Buty to jeden z najważniejszych (o ile nie najważniejszy) elementów całego stroju. Jeśli są dobrej jakości, a w dodatku zadbane, to mogą być najlepszą wizytówką mężczyzny. Na klasycznych skórzanych butach nie warto oszczędzać, bo to inwestycja we własny wizerunek, ale nie tylko. Zebrałem moje argumenty, które mam nadzieję przekonają was do tego, że warto mieć jedne porządne buty, a nie trzy pary tańszych.
Rodzimy rynek obuwniczy niestety nie rozpieszcza nas jeśli chodzi o wybór butów o dobrym, ponadczasowym wzornictwie. Na ulicach królują koszmarne półbuty z zadartym noskiem, z masą zbędnych przeszyć, na mało zgrabnej podeszwie gumowej. To buty, które nie mają nic wspólnego z dobrym gustem. Szukając dobrego klasycznego obuwia niestety należy zwrócić się w stronę marek zagranicznych, które specjalizują się w obuwiu. Czasem odstrasza ich cena, ale oto moje argumenty dlaczego akurat na buty, a nie na marynarkę czy koszulę warto wydać więcej.
SKÓRA JEST LEPSZEJ JAKOŚCI
Rodzaj skóry użytej do wyprodukowania obuwia w największym stopniu wpływa na ich jakość. Dobra skóra nie powinna być zbyt wiotka, ani zbyt sztywna. Dobra skóra jest ładniejsza, lepiej ?pracuje?, lepiej przyjmuje kosmetyki do pielęgnacji. Buty dłużej zachowują pierwotny kształt i nie deformują się. Elementy takie jak: podeszwa, obcas, wkładki ulegają zużyciu i należy je co jakiś czas wymieniać, ale odpowiednio pielęgnowana skóra cholewkowa może służyć nawet kilkadziesiąt lat.
Jeśli mówimy o klasycznych butach, to te z wyższej półki mają zazwyczaj skórę niekorygowaną. Skóra ta z upływem czasu bardzo ładnie się patynuje. Wiele osób uważa, że takie buty są jak wino – im starsze, tym lepsze.
Wysokiej jakości skóra nie jest tanim półproduktem, zatem na jej wykorzystanie mogą sobie pozwolić producenci butów z wyższej półki. Taka skóra, poza tym, że jest ładniejsza, jest też trwalsza, ponieważ ma zachowaną naturalną strukturę włókien. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale marki tańsze bardzo często wykorzystują tzw. skórę wtórną, która powstaje w wyniku rozpuszczenia i zmielenia odpadów ze skór naturalnych. Po dodaniu środka wiążącego (substancje chemiczne) wytwarza się z nich arkusze „skóry”. Nie trudno wywnioskować, że po takim procesie „skóra” traci naturalną strukturę włókien.
Korzystając z okazji chciałbym rozwiać mit o tym, że producenci wysokiej jakości butów stosują kosmiczne marże. Co prawda na blogach już się raczej z tym nie spotykam (to wyedukowani konsumenci), ale wystarczy, że na portalach typu Logo24.pl pojawi się droższy produkt i od razu lecą komentarze, że firmy zarabiają na tym krocie, a produkt wart jest 1/10 ceny detalicznej. Prawda jest taka, że to producenci tańszego obuwia mają znacznie wyższe marże, ponieważ wykorzystują tańsze półprodukty i masową produkcję. W sklepach popularnych marek czymś normalnym są przeceny sięgające nawet -70% od cen pierwotnych, natomiast próżno szukać takich okazji u renomowanych producentów obuwia.
MAJĄ DŁUŻSZĄ ŻYWOTNOŚĆ
Współczesne buty w zdecydowanej większości modeli mają podeszwę łączoną z cholewką za pomocą kleju. Buty dobrej klasy można poznać po tym, że te dwa elementy są zszywane. Zapewnia to znacznie dłuższą żywotność butów. Najbardziej ceniona metoda łączenia cholewki z podeszwą to tzw. szycie pasowe (zwane także ramowym lub otokowym). Polega ono na tym, że podeszwa nie jest przyszywana bezpośrednio do cholewki, lecz do specjalnego pasa (otoku), który pełni rolę łącznika cholewki z podeszwą. Ta metoda daje możliwość wymiany podeszwy w przypadku jest zużycia/uszkodzenia.
Najbardziej znaną metodą szycia pasowanego jest technologia Goodyear Welted. Wiele firm produkujących obuwie tą metodą oferuje również usługi serwisowe, które pozwalają na całkowitą wymianę podeszwy, obcasa, a nawet wyściółek wewnątrz buta. Dzięki temu takie buty mogą być wielokrotnie „przywracane do życia”, zakładając, że cholewka buta jest w dobrym stanie, a tak zazwyczaj jest.
SĄ LEPIEJ ZAPROJEKTOWANE
Design w przypadku produktów użytkowych (do takiej kategorii należy zaliczyć również buty) ma duże znaczenie. Większość z nas lubi ładne przedmioty, a ładne obuwie to w zdecydowanej większości przypadków to droższe i widać to gołym okiem. Jeśli postawimy obok siebie buty za 600-800 zł i ich odpowiednik za 200-300 zł, to nietrudno będzie wskazać zwycięzcę. Dobre buty są po prostu ładniejsze i cieszą oko. Wielu renomowanych producentów z długą historią bazuje na projektach, które mają co najmniej kilkadziesiąt lat. Skoro przetrwały tyle lat, to o czymś to świadczy.
Ale projekt konkretnego produktu, to nie tylko cechy wizualne, ale także cechy użytkowe i podobnie jest w przypadku butów. Obuwie, które jest dobrze zaprojektowane jest też zazwyczaj wygodniejsze. Środek ciężkości jest we właściwym punkcie, obcas jest prawidłowo wyprofilowany, wypełnienie amortyzujące jest odpowiednio dobrane.
DOBRE BUTY DODAJĄ KLASY
Kilka dni temu pokazałem na blogu trzy casualowe stylizacje, a w jednej z nich trzewiki marki Yanko. Szybko pojawiły się komentarze, że to one „zrobiły całą robotę” i faktycznie z dobrymi butami tak jest. Niby znajdują się daleko od twarzy, ale od razu przyciągają wzrok i podnoszą wartość całej stylizacji.
fot. Piotr Polak
Fot. Piotr Polak
CHĘTNIEJ SIĘ O NIE DBA
Z drogimi przedmiotami jest tak, że dba się o nie z większą uwagą, ponieważ mamy świadomość, że kosztowały nas dużo pracy, a może nawet wyrzeczeń. Dotyczy to także butów. Chcemy, by jak najdłużej wyglądały jak nowe, chętniej sięgamy po kosmetyki i generalnie poświęcamy im więcej czasu. Potwierdzam to na podstawie własnych doświadczeń. Buty gorszej jakości czasem pastuję tylko na koniec sezonu przed schowaniem do pudełka, a te lepsze znacznie częściej.
SĄ UNIWERSALNE I PONADCZASOWE
Większość marek z wyższej półki bazuje na klasycznych modelach, które nie starzeją się z upływem czasu. Klasyczne brogsy czy wiedenki były modne 50 lat temu, są modne teraz i będą za 20 lat. Jeśli kupuje się buty, które przy odpowiedniej pielęgnacji można nosić nawet kilkanaście lat, to warto by ich fason był ponadczasowy.
Wbrew pozorom, klasyczne modele obuwia nie muszą być bardzo eleganckie i nie należy ich traktować wyłącznie jako buty garniturowe . Wszystko zależy rodzaju przyszwy i podeszwy, koloru i faktury skóry, wykończenia noska. Klasyczne półbuty świetnie wyglądają nawet do dżinsów.
RĘCZNA PRACA
Mimo nowoczesnych linii technologicznych, większość producentów specjalizujących się w eleganckim obuwiu klasycznym, nadal wykorzystuje ręczną pracę w poszczególnych etapach produkcji butów (oczywiście tylko część prac). Dla przeciętnego użytkownika może to nie mieć znaczenia, ale każdy z nas lubi przedmioty wyjątkowe, produkowane ręcznie.
Gdzie szukać dobrego klasycznego obuwia? Wspominałem o zagranicznych markach, na szczęście coraz łatwiej kupić je w Polsce lub zagranicznych sklepach z bezpłatną przesyłką. Zalando.pl ma swojej ofercie solidne marki z różnej półki cenowej: Gordon&Bros, John White, Barker, Cheaney, Lottusse, Doucal’s, Oliver Sweeney, Lloyd 1888, Magnnani, Franceschetti . Bardzo duży wybór dobrych marek ma sklep KlasyczneButy.pl (Gordon&Bros, Loake, Berwick, Barker). Jedną z najbardziej znanych brytyjskich marek – Loake – znajdziecie w GentlemansChoice.pl i na MacaroniTomato.com. Znakomitą hiszpańską markę Yanko sprzedaje Patine.pl.
Jak widać, w ostatnich latach wiele się zmieniło i sądzę, że coraz więcej sprzedawców będzie się zwracać w stronę renomowanych marek obuwniczych. Czekam jeszcze aż na sprzedaż obuwia takich marek jak Berwick czy Loake zdecydują się takie marki jak Bytom czy Vistula.
Z zagranicznych sklepów polecam HerringShoes.co.uk (marki Herring, Loake, Cheaney, Barker, Church’s, Tricker’s, Alfred Sargent), Pediwear.co.uk (poza markami wymienionymi wcześniej, mają dodatkowo: Crockett&Jones, Sanders, Grenson) i sklepy własne wymienionych marek. Pozostałe marki poniżej tysiąca złotych, które warto rozważyć: Crownhillshoes, Meermin, Scarosso, Shoepassion.com, Markowski. Łowcom okazji polecam także aukcje na eBay i Allegro.
Na koniec jeszcze ważne ostrzeżenie. Gdy już zaczniecie przygodę z obuwiem wysokiej jakości, to nie będziecie chcieli wrócić do marek tańszych :)
Czy Partenope nadal polecasz? Kilka ciekawych modeli mają w aktualnej ofercie i cały czas się zastanawiam czy warto.
Tak, ich również polecam.
Drogi Panie Michale,
czy można gdzieś przymierzyć buty firmy Partenope ?
Z gory dziekuje za odpowiedz
Najlepiej przesłać do nich takie pytanie. Sklepu stacjonarnego nie mają, ale może da się umówić na przymiarkę w Gliwicach – tam mają siedzibę.
Nie wiem, czy to jest możliwe. Wg ich strony mają sklep na moim osiedlu, w miejscu, które znam od dziecka. Wychodzi na to, że to jedno z pomieszczeń magazynów na tyłach…Biedronki :)
To pewnie ich magazyn.
w zyciu nie kupilbym butow w biedronce
Ja niestety nie mogę polecić Partenope – ich Oxfordy okazały się kiepskiej jakości. Zdecydowanie w tej samej cenie kupisz Loake B200 w klasycznebuty.pl
Dlaczego nie jesteś zadowolony z Partenope? Co się stało? Mam ciemno brązowe oksfordy i jestem zadowolony. Wygodne, miękkie i lekkie. Jedyny minus to podeszwa, dlatego została podzelowana.
Ja tez mam brązowe oxfordy partenope i mogę je polecić. Faktycznie jednak już musiałem podzelować z powodu przetarcia podeszwy. Zrobiłbym to tak czy inaczej, więc dla mnie to nie jest minus. Natomiast wygoda i jakość są ok.
Cóż za obiektywna „opinia”…
Jak czytam „ich” zamiast je to opinia tak jest dla mnie niewiarygodna. Autor ni odebrał wykształcenia, lub pochodzi z mazowieckiego (…)
Co myślisz o Pollini? Wyjątkowo mi pasuje ich kształt i ….mam dwie pary :-)
Podobno bardzo dobre buty, ale nie mam z nimi doświadczeń.
Bardzo dobry wpis, zresztą nie pierwszy, który zachęcił mnie do zakupu lepszych butów ;) W związku z tym mam pytanie: w oko wpadły mi dwa modele brogsów: Berwick 3651 Tan LS: http://sklep.klasycznebuty.pl/308,berwick-3561-tan-ls.html oraz Herring Roborough brogue:http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&brandid=6&shoeid=8732. Który z tych dwóch modeli byś polecił i dlaczego? Herringi mają chyba bardziej klasyczny kolor, ale nie wiem, która z tych firm produkuje lepszej jakości obuwie.
Pozdrawiam!
Herring jest nieco wyżej jeśli chodzi o jakość. Jedne i drugie są warte uwagi.
Te Berwicka mają świetną gumową podeszwę. Polecam.
Zanim zdecydujesz sie na zakup sprawdz tegosc kopyta. Wymienione przez ciebie Herringi maja tegosc F, czyli standardowa. O ile mnie pamiec nie myli Berwick ma tegosc G, czyli sa zrobione na szerszym kopycie. Zapytaj w KlasyczneButy, maja tam rewelacyjny customer service i sybko dostaniesz odpowiedz.
Swoja droga z czystym sumieniem polecam z wlasnego doswiadczenia oba te sklepy :)
O dzięki Ci za ten tekst ! Przekonanie mężczyzn aby zainwestowali w dobre buty, że warto, że but „robi” cały strój, że posłuży dłużej – to nie jest takie easy ? :)
Uwaga! Niebezpieczenstwo!
Ja sie przekonalem do klasycznego, dobrej jakosci obuwia i teraz nie potrafie sie zatrzymac.
Ze szkoda dla budzetu ;)
Czy Timberland robi buty porządne czy kiepskie? Musze się przyznać że podoba mi się ich design.
Robią BARDZO dobre jakościowo obuwie :)
Tak, ja bardzo lubię Timberlanda (w ostatniej sesji były nawet dwa modele ich butów). Dobrej jakości skóry i bardzo wygodne.
Timberland robi zdecydowanie najlepsze obuwie dostępne powszechnie w polskich sklepach. Przy cenach 400 – 600 zł jakość wykonania w porównaniu z konkurencją (np. Ecco) jest po prostu kosmiczna. Wystarczy obejrzeć jakość przeszyć i fabryczne odżywienie skóry. Jedyny minus – nie robią modeli klasycznych (zdarzają sie niskie broguesy, ale w wersji casualowej). Wszystko inne (boaty, buty trekkingowe, casualowe broguesy z niebieskiego nubuku, chukki) kupuję w Timberlandzie i jeszcze się nie rozczarowałem. Dodatkowo w tym roku mają naprawdę świetny model trzewików: http://e-timberland.pl/timberland-ek-brook-park-ftm-mezczyzni-buty-buty-casual,plec,MM,B,BC,39817542.bhtml Polecam obejrzeć je na żywo, bo zdjęcie nawet w połowie nie oddaje tego jakie są fajne (na żywo kolor jest… Czytaj więcej »
A widziałeś ten suwak z boku? :)
Dla mnie numerem jeden tej kolekcji jest ten model:
http://tbl.imageg.net/graphics/product_images/pTBL1-17108387_alternate4_enh-z6.jpg
Widzialem i suwak absolutnie mi nie przeszkadza.
Jaki to model?
Mam pytanie odnośnie tego obuwia do noszenia w sezonie jesien-zima:
http://e-timberland.pl/timberland-ek-city-premium-6-in-side-zip-mezczyzni-buty-buty-casual,plec,MM,B,BC,12147390.bhtml
czy ten zamsz nie jest zbyt ekstrawagancki np. żeby ubrać je do płaszcza, czy pod jensy i marynarkę?
czekam na opinię i odpowiedź.
To ten model:
http://shop.timberland.com/product/index.jsp?productId=26697976
Te które linkujesz raczej nie nadają się do płaszcza.
Z tym porównaniem do Ecco to przesadziłeś. Ecco robi naprawdę porządne buty. Kiedyś miałem okazję rozmawiać z szefem marketingu dużej włoskiej firmy obuwniczej, dla której Ecco na włoskim rynku było konkurencją, i sam od siebie przyznał, że mają wysoką jakość, natomiast podśmiewywał się z ich wzornictwa.
Mialem kilka Ecco i widze roznice. Po pierwsze szwy, ktore w Ecco od nowosci lubia sie pruc (tak, i to nie w modelach za 300 zl). Po drugie skora, ktora w Ecco jest sztywna, wymaga dlugotrwalego natluszczania, zeby dalo sie w takich butach wygodnie chodzic. O stylistyce juz nawet nie wspominam. Buty eleganckie sa w cenie Loake, a leza z dwie polki nizej. Dodatkowo nie maja rozmiarow posrednich (jak niby mam kupic buty wymagajace dobrego dopasowania, jesli Ecco oferuje tylko 42 i 43, a ja nosze 42.5? W firmach brytyjskich nie do pomyslenia jest, zeby nie byl dostepny rozmiar 8.5).… Czytaj więcej »
Całkowicie zgadzam się. Mam dwie pary butów Ecco i zakładając je na nogi, doznaję OBJAWIENIA. :-) mam wrażenie, jakby były szyte na wymiar. Już 9-ty sezon chodzę w nich (jakby boso) i gdyby nie to, że są już zniszczone, to nosiłabym je do końca świata i jeden dzień dłużej. Miałam też to szczęście, że wtedy jeszcze wzornictwo było na przywoitym poziomie. nie mam pojęcia, w czym będę chodziła wiosną…
absolutnie PRAWDA , ECCO SA B.TRWALE ALE ZBYT DROGIE , TYLKO GUMOWE PODESZWY , WYPRODUKOWANE W KRAJACH Z NIEWOLNICZA SILA ROBOCZA
Kolego drogi, poniosło Cię z tym ecco. Będę mało skromny ale mogę o ecco i timberlandach powiedzieć bardzo wiele. Użytkownikiem butów ecco jestem od kilkunastu lat. Mam dwie pary ich butów, które mają po pond 10 lat, a były bardzo mocno używane. Mało tego są nadal katowane na wypadach do lasu. Jednak jakiś czas temu (3-4 lata temu) wszystko się skończyło w ecco. Przetestowałem to na butach moich dzieci (nie wytrzymywały jednego sezonu (około 4-6 miesięcy), a dzieci mają po 2-3 pary butów. Nie chcą wierzyć, iż tak zeszli z jakością kupiłem piękne skórzane (podeszwa też) buty. Szlag je trafił… Czytaj więcej »
Mateusz:
Miałem buty obydwu firm i nijak nie mogę się z Tobą zgodzić. Zresztą w swojej opinii na forum jesteś odosobniony.
To nie zmienia faktu, iż mam taką, a nie inną opinię. Przepraszam to nie opinia, to stwierdzenie faktu.
Co do produktow marki ,,Timberland ” , to co jest wyprodukowane w USA jest b.dobrej jakosci reszta to ,,crap” jesli chodzi o buty to nalezy spojzec na informacje wydrukowana na wewnetrznej stronie ,,jezyka ” buty wyprod. w Bangladeshu i Vietnamie nie sa warte 1/3 swojej ceny , te made in Panama sa troche lepsze , wiele butow jest produkowanych w Indiach ( te tansze ) np. Loake z Indii prawie polowe tansze niz te z UK , ale jakosc takze inna . np.wykonczenie wewnatrz plotnem a ,,angielskie ” -skora .
Ja zdecydowanie polecam Timberland, zwlaszcza zimowe trzewiki, natomiast jest to jakosc identyczna z tansza Badura. Ecco kilka late temu trzymalo fason jednak ostatnio to zwykla masowa produkcja. Za te pieniadze polecam Wittchen – o niebo lepsze buty. Buty Yanko rewelacja, warto miec chociaz jedna pare, ale inwestycja jak w samochod, prawidla, srodki konserwujace itp. jednym slowem pelen serwis:) dla fetyszystow. Ogolnie mam kilkadziesiat par butow, ale polecam albo polskie marki albo naprawde drogie buty z wyzszej polki. Nie ma co przeplacac za Ecco i Timberlanda, nie wspominam nawet o innych masowkach.
No to jak to w końcu? :)
„Ja zdecydowanie polecam Timberland […] Nie ma co przeplacac za Ecco i Timberlanda.”
Oj, Mr., wyrywasz z kontekstu:
„polecam albo polskie marki albo naprawde drogie buty z wyzszej polki. Nie ma co przeplacac za Ecco i Timberlanda” Koledze chyba chodzi o Wittchena i Badurę
A pierwsze zdanie przeczytałeś?
Widzę że pojawił się spory ruch anty-ecco hehe :) Dla mnie buty ecco od zawsze były przesadnie drogie i z niemal zawstydzającym wzornictwem. Jednak odkąd brat mnie namówił, to mam zarówno buty casualowe jak i zimowe i uważam, że buty ecco to jedna z wyższych półek, ja bym widział je na równi z timberlandem. Poziom wygody który daje ecco jest nieziemski. W nogi nie zimno przy -20 stopniach, ciekawe czy te które pokazujecie to dadzą :) Póki co nie zauważyłem tego istotnego obniżenia jakości, chociaż rzeczywiście na butach po raptem miesiącu pękł mi pojedynczy szew który nie ma na nic… Czytaj więcej »
Z tym wzornictwem w Ecco to sinusoida – raz lepiej, raz gorzej. Ogólnie, w każdym sezonie znajdzie się kilka modeli godnych uwagi. Jeżeli chodzi o buty klasyczne, to w poprzednich sezonach bywały dużo ładniejsze i ciekawsze, niż teraz.
Porównanie butów Timberland lub Ecco do polskich, w szczególności do… Badura jest jak, za przeproszeniem porównanie g….na do twarożka. Kto miał wszystkie te trzy pary, wie o czym mowa. Ja swoje buty Badura wystawiłam przed kontener „śmieciowy” jeszcze jako nowe, ponieważ nie nadawały się do noszenia – takie były niewygodne. O innych polskich nie wspomnę, bo od wielu lat, oszczędzając swoje stopy i pieniądze, nie kupuję.
Co sądzi Pan o marce Zign? Znalazłem parę bardzo przyzwoitych modeli tej firmy. Z opinii ludzi wynika, że nie są złe, aczkolwiek wolałbym zasięgnąć opinii znającej się na rzeczy.
Jeśli ktoś szuka tanich butów, to w cenach wyprzedażowych można rozważyć, bo fasony mają ładne (to też przykład, że można zrobić tanie i ładne buty – to taka uwaga do polskich marek), ale jakość ich skór i podeszew jest kiepska.
Witam Szanowne Koleżeństwo, Obserwuje i czytam bloga od jakiegos czasu. Ohy i achy jak najbardziej zasłużone, gratuluję. Co do butów to jakos nie zauważyłem jednej aczkolwiek dla mnie bardzo ważnej kwestii – ROZMIAR. „Wszyscy ” w Polsce produkują buty od rozmiaru 40 i to kazdy ma inną tą 40. Jeden 25,5 cm inny 28 cm ?!?! Normalnie jakiś koszmar. Jakby w tym kraju nie bylo mężczyzn z noga 25 cm i rozmiarem 39. Ze świeca szukać rozmiarów 39 w fajnych fasonach. Na stronach zachodnich producentów np. Lloyd rozmiary są od 38, a nawet mniej a u nas wszyscy chyba chca… Czytaj więcej »
Nie wiem na ile mogę Ci doradzić jako kobieta, ale mam jedną parę botków, o takich popularnych workerów i muszę stwierdzić, że skóra nie jest tłusta, niespecjalnie gruba, ale to model bez ocieplenia, więc pewnie miało tak być, poza tym but jest dość wąski w porównaniu do butów tego modelu innych marek. Często czytając opinie na Zalando wymieniano właśnie argument, że obuwie jest wąskie oraz, że rozmiarówka jest dość nieustalona, do plusów mogę zaliczyć solidną podeszwę, ładny zapach skóry, taki naturalny bez „chińskiego” aromatu, ładny wygląd i dobre wykończenie w środku i to, że pomimo jasnej skóry na której zostają… Czytaj więcej »
Mam jedną parę trzewików zamszowych i są naprawdę świetne jak za cenę 190 PLN. Bardzo ładna podeszwa oraz fason – klasyczny bez żadnych dodatków rodem z CCC. Na wyprzedażach nic tylko brać.
Odradzam Zign ? nabrałem się dwa razy na ich buty. Słaba skóra i słabo klejone. Fajnie wyglądają, ale w moim przypadku obydwie pary nie dożyły końca sezonu. Dobrze, że kupione na przecenach, ale drugi raz bym na pewno nie kupił.
Ja polecam klasycznebuty.pl Genialna obsługa klienta. Pan Zbyszek zawsze chętni mi doradza i pomaga. Wpis Bardzo dobry jak zawsze
Obsługa klienta jest BARDZO DOBRA. Raz pomylili się w prawidłach (nie ten rozmiar), ale nie reklamowałem, bo akurat o takim rozmiarze całkiem przypadkiem też okazały się potrzebne, ale przy zakupie następnych zaznaczyłem w mailu, żeby się lepiej przyłożyli następnym razem. Zakończyło się to telefonem tego samego dnia ze strony sklepu z przeprosinami i oczywiście ofertą wymiany na ich koszt tych prawideł (z czego nie skorzystałem, bo – jak pisałem – i tak mi się przydały).
Polecam, sklep klasyczne buty to pełna kultura. Trzymam kciuki, żeby się rozrastali.
klasycznebuty.pl – pełen szacun. Takiej zaangażowanej i profesjonalnej obsługi klienta nigdzie nie spotkałem! Prawdziwi pasjonaci i profesjonaliści.
Fajna sprawa, bo mają wkalkulowaną logistykę i nie płaci się kokosów za przesyłki. Także jeśli np. kupić w Polsce podstawowe Loaki, to tylko u nich, bo np. za tani pediwear się dodatkowo zapłaci za przewalutowanie i przesyłkę (na klasycznychbutach 560 zł, na pediwear prawie 700 ze wszystkimi kosztami). Trzeba ich promować, bo taki sklep w Polsce to prawdziwy skarb.
Potwierdzam, klasycznebuty.pl robi robotę. Chciałbym aby obsługa u wszystkich sprzedawców była, choć w 50% tak dobra. Nie będę się rozpisywał o szybkości i doradztwie oraz zaangażowaniu ale napiszę o reklamacji, którą zgłosiłem. Kupiłem Loake z najniższej półki (podobał mi się kolor i model), buty były i są ;-) zamszowe i mają dużo zdobień (dziurki). Po kilku tygodniach użytkowania, zamsz zaczął pękać w jednym miejscu. Napisałem do nich w jaki sposób mam złożyć reklamację, gdzie odesłać …. i takie tam. Po 15 minutach (dosłownie) odebrałem telefon z prośbą o przesłanie zdjęć buta z przetartą skórą. …. Po trzech dniach od zgłoszenia… Czytaj więcej »
Pan Zbyszek doradzi, tyle że w sieci te same Berwick kosztują około 220 pln mniej
Myślę, że z butów kosztujących mniej niż 1000 zł można polecić również Scarosso.
Tak, wymieniłem je w ostatnim akapicie.
Ach, faktycznie, moja pomyłka :)
Jeżeli chodzi o Scarosso, to jest ryzyko.
Obsługa i bałagan jest tam fatalny.
Jeszcze z nimi nie skończyłem więc więcej nie powiem.
Ale jestem na granicy upublicznienia sprawy.
A co myślisz o sztybletach? Do jakiego stylu pasują i czy ewentualnie mógłbyś jakieś polecić?
pozdrawiam.
Czy mógłbyś polecić jakieś dobre kosmetyki do butów (skóra, zamsz) najlepiej z linkiem do sklepu ;)
Tutaj znajdziesz wszystko w trzech różnych półkach cenowych:
http://multirenowacja.pl/
Oj swieta prawda to ostatnie podsumowujace zdanie.
Dobre obuwie docenicie najbardziej w dniu, kiedy wasza noga spedzi w nim dlugie godziny.
Witam nie uogólniam ale warto szukać butów wśród producentów specjalizujących się w produkcji butów i tylko butów a nie wszystkiego i tak naprawdę niczego dobrego .pozdrawiam
Zgadzam się w 100 proc.
Mr.Vintage dopuszczasz w ogóle buty z podeszwą z tworzywa sztucznego? Czy na polską zimę z jej temperaturą i solą taka podeszwa nie jest odpowiednia. Co powiesz o tych butach i o samej marce?
http://www.asos.com/h-by-hudson/h-by-hudson-leather-brogue-boots/prod/pgeproduct.aspx?iid=3987422&clr=Brown&SearchQuery=H+By+Hudson+Men&pgesize=36&pge=1&totalstyles=45&gridsize=3&gridrow=12&gridcolumn=2
Oczywiście, gumowa podeszwa to dobry pomysł na sezon zimowy.
Z marką Hudson mam negatywne doświadczenia. Mam ich zamszowe trzewiki.
Miałem przyjemność być w sklepie Kielmana przy Chmielnej….tam są buty :)
Problem tylko z dobrymi butami taki ze to uzalezniajaca sprawa :)
(nowy post bo nie mozna edytowac)
Polecam buty włoskiej firmy Green George, mam buty typu derby od prawie 7 lat i właściwie nic nie straciły ze swojego początkowego uroku ani wyglądu.
Produkty tej firmy można kupić na Zalando
Pozdrawiam serdecznie Panie Michale i wszystkich czytelników
Arek
Bardzo fajny artykuł, z pewnością wiele osób ( patrz też ja) zastanawiało się czy jednak warto kupować coś droższego, ten wpis tylko mnie utwierdził w tym by kupić wymarzone buty Yanko.
Jaki to model jeansów na tym zdjęciu z butami Yanko? Wiem że Pepe Jeans ale proszę o dokładny model.
To model Cane.
W 100% się z Tobą zgodzę od 4 lat katuję trekingi meindla sporo kosztowały ale już wydałem mniej niż gdybym kupował buty co roku. Od niedawna jestem także szczęśliwym posiadaczem brogsów od gordon&bros i po lekkim rozchodzeniu widzę, że będą bardzo często gościć na mojej stopie.
Michale,
odbiegając nieco od tematu – jaką masz opinię o marce Medicine? Miałeś ostatnio parę ubrań tej firmy i ciekawi mnie Twoje zdanie. :)
Mam tylko t-shirt tej marki. Ubrania z ostatniego wpisu były wypożyczone na potrzeby sesji.
Spodnie, kurtki, bluzy wyglądają dobrze. Gorzej ze swetrami.
A gdzie można dostać buty w większym rozmiarze – takie 14-15 (48-49)?
Shoepassion.pl
Dzien dobry, Panie Michale a co sadzi Pan o marce Wittchen?
Całkiem ładne buty, ale ceny pierwotne są mocno zawyżone.
A ja mam 2 pary Wittchena, i baaaardzo dobrze mi się nosi. Problem w tym, że casualowych, brązowych brogsów na kauczuku już chyba (?) nie robią. Jako że cena w granicach 400-600 PLN jest sporo niższa od tych naprawdę z wyższej półki, ośmielę się być nieco odmiennego zdania… Za tyle otrzymujemy naprawdę dobrą jakość. Reasumując, jestem fanem Wittchen’a – portfele, buty, etui na okulary, teczki – lubię markę, produkty, kształt logo, to że polska marka – słowem lubię, i już. Ceny w normie, jak sądzę. Swoją drogą, określenie ceny jako wysokiej bądź niskiej zależy nie tylko od zasobności portfela –… Czytaj więcej »
Nie wiesz co piszesz ;-)
Zaryzykuj i kup np. za 1000 PLN, jestem pewien, że poczujesz i zobaczysz różnicę w jakości użytkowania i konserwowania.
No i oczywiście te ciekawskie (kobiet) i zazdrosne spojrzenia (panów), że gość ma fajne buty.
Wiem o czym piszę ale tak jak wspomniał Michał, to mocno uzależnia.
W porządku, też czasem coś kupuje w Lidl, choć przeważnie warzywa. Dobrze że męska elegancja zawitała wreszcie pod strzechy w przystępnej cenie. W końcu wynajem koszyka na hali jest tańszy niż czynsz w centrum handlowym więc ceny też mogą być bardziej przystępne, zresztą dla ich produktów cena z supermarketu jest właściwszym odpowiednikiem ich jakości. Pzdr
Brak rozmiarów połówkowych (a przynajmniej ja takich nie spotkałem do przymierzenia) je dyskwalifikuje. Czy w Polsce ludzie naprawdę mają inne stopy niż na zachodzie? Poza tym na żywo większość modeli ma ohydne zgniłe kolory.
Tak samo nie mają pasków krótszych, niż 90 cm. Ostatnio pisałem do nich z pytaniem, dlaczego nie robią krótszych dla szczupłych mężczyzn i, oczywiście, jak to w Polsce, odpowiedzi nie uzyskałem.
Uwielbiam te komentarze ,,a co Pan sądzi o firmie timberland?” ,,a co Pan sądzi o conversach?”. Ludzie to jest wpis o ELEGANCKICH i KLASYCZNYCH BUTACH jak szukacie timberlandów to wejdźcie na http://www.noszetrapery.pl
Nie ma się co oburzać, bo w zasadzie zamysł był taki by wpis dotyczył ogólnie dobrego obuwia, a Timberlanda ja zaliczam do tej kategorii.
W tym sezonie Timberland ma całkiem klasyczne Chukka ciemnobrązowe z licowej skóry, a właściwie cały czas mają buty żeglarskie i jeszcze coś się trafia. Tak więc nie kojarzmy Timberlandów tylko z obuwiem outdoorowym, czy casualowym.
A ja poproszę więcej słów o shoepassion. W końcu dostał Pan do testów jakiś czas temu. Warto? lepiej od naszego Norda (który się nie załapał do polecenia)?
Myślę, że Nord mógłby spokojnie dołączyć do Vistuli/Bytomia we współnym biznesie. Ale patrząc po tegorocznej ofercie Vistuli chyba obrana tendencja jest inna. Płaszcz z połyskiem jest moim faworytem w tym roku razem z tym czerwonym z futrem….
Z butów Shoepassion jestem bardzo zadowolony. Mam zamszowe wiedenki i te koniakowe trzewiki ze zdjęcia z dżinsami. Polecam.
Chodzi oczywiście o te zdjęcia z dżinsami i krawatem, a nie te, gdzie jest cała postać, jak rozumiem? Bo w obu są dżinsy :) Tylko tych trzewików z ażurowaniem nie widzę na ich stronie. A ile czasu ma Pan już te trzewiki?
Te z całą postacią, to są Yanko o ile dobrze zrozumiałem z tekstu. A jaki one kolor miały oryginalnie? To jest Cuero spatynowane, czy jakiś inny kolor?
Sprzedał mi Pan te Yanko tak szczerze powiem. Tylko się zastanawiam jeszcze nad kolorem, bordo, burgund czy cuero właśnie.
O, super kurtka. Jakiej marki?
pzdr
H&M
Dzięki
Witam,
nie wyobrażam sobie kupić butów bez ich przymierzania, a w powyższym znalazłem same sklepy internetowe (z ew. możliwością bezpłatnego zwrotu), lub odległe (Berlin, Madryt,…) czy mógłby ktoś polecić sklep z dobrym obuwiem na Dolnym Śląsku?
Przychodzi mi do głowy jedynie Piazza Di Moda we Wrocławiu.
Crockett & Jones przymierzysz we Wrocławiu w Renomie – sklep Emanuel Berg.
Sklep tej marki od jakiegoś czasu znajduje się w Starym Browarze w Poznaniu.
Znam takich, co kupują bez przymierzania nawet w sklepie. ;-)
Ja się dołączam do tego pytania. Trochę na ślepo sprawdziłem ostatnio prawie wszystkie galerie handlowe we Wrocławiu, nigdzie nie trafiłem na sklepy sensownych marek. Jeśli ktoś poleci jakiś kierunek to będę wdzięczny.
Witam
Panie Michale czy ma Pan jakieś doświadczenia z z butami Base London Brocket
http://cdn2.sarenza.net/static/_img/productsV4/0000079573/HD_0000079573_192648_09.jpg?201408071745
Proszę o opinie.
Nie, nie mam.
Cześć, co do Base London, to akurat mogę się wypowiedzieć. Kupiłem sobie w tym roku model Usher. Buty w b.dobrej cenie i dobrze wyglądają. Ich minusem jest jednak bardzo niska jakość noszenia. Skóra jest bardzo sztywna i męczy nogę. Mam je grubo kilka miesięcy a założyłem może parę dni. Ogólnie to więcej przyjemności miałem je zdejmując po całym dniu ze stopy niż przy noszeniu. Nie wiem czy ten but w ogóle się jakoś ułoży.Też nie chodzi o to że są za małe czy coś, kupiłem parę rozmiarów i niepasujące zwróciłem. Nie ma co ukrywać są to buty z niższej półki… Czytaj więcej »
Też mam base london, ale model woburn, w kolorze „tan”. Owszem skóra jest bardzo sztywna, ale trzeba to przechodzić, potem jest lepiej, choć nie ukrywam że takie rozchodzenie trwa zdecydowanie dłużej niż przy innych butach. Jakość wykonania moim zdaniem bardzo wysoka. Zdecydowanie lepsza niż wojasów w podobnej cenie (za moje zapłaciłem 340 zł).
Od dwóch sezonów użytkuję buty Base London Troop, głownie w sezonie jesienno-zimowym. Skóra bardzo twarda, tak twarda, że początkowo musiałem lekko rozwiązywać buty żeby móc prowadzić samochód. Przy intensywnym noszeniu buty się rozchodzą i ładnie dopasowują do stopy. Wykonanie oceniam na bardzo porządne.
http://www.zalando.pl/lottusse-oksfordki-brazowy-lo412a00n-o11.html – dobrze, że nie wpisali espadryle… Często spotykam się z takimi błędami. Jest to, jak sądzę, wynik wywierania na siłę wrażenia, że dany sklep/producent zna się na butach. Wielu się i tak nie zorientuje. Niemniej przy takiej cenie, to już nie wypada.
Na Zalando to standard, też to zauważyłem. Dziwi mnie tylko skąd ta zdrobniała forma „oksfordki”?
Chciałbym zapytać o opinię na temat brytyjskich Bowenów – miałem je na sobie jakiś czas temu, chciałem się nawet skusić na zakup, pomyślałem, że w sieci znajdę taniej i się mocno przeliczyłem. Ale czy warte są tych 200 – 300 EUR?
Pytanie praktyczne – mam na zimę trzewiki Berwick z częściowo gumową podeszwą, chciałbym wiedzieć jak takie buty znoszą częstą jazdę samochodem? Tzn chodzi mi o załamywanie się skóry, ewentualne obcieranie łydki i ogólne zużycie buta itp. Pracuję jako przedstawiciel medyczny, dziennie robię ~150km po mieście więc buty w samochodzie mocno pracują. Czy nie lepiej w takim razie nie męczyć tych trzewików i zostawić je na czas poza pracą a do pracy kupić coś jednosezonowego z Zalando?
Nie wydaje mi się, by standardowa jazda samochodem działała jakoś niszcząco na buty. Oczywiście pojawią się czasem jakieś zarysowania skóry, ale przy regularnej pielęgnacji nie będzie to widoczne.
Nie dajmy się zwariować. Dobre buty kupuje się po to, by cieszyć się z ich używania. Jeśli będą stały w szafie większą część roku, to trudno o taką radość.
Tak sobie myślę, że na rysy rozwiązaniem mogą być kaloszki nakładane, tylko się zastanawiam, czy wtedy to w ogóle już się pedały czuje…
Nie będzie to komfortowe. Kaloszki zadziałają jak plastikowy worek założony na buty – stopa będzie się szybko pocić.
Może lepiej od razu worki foliowe ? ;-)
I nie należy zapomnieć o zapisie w testamencie nt.tych butów i sposobu ich pielęgnacji przez spadkobierców. Lub wskazówek co do konserwacji na ostatnią drogę właściela
Tu nie ma nic do śmiechu! Każda kobieta wie, jak jazda samochodem niszczy buty i owszem, dla Pań rynek znalazł już odpowiedź:
http://chronbutwaucie.pl/galeria-produktow
:D
Ja po prostu mam w samochodzie osobne buty do jazdy.
Buty mogą sie wycierać w miejscu, w którym stawiasz stopę na dywaniku – przy dłuższych trasach but pracuje o dywanik – trzeba uważać i konserwować ewentualne przetarcia. Zapewne dobrej jakości skórze nie zrobi to wiele krzywdy, ale udało mi się kiedyś tak zrobić dziurę w skórzanych Geox-ach.
Myślę, że autorowi chodziło o zginanie / łamanie się cholewki między sznurowaniem a czubkiem buta, pod wpływem ruchu naciskania pedałów. Przy słabej jakości i braku konserwacji butów może dochodzić do pękania skóry w tym miejscu. Nie masz samochodu, więc problem jest Ci obcy.
Ale przecież do takiego samego zaginania dochodzi również podczas normalnego chodzenia. Nawet takich zagięć jest wtedy wykonywane więcej.
Raczej chodzi o rysowanie powierzchni buta przy przekladaniu stopy miedzy pedalami. Wystarczy nalozyc nowa warstwe pasty (nie trzeba kremu) i tego nie widac.
Jest jeszcze zagrożenie dla butów, kiedy przemoczone dostają się pod gorący nawiew.
A nie do końca, Szanowny Panie. Nie do końca. Kupiłem sobie buty Loake. Noszę je „od wielkiego dzwonu”, większość czasu spędzają na stojaku, ale uchachany jestem „po pachy”. Najbardziej kiedy je pastuję…
A w kwestii pastowania. Dałem się namówić na pełny zestaw kosmetyków Saphir od Multirenowacji. No bajka. Nieco zniszczone buty zyskały nowe życie.
Ciekaw jestem, co sądzisz o butach marki Red Wing albo Grenson. Zbieram się z zakupem szczególnie tych pierwszych, ale – zgodnie z tematem posta – są to jednak dość drogie buty, a nuż dysponuje Pan jakimś doświadczeniem. :)
Bardzo solidne buty, podobno nie do zdarcia.
Red Wing, Wolverine 1000 Mile , FRYE – to rewelacyjne buty ! Idealne do używania w naszym klimacie, wytrzymałe, świetnie zaprojektowane i wykonane dla kogoś, kto lubi dużo chodzić . Uważam, że u nas w Polsce powinny cieszyć się większym powodzeniem, bo na to zasługują. Są to buty oczywiście na co dzień, a więc takie, jakich przeważnie statystyczny Polak potrzebuje i warto w nie zainwestować. Nie jest łatwo je kupić, ale już sklepy internetowe zaczynają je oferować. Naprawde polecam te marki, nie pożałujecie wydanych pieniędzy, a na co dzień na ulicy trzeba mieć coś porządnego na nogach, nie tylko na… Czytaj więcej »
Michale, a gdzie znaleźć takiej klasy buty dla kobiet? U nas z tym jest jeszcze gorzej..
Scarosso i Shoepassion mają damskie kolekcje.
Witam, na Zalando dostępne jest również obuwie firmy Brett&Sons. Jedyne co znalazłem w sieci na ich temat, to że firma jest portugalska. Buty wyglądają całkiem nieźle, cena też nie jest wygórowana. Miał ktoś styczność z tą marką?
Z mojego doświadczenia wiem, że świetne skórzane buty są w ofercie Ryłko. Często w okazyjnych cenach <450 zł.
Witam, wiesz może, gdzie można kupić w Polsce czarne oxfordy gdzieś w granicach 400-600 zł?
Witam, mam do sprzedania czarne oxfordy firmy scarosso. Dokładnie te: http://www.scarosso.com/en/men/shoes/oxfords/giove.html Nowe, nie mierzone. Mam drugie identyczne, kupiłem do ślubu. Są naprawdę wygodne i świetnej jakości. Rozmiar 41 ale na stopę 42. Jak coś to proszę pisać na adres jarobike@interia.pl Pozdrawiam.
Witam Panie Michale, czy połączenie poniższego płaszcza (vistula 2013 zima):
http://fulloftaste.com/wp-content/uploads/2013/08/YLNT1IHikksuhiudiRF1mXQUYF5ytrOx_disp_700b.jpg
nie będzie zbytnio gryzło się w połączeniu z butami typu kowbojki, bądź też kozakami np:
http://www.zalando.pl/kentucky-s-western-botki-kowbojki-i-motocyklowe-czarny-kw312d005-q11.html
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Będzie się gryzło.
Zatem, czy mogę liczyć na jakieś sugestie, alternatywy? Mam 21 lat, nie chciałbym wyglądać zbyt poważnie (co uzyskuję w połączeniu z klasyką lub sztybletami). Przez dobór butów pragnę dodać rockandrollowego pazura całości. Elegancja w zestawieniu z czymś niekonwencjonalnym, casualowym, czy to aby możliwe?
Zernij na Bexleye, w tej cenie to bardzo dobre buty (oczywiście podeszwa szyta i dobra skóra), pierwsze klasyczne i bardzo wygodne ? idealne do częstego noszenia:
http://www.bexley.com/Bexley/en/p/dress_shoes/flager?coloris=noir
Drugie trochę ciężej się ściąga/nakłada, ale ma ten „sznyt” podobny do kowbojek, bo są inspirowane butami do jazdy konnej:
http://www.bexley.com/Bexley/en/p/dress_shoes/whitehall?coloris=noir
… A dla mnie całkiem ok. Kwestia dodatków. Od nich zależy czy będzie „się gryzło”.
Michał, co poleciłbyś z ocieplanych butów? Jedyne buty ocieplane wełną, które znalazłem w ofercie, to zdaje się jeden model butów Ecco, w dodatki taki, który już kiedyś miałem (dodatkowo niezbyt ładny). Przykładowo Clarks ociepla niestety swoje buty poliestrem, lecz te rozwiązanie nie zdaje rezultatu i nigdy więcej już nie kupię butów ocieplanym sztucznym materiałem. Co do posta – jak najbardziej zgadzam się, dobre buty nadają sznytu całej stylizacji, dbanie o buty z dobrej skóry dobrymi kosmetykami (mogę polecić Saphir z podstawowej liniii, biorąc pod uwagę wydajność wcale nie wychodzą drogo, nie mam doświadczenia z ich bardziej high-endową linią) to sama… Czytaj więcej »
Nie wiem jak w tej kolekcji, ale wiem, że marka Camel Active stosowała wełniane wyściółki w swoich butach. Timberland ma taki model, ale nie jest opisane z czego jest to ocieplenie:
http://www.zalando.pl/timberland-botki-sznurowane-bezowy-ti112c05h-704.html
Witam , co Pan sądzi o butach Lasocki ?
Wiem, że Bata nie zachwyca ani designem ani jakością ale pojawiła się tam ostatnio linia Shoemaker. Cenowo dość przystępna. Jakieś opinie?
Panie Michale, a czy moglby Pan cos poradzic na pecherze na tylach piet? Niestety nie wazne jak drogie buty zakupie to powstaja w poczatkowych fazach noszenia. Oststnio np. po zakupie broksow camel active… nsprawde nie wiem juz jak sobie z tym radzic. Skad sie w ogole biora te pęcherze? Buty miewam przeciez za skor dobrej jakosci….
Nie lepiej zapytać dermatologa ?
Polecam kupić sobie taką „szminkę” na nogi znakomitej firmy Compeed. Smaruje się miejsce na stopie, które jest narażone na pęcherze przed założeniem butów. Może pomoże?
Spytam wprost: czy ma pan na myśli ceny regularne czy wyprzedażowe?
Muszę spróbować – może jest tu jakaś kobieta, która mi poleci dobrej jakości sklepu z obuwiem damskim. Bo ja już nie ogarniam rozklejających się szpilek i przemakających kozaków?
Podłączam się do prośby – bardzo trudno jest znaleźć damskie buty, które będą dobrze wykonane. Nawet te bardzo drogie są często niezbyt solidne. Wydaje się, że w produkcji dla kobiet nie stawia się na żywotność butów z powodu założenia, że i tak co sezon modne jest co innego… Może z tego powodu kobiety mają tyle butów? Nie da się nosić trzech par na zmianę, bo rozlecą się przed końcem sezonu :)
Co prawda nie mam rozeznania w damskich butach, ale skoro wyczytałem, że męskie trzymają poziom to i damskie pewnie też np.:
http://www.carminashoemaker.com/
http://www.ilgergo.eu/woman/english-lady.html
http://www.shoepassion.pl/buty-ze-skory.html
http://www.scarosso.com/en/
http://www.calzolerialeopardi.it/scarpe_classiche.php?inp=donna
http://www.crownhillshoes.com/categoria/botas/
Tak więc, jest w czym wybierać, w różnych przedziałach cenowych.
Nie jestem przekonana do damskich linii marek zasadniczo męskich, ponieważ często zdarza się, że producenci robią dla pań produkty z gorszych materiałów wychodząc z założenia, że to i tak „jednosezonówki”, bo kobiety bardziej gonią za modą i nie planują nosić butów/ubrań latami… Bardzo często zdarzało mi się to w przypadku marek odzieżowych, dlatego do butów mam ograniczone zaufanie. Jeszcze nie trafiłam na taką markę, na której się nigdy nie zawiodłam. Trochę się też obawiam wkładać spore pieniądze w buty, które będę musiała może miesiącami reklamować, a w międzyczasie kupić inne, żeby mieć w czym chodzić. Łatwych rozwiązań nie będzie, ale… Czytaj więcej »
Mam dokładnie takie samo wrażenie jeśli chodzi o damskie vs męskie ubrania, buty itp.
Jednak dziękuję za linki, zabieram się za przeglądanie!
Przejrzyj kolekcję FRYE, to super buty o ile stylistyka Ci spasuje
Dziękuję, bardzo ładne buty – zwłaszcza sztyblety. Ale muszę przyznać, że na powiększonych zdjęciach wykończenie wygląda nieszczególnie. I brak butów na obcasie!
ja planuję zakup u shoepassion,ale do tej pory z dostępnych w Polsce zadowolona byłam z Gino Rossi.
Gino Rossi to niestety badziewie.
Kupuję buty w Ryłko i trzymają się nieźle, tylko trzeba sobie wyszukać naprawdę klasyczny model, bo trafiają się udziwnione zbyt 'modne’ anty-perełki. W cenie regularnej za ok. 400 zł można znaleźć ładne sztyblety.
Casualowo i na lato polecam Kedsy i Amazonikkę – tenisówki i trampki, które wytrzymują po kilka sezonów :). Dostać je można na przykład via PanPablo.
Polskie Fun in Design zrobiło mi dwa lata temu jazzówki i baleriny. Też ich nie oszczędzałam i też podoba mi się jakość – dobra skóra, ręczne wykończenie, samodzielnie przygotowany projekt.
Dziękuję, to już jest jakiś trop.
Dobry wieczór, czy mógłbyś Michale polecić buty, które są szerokie? Mam na tyle szeroką stopę, że większość (wszystkie) buty „rozczłapują” się i wyglądają nieestetycznie oraz szybko się niszczą. Niech jednak to będzie produkt z kategorii poniżej tysiąca. Dziękuję i pozdrawiam.
A próbowałeś poszerzyć but u szewca? Zazwyczaj jest to do zrobienia choć końcowy efekt zależy oczywiście od końcowej szerokości i jakości skóry.
Shoepassion ma buty o wyższej tęgości, brytyjskie marki wymienione w tekście również.
Z niższej półki cenowej, nasz Nord ma kilka modeli o szerszym kopycie.
Tyrwhitt ma chyba najtansze buty G (kolo 500 zl).
witam, posiadam VISTULI buty HAND MADE – MADE IN ITALY, kupilem na przecienie, jestem zadowolwony z jakosci, kroju wygody, juz minely 2,5 roku i sa super idelane ;) POLECAM !
„Pamiętaj, synu życie spędzasz tylko w dwóch miejscach: w łóżku i w butach. Dlatego noś dobre buty i kup wygodne łóżko” (Emmanuel Schmitt – napisał to bardzo podobnie) Mieszkam niedaleko miasta Łodzi. Do ślubu szukałem klasycznych wiedenek. Nie dość, że takie było bardzo trudno znaleźć to występowały jeszcze na gumowej podeszwie. Kupiłem w sklepie Wojas, bardzo wygodne. Bałem zamawiać się ze sklepu internetowego ponieważ mój codzienny but wyjściowy, sportowy, trekkingowy to rozmiar 44 – natomiast buty wiedenki miały zawsze numerację o jeden czy dwa mniejszą. Takie i inne buty szyte ręcznie bądź bardzo porządnie robione są trudne do otrzymania w… Czytaj więcej »
Panie Michale… serio?!?!?!?! Buty za 1.500 zł?!?!? Żyjemy w kraju gdzie to jest pół średniej krajowej, za którą żyje więcej niż poł ludzi w tym kraju…
Fajnie jak takie buty dostaje się od marek do sesji i do lansowania, ale żeby takie kupić od tak??
Nie może Pan czegoś polecić w granicach 500-600 zł??! No max maxów do 800 zł?? Jak bardzo ta skóra z butów za 600 zł jest lepsza od tej za 1600 zł? Czy rzeczywiście przechodząć ulicą wszyscy będą widzieć i mówić… „… o ja zobacz jego skóra na butach musi być za conajmniej 1000 zł..”?
1. Piotrze, a co złego jest w butach za 1500 zł? Polacy kupują samochody za milion złotych, meble do kuchni za 150 tys, rowery za 30 tys, alkohole za kilka tysięcy złotych, więc dlaczego nie buty za 1500 zł? Oczywiście nie są to produkty dla każdego Polaka, ale to nie powód by krytykować takie zakupy. 2. Jeśli sprawdzisz linki które podałem, to zobaczysz, że są tam buty z różnej półki cenowej. Od 450 zł za Gordon&Bros, przez 600 zł za Crownhill, do 1400 zł za Yanko. Każdy wybierze coś pod swój status materialny i potrzeby. Nie twierdzę, że dobre buty… Czytaj więcej »
Ciekawe, że pod recenzjami samochodów Audi, Mercedes, BMW? jakoś mało jest komentarzy z przekazem „snobizm – Polaków na to nie stać”. To, że ktoś mało zarabia nie oznacza, że droższe produkty nie mają racji bytu.
Myślę, że w przypadku, ogólnie, ubrań jest to kwestia „blokady psychicznej” – zapłacić za buty np. 1500 zł. Wielu z nas kupuje droższe rzeczy, ale jest to dla przykładu komputer, a nie buty.
Skąd ta irytacja, że autor bloga poleca buty za kwotę rzędu minimalnej krajowej… Czy jeśli kogoś stać tylko na Fiata Pandę to od razu musi się denerwować że w Autoświecie czy innym AMS polecają Najnowsze Audi? Gdyby te auta obedrzeć z rozpoznawalności marki, ocena jakości obydwu nadal byłaby taka sama… no tak tyle, że wtedy ludzie nie zauważą, że drogie? No bez żartów… Wszystko zależy od wymagań i oczekiwań użytkownika. Jednemu wystarczy Fiat Panda, bo jeździ, inny będzie zadowolony dopiero z komfortu Mercedesa… Buty Lasocki, Bata, Ryłko – „dobre”? Cóż… Tak może chyba napisać tylko ktoś, kto nigdy lepszych butów… Czytaj więcej »
A mnie np. nie irytuje promowanie przez autora marek bardzo drogich. Patrząc jednak z perspektywy mojego doświadczenia jest dość naiwnym wiarzenie w to, że produkty (nie tylko buty) które są kilkakrotnie droższe są jednocześnie kilka razy lepsze. Zapewniam, że w istocie tak właśnie nie jest. Oczywiście nie dotyczy to percepcji nabywcy, który kupując buty za 1,5k uważa je za conajmniej 3 razy lepsze od tych za 500. Bardziej mu się one podobają, wydają się być bardziej wygodne, intensywniej o nie dba. Buty dostaje w pięknym pudełku, dołączone są czasami prawidła, częściej worek do przechowywania, zapasowe sznurówki i zestaw kosmetyków do… Czytaj więcej »
@Mejt Zagadnienie „czy produkt A, który jest trzy razy droższy od produktu B, jest również trzy razy lepszy?” to niezwykle trudne zadanie i ja nie podejmę się takiej klasyfikacji. Mercedes jest trzy razy droższy od Skody, ale czy można powiedzieć, że jest on trzy razy lepszy? Jeden powie, że nie, bo przecież jednym i drugim dojadę gdzie chcę, a drugi powie, że Merc jest nawet pięć razy lepszy. To sprawa subiektywnej oceny w której każdy wybiera swoje kryteria (wygoda, prestiż, komfort jazdy, niezawodność itd.). Oczywiście w dzisiejszych czasach cena nie jest wyznacznikiem jakości, ale w mojej ocenie wymieniłem marki, które… Czytaj więcej »
Szanowny Panie Michale, oczywistym jest, że „de gustibus non est disputandum”. Każdy ma swoje kryteria oceny. Porównanie „motoryzacyjne” w mojej opinii nie do końca jest tutaj adekwatne, bo jednak w samochodach da się zdefiniować szereg wspólnych cech/parametrów które pozwolą obiektywnie porównać ze sobą poszczególne modele. Inaczej się sprawa ma w kwestii obuwia, tutaj poza jakością materiału pozostałe elementy oceny są wielce subiektywne. To samo zresztą tyczy się całego sektora odzieżowego, ale również spożywczego (z naciskiem na sektor restauratorski czy też winiarski/alkoholowy). Co do machiny marketingowej to działa ona zupełnie w przypadku obuwia z każdej kategorii cenowej. Cena dobrych butów jest… Czytaj więcej »
Cena bardzo dobrych butów jest ustalana na poziomie 1500 zł nie dlatego by odróżnić się od tańszych marek, lecz dlatego, że ich wyprodukowanie wymagało użycia lepszych, a co za tym idzie droższych materiałów i technologii. W tekście już o tym wspomniałem, że marża sklepów sprzedających przykładowo obuwie Yanko czy Crockett&Jones jest mniejsza niż sklepów sprzedających buty Tommy Hilfiger czy Massimo Dutti. Co do ostatniego zdania nie zgodzę się, bo bardzo wiele osób chwali tutaj obuwie z niższej półki np. Gordon&Bros za 550 zł, więc to nie jest tak, że na dobre buty trzeba mieć 1000-1500 zł, a tańszych nie warto… Czytaj więcej »
Szanowny Panie Michale, doceniam Pańską wiedzę jak również wysiłki w „modowej” edukacji męskiej części polskiego społeczeństwa .. jednak nie mogę się do końca zgodzić z Panem, że cena butów za 1500 zł odzwierciedla w pełni ich jakość. A już moje doświadczenie i poniekąd wiedza nie pozwala mi się zdecydowanie zgodzić ze stwierdzeniem, że sklepy z drogimi markami mają mniejsze marże … przepraszam ale to wyjątkowa naiwność. Po pierwsze prawdziwy koszt wytworzenia produktu jest sprawą ściśle chronioną (obsługa sklepów na pewno takowej wiedzy nie posiada). A model biznesowy, który Pan sugeruje, że cena jest wypadkową kosztów wytworzenia + marża sklepu odszedł… Czytaj więcej »
Absolutnie się z tym nie zgodzę, ponieważ swoją opinię opieram nie na podstawie oceny wizualnej czy opinii innych, lecz na podstawie własnych doświadczeń, które sięgają kilkunastu lat wstecz, a przez ten czas przeszedłem drogę od marek tanich do tych droższych. Oczywiście znajdziemy też takie przykłady, gdzie buty za 1500 zł i więcej nie są tyle warte, ale ja wymieniłem marki, które moim zadaniem nie zaliczają się do tej grupy i mają uczciwy stosunek ceny do jakości.
Panie Michale chciałbym opisać swoją przygodę z butami w cenie powyżej 1500zł.
Przed dwoma laty znalazłem na Allegro aukcję z tymi butami:
http://www.amazon.com/Area-Forte-5298-Butero-TDM/dp/B005R8FGEA/ref=cm_cr_pr_product_top?ie=UTF8
Buty były nowe w oryginalnym kartonie.Jedyną wadą była lekko naderwana dziurka na sznurówkę(ktoś w sklepie
przymierzając musiał je uszkodzić)Kosztowały wtedy na Amazonie 399euro. Na Allegro zapłaciłem 200zł
nigdy w życiu nie miałem na nogach tak wygodnych butów. WYGLĄDAJĄ OBŁĘDNIE!!Wykonanie mistrzowskie i proste
bez żadnych podszewek w środku. A zapach skóry obłędny nawet po tylu latach.Szkoda tylko że będę je musiał
podzelować.Wierzę teraz że cena i jakość idą zawsze w parze
Hej,
czy może w takim razie podać polskie marki od jakich warto kupić buty?
Nie mam tu na myśli ryłko, gino rossi, bata czy kazar itp, bo choć zazwyczaj je kupuje, to ich jakość pozostaiwa wiele do życzenia, ale teraz chciałbym kupić sobie kilka lepszych butów i chyba jestem zmuszony kupić w zagranicznych sklepach.
Właśnie z polskimi markami jest słabo i na tym blogu ten temat się nie raz pojawiał. Wzornictwo jest bardzo słabe, a jakość typu Church czy Loake to tylko u szewca.
Nord (linia Meka, goodyear welted)
Powiem krótko. Nie stać mnie na kupowanie tanich butów.
Sądzę, że dla zarabiającego krajową średnią Polaka buty, które można nosić i 10 lat to rozsądny wydatek (150 zł rocznie na buty? nie majątek). Faktycznie, 1500 zł to raczej za drogo dla kogoś, kto osiąga ledwie płacę minimalną, ale przy średniej naprawdę można już szybko na to odłożyć. To dobre wyjście również dla osób, które nie przepadają za zakupami – unikają corocznej gonitwy za nowymi butami, bo stare zdążyły się już rozpaść :)
Moze uszyj sobie buty z cebuli?
Buty za 500 zl byly polecane nie raz i nie dwa. Wystarczy poszukac.
1. Jest jeszcze gorzej, niż pan pisze, Piotrze. 66 % Polaków nie zarabia średniej krajowej (około 4 tys. brutto, czyli pi razy oko 2700 netto). W tej sytuacji pańska reakcja jest dla mnie zupełnie zrozumiała. 2. W kupowaniu butów za 1500 i droższych nie ma nic złego, tak jak w kupowaniu samochodów za 800 tys. 3. Z powyższego nie wynika chyba, że kolejny wpis sponsorowany będzie pod tytułem „Dlaczego warto kupić Maserati?” ze stosowna sesją zdjęciową. To chyba nie blog adresowany do zarządów dużych spółek giełdowych? 4. Panie Michale, może zdjęcie tych gommino drive shoes Todsa po paru miesiącach użytkowania?… Czytaj więcej »
4. Przy trybie życia takim jak mój – dużo chodzę piechotą i nie oszczędzałem tych butów – nie warto. Po jednym sezonie krawędzie butów są mocno zdarte, ale to wynika ze specyfiki tego modelu, który po prostu nie ma standardowej podeszwy. Ale generalnie jakość skóry i wygoda Todsów jest na bardzo wysokim poziomie, więc inne modele tej marki zapewne inaczej bym ocenił.
Moje doświadczenia z mokasynami dla kierowców są takie, że do regularnego chodzenia będą to buty nietrwałe, ale są doskonałe właśnie do samochodu oraz jako lżejsze obuwie na zmianę do chodzenia po biurze/pracy i ogólnie we wnętrzach. Jednocześnie mam jedne zabarwione na ciemny brąz i dają się jak najbardziej wypastować tak jak regularne buty do momentu gdy przetarcia są niewidoczne.
Jeśli ktoś zarabia 1500-2000 zł to nie potrzebuje butów za 1500 zł – raczej nie ma okazji, w której musiałby takie założyć. Idzie do CCC albo kupuje coś z kosza w Tesco i będzie OK. Eleganckie rzeczy są potrzebne do budowania wizerunku a ten nie jest kluczową kwestią w nisko płatnych zawodach.
Ta np. buty zimowe z CCC które przeciekają.
Jak wygląda rozmiarówka Crownhill? Buty różnych marek noszę w rozmiarze 7/41. Czy ta firma też ma standardową rozmiarówkę?
Też się podłączę pod pytanie. Czy jak już utrafię w ich rozmiar to mogę spokojnie zamawiać kolejne buty czy to loteria ?
Jak to jest u nich z ze zwrotami niepasującego rozmiaru ? Zwrot jest darmowy ( naklejka dla kuriera w środku ? ) czy też trzeba kontaktować się każdorazowo z ich customer w tej sprawie ?
Odsyłasz na swój koszt.
Ja odsyłałem Pocztą Polską – koszt ok. 60 zł.
Jeśli chodzi o rozmiar to nie taka prosta sprawa. Pierwszy model który wybrałem w rozmiarze 42,5 był co najmniej jeden rozmiar za mały. Wymieniłem na inny model (po konsultacjach z obsługą) w rozmiarze 43 i te okazały się dobre.
Gdy zamawiałem z Shoepassion to musiałem zamówić 6 rozmiarów, ale było warto. Do tego przydaje się karta kredytowa. Jedynym dodatkowym kosztem jest przesyłka zwrotna, ale kogo obchodzi 50 zł gdy kupuje się buty za 900 zł.
A może Pan powiedzieć jaki ma rozmiar Shoepassion i jaki Crownhill (burgundowe broguesy)? Czy na szerokość są podobne?
Shoepassion mam roz. 9, a Crownhill 43.
Kopyta są bardzo podobne jeśli chodzi o tęgość, jednak SP musiałem dłużej rozchodzić, przez pierwsze 5-6 założeń mocno mi ocierały stopę, ale teraz są ok. Z kolei Crownhill od pierwszego założenia były idealnie dopasowane.
Tutaj http://www.crownhillshoes.com/shipping/?lang=en jest nawet napisane, że nie można wymienić butów wysłanych poza Hiszpanię. Albo to jakiś stary regulamin, albo czegoś nie rozumiem :)
Z tymi 6 parami Shoepassion to ciekawa historia. Wydrukowałem ich miarkę i rozmiar dobrałem bez problemu.
No właśnie ta miarka wprowadziła mnie w błąd.
Może coś się źle wydrukowało. Można z niej wyczytać że np. stopa 26 cm to rozmiar 7. Nawet bez przykładania stopy (jeżeli zna się jej długość). Chyba, że masz nietypowy kształt stopy :)
Witam.
Czy macie jakieś doświadczenia z butami marki Tommy Hilfiger?
Witam,
Panie Michale,
Świetny wpis,
bardzo podobają mi się „drogie” buty, tylko problem jest taki, że mało jest stacjonarnych sklepów, żeby pójść, dotknąć, przymierzyć, poczuć… Zostaje internet, gdzie czasami zdjęcia odbiegają od rzeczywistości.W lublinie chyba nie ma żadnego takiego sklepu z fajnym porządny obuwiem.
Co Pan sądzi o butach firmy Kazar??
Niektóre sklepy internetowe oferują darmowe przesyłki, zwroty i bezproblemowe zwroty pieniędzy. Jest to też wygodne – kurier przyjeżdża do Ciebie po odbiór paczki. Mogę ręczyć własnym doświadczeniem za Zalando i Klasycznebuty. Polecam – zamów, nie przejmuj się nawet rozmiarem i jak piszesz „pomacaj’ poczuj”, jeśli jednak uznasz, że to „nie Twoja bajka” odeślesz i pieniądze zwrócą. Jeśli do tego masz kartę kredytową z nieco większym limitem, możesz pokusić się o zamówienie kilku rozmiarów i modeli. W przypadku zalando pieniądze wracały na kartę po 3 dniach od momentu otrzymania przez nich przesyłki zwrotnej. klasycznebuty odesłały nawet nie na kartę a na… Czytaj więcej »
Niestety mam doświadczenie z butami TH. Nie polecam. Nie wytrzymały nawet pół sezonu zimowego. Płaci się za markę, a nie za jakość produktu. W cenie butów TH można kupić buty Gordon&Bros.
Czy broguesy przeżywają polską zimę z solą i błockiem wchodzącym do dziurek? Czy lepiej nosić buty bez zdobień?
Jak dbasz regularnie to nie ma z tym problemów.