fbpx

Nisyros – wyspa na której mógłbym zamieszkać

68 komentarzy

Na deser mojej wakacyjnej fotorelacji zostawiłem Nisyros, wyspę która zrobiła na mnie największe wrażenie i na której z chęcią bym zamieszkał na dłużej, więc i tu żałuję, że podczas kilkugodzinnego pobytu zobaczyłem tylko część atrakcji. W poprzednim wpisie wspominałem już co mnie tak przyciąga do Grecji, no i na tej małej wysepce można to wszystko znaleźć. To taka klimatyczna i prowincjonalna Grecja w pigułce, która obroniła się przed masową turystyką.

DSCN0819

Na Nisyros mieszka na stałe około tysiąc osób, a powierzchnia wyspy to nieco ponad 40 kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, co jedna z dzielnic Warszawy. Najłatwiej dostać się tam z południa wyspy Kos, a dokładniej z portu Kardamena, skąd kilka razy dziennie wypływają promy lokalne, są także taksówki wodne i czartery dla zorganizowanych grup turystów (ja z takiej formy korzystałem). Rejs trwa kilkadziesiąt minut, a podczas niego mijamy niedostępną dla turystów wysepkę Giali, którą na co dzień zamieszkuje podobno tylko dziesięć osób. Z daleka widać białe, „pocięte” wzgórza, które od wielu lat są intensywnie eksploatowane ciężkim sprzętem, a podstawowym surowcem tam wydobywanym jest skała, z której wytwarza się naturalny pumeks. Jest ona eksportowana na cały świat i to właśnie te złoża są głównym źródłem dochodu mieszkańców wyspy Nisyros. Wielu z nich dopływa tam codziennie do pracy fizycznej, a część ma także udziały w eksploatowanych działkach. To jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie nadal wydobywa się pumeks.

Dopływając do Nisyros w oczy rzuca się obfita roślinność, którą pokryte są strome wzgórza, co na wyspach greckich jest raczej rzadkością. Skała oznacza zazwyczaj trudny grunt dla roślinności, ale tu mamy do czynienia z miękką i bardzo żyzną skałą wulkaniczną, bo Nisyros to nic innego jak wygasły, zielony wulkan wyłaniający się z morza. No i to właśnie jego serce jest największą atrakcją wyspy. Krater wulkanu znajduje się w głębokiej dolinie, dokładnie w centrum wyspy i żeby się tam dostać, trzeba pokonać kilka kilometrów bardzo stromych serpentyn prowadzących od portu na szczyt korony okalającej wulkan, a później równie stromą drogą w dół, gdzie oczom ukazuje się niesamowity krajobraz.

DSCN0737

 

Z jednej strony strome, żółto-pomarańczowo-szare skały ogołocone z roślinności, z drugiej strony równie strome zbocze, ale pokryte roślinnością, a w samym środku on – żółto-biały Stefanos, czyli największy krater tej doliny i największa atrakcja całej wyspy. Jego średnica to około 300 metrów, a głębokość 30 metrów. Ostatnią poważną aktywność zanotował w roku 1887, ale nie znaczy to, że w tym momencie nie widać i nie czuć tam śladów jego życia. To jeden z największych wulkanów hydrotermalnych na świecie. Wciąż aktywny. Zimą jego dno pokrywa się bulgocącym błotem i nie można tam podchodzić. Latem jest to możliwe i turyści chętnie z tego korzystają.

Po wyjściu z autokaru od razu czuć charakterystyczny zapach siarki. W odległości kilkuset metrów znajdują się także mniejsze kratery, ale nie tak widowiskowe i nie są one udostępniane dla turystów. Stefanosa można dosłownie dotknąć i poczuć, bo na dno krateru prowadzi ścieżka. Dno wulkanu w okresie letnim przypomina wyschniętą białą powierzchnię jeziora, ale w jego centralnej części widać liczne otwory z których wydobywa się para wodna i bulgocące błoto. Podobno nawet przez buty czuć ciepło wnętrza ziemi. Niestety nie miałem okazji tego poczuć ani zobaczyć, bo po wyjściu z autokaru odłączyłem się od grupy i nie poszedłem ze wszystkimi na dno wulkanu, lecz postanowiłem obejść go dookoła.  Była to dobra decyzja, bo widoki miałem fantastyczne, a i cisza taka, że aż w uszach dzwoniło. Strome, trzydziestometrowe urwiska wokół krateru pokryte są żółtym osadem. To ślady siarki, której podobno miliony ton zgromadzone są nadal pod ziemią.

DSCN0717 DSCN0715 DSCN0714 DSCN0696 DSCN0731

 

Na szczycie korony okalającej kalderę widać kilka zabudowań niewielkiej wioski Nikia. Podobno jest to piękne i bardzo ciche miejsce w typowo greckim klimacie, z doskonałym widokiem na dno wulkanu, a po drugiej stronie na morze. Niestety Nikia nie była w programie wycieczki, ale jak będziecie mieli możliwość zwiedzić Nisyros samodzielnie (samochodem lub skuterem), to koniecznie tam pojedźcie.

Gdy wracaliśmy krętymi drogami do portowej miejscowości Mandraki, to w oczy rzucały się długaśne tarasy kamienne przypominające ogromne schody na stromych wzgórzach. To jedna z odpowiedzi wyjaśniających dlaczego strome zbocza Nisyros są tak zielone. Oczywiście żyzna gleba wulkaniczna jest podstawą, ale wspominałem także, że cała wyspa przypomina ścięty stożek ze stromymi ścianami. Przy takim ukształtowaniu terenu niezwykle trudno jest cokolwiek uprawiać, ponieważ w okresie deszczowym woda szybko spływa do morza, a i sam zbiór plonów byłby utrudniony. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy mieszkańcy wyspy aktywnie zajmowali się uprawą, to musieli sobie jakoś radzić z tymi trudnościami. Na stromych zboczach układano ręcznie murki z dużych kamieni, a nad nimi tworzyły się płaskie i dość szerokie tarasy, które skutecznie zatrzymywały część wody. To właśnie na nich sadzono drzewa oliwne, pistacje i wiele innych warzyw oraz ziół. Uformowanie tych tarasów musiało trwać latami, bo prace wykonywano ręcznie. Obecnie, większość tych działek leży odłogiem, bo warzywa i owoce dostarczane są codziennie z wyspy Kos, więc mieszkańcom nie chce się prowadzić upraw w tak trudnych warunkach. Nie muszą tego robić także ze względów zarobkowych, bo dochód zapewnia im wyspa Giali.

Krater wulkanu zrobił na mnie ogromne wrażenie, ale najbardziej zauroczyła mnie stolica wyspy, czyli Mandraki, które było ostatnim punktem mojej wycieczki po Nisyros. To urocze białe miasteczko osadzone jest na łagodnym wzgórzu i schodzi aż do skalistego wybrzeża. Ściany budynków położonych w pierwszej linii od morza (głównie rodzinne tawerny) przy większych falach na pewno są zalewane wodą.

DSCN0747 DSCN0749 DSCN0646 DSCN0833 DSCN0825

 

Największą atrakcją Mandraki jest klasztor Panagia Spiliani, który dumnie wznosi się nad miasteczkiem. Prowadzą do niego strome schody i piękne zaułki, a widok z góry robi wrażenie. Ciasna, biała zabudowa miasteczka wygląda jak makieta architektoniczna. Po zejściu na dół, zanurzyłem się w wąskie uliczki i błądziłem tam prawie dwie godziny. Wystarczyło oddalić się kilkanaście metrów od głównej „promenady” by poczuć kompletną ciszę i grecki styl życia. Była to pora sjesty, zatem po drodze minąłem zaledwie kilku miejscowych, z kolei większość turystów po zejściu z klasztoru wybrała posiłek, a nie dalsze zwiedzanie. Wąskie uliczki i zaułki Mandraki były tylko moje. Niestety czas szybko minął i musiałem kierować się w stronę portu. Po drodze zahaczyłem jeszcze o jedną z tawern zawieszonych tuż nad skalistym wybrzeżem, by zjeść szybki obiad, popijając  zimnym piwem. Oczywiście pozostał niedosyt, że nie zwiedziłem innych zakątków wyspy, które podobno robią równie duże wrażenie, ale bez wątpienia mogę zarekomendować Nisyros, jako obowiązkowy punkt podczas urlopu na Kos. Ja chętnie bym tu zamieszkał. Może na tydzień, a może na stałe…

DSCN0768 DSCN0834 DSCN0849 DSCN0761 DSCN0796 DSCN0769 DSCN0788 DSCN0791 DSCN0786 DSCN0785 DSCN0772 DSCN0795 DSCN0870 DSCN0868 DSCN0860 DSCN0807 DSCN0812 DSCN0830 DSCN0827 DSCN0780 DSCN0817 DSCN0776 DSCN0803 DSCN0872 DSCN0814 DSCN0806 DSCN0760 DSCN0879 DSCN0885 DSCN0649 DSCN0858 DSCN0876 DSCN0751 DSCN0764 DSCN0912 DSCN0904 DSCN1008

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
68 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kejzi
7 lat temu

Super. Świetny wpis. Zabieram się za czytanie?

Maciek
7 lat temu

Wyspa piękna, ale i same foty świetne!

Grzesiek
7 lat temu

Wszechobecne skutery, mnóstwo kotów i nie działający (pomimo zapewnień że jest inaczej) prysznic u Manosa. Malutka wysepka, ale bardzo, bardzo przyjemna.

Friedman
7 lat temu

Szanowny MrVintage!

Mam koszulę, która jest w bengal stripe biało-niebieski; ma półwłoski kołnierzyk i mankiety francuskie. I tutaj rodzi się pytanie: co sądzisz o zakładaniu jej bez marynarki z lekkimi, sznurkowymi spinkami?
Mnie się podoba, ale chcę jeszcze zapytać Ciebie, czy przypadkiem nie za bardzo nagnę kanon i czy Tobie takie rozwiązanie mogłoby przypaść do gustu.

Friedman
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dziękuję za odpowiedź!

Jan
7 lat temu

Nasuwa mi się pytanie – jak z bezpieczeństwem? Na Kos ostatnio chyba gorąco i bynajmniej nie mówię o temperaturze.

Grzesiek
7 lat temu
Reply to  Jan

Nisiros to trochę taka… ekhm… „dziura”. Tam nie ma miejsca na ekscesy :)

Daniel
7 lat temu

Zauważyłem, ze nosisz sandały, jednakże osobiście nie lubię ich. Co innego byś doradził na wakacje zamiast sandałów?

Lukasz T.
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

W moje espadryle nasikal dzis kot

Adam
7 lat temu

Znakomite zdjęcia.

Ala
7 lat temu
Reply to  Adam

Zdjecia piekne:) Jakim aparatem robisz zdjecia? Bierzesz cala lustrzanke z obiektywami czy moze masz wersje turystyczna? pozdrawiam:)

Artix
7 lat temu

Miałem przyjemność odwiedzić Nisyros podczas wakacji na Kos w 2013r. Piękne miejsce, oddające ten niepowtarzalny grecki klimat. W programie była również wioska Nikia, o której wspominasz. Tam to się dopiero czas zatrzymał! A jakie widoki…

Marcin
7 lat temu

Jestem pod wrażeniem Twoich zdjęć. Świetna, świadoma robota.

katarzyna
7 lat temu

świetne zdjęcia , świętne odkrycie

pincollar.pl
7 lat temu

Naprawdę zdjęcia piękne.

Grzegorz Deuter
7 lat temu

Te złoża siarki rewelacyjnie wyglądają na zdjęciach, pewnie z zapachem trochę trudniej się je odbiera ;)

Leszek
7 lat temu

…..najpierw płeć męska chodziła boso, potem w sandałach i mokasynach a dopiero później w podzelowanych butach . Dlaczego więc dużo z Was twierdzi , że sandał jest niemęski ?. Może obecnie namiętnie hodowane brody jak u pierwotnego mężczyzny są też niemęskie ??. Uważam, że w prostych sandałach ze skóry w upalne dni męska stopa prezentuje się bardzo dobrze i przypuszczam, że Paniom też się to podoba. Niedbaluchom podpowiadam , że pedicure w gabinecie kosmetycznym kosztuje ok . 50 zł i trzy razy w sezonie letnim wypada tam być o ile sami nie potrafią zadbać o swoje stopy. Zgadzam się z… Czytaj więcej »

Vanorton
7 lat temu
Reply to  Leszek

Nie ubliżaj grekom :) O noszeniu się większości mieszkańców europy nie ma co pisać…

Mariusz
7 lat temu

Panowie/Panie – http://prntscr.com/83q51f czy ktoś gdzieś może widział taki szalik/paszminę? Szukam na necie jak głupek i nigdzie nie mogę znaleźć… A brałbym jak alkoholik piwo ze sklepu za ostatnie grosze :)
Btw, świetne zdjęcia, dobre miejsce na starość – najlepiej z niemiecką emeryturą :)

MenLog
7 lat temu

Świetny tekst, rewelacyjne zdjęcia! Co to za piwko? ;)

janusz
6 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Smakuje jak piwo ? ;) Fajne fotki. Lubie takie klimaty. Pozdrawiam.

Hania
7 lat temu

Mythos – najlepszy na upały ;)
Fajna relacja.

Pozdrawiam,
Hania

Dawid
7 lat temu

Wpis interesujący i zdjęcia też ładne chociaż osobiście nie przepadam za Grecją i faktem, że łożymy za ich lenistwo.

Odnoszę ostatnimi tygodniami ( miesiącami?) wrażenie, że odświeżam blog na próżno, tak jakby przejść się pustą ulicą z westernu. Trochę o wszystkim, trochę o niczym a przede wszystkim prawie wcale.

Lukasz T.
7 lat temu

Kupilem dzis 2 biale t-shirty do spania w Reserved. 19zl/sztuka. Nie cenie i nie uzywam tego elementu garderoby na codzien wiec wiecej nie place. Napisane jest na metce 100% cotton a na papierowej etykietce 50% organic cotton.
Jak to rozumiec?

Vanorton
7 lat temu
Reply to  Lukasz T.

Drugie 50% to non-organic cotton :)

Madzia
6 lat temu

Miejsce prezentuje się wspaniale na zdjęciach, chętnie bym się tam wybrała, bo robi ogromne wrażenie ;) Miłego dnia ;)

Daniel
6 lat temu

Michał, myślisz, ze panamę ze Skoczowa można rolować? http://www.witleather.pl/358,kapelusz-panama-fedora-ii.html

Mikołaj
6 lat temu

Panie Michale czy ma Pan doświadczenie z garniturami Mango? konkretnie chodzi mi o ich jakiść. Miałem w planie zakup dwóch garniturów SS na co dzień, jednak w outlecie Mango pojawiły się garnitury uszyte w 100% z węłny. Zastanawiam sie w związku z tym czy lepiej kupić 2 z SS czy 4 z Mango?

Manner
6 lat temu

Trzeci z rzędu artykuł nie na temat.

Tomas_h
6 lat temu
Reply to  Manner

Dobre spostrzeżenie ….

Kristoff
6 lat temu

Jak oceniasz swoje skórzane sandały? Sprawdzały się w takim upale i przy kilku kilometrach dziennej wędrówki? Stopa Ci „nie jeździła” przy chodzeniu np. na około wulkanu, czyli po nierównym terenie? Jaka to firma? Zign, Mango, a może coś polskiego?

Robert
6 lat temu

Michał,
Takie pytanie, w żadnym wypadku nie jest krytykujące :)

W jakim programie „poprawiałeś” zdjęcia?

Milena
6 lat temu

Mam male pytanie.
Za tydzien wybieram sie na wesele jako goscie.Moj partner, sugerując sie poradami na twoim blogu, kupil granatowy garnitur, biala koszule, czarne buty i zaszalal z krawatem.Kupił granatowy w drobne, rzadkie czerwone groszki. Ja mam czarna sukienkę, chcialam zalozyc czerwoen buty.Ale czerwień na butach i czerwone groszki na krawacie? Czy to nie obciach?
Dziekuje za wspanialego bloga! Ulatwia zycie mężczyznom?

Tom
6 lat temu

Panie Michale, gdzie dokonuje pan przeróbek krawieckich w Kielcach? Właśnie kupiłem sobie garnitur z wyprzedaży w Bytomiu, sylwetka wyszczuplona – leży całkiem nie najgorzej, ale wiadomo trzeba na pewno troszkę skrócić nogawki i rękawy. Proszę o poradę, gdzie zrobią mi to bezproblemowo, nie sknocą i nie zapłacę absurdalnej kwoty.

blog modowy
6 lat temu

Bardzo bliskie są mi te widoki :)

rb
6 lat temu

Panie Michale,
Zgdonie z sugestiami,które znalazłem na Pana blogu, postanowiełm kupić jak najbardziej uniwersalny,całoroczny, granatowy garnitur.
Czy poniższe modele spełniają tą funkcję? szczególnie chodzi mi o rodzaj materiału, i o krój – jestem osobą szczupłą i wysoką

http://bytom.com.pl/garnitury,garnitur-be1-01-12a-167-k-3314-16694-p
http://bytom.com.pl/garnitury,garnitur-be1-01-35a-167-k-3325-16623-p
http://bytom.com.pl/garnitury,garnitur-oslo-3-167-k-1998-10347-p

Kresek
6 lat temu

Mr. Vintage, co sądzisz o jasnokremowych penny loafers ze skóry licowej? Do czego można je nosić?

testujez.pl
6 lat temu

Byłem kilka lat temu. Objechałem motocyklem. Zakochałem się. Miło było obudzić wspomnienia dzięki zdjęciom :)

Paweł
6 lat temu

Cześć Michał, jestem stałym bywalcem na blogu i mam szczęście posiadać Twoją książkę.

Mam jednak pytanie, które intryguje mnie od jakiegoś czasu. Jaki rodzaj skarpet będzie stosowny do szortów? W przypadku sandałów, butów żeglarskich czy espadryli problemu nie ma ? skarpet nie się zakłada. Ale co w przypadku, gdy założymy dżinsowe szorty, koszulę z krótkim rękawem i do tego pół eleganckie sneakersy? Zwykłe skarpety wydają się za długie (wyglądają nieschludnie).
Czy polecasz w takim przypadku stopki lekko poza kostkę, stopki, których nie widać, brak skarpet czy jednak tradycyjne skarpety?

Dominik
6 lat temu

Michał co powiesz na zakup butów z Massimo Dutti? Odważyłbyś się zakupić eleganckie obuwie w tym sklepie? Widziałem tam ostatnio kilka interesujących modeli brogsów.

choked
6 lat temu

Michał gdzie kupiłeś kapelusz? Znacie jakieś godne polecenia sklepy internetowe lub aukcje?

Grzegorz
6 lat temu

Podobnie jak w Sagres w Hiszpanii :)

Grzegorz
6 lat temu
Reply to  Grzegorz

Nie Sagres tylko Ardales, pomyłka.

pytajnik
6 lat temu

„Najłatwiej dostać się z wyspy Kos” – no to już raczej nieaktualne, do wyspy Kos dopływa właśnie milionowy uchodźca…

Piotr
5 lat temu

„Ja chętnie bym tu zamieszkał. Może na tydzień, a może na stałe? ” – na tydzień, albo i na letni sezon to i owszem. bo jesienią leje tu tak, że, jak mówią Grecy, „żaby z nieba padają”. panuje taka niepogoda, że na wyspę wręcz nie można dostać się drogą morską.

braszyns
2 lat temu

byłem naprawdę pięknie

Janina
2 lat temu

Byłam, widziałam, zakochałam się w tej wyspie Nisyros, chciałabym wrócić, pobyć dłużej niż tylko jeden dzień z wycieczką, a może zamieszkać, piękna wyspa, dookoła woda i cisza (oczywiście, gdy nie ma w pobliżu turystów). Jadłam tam pyszne kalmary, polecam pomidory na słodko na deser i lody pomidorowe.

Marcin
2 lat temu

Byłem tam dziś . Super ! Polecam każdemu . Obiad pyszny w najstarszej restauracji na wyspie (rekomendowany ) i rzeczywiście . – Dokładki bez dopłaty :) ! Zostaliśmy poczęstowani gratis sokiem migdałowym , coś pysznego. A sama Wyspa ? Mógłbym tam zamieszkać na rok by się duchowo wyciszyć. To taki Alcatraz odcięty od świata z przebogata historią i wspaniałą zabudową. Autor tekstu nie wspomniał o wielu ciekawostkach jak chociażby to że na wyspie brakuje wody pitnej i Nisyros ją kupuje od Kos za 5 euro za 1m3 . Widziałem np jak ludzie podstawiają pod skraplacze klimatyzacji baniaki na wodę 5l… Czytaj więcej »