Dzisiaj pierwszy dzień września, zatem pora na początek tematów jesiennych, choć pogoda za oknem nadal jest letnia. No ale w sklepach już od kilku tygodni widać kolekcje jesienne, więc nie ma co czekać. We wrześniu pojawi się na pewno obszerny wpis z analizą światowych trendów w modzie męskiej na sezon jesień-zima 2015, ale dzisiaj chciałbym powrócić do cyklu „10 ulubionych”, który rozpocząłem wiosną tego roku. Jego ideą jest autorski wybór kilkunastu ulubionych ubrań i dodatków z kolekcji jednej konkretnej marki (ta „dziesiątka” to tylko umownie, nie będę się jej uparcie trzymał). To ubrania, które sam z chęcią kupiłbym dla siebie. Wiosną skończyło się na jednym wpisie i była to sesja zdjęciowa z produktami rodzimej Vistuli, ale mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach pojawi się kilka kolejnych odcinków tego cyklu.
Nowy sezon zaczynam od jednej z najbardziej inspirujących marek w moim osobistym rankingu. Mowa oczywiście o Suitsupply. Ta holenderska firma w ostatnich latach odniosła ogromny sukces, stając się jedną z ulubionych marek pasjonatów męskiego stylu z całego świata. Wydawać by się mogło, że w dość konserwatywnej branży jaką jest klasyczna moda męska, trudno będzie się wybić na tle konkurentów o znacznie dłuższej historii, ale im się udało. Model biznesowy jest dość prosty, a opiera się na: atrakcyjnej cenie; wysokiej jakości; klasycznym wzornictwie ale z nowoczesnym twistem; detalom kopiowanym z tradycyjnego, ręcznego krawiectwa; szybkiemu reagowaniu na światowe trendy; sklepie internetowym z bezpłatną wysyłką i zwrotem.
To co wyróżnia Suitsupply na tle konkurencji, to także brak wyprzedaży sezonowych. U nich produkty mają stałą cenę przez cały rok, co skutecznie zachęca klientów do szybkich zakupów, ponieważ od razu wiadomo, że upatrzony garnitur nie będzie przeceniony za kilka tygodni/miesięcy, więc nie ma na co czekać. Jeśli coś się podoba, to klient powinien to kupić od razu. Niby prosty model, ale jakże rzadki w dzisiejszych czasach, szczególnie w Polsce, gdzie liderzy na rynku klasycznej odzieży męskiej prześcigają się w promocjach (pisałem o tym tutaj).
Oto trzynaście produktów z najnowszej kolekcji Suitsupply, które z przyjemnością bym nosił. Każda sztuka jest podlinkowana w nagłówku.
1. GARNITUR MERCER W BRĄZOWĄ KRATĘ
Nie przepadam za brązowymi garniturami, ale ten widziałbym w mojej szafie. Idealny dla osób, które mogą, ale wcale nie muszą nosić garniturów. Nieformalny, jeśli chodzi o kolor, wzór i fakturę tkaniny. Idealny przykład tzw. garnituru sportowego, stylizacja z jasnym golfem to potwierdza. Ja z chęcią bym go rozkompletował i osobno nosił marynarkę (np. do dżinsów i granatowych chinosów) i spodnie (np. z brązowym golfem i kurtką skórzaną).
Marynarka jest na półpodszewce, a tkanina wełniano-kaszmirowa pochodzi od włoskiego producenta E. Thomas.
2. GARNITUR HAVANA W SZARĄ KRATĘ
Wizualnie bardzo podobny model do powyższego. Tu mamy szarą tkaninę i piękną, wyrazistą kratę Księcia Walii. To jeszcze lepszy garnitur do rozkompletowania. Spodnie będą pięknie wyglądać z granatową marynarką, a marynarka z granatowymi chinosami lub z czerwonymi sztruksami.
Ten model również uszyto z włochatej tkaniny z dodatkiem kaszmiru od włoskiego producenta E. Thomas.
3. GRANATOWY GARNITUR LAZIO W KRATĘ WINDOWPANE
A to już klasyka mody męskiej, ale obecnie rzadko spotykana w kolekcjach popularnych marek. Mowa o granatowej tkaninie z wzorem windowpane, czyli duże białe okna subtelnie „nałożone” na tkaninę. Taki garnitur jest co najmniej jeden szczebel wyżej w hierarchii formalności niż dwa poprzednie. Z powodzeniem można go traktować jako dzienny garnitur biznesowy/korporacyjny. Dobrze zagra z koszulą białą, różową i błękitną. Szeroki wzór kraty pozwala także na łatwy dobór krawatów, również z większymi wzorami (np. krawaty klubowe).
4. BURGUNDOWA MARYNARKA W KRATĘ
W marynarkach również stawiam na kraty, zresztą jak co roku, w kolekcji Suitsupply jest w czym wybierać. Numerem jeden jest dla mnie burgundowa marynarka w szeroką niebieską kratę. Bardzo ciekawy jest skład tej tkaniny (wełna, jedwab i len) i jej splot – gruby i zgrzebny, przypominający tweed. To wełna z linii Vintage od włoskiego producenta Vitale Barberis Canonico, która nawiązuje do archiwalnych wzorów tej tkalni.
Taką marynarkę nosiłbym do klasycznych dżinsów, do spodni z wełnianej flaneli i do bawełnianych chinosów z zaprasowanym kantem. Pięknie będzie wyglądać z koszulami dżinsowymi.
5. GRANATOWA MARYNARKA W KRATĘ
Mój drugi faworyt z obecnej kolekcji to marynarka Havana w kolorze granatowym w szeroką brązową kratę. Ten wzór jest dość mocny i wyrazisty, ale zastosowane kolory sprawiają, że nie można o niej powiedzieć, że jest kontrowersyjna. Jest oryginalna.
Materiał pochodzi od włoskiego producenta Carlo Barbera, który słynie z lekkich tkanin o bardzo przyjemnym chwycie. Ta dodatkowo wyróżnia luźnym, otwartym splotem.
6. GRANATOWA MARYNARKA KASZMIROWA
W męskiej garderobie powinna być choć jedna klasyczna marynarka w kolorze granatowym. W sklepach jest ich mnóstwo, ale egzemplarze z czystego kaszmiru to prawdziwe białe kruki. Tkaniny kaszmirowe są 2-3 razy droższe od wełnianych, zatem rzadko się je wykorzystuje, nawet w szyciu miarowym, jednak Suitsupply udało się wyprodukować model, którego cena nie zwala z nóg. Jeśli szukacie czegoś klasycznego, z wyjątkowej tkaniny, to będzie to dobry wybór. Mam w swojej szafie jedną marynarkę z czystego kaszmiru i jej noszenie to czysta przyjemność.
7. DWURZĘDOWA MARYNARKA MADISON
Na chwilę obecną to jedyna dwurzędowa marynarka w jesiennej kolekcji Suitsupply. Prosta, klasyczna, bez fajerwerków, ale są osoby dla których właśnie te cechy będą priorytetem. To propozycja dla mężczyzn, którzy lubią klasyczne zestawy klubowe, czyli granatową marynarkę i szare spodnie.
Wełniane kamizelki na dobre wróciły i już od kilku sezonów są hitami sprzedażowymi Suitsupply. Te najciekawsze modele znikają w kilka dni i podobnie było w obecnej kolekcji. Ja wybrałem model z wełny przypominającej tweed, która fasonem nawiązuje do mody sprzed kilkudziesięciu lat (klapy frakowe, dwurzędowe zapięcie). Ja nosiłbym ją z granatowymi dżinsami podwiniętymi powyżej kostki, do tego skórzane trzewiki, dzianinowy krawat i koszula z mniej formalnej bawełny.
9. BEŻOWA DYPLOMATKA Z WEŁNY WIELBŁĄDA
Camelowa dyplomatka to klasyka mody męskiej, choć model ten kojarzy się przede wszystkim z kolorem czarnym, granatowym i szarym. Te kolory są oczywiście bardziej formalne i doskonale sprawdzają się głównie w zestawach garniturowych, ale beż skutecznie obniża formalność dyplomatki i sprawia, że z powodzeniem można ją nosić z zestawami mniej formalnymi, nawet z dżinsami. Czegoś takiego brakuje jeszcze w mojej szafie.
Płaszcz uszyto z wełny wielbłąda od włoskiego producenta Luigi Colombo. Na uwagę zasługują szerokie klapy wykończone imitacją szycia ręcznego.
10. DWURZĘDOWY PŁASZCZ W BRĄZOWĄ PEPITĘ
Bardzo ciekawy model, który bazuje na dwurzędowej dyplomatce, ale to, co wyróżnia go na tle klasycznych dyplomatek, to oryginalna tkanina – jasna wełna, a na niej duża i kontrastowa pepitka. Kiedyś był to jeden z popularniejszych wzorów na męskich płaszczach, obecnie praktycznie niespotykany. Wełna pochodzi od firmy Carlo Barbera.
W zeszłym roku kupiłem dla siebie ten sam ocieplacz (tu sesja zdjęciowa) i był to mój ubraniowy zakup roku, więc gorąco polecam. Mój egzemplarz uszyto z wełnianej flaneli, ale w tym roku pojawiła się też wersja z kaszmiru Luigi Colombo. To bardzo ciekawy produkt, który stał się znakiem rozpoznawczym Suitsupply. Oczywiście kamizelki nie są niczym nowym w modzie męskiej, ale projektanci holenderskiej marki nadali im zupełnie inny charakter, wykorzystując eleganckie tkaniny przypisane dotychczas do płaszczy i marynarek.
Ja swój egzemplarz nosiłem praktycznie przez całą ubiegłoroczną zimę. Okazała się bardzo ciepła, wygodna i uniwersalna. Czegoś takiego brakowało mi w szafie. Z jednej strony można ją traktować jako ocieplacz zakładany pod kurtkę lub płaszcz, ale dobrze wygląda także jako alternatywa dla sportowej marynarki, czyli tak jak widać na poniższym zdjęciu.
Wełniane spodnie zazwyczaj kojarzą nam się z szarą, czarną lub granatową klasyką, natomiast Suitsupply od wielu lat skutecznie przełamuje ten stereotyp, oferując swoim klientom klasyczne fasony, które „podrasowane” są oryginalnymi tkaninami. Wszelkiego rodzaju kratki, pepitki i inne mikrowzory nadają wełnianym kanciakom innego charakteru. To właśnie jeden z produktów, jakich szczególnie brakuje mi w ofercie rodzimych marek. Ale może to tylko moje zachcianki, bo słyszałem, że takie spodnie nie sprzedają się w Polsce…
Pomarańczowo-niebieska krata pięknie prezentuje się na beżowym tle. Takie spodnie można nosić do sportowych marynarek z grubszej wełny, ale także solo np. z golfem albo kardiganem.
I tu jeszcze jeden przykład wełnianych spodni, które mają to „coś”. W tym przypadku również jest to ciekawy wzór na tkaninie (pepitka), ale nie tylko. Uwagę zwracają piękne detale zaczerpnięte z tradycyjnego krawiectwa włoskiego. Chodzi o sposób zapięcia spodni (zasłonięte guziki i przedłużony pas), ładne zaszewki które wracają do mody oraz klamry do regulacji obwodu.
A wy, macie swoich faworytów z kolekcji jesień-zima?
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony suitsupply.com.
Nie jest to materiał sponsorowany.
A co Pan sądzi o połączeniu golfa z garniturem?
JV
Pytanie nie do mnie, ale odpowiem.
Zależy od garnituru. Do lekko połyskującego granatowego, pasować nie będzie, ale do sportowego (np. w kratę Księcia Walii) już tak.
Nie każdy garnitur i nie każdy golf się do tego nadaje, ale generalnie nie mam nic przeciwko.
Świetne ubrania. Aż zazdroszczę facetom ;)
Dla kobiet jakieś słabe ciuchy robią, kiepskiej jakości.
Czekam aż uzupełnią niektóre modele (niektóre z nich nie są już widoczne na stronie), bo niestety ten obłędny niebieski trzy-częściowy garnitur (kamizelka dwurzędowa) pojawi się ponownie dopiero między listopadem a grudniem, dobrze że cierpliwość to moja mocna strona :D
Który model masz na myśli?
Mam pytanie odnośnie dyplomatki, bo widzę na zdjęciu, że górny guzik jest niezapięty. Posiadam coś podobnego jak ten płaszcz z punktu 9 i zauważyłem, że lepiej leży na mnie gdy zapięte są tylko dwa guziki z czterech. Gdy najwyższy i najniższy pozostają rozpięte. Może to wynika z tego, że jest na mnie trochę za ciasny. Czy można nosić rozpięty górny i dolny guzik? A w przypadku swetra? Podobnie jak w marynarce powinien być ostatni rozpięty?
Jeśli tak wygląda lepiej, to nie widzę przeszkód.
Jeśli chodzi o kardigan, to ja odpinam dolny guzik, ale tu nie ma takich zasad jak przy marynarce, więc to kwestia osobistych preferencji.
Garnitur w kratę Księcia Walii to moje niespełnione marzenie. Niestety polskie marki tego nie uznają, a jak się ktoś przyzwyczaił do kupowania na wyprzedażach w Bytomiu i Vistuli to trudno mu przełknąć cenę w granicach 400 euro.
A szkoda, bo warto :) sam jestem posiadaczem 2 garniturów, planuje kolejne a do Bytomia nawet nie zaglądam.
Na mango.com można kupić taki garnitur. Mi się udało – 100% wełny. Kosztował po przecenach 600 zł (z kamizelką).
Pozdrawiam
Piękna dyplomatka. …Ale… Czy takie skośne kieszenie w dyplomatce nie wyglądają, Twoim zdaniem, nieco gorzej niż klasyczne, z patkami?
Zgadzam się, też to zauważyłem, ale mimo tego podoba mi się ten model.
To rodzaj kieszeni zapożyczony z kurtek, więc trochę obniża formalność całego płaszcza.
Juz od jakiegos czasu czailem sie na taki camelowy nieco mniej formalny plaszcz.
Wczoraj zamowilem rozmiar 98 (szkoda, ze nie maja 94 do wyboru).
Ciekaw jestem jak bedzie lezal…
Świetny wybór! Odkryłem tę markę w zeszłym roku i od tego czasu zdążyłem odebrać już kilka dostaw z Amsterdamu:) jeśli chodzi o wyprzedaże, to zdaje się, że mozna je jednak spotkać w formie outletu, który był uruchomiony na ich stronie w lipcu br. Udało mi się zresztą zakupić parę rzeczy po znacznie niższych cenach. Pozdrawiam.
Outlet w SS działa inaczej niż w tradycyjnym modelu biznesowym. Po pierwsze, dedykowany jest klientom (mniej lub bardziej stałym), a w asortymencie raczej nie pojawiają się przecenione towary, tylko pozostałości ze starszych niż rok kolekcji, często pozostałych w sklepach stacjonarnych. Więc czekanie na tzw. „sale” nie ma sensu :)
Ja na przykład w tegorocznym autlecie kupiłem 2 garnitury, których nigdy na stronie SS w regularnej kolekcji nie było :)
Znacie może kogoś z allegro kto sprzedaje ubrania oryginalne Polo Ralph Lauren w rozmiarze XXL albo XXXL?
Nie, ale tutaj poczytaj tutaj, pozbędziesz się ixów.
http://bieganie.pl/?cat=13&id=1791&show=1
Nieelegancka porada. Poza tym w przypadku osob otylych bieganie nie zawsze jest wskazane.
Panowie, skąd przypuszczenie, że ktoś noszący ubrania w rozmiarze XXL jest otyły?
Nie chciałem zabrzmieć brutalnie, ale wiele osób próbuje ukrywać swe krągłe kształty zamiast zrezygnować ze słodyczy i ruszyć się po pracy. Stąd link. A jesli ktos nie ma nadmiaru słoninki a nosi XXXL to zawsze o tym wspomni w komentarzu ;)
XXXL noszą też ludzie bardzo wysportowani, albo po prostu genetycznie duzi. Zresztą ? jakkolwiek nie byłoby w tym przypadku to takie komentarze są wyjątkowo nieeleganckie.
Michał wiesz może jaką mogą mieć szerokość na dole spodnie w Suitsupply na zdjęciach wyglądają na bardzo wąskie
Wszystkie parametry znajdziesz w tabeli rozmiarów.
To też pozytywnie wyróżnia Suitsupply, że podają wszystkie najważniejsze wymiary z dokładnością do milimetra.
Panowie, czy macie doświadczenie z akcesoriami z Suit Supply? Konkretnie chodzi mi o skórzane paski i stosunek ich jakości do ceny.
Mam dwa, jakość przyzwoita. Jeden (pleciony) made in China, drugi (formalny) made in Holland. Półka coś jak Dutti, może trochę wyżej. Ceny zresztą też podobne. Polecam poszetki. Jedwab, len. Piękne wzory (kupowałem z kolekcji letniej), wyprodukowane we Włoszech. Z butów też jestem zadowolony. Wysoka jakość, szyte we Włoszech metodą blake. Oczywiście 100 % skóra. Obsługa super. W jednej z przesyłek dodali periodyk, który wydają co jakiś czas.
Poszetki obszyte w rulonik?
Tak.
W pełni zgadzam się z opinią co do poszetek – wysoka jakość, oryginalne wzornictwo, butów – kupowałem, bez wpadki oraz obsługi.
Miałem natomiast problemy z koszulami z bawełny egipskiej – miały wady szycia.
Reklamacja załatwiona (prawie) bez problemów – to spory plus Suitsupply.
Ceny poszetek atrakcyjne ale nie mogę znaleźć nic ciekawego jeśli chodzi o wzornictow. Myślę że zdjęcia poszetek są kiepskie, na poszetka.com produkt jest znacznie lepiej zaprezentowany
Radzę poczekać do kolekcji wiosna-lato. Kolekcje zimowe charakteryzują się raczej przytłumionymi barwami, co nie wszystkim odpowiada. Co do prezentacji nie zgadzam się zasadniczo. Przy zoomingu tak niewielkiej rzeczy jak poszetka widoczne jest przecież każdy szczegół. Cóż można zrobić więcej? Co do poszetka.com, to kwestia gustu – mnie generalnie nie porywają. Albo do bólu przewidywalne, albo jakieś udziwnione,kaczorki, motylki… Stosunkowo mało stylu paisley, który preferuję.
Ja osobiście preferuję poszetki z muślinu wełnianego lub lnu. Te z kolekcji zimowej SS mają w wielu przypadkach wzory w dużym formacie, trochę przypominają mi te ze sklepu piodaw.pl, jakby wycięte z pokrycia kanapy :)
Poszetki to w większości jednostronne nadruki. Dla mnie ok, ale niektórym osobom to robi różnicę. Jeżeli chodzi o paski to tak jak wyżej koledzy pisali ? te plecione są trochę gorszej jakości. Mam dwa tego typu paski od nich i przymierzam się do zaniesienia ich do drobnych poprawek po roku używania. W jednym rozkleił się jeden rzemień, a w drugim pętelka wykonana jest z gorszej skóry i się rozciągnęła. Natomiast pasek elegancki do garnituru jest bez zarzutu.
Małymi kroczkami zbliża się jesień więc czas na wyciągnięcie płaszcza. I tutaj rodzi się pytanie o trencz? Co zrobić z paskiem ? Czy zapina się go na szlufki tak jak klasyczny pasek czy jakoś inaczej się go wywiązuje?
Mozna zapinac na kilka sposobow:
1. Zapiecie przez szlufki i na klamre – najbardziej formalne
2. Zawiazanie w pasie na wezel – jak Humpphrey Bogart lub francuski ruch oporu – mniej formalne
3. Mozna tez puscic konce paska luzno, ale musisz uwazac, zeby nie zgubic – casual
4. Mozna tez zapiac (lub zawiazac) z tylu – uzystujesz wtedy taliowanie bez ingerencji krawca :) Ale taki sposob noszenia wyglada dosc kobieco.
Dzięki „O”. Nie sądziłem, że jest tyle sposobów wiązania :)
Można też zaczerpnąć inspiracje z https://www.youtube.com/watch?v=CgBZANqLMZs .
Witam Michał czekałem, czekałem i się doczekałem mam pytanko,kupiłem dziś za grosze w second hand fajną włoską szarą marynarkę z domieszką wełny dwa rozcięcia z tyłu świetnie leży , jednak trapi mnie zbyt moim zdaniem wysoko umieszczony górny drugi guzik porównywałem z innymi marynarkami w szafie co o tym sądzisz.pozdr
Ja mam pytanie dotyczące rozmiarów. Ile mniej więcej centymetrów należy zostawić luzu w klatce czy talii żeby ubrania z SuSu dobrze pasowały? Jeśli marynarka ma 106 cm w klatce piersiowej i 95 w talii to ile maksymalnie powinienem ja mieć żeby to dobrze pasowało? Nie dusiło, ale nie wisiało jak worek. Mimo wszystko zamówienie trzech rozmiarów na raz żeby przymierzyć i dwa odesłać… wolałbym jeden na raz :D
Nie należy zostawiać żadnego luzu, mój imienniku. Przy tabeli rozmiarów jest wideo jak się mierzyć. Jeżeli jest informacja, że marynarka jest w obwodzie klatki piersiowej w zakresie 94-100cm to dokładnie tak jest ? jeżeli masz 93 to będzie trochę za duża. Jeśli masz 100cm to dalej kupujesz rozmiar 94-100cm. Nie doliczaj żadnego „nadmiaru”, bo kupisz za duże.
Wyczytałem ostatnio w jednej z gazet, że Suitsuply ma w tym.roku otworzyć sklep w Polsce. Wie Pan coś na ten temat?
Obiło mi się o uszy, ale nie znam szczegółów. Raczej nie będzie to ten rok.
A w jakiej gazecie to czytałeś?
Odpowiem za Jakuba. „Rzepa” wczoraj o tym pisała, wymieniając Suitsupply (obok m.in. Primarka), jako jedną z marek która planuje wejść niebawem do Polski. O tym, że SS planuje wejść do Polski można też przeczytać w archiwalnych artykułach z 2013 i 2014 roku, więc chyba póki co nie ma się czym podniecać. W każdym razie w październiku ruszają z polskojęzyczną stroną: http://www.drapersonline.com/in-business/features/suitsupply-talks-online-tactics/5077825.article#.VeaDHJdGbVc
Dzięki za link. Kilka ciekawych informacji się tam pojawia m.in. o tym, że Polska stała się jednym z ważniejszych rynków zbytu dla Suit Supply.
Ja zdążyłem się zaopatrzyć w dwurzędową granatową dyplomatkę. I dobrze zrobiłem, bo mojego rozmiaru już nie ma. Do ulubionych dorzuciłbym jeszcze klasyczną bosmankę.
Panie Michale, co do niesprzedawania się określonych wzorów w Polsce mam jednocześnie smutną i radosną (ze względu na uzyskaną cenę) anegdotkę: ostatnio w sklepie outletowym jednej ze znanych polskich marek zajmujących się odzieżą męską kupiłem marynarkę w piękną kratę księcia Walii (oraz z błękitną kratą windowpane na nią nałożoną), której szukałem od dłuższego czasu w rozsądnej cenie, o bardzo ciekawym składzie materiałowym (wełna i jedwab, ale marynarka bynajmniej się nie świeci) za… 99 zł z taką własnie argumentacją, że wzór ten się kompletnie nie sprzedaje.
Jaka marka?
Witaj
Kilka z tych garniturów jest bardzo podobnych, krata, szarość lub brąz. Zamówię prawdopodobnie coś brązowego. Ciekawi mnie jednak Twoja opinia dot. zielonej Hawany w kratę, soft-tweed? Z czym byś ją widział?
Ciekawy garnitur, ale kolor z gatunku trudnych.
Na pewno by pasowały białe i błękitne koszule z oxfordu.
Cienki błękitny dżins również by mógł ciekawie wyglądać.
Z koszul z wzorem, sugerowałbym drobny regularny prążek w kolorze granatowym na białym tle.
Podpisuję się szczególnie pod wyborem nr 8. Jestem fanem ich kamizelek dwurzędowych. Wkrótce aura pewnie pozwoli przetestować ją w terenie ;)
Witam Panie Michale, świetny wpis. Przy okazji będę wdzięczny za opinię odnośnie nw butów (ładne?)
https://www.zalando.pl/gordon-and-bros-lorenzo-oksfordki-dark-brown-gb612a00e-o11.html
Pozdrawiam
But OK.
Na Zalando każde „eleganciejsze” buy to oksfordki :-)
Panie Michale, co Pan sądzi o podwijaniu nogawek w spodniach na prezentowanych zdjęciach. Kupiłem ostatnio spodnie z suitsupply, korzystając z ich systemu doradztwa rozmiarowego. W moim przypadku okazało się, że spodnie są za szerokie w pasie i za długie. Pytając pół żartem, czy jest sens je skracać, skoro mogę sobie zwinąć rulonik ?
Przy wełnianych spodniach z kantem nie wygląda to najlepiej.
Podwinięcie można zastosować w dżinsach, chinosach, sztruksach, ale też nie przy każdej stylizacji będzie to dobrze wyglądać.
Witam,
Mam pytanie do kogoś z doświadczeniem zakupowym w SS – standardowo noszę rozmiar 54 jednak po lekturze tabeli rozmiarów SS widzę, ze sa jakby bardziej obszerne. Czy ktoś kupił i rzeczywiście był to rozmiar mniejszy niż np Vistula ?
A post i wybory świetne btw :)
Pozdrawiam
Konrad
SS ma tak wiele fasonów, że jest to zbyt ogólne pytanie. Zresztą inne marki też mają różne fasony.
Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej posługiwać się tabelą wymiarów, gdzie podane są dokładne wymiary marynarki i spodni. Wystarczy te parametry porównać z posiadaną marynarką innej marki. W moim przypadku asystent rozmiarów się nie sprawdził, więc tę metodę odradzam.
Konrad,
noszę rozmiar 54 i kupuję w SS marynarki w tym rozmiarze. Ponieważ SS ma rozmiary taliowane, ich 54 jest dla mnie bardzo w sam raz. Jednak zależy to również od materiału – opisywana przez Michała marynarka granatowa marynarka kaszmirowa w rozmiarze 54 była na mnie zbyt obcisła – musiałem zwrócić (to było w poprzednim sezonie – też był ten model) – tym razem zamówię 56. Pozdrawiam…
Michał czy bedzie kiedyś wersja Twojego bloga na telefon zeby sie przyjemniej czytalo?
Tak, będzie jeszcze prawdopodobnie we wrześniu, a tymczasem polecam aplikację mobilną:
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.mobitouch.mrvintage&hl=pl
Dzięki za odpowiedź – chodzi mi konkretnie o garnitur Lazio w kratę (zestaw nr 3) – nie wiem jak bardzo jest on slim-owany ?
Rada z asystentem również cenna – jesli mogę zapytać jaki wybrałeś dla siebie rozmiar ?
Pozdrawiam
Konrad
Czy ktoś zna adres outletu Vistuli w Warszawie? Czy już jest dostępna zeszłoroczna kolekcja jesienno zimowa? Pozdrawiam!
http://vistula.pl/punktyodbioru,m-warszawa
Tutaj adresy dwóch outletów Vistuli.
Przypuszczam, że outlet Wólczanki/Vistuli może znajdować się również w Fashion Housie w Piasecznie.
Mr. Vintage, moje pytanie nieco odbiega od tematu. Chciałbym poznac twoja opinie na temat krawata, jaki można dopasować do czarnego garnituru. Chodzi o uroczystość slubna na której mam być gościem(nie naleze do najbliższej rodziny, choć moja partnerka i owszem). Stawiam na klasyczny, wizytowy stroj. Uroczystosc odbędzie się pozna jesienią, wiec nie ma obaw, ze swiatlo dzienne zniekształci mój look. Po prawdziwe wynika to również z faktu, ze to mój jedyny-wyjściowy garnitur w szafie. Fajny, czarny BYTOM z welny od Cerruttiego. Do tego czarne Oksfordy, biala poszetka z lnu(tv fold), biala koszula(maly kent – mam nieduzy rozmiar kołnierzyka) oraz… no wlasnie…… Czytaj więcej »
Biało-czarna pepitka albo coś szarego:
http://vistula.pl/krawaty/krawat,id-68889
Witaj Michał
Jaka twoim zdaniem góra pasowałaby do wełnianych granatowych spodni w kratę windowpane takich jak wyżej. Chodzi mi o faktury i kolory i tkaniny. Jaki kolor (marynarki,swetra, kardigana), twoim zdaniem będzie najlepiej pasował? Czy jak dół ma wzór to raczej góra gładka? I czy jak dół wełniany to góra też, czy można kombinować z lnem lub bawełną? Bardzo mi się spodobały takie spodnie ale nie wiem czy szare nie byłyby bardziej uniwersalne?
Panie Michale – w temacie Suitsupply; pokazywał pan kiedyś na blogu garnitur dwurzędowy ze Suitsupply. Jaka to była kolekcja?
Jakaś starsza jesień-zima. Kupowałem go w outlecie.
Mr Vintage,
Jak zwykle świetne propozycje. Mi szczególnie przypadły do gustu pierwsze garnitury, które z chęcią bym założyłbym na jesienny niedzielny spacer z wybranką.
A nieco poza tematem… Za miesiąc biorę ślub i idąc za Pańskimi poradami udało mi się znaleźć ładny klasyczny atramentowy garnitur w rodzimym Bytomiu. Niestety model ten nie był objęty wyprzedażami ze względu na obecność w kolekcji całorocznej. Czy jest jakiś sposób uzyskania rabatu rzędu 15-25% na kolekcje całoroczne? Może czytelnicy mają jakieś doświadczenia?
Chyba jedyny sposób to zapisanie się do ich Klubu Bytom i zbieranie złotówek za zakupy, ale nie wiem czy to cię ustawia.
Sprzedawcy Bytomia mają możliwość obniżenia ceny również produktów nie objętych wyprzedażą, więc spróbuj ponegocjować.
Michał co sądzisz o tych butach, czy kwadratowy nosek je dyskwalifikuje?
Bo sama marka zbiera raczej dobre opinie.
https://www.zalando.pl/sweeney-london-temes-oksfordki-brown-sz612a00i-o11.html
Nosek jest OK.
Następne „oksfordki”. Masakra :-O
Dobry wpis. Marka ma świetne wzornictwo. Mam pytanie: Czy ten model garnituru mógłbym założyć na własny ślub ? http://eu.suitsupply.com/en/suits/washington-blue-plain/P4261.html?cgid=Suits&prefn1=color&prefv1=Blue
Ja bym taki założył, ale tkanina o płóciennym splocie nieco obniża jego formalność.
Michał jak dobrać długość marynarki dwurzędowej, podobno taka marynarka powinna być nieco krótsza od zapinanej standardowo..
Michał firmy, które robią buty tak do 700 zł ? Berwick, GB, Meermin, SP i yanko za drogie, Crownhill, KH nie ma żadnych butów wręcz, coś może innego? Nigdzie nie ma longwingów, jakie mi się wymarzyły.
Do 700 zł Berwick i Crownhill.
Tak bardzo Wam Panowie zazdroszczę. Tyle pięknych ciuchów, za całkiem rozsądną cenę, i z TAKICH materiałów. W damskiej konfekcji nie do dostania.Od dwóch lat szukam zwykłych czarnych cygaretek, porządnie uszytych, z dobrej, niemechacącej się wełny. Jest dramat.
Może pokusić się trzeba o szycie na miarę?
Fakt faktem, klasyczne damskie ubrania w takiej jakości nie są łatwe do znalezienia, też mam z tym problem :/ Niestety wydaje mi się, że jest to spowodowane nadal większością kobiet „goniących” za trendami. Na szczęście chyba powoli się to zmienia i coraz więcej z nas stawia na jakość, to może i producenci uśmiechną się do nas. Jedyne cygaretki warte uwagi jakościowo znalazłam na zalando – aż jedną parę! Niestety tylko mi się tak wydawało – wełna i owszem, jest jej aż 98%, ale podszewka już cała sztuczna… Smutne, ale prawdziwe… Mam nadzieję, że marki zaczną realizować też kolekcje dobre jakościowo… Czytaj więcej »
to Cie moze uratuje:)
http://monikakaminska.com/
Mr Vintage, modowi forumowicze,
mój komentarz się nie ukazał, zatem ponawiam prośbę o rzut okiem na taki garnitur, który właśnie sobie sprawiłem:
http://vistula.pl/garnitury/garnitur,id-70035
Czy wypada założyć go na ślub znajomych na początku października? Takie dodatki jak biała koszula, czarne wizytowe buty będą OK? Na ile taki garnitur jest uniwersalny? Czy tylko na lato?
Czytam Twoje forum i wiem,że najlepszym wyborem byłby granat. Niestety, nie znalazłem takiego, który idealnie by na mnie leżał oraz miał atrakcyjną cenę…
A w czym niby granat lepszy od szarego czy popielatego? Gdzie się nie obejrzeć, wszędzie granaty. Pół biedy jeszcze gdy granat ciemny, klasyczny, ale od tych błękitnawych „royal blue” z kusą marynarką do końca pleców oczy już bolą. Szary garnitur, czarne buty, biała koszula, do tego ożywiający to wszystko kolorowy krawat (byle nie w jakiś festyniarski wzór:) i jest OK. Z tego co widzę, garnitur „slim”, ja takich nie lubię ale wiele osób je nosi.
Podpisuję się pod tą opinią. Moda slim bardzo ogranicza wybór. Za dwa-trzy lata z obcisłych garniturków będziemy chichotać a szkoda, bo garnitur z dobrego materiału i dobrze uszyty mógłby słuzyc na długi. Szczególnie kiedy ma się ich kilka w szazafie i nie nosi codziennie. Rozumiem marynarki lub garnitury w tzw. sylwetce wyszczuplonej, ale w tych „slimach” większość panów wygląda jak w przymałych, przykrótkich marynarkach i za ciasnych, opiętych na nogach spodniach. Pal licho jeśli to jakiś chuderlak, ale na facecie w wieku tzw. dobrze odżywionego małżonka po 30-40 -ce garnitur slim wygląda nie najlepiej. Zgadzam się również, co do koloru… Czytaj więcej »
Zgadzam się. Sam mam dwa garnitury w odcieniu niebieskiego, ale ostatnio nie mam ochoty ich zakładać, bo zaczynam się czuć jak w mundurku. Nasz szanowny gospodarz przyczynił się do tego wydatnie. Piętnując polską modę na czarne „gangole”, przy okazji wbił wszystkim do głowy, że ponad granat nic już nie ma. Efekty widać.
Faktycznie – tragedia z tymi granatowymi garniturkami. Proponuję zebrać podpisy na propozycję jakiejś ustawy sejmowej regulującej normy ubierania garniturów w tym kolorze :) Po Waszych postach wnioskuję, że nowicjuszami w dziedzinie męskiego odzienia nie jesteście. Skąd zatem te żale? Doświadczony użytkownik odzieży powinnien zdawać sobie sprawę, że granatowy garnitur granatowemu garniturowi równy nie jest (faktura, kolor, gramatura, szycie, wymiary poszczególnych elementów). Nie mówiąc już o tym, że wybór dodatków może ładnie odróżniać zestawy, w których bazą jest garnitur o tym samym/podobnym kolorze. Dziwi mnie narzekanie na fakt, że ludzie w Polsce zaczęli tak właśnie się nosić. To trochę tak, jakby… Czytaj więcej »
Klasyczny granat jest ponadczasowy, więc nie ma co się obrażać na niego.
Jaśniejsze odcienie (kobalt) to już inna historia i pewnie za rok-dwa będą passe.
Dzień dobry,
czy orientuje sie Pan ile średnio trwa dostawa do Polski ?
3-5 dni robocze.
dziękuje serdecznie
Przykład z muzyką raczej nie trafiony. Jeśli chodzi o niebieskie garnitury („mundurki” jak to ładnie nazwał doors58) to trend przejściowy – nie klasyka. Ci co się załapali na początku, byli w trendzie. Ci co się dalej „łapią” biegną w nurcie schodzącym. Ci co mają w szafie, bo nabyli, ponownie zadają sobie pytanie czy stać ich na częste zmiany czy też lepiej następnym razem postawić na klasykę. I cos w tym jest, że pojawiają się takie opinie, które negujesz. I słusznie pisze Michał w swoim komentarzu, że granat (GRANAT – nie niebieski) jest to ponadczasowa klasyka i z tym się nie… Czytaj więcej »
Linkowany garnitur jest szary, więc nie wiem skąd te komentarze na temat granatowych.
Jeśli ślub będzie dość wcześnie i trafisz na słoneczny dzień, to prawdopodobnie będziesz jednym z niewielu niebanalnie ubranych gości na tym ślubie. Na późny wieczór sugerowałbym coś ciemniejszego. ale również może być szare, grafitowe.
Czy znacie jakieś inne firmy, które także oferują ocieplacze/kamizelki
Czy znacie jakieś inne firmy, które także oferują ocieplacze/kamizelki w stylu tych ze stron SS? Rozumiem, że to będą głównie zagraniczne, ponieważ w Polsce to prędzej na zamówienie u krawca…
Dzień dobry
czy można jakoś za pomocą koszuli i krawata „obpogrzebowić” czarny garnitur? Wybieram się na ślub cywilny i tylko czarny garnitur posiadam. Jest jakiś ratunek w tej sytuacji?
Wg mnie dobrze taki garnitur wyglada ze snieznobiala koszula i bordowym krawatem, szerokim troszke błyszczącym w jakis delikatny wzor. Garnitur na pewno ozywila by poszetka, ale jak nie jestes z nimy zaznajomiony to albo biala lniana klasyczna(tv fold), albo w ogole sobie odpuscic jak sie niepewnie czujesz.
Myślę, że warto poszukać kamizelki o podobnej strukturze materiału do garnituru, np. szarej, dwurzędowej w kratę. Popieram przedmówcę, biała koszula będzie dobrym wyborem, wybrałbym włoski kołnierzyk. Natomiast krawat dodałbym w jakimś odcieniu szarości.
Jakie spodnie dobrać do chukka lub półbutów (zamsz brąz lub czarny) gdy nogawka u dołu, ze względów zdrowotnych i estetycznych, musi być jak najszersza? W jakich sklepach szukać (sklepy stacjonarne byłyby najlepsze).
Pozdrawiam
Spróbuj te dockersy: https://www.zalando.pl/dockers-all-the-time-spodnie-materialowe-niebieski-do822a018-503.html. Sam je kupiłem ze względu na szerszą nogawkę.
Komentarz oczekuje na moderację. O co chodzi?
„Na chwilę obecną” – nie wygląda to najlepiej. Ale czepiam się tylko dlatego, że bardzo sobie cenię wysoki poziom bloga/jego autora. Pozdrawiam
Pytanie z innej bajki. Czy istnieje jakiś preparat do skór licowych (butów) który spowoduje, że skóra buta nie ma sama w sobie intensywnego zapachu skóry. Uprzedzam, że nie chodzi o higienę wnętrza buta. Jedne z moich butów mają moim zdaniem zbyt intensywny zapach skóry (nie potu, znowu wyjaśniam ;)) W żadnych innych nie czuje zapachu skóry obuwia gdy siedzę, a w tych jednych tak i nieco mnie to denerwuje. To akurat Oksfordy Oliver Sveeney ze skórzaną podeszwą. Mam inne buty tej marki, Shoepassion, Yanko i w nich tego uczucia nie mam. Sprawdzałem na multirenowacji ale jakoś nie znalazłem takiego specyfiku.… Czytaj więcej »
12*. – mam spodnie dokładnie o tym samym wzorze – skład bawełna/len – noszę je zatem w okresie letnim, nie raz usłyszałem „dlaczego chodzisz w piżamie?”
Niemniej przyznam, że połączenie kolorów tej kraty jest kapitalne. Ja z kolei uwielbiam je nosić z granatowym polo.
Wyprodukowane przez mało znaną włoską manufakturę, a kupione w lumpeksie.
pozdrawiam
witam
lekki off top.
Czy jest jakis sposób zeby poluznic spodnie od garnituru w udach?
Szerkość u dzisiejszych producentów to 30 cm , ja mam bardzo grube uda i obwod 64, wiec jest mi strasznie niewygodnie
Ja miałem podobny problem, moja Mama jest krawcową i delikatnie mi poszerzyła spodnie na udach, jest odrobina materiału, który na to pozwala. Moze 0.5 – 1 cm, ale u mnie pomogło.
Jeszcze raz przejrzałem wpisy z ostatnich kilku miesięcy. Czy tylko mi się wydaje, czy Mr Michał ma co raz mniej ciekawego do powiedzenia. Kiedyś wchodziłem na bloga z wypiekami na twarzy, ale ostatnio wolę oglądać reklamy Domestosa. Kolejny wielki blog dobiega końca…
Michał opublikował swoją „spowiedź” jakiś czas temu, przeczytaj, zastanów się i potem komentuj.
Dziękuję za uwagę, „spowiedź” przeczytałem ale tłumaczenie „wypalenia” w niczym nie zmienia faktu, że na chwilę obecną blog dogorywa w bolesnych agonalnych spazmach.
W nowej kolekcji szczególnie spodobały mi się płaszcze. Klasycznie, elegancko, bez zbędnego kombinowania, czyli to na czym warto budować garderobę.
Marynarki i garnitury wyjątkowo odważne i raczej „dla zaawansowanych”. ;) By wymyślić stylizację dla niektórych, trzeba naprawdę to czuć.
Cześć,
Gdzie mogę kupić marynarki z firmy suitsupply ale w Polsce? Jeszcze jedno pytanie, czy w Polsce są dostępne marynarki w kratę księcia k
Karola.
Może ktoś sprowadza?
Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękuję.
Seba
W Polsce suitsupply nigdzie nie kupisz , przynajmniej w tym roku. Natomiast co do obecnej oferty. Część to oczywiście kolekcja z 2014/2015 r. , widać to po wejściu na rozmiarówkę czyli brak wielu rozmiarów. Niektóre rzeczy zostały też chyba powtórzone w nowej kolekcji. Obecna kolekcja jest moim zdaniem zdecydowanie gorsza od ubiegłorocznej. Oczywiście nie jest tak , że nic bym z niej nie kupił – szału jednak na pewno nie ma. Poprzednia była zdecydowanie bardziej klasyczna i ponadczasowa. Garnitury i marynarki w kraty są już dla mnie zbyt odważne i po prostu nie podobają mi się. Koszule – też wyjątkowo… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź
Mr Vintage, dzis rano wyjmujac trencz z szafy pomyslalem ze fajnie byloby gdybys opisywal sezonowo conajmniej 4 razy w roku stylizacje z pokskich sklepow lub dostepne i pasujace do nas na dany sezon. Czyli np teraz jesien co i gdzie kupic lub jak Twoim zdaniem teraz warto wystylizowac sie?
Mr Vintage,
potrzebne mi klasyczne obuwie do noszenia na co dzień, jednak mam pewne ograniczenia budżetowe. Nie kupiłbym jeszcze obuwia za ponad tysiąc złotych (Yanko odpada, choć na pewno warte jest swojej ceny) ale chciałbym coś lepszego od butów z daichmana za 200zł. Czy istnieje średnia półka dla obuwia i czy w ogóle opłaca się kupować buty w tej kategorii, tzn. czy cena przekłada się proporcjonalnie na jakość?
Na koniec, najważniejsze pytanie czy mógłbyś polecić klasyczne brogsy w cenie ok. 600 PLN.
pozdrawiam serdecznie!
Polecam Gordon & Bros. Na Zalando da się kupić nawet poniżej 300 zł, normalnie ok. 500 zł.
klasycznebuty.pl