nie warto.
W tej cenie nie, czekam ewentualnie na wyprzedaż. Czy mogę prosić o jakieś bardziej konkretne uwagi? Dzięki :)
Mnie ten model się nie podoba, szczególnie ten wykrzywiony szew. Za bardzo udziwnione.
Lepiej wybrać klasyczne brogsy:
http://www.shoepassion.pl/eleganckie-buty-meskie/no-565.html
albo brogsy longwing:
http://www.meermin.es/ficha_articulo.php?id=4069
Dziękuję za odpowiedź. Pewnie stanie w takim razie na http://partenope.pl/buty-meskie/79-derby-brogues-czarne.html w kolorze czarnym lub brązowym.
Albo zupełnie inne http://vistula.pl/vistula-red-buty-vistula,id-65226 :)
Te buty Vistuli wyglądają jak o połowę tańsze buty Ryłko, Kazar albo Wojas.
Masz na myśli te brązowe czy czarne? Dlaczego sądzisz że wyglądają jak z Ryłko? Przecież żadne z nich nie mają zbędnych-_ dodatków. Proszę o wyjasniemie bo czasami mam wrażenie, że te dyskusje o klasycznych butach to dyskusje o raczej o guście niż o kanonach. :-)
Według mnie wyglądają jak buty za 300 pln. Dziwny kolor wchodzący w jakiś szary i brązowa nic. Jak chcesz zobaczyć jak wyglądają buty klasyczne to przejrzyj katalogi herringa, meermina, Gordon and bros który jest tańszy od tego czegoś co pokazała Vistula, albo naszego Norda z serii Meka.
Szukam koszul slim ale szerszych w klatce. Nosze rozmiar kołnierzyk 40 ale w klatce / miedzy pachami potrzebuje minimum 54 cm. Aktualnie tylko slimy od Vistuli na mnie pasują, cała reszta jest za mała w klatce. Proszę o kilka propozycji marek w przedziale 100-150zł, szukam błękitnej koszuli vitchy i gladkiej do chinosów.
MRV bardzo podoba mi sie ten garnitur Bytom Florence 5, do ktorego link podal Pan gdziez wyzej a ze jestem przed kupnem garnituru to mam pytanie czy bedzie Panskim zdaniem odpowiedni na ten jedyny w szafie?
(30 lat, nie chodze na codzien w garniturach gdyz moja praca tego nie wymaga a ten, ktory teraz zamierzam nabyc ma mi sluzyc na wszelkiej masci uroczystosci rodzinne, domowe, wesele etc. do pracy w miare potrzeby bardziej eleganckiego wygladu, do filharmonii, na spotkanie z biznesowe). Uwaza Pan, ze sprawdzi sie jako ten jedyny, uniwersalny zmieniajac tylko buty, koszule i dodatki?
Tak, to garnitur, który spełnia kryteria „uniwersalnego”. Za kilka dni na blogu pojawi się wpis poradnikowy o ubiorze pana młodego i między innymi ten garnitur wykorzystałem w sesji zdjęciowej.
Ten również jest bardzo ładny:
http://bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-milano-1-124-k-1465-8955-p
dziekuje! obejrze je oba na zywo i zapewne kupie jeden z nich. pozdrawiam
Michał,
jeśli masz możliwość wpłynięcia na Bytom, to proszę wytłumacz im, ze z takimi modelami w sklepie internetowym, to daleko nie zajdą. No chyba, ze chcą konkurować z targetem Zary, ale to chyba nie jest ich celem.
Niech wejdą na Suit Supply i zobaczą jak to sie powinno robić. Albo niech Ciebie zatrudnia do tego, a wzrośnie im sprzedaż z ecommercu min 20-30%.
Filip
Zgadzam się.
Ja jestem zwolennikiem prezentacji garniturów na manekinach krawieckich.
Bytom ma marną stronę internetową, zgoda. Ale szczerze mówiąc Suitsupply jest dla mnie za efekciarski, jakiś odpustowo podretuszowany, trochę pajacowaty. Piszę o tym, bo wszyscy jakoś strasznie zafascynowani tą stroną.
Torunianinie, target Zary nawet nie zerknie na stronę Bytomia. Bycie młodym, modnie ubranym człowiekiem i kupowanie w Bytomiu to się wyklucza. Ale żeby nie tak całkiem źle o tym Bytomiu. Ostatnio kupowałem tam polo z wyprzedaży (tak, polo, cholera) i stałem pół godziny w kolejce do kasy, bo przede mną młody człowiek kupował smoking. Nie mam pretensji o zmarnowany czas – pakowali mu go do pokrowca (jednak pakują), umawiali się na przeróbki. W sumie mała celebracja i fajnie, tylko kasa zablokowana i wszyscy stoją. A w sklepie w dużym centrum handlowym zatrudnione 4 panie.
Jedna kasa, to niestety to bolączka wielu sklepów „butikowych”.
Z własnego doświadczenia (pracowałem kilka lat w centrach handlowych) wiem, że w tego typu sklepach często jest tak, że przez 8 godzin nie ma żadnej transakcji kasowej, a później wpada kilku klientów i jest kolejka do kasy. Tego nie da się przewidzieć.
Niestety to nie tylko problem Bytomia. To samo mnie spotkało ostatnio w Vistuli w Łódzkiej Manufakturze. Zrezygnowany opuściłem salon…
gdyby tylko rozmiarówka nie kończyła się na 182cm:/
Pisze komentarz z nowej apki pod android. Działa wszystko przyzwoicie. Wreszcie udogodnienie w poczekalniach. super pomysł
Dzięki za info.
Jest jeden problem z aplikacją mobilną. Komentarze wyświetlane są wg. daty opublikowania, a nie są zagnieżdżanie po komentarzem, do którego są odpowiedzią. Ten komentarz jest odpowiedzią, a w aplikacji będzie widoczny na samym dole.
Dwie sprawy :) 1. Wielkie ukłony w stronę MobiTouch za zrobienie, całkiem przyjaznej aplikacji mobilnej. Od pewnego czasu nawet się nosiłem z inicjatywą żeby poprosić cię o dostosowanie strony do urządzeń mobilnym, bo nie dało się czytać takich małych czcionek :) Także super, teraz można czytać w drodze i nawet dodawać komentarze ;) Ewentualnym problemem dla osób z małymi pakietami danych jest jednak duża ilość zdjęć w Twoim artykułach które trochę zżerają mb (test na artykule harringtonka – 0,3mb wczytanie strony głównej, ok. 4 mb wczytanie artykułu ze wszystkimi zdjęciami). Chociaż teraz to większość aktywnych smartfonowców ma pewnie 1gb+ także… Czytaj więcej »
2. Jeśli jest dobrze dopasowana do ciała i nie jest zbyt długa, to nie musi być wpuszczona w spodnie.
3. Niestety w Polsce nie ma zbyt dużego wyboru: H&M, Cubus, Calzedonia. Ciekawsze wzory, to raczej wyłącznie z zagranicznych sklepów:
http://taftclothing.com/collections/all
http://www.sperrytopsider.com/en/mens-apparel-socks/
Moim zdaniem nie musi być wpuszczona w spodnie (takie modne ostatnio luzactwo), ale w spodniach jest bardziej elegancko i klasycznie. Zresztą szkoda tych pięknych pasków.
Stopki Sperry kupiłem tydzień temu w TKmaxx, 3 pary za 33 zł. Warto sprawdzić :)
poszukaj gdzies marki Falke, mam dwie pary i sa swietne, dobra bawena, gleboko wyciete wiec zupelnie ich nie z butow nie widac a nie spadaja z nogi gdyz maja taki cieniutki podgumowany pasek tam gdzie skarpetka dotyka tylu stopy aby sie nie opuszczaly
Chciałbym pociągnąć wątek garniturowy i tkaninowy. Rozglądam się za granatowym garniturem dla siebie i z żalem stwierdzam, że nie mogę nic dobrać, bo 1) niemal wszystkie garnitury w sklepach są stebnowane, co mi się nie podoba, 2) jak już będzie jakiś bez stebnowania i w rozsądnej cenie, to ma wąziutkie klapy (Digel), 3) te, co są OK są drogie, a nie stać mnie wydać 2000 zł na sam garnitur (Pierre Cardin). Czy wie pan gdzie mogę obecnie kupić taki garnitur, który by mi pasował – klasyczny, bez stebnowania, wełniany, bez poliestru w cenie do ok. 1500 zł (chociaż wolałbym ciut… Czytaj więcej »
Zobacz ten model:
http://bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-oslo-3-124-k-1998-10346-p
Dobra cena, brak stebnowania, klapy o standardowej szerokości.
Dziękuję, jak pytałem w sklepie to usłyszałem, że wszystkie stebnowane. Będę szukał tego.
acetat, wiskoza lub mieszanka obu w podszewkach – brać, będzie oddychać
O wiskozie wiedziałem, ale o acetacie już nie. Dziękuję za odpowiedź.
Acetat (jedwab octanowy) to włókno sztuczne o właściwościach podobnych do wiskozy, choć produkowane w trochę inny sposób. Ogólnie mówiąc: równie dobrze przepuszcza powietrze i wchłania wilgoć ale lepiej trzyma kolor i lepiej znosi pranie niż wiskoza.
Co do koszulek polo to czytałem w Forbesie że prezes mBanku przywiózł z Ameryki przyzwyczajenie, że chodzi się właśnie w polówkach pod marynarkę zamiast koszul, ale mnie to nie specjalnie przekonuje w takim korpo wydaniu.
Odnośnie męskich stopek to dzięki za Cubusa, nigdy tam nie byłem to spróbuję bo w Arkadii chyba jest, może będą jakieś sensowne. Co do tych co pokazałeś – Taft 40 dolarów to szok :) Sperry już trochę lepiej, chociaż z kosztami wysyłki to 20 zł za parę to też raczej drogo.
Odnośnie koszulek polo jako elementu stroju do pracy, to u mnie w biurze prezes ustalił „casualowy piątek”, kiedy można pozwolić sobie ma mniej formalny strój. W tej sytuacji klasyczna koszulka polo i marynarka sprawdza się idealnie.
Aplikacja swietna !!!!!!
Świetny artykuł :)
Gdzie dostanę przyzwoitej jakości czarne oksfordy w cenie 800-1000 zł? (będą kupowane na ślub, ale używane także na inne okazje)
http://www.herringshoes.co.uk/
Z polskich sklepów:
http://sklep.klasycznebuty.pl/
http://www.shoepassion.pl/eleganckie-buty-meskie.html
Zagraniczne z darmową przesyłką:
http://www.crownhillshoes.com/categoria/caballero/oxford/
http://www.scarosso.com/de/herren/schuhe/oxfords.html
polecam herringshoes.com, swietny sklep. kupowalem u nich dwa razy i jestem zadowolony. jakosci obslugi klienta inne sklepy moga sie od nich uczyc.
w cenie do ok. 1000zl powinienes Loake dostac, buty serii 1880 robione w manufakturze w Anglii, mam dwie pary i jakosc jest przednia
Dziękuje za pomoc! Chyba zdecyduje się właśnie na buty tej firmy, mam jedynie wątpliwości co do rozmiaru. Czy istnieje możliwość zwrotu butów, jeśli rozmiar nie będzie pasować? Oraz jaka jest różnica pomiędzy medium a wide? wide to jak rozumiem buty szersze przeznaczone dla osób o takich właśnie stopach?
nie boj sie o zwroty u nich to nie problem a wrecz element ich „religii zakupowej” jak cos nie pasuje to odsylasz i jeszcze ci za to dziekuja pytajac co bylo nie tak
Ja mam dosyć elementarne pytanie dotyczące brogsów – czy ozdobne dziurkowania mają wpływ na przemakalność tych butów? Pytanie rzecz jasna kieruję do wszystkich czytelników, dlatego nie zaśmiecałem maila.
Ażurowanie nie oznacza dziurek na przewylot ja nie zauważyłem żeby były inne od moich pozostałych butów. No oczywiście w teren bym w nich nie poszedł.
Pamiętam tylko tyle, że w jakimś wpisie tutaj czytałem, że te dziurki zostały stworzone po to, żeby buty na szwach szybciej schły jeśli właśnie przemokną ;).
Szanowny Panie Michale, przymierzam się do zakupu pierwszego garnituru, (duet Bytom i Vistula wydawał się oczywisty) padło na salon Bytom. Przymierzałem garnitur z kolekcji wielki błękit, ten który na zdjęciach nosi Aiden Shaw, podobał mi się, leżał dość dobrze (naturalnie drobne poprawki będą konieczne), bardzo fajna tkanina (VBC). Generalnie wrażenia bardzo pozytywne. http://bytom.com.pl/garnitury,garnitur-bd1-01-50a-114-k-1360-8604-p Jedyną obawą jest nieco jasny kolor, stąd zwracam się z pytaniem co Pan sądzi na temat tego garnituru? Mam na myśli głównie kolor – czy nie jest zbyt jasny jak na pierwszy garniutr. Może jednak coś innego? Zaznaczam że 1200 zł to górna granica, nie mogę także… Czytaj więcej »
Garnitur ładny, ale ja wybrałbym nieco ciemniejszy:
http://bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-florence-5-124-k-1995-10278-p
Panie Michale, czy uważa Pan, że garnitur Florence-4/Oslo-2 (oba w kolorze ciemnego granatu) byłby za ciemny na strój na obronę pracy dyplomowej, wystąpienia publiczne, rozmowę kwalifikacyjną, etc.?
OSLO-2 http://www.bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-oslo-2-124-k-1994-10265-p
FLORENCE-4 http://www.bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-florence-4-124-k-702-4249-p
Moim zdaniem za ciemny, prawie jak czarny.
Witam
Ostatnio też wkopałem się kupując brązową marynarke z promocji w massimo dutti, podobna do tej tylko sztruksowa: http://static2.menstream.pl/i/galeria/152/11/474776.jpg,
Problem polega na tym, że nie wiem z jakimi spodniami, koszulą można łączyć ten brązowy sztruks.
Byłbym wdzięczny za jakaś podpowiedź bo ciężko mi nawet znaleźć jakieś inspiracje…
Spodnie: bordowe, granatowe, zielone, beżowe.
uff dzięki, uspokoiłeś mnie.
michał odnośnie aplikacji, poinformuj twórców, że wymagany jest update komentarzy, kompletnie nie trzymają chronologii oraz poziomu „odpowiedź”
Tak, już wiedzą.
Panie Michale Alarm! :)
http://imdm.cz/img/240x240b/1700506.jpg proszę spojrzeć na te brogues – czy wg Pana są w porządku? Dodam, że twórca to Lasocki, a ich cena to … 190 zł :
W tej cenie można brać.
Czy garnitur z takiego materiału nadaje się na garnitur uniwersalny?
http://static.massimodutti.net/3/photos/2014/V/0/2/p/2024/260/401/2024260401_2_2_1.jpg?timestamp=1390051334643
Kolor wygląda na czarny, więc nie.
Odnośnie pytania nr 3…czy koszulkę polo, noszoną pod marynarką, preferujesz wsadzoną w spodnie, tak jak koszulę, czy raczej na spodnie?
Dzień dobry,
chciałbym przywrócic temat męskich butów do garnituru. W sklepach nie widzę nic rozsądnego.
Dziś wpadły mi w oko:
http://www.zara.com/pl/pl/m%C4%99%C5%BCczyzna/buty/buty/sk%C3%B3rzane-sportowe-buty-w-stylu-derby-c358060p1738115.html
Czy te buty się w ogóle do czegoś nadają? Chciałem coś klasycznego…
W tych natomiast wyglądałem jak w nartach.. :
http://www.zara.com/pl/pl/m%C4%99%C5%BCczyzna/buty/buty/buty-typu-oxford-c358060p1669236.html
W sklepach pokroju Ryłko, Badura, Wojas, Tkmaxx itp nic nie znalazłem…
Jeśli chodzi o finanse to okolice 300pln.
Garnitur będzie granatowo-niebieski.
Co robic jak życ?:)
Pozdrawiam
Rafał
Zobacz tutaj:
http://www.goodshoes.pl/polbuty-wizytowe-k18.html
a te z Zary wybij sobie z głowy.
Czy w takim razie któryś z tych modeli byłby odpowiedni?
http://www.goodshoes.pl/polbuty-meskie-nord-czarne-skora-p1645.html
lub
http://www.goodshoes.pl/polbuty-meskie-nord-czarne-skora-p3778.html
Wstępnie myślałem o czymś z nakładanym noskiem ale chyba niemożliwym jest znaleźć takie buty.
To może te:
http://www.goodshoes.pl/polbuty-meskie-nord-czarne-skora-p2182.html
A co Pan sądzi o tym modelu?
http://www.bata.pl/web/katalog/web-katalog-2-mezczyzni-bestsellery/97545-skorzane-buty-meskie-w-stylu-derby
Wizualne ok. W tej cenie można zaryzykować, aczkolwiek Bata nie słynie z dobrej jakości.
Mam te buty:
http://www.bata.pl/web/katalog/web-katalog-2-mezczyzni-bestsellery/97545-skorzane-buty-meskie-w-stylu-derby
tylko brązowe
i te:
http://www.goodshoes.pl/polbuty-meskie-nord-czarne-skora-p2182.html
Buty Batyy są bardzo ładne, starannie wykonane, tylko nie wiem, czy w czarnych podeszwa nie będzie brzydsza niż w tych nord (w brązowych jest taka szarawa, w czarnych mam nadzieję – ciemniejsza). I mają ładniejszy kształt, te Nord się świecą.
Witam, mam szybkie pytanie czy ten lekki nazwijmy to wzór na garniturze z tego zdjęcia (http://gentlemenfashion.pl/wp-content/uploads/2014/01/counterkicks.com_.jpg) ma jakąś nazwę ? Dziękuję i pozdrwiam serdecznie :)
Słabo widać ten wzór.
Całkiem możliwe, że to nawet nie jest wzór, a jakiś styl szycia ? Patrząc na garnitury Bytom są one gładkie, a tutaj jest jednak jakiś haft/wzrór nie mam pojęcia jak to nazwać :)
[…] ostatnim cyklu „Pytania czytelników” pojawił się wątek klasycznej polówki, a ponieważ po publikacji dostałem kilka dodatkowych […]
Radca prawny o dress codzie prawników:
http://www.prawnik.pl/opinie/artykuly/795964,dress-code-prawnika-czyli-dyskretny-urok-elegancji.html
Może czas, byś wziął na celownik pewne grupy zawodowe, opisał właściwy sposób ubierania w zależności od sytuacji i rozprawił się z popełnianymi przez nich błędami? ;) Pozdrawiam
Witam
Szukam zamszowych brogsów i znalazłem
http://sklep.klasycznebuty.pl/302,gordon-bros-levet-2318-brown-suede.html
https://www.sklep.wittchen.com/product/9585/buty-meskie.html
Zależy mi żeby były w miarę uniwersalne tzn. żeby było pasowały i do dżinsów i chino.
Proszę o opinię i radę zarówno Mr Vintage oraz forumowiczów.
Z góry dziękuję
Te z Gordon&Bros są ok.
Panie Michale,
jestem szczupłym facetem, wiek 28 lat. Będę świadkiem na ślubie.
Wybieram garnitur spośród dwóch marki BYTOM a mianowice FLORENCE 5b i TOKYO 2.
Jaki granat bądź ciemny niebieski króluje w tym sezonie?
TOKYO 2 jest delikatnie za ciemny wg mnie, FLORENCE 5b jest radośniejszy.
Jestem bliski postanowienia żeby kupić Florence, a spodnie uszyć wg kroju Tokyo w kolorze Folrence.
Który wg Pana jest bardziej elegancki?
Ponadto proszę o doradzenie czy do obydwu pasuje czarna muszka i buty lakierki?
Proszę o ogólną podpowiedź.
Dziękuję