fbpx

Pytania czytelników #22

189 komentarzy

Po kilku miesiącach przerwy wraca cykl Pytania czytelników, a dzisiaj m.in. o tym czy kaszmir w ubraniach wiosennych obniża ich komfort, jak spowolnić zużycie skórzanych podeszew, jakie sklepy odwiedzić w Hiszpanii, gdzie w Polsce kupić brązowe monki i fiszbiny do koszul.

 

JAK SPOWOLNIĆ ZUŻYWANIE SKÓRZANEJ PODESZWY?

Witam zakupiłem ostatnio buty marki Gordon&Bros szyte metodą ?goodyear?. Chciałbym zapytać jak dobrze zadbać o skórzaną podeszwę by nie zdzierała się zbyt szybko.

Daniel

W pierwszej kolejności należy zadbać o impregnację podeszwy, jest to szczególnie ważne w okresie deszczowym. Najlepiej zrobić to po pierwszym wyjściu, bo wtedy powierzchnia podeszwy będzie zmatowiona i lepiej wchłonie impregnat. W roli impregnatu najlepiej sprawdzą się specjalne płyny do podeszew. Polecam któryś z tych trzech:

Burgol – olej do podeszew
Saphir – olej do podeszew
Collonil – tonik do podeszew

Są też osoby, które polecają nacieranie podeszew tłuszczem do skór, sam zresztą to robiłem przez kilka lat, ale na podstawie tych kilkuletnich doświadczeń odradzam obecnie tę metodę. Tłuszcz oczywiście skutecznie zabezpiecza krupon podeszwowy przed wnikaniem wilgoci, ale ma też jedną zasadniczą wadę – nadmiernie zmiękcza skórę, co wpływa na szybsze jej zużycie. Po prostu miękka podeszwa w kontakcie z twardą nawierzchnią, piachem i kamyczkami będzie się łatwiej ścierać. Oleje i toniki do podeszew skutecznie je impregnują, natomiast nie zmiękczają ich struktury.


Oczywiście wymienione impregnaty zabezpieczają podeszwę przed wnikaniem wody, ale nigdy nie jest to stuprocentowa ochrona, zatem jeśli dużo poruszasz się pieszo, to przy deszczowej pogodzie podeszwa zawsze będzie mniej lub bardziej wilgotna. A to niestety oznacza szybsze ścieranie kruponu, więc jeśli zależy ci na jak najdłuższej żywotności podeszew, to po prostu nie należy takich butów zakładać gdy chodniki są wilgotne.

1 Mr Vintage V-16

CZY PRAWIDŁA WYPROSTUJĄ WIELOMIESIĘCZNE ZAGNIECENIA NA CHOLEWCE?

Piszę z chęcią zapytania o możliwość „ratunku” moich brogsów. Otóż kupiłem takie 6 miesięcy temu, używałem intensywnie głównie przez pierwsze dwa miesiące. Później używałem ich rzadziej, pojawiły się jednak zagniecenia na skórze. Niestety nie miałem prawideł, więc zacząłem wypychać je papierem, aby w miarę możliwości zniwelować zagniecenia. Trochę pomogło, ale nie rozwiązało całkowicie problemu. Stąd moje pytanie – czy jest jeszcze możliwe przywrócenie im dawnego, nienagannego wyglądu? Czy pełne prawidła będą w stanie rozwiązać ten problem? Buty te są z Massimo Dutti, więc nie jest to najwyższa półka, ale są naprawdę wygodne i szkoda byłoby spisać je na straty ;).

Moje drugie pytanie dotyczy krawata, a mianowicie jego długości. Jakiś czas temu kupiłem krawat na stronie Poszetka.com, którego skład to 50% jedwabiu i 50% lnu. Po kilku założeniach rozciągnął się jednak bardzo, głównie w odcinku, który po zawiązaniu jest wokół szyi (eksponowana część na szczęście została nienaruszona). Jest to wydłużenie znaczne, bo ok. 10-15 cm, co negatywnie wpływa na wygląd – węższa końcówka wystaje kilka centymetrów spod szerszej. Muszę chować ją w spodnie, bo inaczej wyglądam po prostu komicznie, ale przecież nie jest to rozwiązanie. Czy mogę taki krawat skrócić? Sądzę, że nie wpłynie to na jego wygląd ani proporcje, ponieważ część, której chcę się pozbyć nie uczestniczy w tworzeniu węzła. Ciekawy jestem jednak Pańskiej opinii na ten temat.

 

  1. Pełne prawidła w dużym stopniu mogą pomóc, aczkolwiek jeśli skóra jest kiepskiej jakości, to efekt może nie być powalający, ale na pewno będzie lepszy niż przy wypychaniu butów papierem.
  2. Jeśli faktycznie doszło do tak dużego wydłużenia krawata (10-15 cm), to proponowałbym zareklamować taki egzemplarz. Firma Poszetka.com ma bardzo prokonsumenckie podejście, zatem powinni pomóc w tej kwestii.

 

KOSZULA Z KRYTĄ LISTWĄ TYLKO Z MUCHĄ?

Pytanie jak w temacie, czy można zakładać krawat do koszuli z krytą listwą i mankietami na spinki ?

Wybieram się niedługo na ustny egzamin na Wydziale Prawa, gdzie w szczególnym stopniu zwraca się uwagę na wygląd. Nie znalazłem nigdzie rzetelnej odpowiedzi na moje pytanie, a nie chciałbym „wylecieć z egzaminu” przez złe zestawienie garderoby.  

Co do koszuli – może na tą okazję lepsza będą mankiety na guziki ?

Marcin

 

Koszule z zakrytą listwą przystosowane są do noszenia z muchą, ale oczywiście nie będzie błędem założenie jej w zestawie z krawatem. Mankiety na spinki obecnie rzadko spotyka się wśród studentów, ale to oczywiście nie powód by z nich rezygnować. Będzie odpowiednia również na taką okazję.

 

JAK SZNUROWAĆ NA DRABINKĘ?

Mam takie pytanie a jednocześnie prośbę czy jest możliwość podesłania lub poinstruowania jak sznurować buty dokładniej chodzi mi o sposób sznurowania tak jak poniżej?

Maciej

Pytania czytelników 22 2fot. patine.pl

 

To najbardziej elegancki rodzaj sznurowania obuwia zalecany szczególnie do butów z zamkniętą przyszwą (oxfordy). Najczęściej nazywa się go sznurowaniem drabinkowym. Przejrzystą instrukcję instrukcję takiego wiązania znajdziesz tutaj i tutaj.

 

GDZIE W POLSCE KUPIĆ BRĄZOWE MONKI?

Witam serdecznie Panie Michale,

Od wielu miesięcy choruję na jeden model butów który wielokrotnie można było dostrzec u pana na blogu. Chodzi mi dokładnie o ten model – link

I teraz moje pytanie, czy zna pan jakiś polski sklep internetowy który sprzedaje buty z takim fasonem ? Nie koniecznie buty muszą być firmy Meermin.

Michał

 

Jeśli chodzi o moje stylizacje, to często pojawiał się model 591 marki SHOEPASSION.com i je z czystym sumieniem polecam. W Polsce dostępne są w sklepie tej marki na ul. Kruczej w Warszawie oraz oczywiście w sklepie internetowym. Spory wybór  ciemnobrązowych monków mają także sklepy KlasyczneButy.pl oraz Patine.pl.

MRV D2-125
fot. Maciej Gajdur

 

GDZIE KUPIĆ FISZBINY DO KOSZUL?

Michale, gdzie kupić fiszbiny? Matko jedyna te plastiki mnie już mocno drażnią, połowa już dawno wyrzucona… Znalazłem tylko coś drogiego na Vistuli i nic poza, gdzie szukać?

Pozdrawiam,

Marek

 

Fiszbiny to niestety biały kruk w Polskich sklepach, dlatego za zakupy polecam zagraniczne sklepy internetowe z koszulami i portale Aliexpress.com oraz Etsy.com.

Pytania czytelników 22 3
fot. etsy.com

CZY WARTO SZYĆ GARNITUR W BYTOMIU?

Wiem że na blogu temat mody ślubnej został już poruszany ale chciałem  dopytać prosić o poradę. W sierpniu będę miał swój ślub jak każdy chciałbym  wyglądać dobrze z bloga dowiedziałem się że prostocie siła, ale chciałem dopytać czy szyć na miarę czy kupić tak zwanego gotowca lub dobrać samą tkaninę do gotowego kroju wiem że taką możliwość ma Bytom (znajomy szył w Vistuli i jest bardzo niezadowolony).

Drugie pytanie czy poleci Pan jakieś miejsce gdzie szyją fajnie garnitury (pochodzę z Częstochowy, mogą być Katowice Warszawa Łódź Kraków) Spodobał mi się Salon Bytomia w Silesii City Center również widziałem że mają fajne tkaniny Ermenegildo Zegna co Pan o tym sądzi?

Pozdrawiam
Bartłomiej

 

  1. Jeśli garnitury gotowe leżą na tobie poprawnie (lub wymagają niewielkich poprawek), to warto z tego skorzystać. Będzie taniej i szybciej. Duży wybór klasycznych garniturów znajdziesz na Suitsupply, natomiast z polskich gotowców polecam Lantiera.

    Jeśli chodzi o usługę Bytomia o której piszesz (?Szyty na zamówienie?), to niewiele ma ona wspólnego z szyciem miarowym, ponieważ polega to na tym, że co prawda sam wybierasz tkaninę (dostępnych jest ok. 30 próbek), natomiast musisz się ?wpisać? w szablony marynarek i spodni dostępnych w ich standardowej ofercie. W bardzo ograniczonym zakresie można wprowadzać zmiany i oczywiście nie są także zbierane wymiary z ciała. Jeśli gotowe produkty tej marki leżą kiepsko, to nie warto ryzykować.

    Jeśli chodzi o Vistulę, to u nich jest to klasyczna usługa Made to measure, która daje znacznie większe możliwości personalizacji niż ?Szycie na zamówienie? od Bytomia. Dla mnie szyli jeden garnitur i z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony. Oczywiście tutaj bazą do tworzenia twojego wykroju również jest standardowa oferta marki (w przypadku Vistuli są to trzy fasony marynarek i spodni), natomiast zakres zmian możliwych do wprowadzenia i opcji personalizacji jest dużo.

  2. Katowice: Tiviano (bespoke i MTM), Cafardini (MTM).
    Łódź: Tadeusz Baś (bespoke)
    Kraków: Andrzej Kucia (bespoke), Jerzy Turbasa (bespoke)

 

 

JAKI TYŁ KAMIZELKI DLA PANA MŁODEGO?

Witam Panie Michale!

Biorę ślub w lipcu i chciałbym zlecić uszycie kamizelki.

Czy są jakieś zalecenia odnośnie tyłu kamizelki? Czy tył może być wykonany z tego same materiału jak front czy też standardowo połyskująca?

Pozdrawiam,
Artur

 

Do garniturów z wełny o średniej gramaturze (zakładam, że taki będzie twój garnitur ślubny) zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kamizelka, której plecy będą wykonane z tkaniny podszewkowej (najczęściej wiskoza). Dzięki temu kamizelka nie będzie się odznaczać na plecach marynarki.

 

DANIEL WELLINGTON JAKO ZEGAREK DLA PANA MŁODEGO?

Cześć Michał,

Niedługo będzie miał miejsce mój ślub i mam jedno pytanie odnośnie zegarka.

Śledząc Twoje wpisy wiem, że jedyny słuszny wybór koloru butów to czarny, a garnitur najlepiej granatowy, stąd taki komplet też planuję, ale nie jestem zdecydowany co do zegarka. Bardzo podoba mi się model Daniela Wellingtona z cieniutką kopertą, ale mam dylemat co do koloru: zegarek 1 vs. zegarek 2

Osobiście bardziej podoba mi się wersja brązowa, ale nie wiem czy nie będzie się on gryzł z czarnymi butami i z czarnym skórzanym paskiem.

Byłbym wdzięczny za odpowiedź i nakierowanie mnie na właściwe tory.

Dzięki i pozdrawiam,
Piotrek

 

Zacznę od próby namówienia cię na zegarek innej marki, bo choć Wellingtonom trudno odmówić ładnego designu, to nie jest to marka, która cieszy się wysoką renomą w świecie zegarków. Jeśli zatem mowa o zegarku do stroju klasycznego, to proponowałbym również w kwestii zegarka zwrócić się w stronę klasycznych marek zegarkowych. W tym budżecie można kupić coś  równie ładnego, ale bardziej renomowanej marki. Polecam tutaj wpis „Łady, klasyczny zegarek do 500 zł”. Przy zwiększeniu budżetu do 700-800 zł wybór będzie jeszcze większy (m.in. Orient).

Jeśli mimo wszystko nie przekonałem cię i nie należysz do tradycjonalistów, a zegarki Daniel Wellington po prostu ci się podobają, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie model na czarnym pasku.

 

GDZIE KUPIĆ KAMIZELKI?

Piszę z zapytaniem odnośnie kamizelek. Osobiście jestem wielkim fanem codziennego noszenia kamizelek, samodzielnie z koszulą czy też w połączeniu z marynarką. Mam jednak problem z dostępem do nich. Bardzo ciężko jest mi znaleźć jakikolwiek sklep stacjonarny, w którym mógłbym zaopatrzyć się w kamizelki. Czy mógłby Pan polecić sprawdzony, dobry sklep internetowy oferujący tą część garderoby?


Pozdrawiam,
Maciej

Niestety w Polsce jest to bardzo mało popularny asortyment, więc z zakupem jest spory problem. Pojedyncze modele pojawiają się czasem w sieciówkach (m.in. H&M, Mango, Zara), ale znacznie większy wybór można znaleźć w zagranicznych sklepach internetowych. Polecam zajrzeć na: Asos, Suitsupply, Moss, Charles Tyrwhitt.

Pytania czytelników 22 4fot. suitsupply.com

Dobrym i stosunkowo niedrogim pomysłem jest uszycie kamizelki na zamówienie u lokalnego krawca. U mnie w Kielcach jest to koszt ok. 100-150 zł, do tego trzeba doliczyć koszt tkaniny (tu polecam sklep tkaniny-sklep.com.pl).

 

 

JAKIE SKLEPY ODWIEDZIĆ W HISZPANII?

Michale,

W drugiej połowie lutego będę w Hiszpanii i zastanawiam się czy oprócz Yanko są jakieś marki hiszpańskie, na które warto zwrócić uwagę. Nie znalazłem artykułu o Hiszpanii na Twoim blogu. Obecnie, poluję głównie na buty i spodnie typu chino, ale jeśli coś innego jest wartego uwagi, to też rozważę.

Z góry dzięki za pomoc!
Michał

 

Z marek typowo obuwniczych wymieniłbym: Berwick, Meermin, Cordwainer, Carmina, Lottusse, Magnanni, Crowhhill Shoes, Camper.

Z marek odzieżowych: Mango i Massimo Dutti (wybór znacznie większy niż w Polsce), a z wyższej półki: El Ganso, Pedro Del Hierro, Cortefiel, Adolfo Dominguez, Man 1924, Lander Urquijo.

 

KASZMIR W UBRANIACH WIOSENNYCH ZBYT CIEPŁY?

Panie Michale, czy niewielka ilość kaszmiru 8% powiedzmy, bo tak mam w swetrze Suitsupply będzie dla mnie dyskomfortem w okresie np wiosennym?

Sebastian

 

Jeśli chodzi o komfort przy wyższych temperaturach, to w przypadku swetrów wiele zależy od ich gramatury, ale generalnie kaszmir i inne delikatne wełny (np. merynos) mają bardzo dobrą oddychalność i niską higroskopijność, więc nadają się również na cieplejsze miesiące, o ile nie są zbyt grube.

Pytania czytelników 22 5
Sweter kaszmirowy Brunello Cucinelli, fot. brunellocucinelli.com

 

JAK OPTYCZNIE WYDŁUŻYĆ NOGI?

Proszę mi poradzić, jak się ubierać gdy ma się krótkie nogi (i kompleksy z tym związane) czego unikać, co nosić i jak.

Mam 49 lat ,normalną budowę ciała 176 cm wzrostu i 85 kg wagi, szerokie barki (kiedyś ćwiczyłem kulturystykę i stąd ta większa waga) Nie mam brzuszka i walczę z najmniejszymi jego przejawami bo wiem ze przy mojej budowie nie wyglądałoby to ciekawie..

Poradzi mi Pan coś?

Pozdrawiam
Robert

 

Sądząc po wymienionych parametrach (waga i wzrost), które są bardzo zbliżone do moich przypuszczam, że przesadzasz z tymi kompleksami, ale na wszelki wypadek przedstawiam moje propozycje optycznego wydłużenia nóg:

  • spodnie z wyższym stanem,
  • spodnie o odpowiedniej długości, które w pozycji stojącej nie będą tworzyć załamań materiału na wysokości łydki,
  • spodnie z nogawką zwężaną poniżej kolan,
  • spodnie z zaprasowanym kantem.

 

Tego należy unikać:

  • zbyt długie spodnie,
  • krótkie kurtki ze ściągaczem na wysokości bioder
  • masywne, mocno rozbudowane buty,
  • spodnie z rozszerzaną nogawką,
  • szeroki pasek do spodni (powyżej 4 cm),
  • noszenia koszul na spodnie,
  • wpuszczania nogawek do wysokich butów,
  • skarpet w kontrastowych kolorach w stosunku do spodni i butów

 

GARNITURY LANTIER

Witam Panie Michale,

Co sądzi Pan o garniturach Lantiera? Nie mam doświadczeń z tą marką.

Pozdrawiam,
Marcin

 

Jeśli chodzi o marki z rodzimego rynku, to moim zdaniem właśnie Lantier ma najlepsze garnitury (chodzi oczywiście o garnitury ?z wieszaka?), więc jeśli tylko przypasuje ci ich fason i rozmiarówka, to polecam. Garnitury Lantiera cechuje dobre, klasyczne wzornictwo o właściwych proporcjach marynarki (nie są tak krótkie jak niektóre modele Vistuli; szerokość klap również jest odpowiednia). Dodatkowo część modeli szyta jest z wkładami piersiowymi z końskiego włosia, jest to tzw. krawiecka metoda półtradycyjna.

Na uwagę zasługują także inne detale nawiązujące do tradycyjnego krawiectwa m.in. stebnowania imitujące ręczne szycie i rogowe guziki. Tkaniny wykorzystywane w liniach Lantiera pochodzą głównie od dobrych włoskich tkalni.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
189 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
8 lat temu

Witam Michał też mam pytanie czy gdzieś mogę dostać krawat z charakterystyczną siódemką jak nosi Lino Leluzzi?

Andrzej
8 lat temu
Reply to  Krzysztof

Kiedyś u Zaremby w Warszawie można było je zakupić, polecam zadzwonić.

Maciej
8 lat temu

Panie Michale pełen szacunek ze w przeciwieństwie do innych blogerów nie wychwala pan pod niebiosa zegarków DW

Mateusz
8 lat temu

Odnośnie pytania o szycie garniturów Bytomiu, to również posiada usługę szycia na miarę. Odbywa się to w ten sam sposób jak w Vistuli. Czyli wybór materiału, zbieranie miary przez krawca itd. Nie sądzę żeby Pan o tym nie wiedział, więc nie wiem skąd pominięcie tego w odpowiedzi.

Mateusz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Zgadzam się, niemniej wypadało wspomnieć o tym, że taka możliwość występuję w obydwu salonach. Aby uniknąć podejrzeń o sprzyjanie jednej marce ;)

Mateusz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Owszem, przy regularnej cenie jest to niezrozumiałe. Na szczęście udało mi się trafić na promocję i klejonka przy cenie lekko ponad 2000 zł aż tak bardzo nie razi. A te 5000 to chyba tylko z wełny 150s.

Adam
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Serio nie razi cię?

Trzeba było kupić coś z Pako Lorente. Byłoby taniej.
To szycie Bytomia to jeden wielki pic na wodę. Nie dość, że ich konstrukcje zatrzymały się w latach 70 (szerokie ramiona, grube poduchy, głęboka pacha), to jeszcze do garniturów za 5 tys dają klejonkę.

Mateusz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Owszem, przy cenie regularnej jest to niezrozumiałe. Natomiast udało mi się trafić na promocję i za nieco ponad 2000zł mogę to przeżyć. A te 5000zł chyba tylko z wełny 150s ;)

Piotr
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Bytom i ich sklep internetowy to jest w ogóle nieporozumienie. Zamówiłem marynarkę, po kilku dniach dostałem telefon, że marynarka jest jedna i uszkodzona. No nic, zdarza się. Zamówiłem inną. I co przyszło? Marynarka na stronie http://bytom.com.pl/marynarki,marynarka-bd2-02-96a-f-249-k-2909-14621-p opisana jest jako 100% wełna. W rzeczywistości 100% akryl! Być może cena wyprzedażowa mogłaby coś sugerować czy kazać się zastanawiać, ale pierwotna to 899zł! Co mi zaproponowano? Wysłanie kuriera po zwrot lub 20% rabatu na ten plastik. Tak czy inaczej na przesyłce do mnie, za którą zapłaciłem, stracę (jasne, grosze ale chodzi o sam fakt – wybaczyłbym i zapomniał, gdyby zaproponowali zwrot za tę… Czytaj więcej »

Railroad
8 lat temu
Reply to  Piotr

Sprzedawca ma obowiazek zwrocic tez wysokosc kosztow wysylki do Ciebie. Przypilnuj tego.

herbiarz
8 lat temu
Reply to  Railroad

Nieprawda. Sprawa nie jest tutaj jednoznaczna. Nie można obciążać klienta ukrytymi kosztami w opłacie przesyłkowej, ale nie jest prawdą, że należy się nam zwrot kasy np. za kuriera.

Railroad
8 lat temu
Reply to  herbiarz

Nieprawda, że nieprawda :). Sprzedawca ma obowiązek zwrócić koszt najtańszej oferowanej przez siebie przesyłki.
Zresztą jest to w regulaminie sklepu:

http://bytom.com.pl/terms-a – §6 pkt 7

herbiarz
8 lat temu
Reply to  Railroad

\”Najtańszej\” :)

Railroad
8 lat temu
Reply to  herbiarz

No czyli tej standardowej.

Mateusz
8 lat temu
Reply to  herbiarz

Oj należy się. Ustawa o prawach z dnia 30 maja 2014 mówi: Art. 32. 1. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy. A później: Art. 33. Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów. Nie może to być oczywiście odbiór osobisty – w najgorszym wypadku dostajesz zwrot za najtańszą oferowaną opcję dostawy, np poczta polska zamiast… Czytaj więcej »

Mateusz
8 lat temu
Reply to  Mateusz

*Miało być Ustawa o prawach konsumenta

Aleksander
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

W usłudze \”Szyty na zamówienie\” możliwe są całkiem istotne przeróbki standardowego wykroju. Moim problemem są wąskie ramiona, możliwe było poszerzenie marynarki w klatce przy zachowaniu szerokości w ramionach. Za dopłatą można otrzymać funkcjonalne guziki przy rękawach. Krawiec pytał się nawet, czy zadowala mnie standardowa szerokość klap, gdyż to również można zmienić. Za ok. 1500zł, czyli za cenę katalogową garnituru z wieszaka można mieć ubiór w pewnej mierze dopasowany do własnej sylwetki, z materiału od Vitale Barberis Canonico. Wiem, że nie jest to nawet MTM, jednak za tę cenę uważam ofertę \”Szycia na zamówienie\” za bardzo atrakcyjną.

Bartosz
8 lat temu

Michale, czy w kamizelkach również stosuje się konstrukcje, czy nie mają one wkładów jak w marynarkach? Przymierzam się do zlecenia uszycia kamizelki, którą mógłbym nosić z garniturem oraz samodzielnie i chciałbym wiedzieć, jakie materiały prócz tkaniny, guzików i podszewki będą mi potrzebne do tego. Poza tym, czy w kamizelce z plecami z głównego materiału stosuje się regulator z tyłu?

Jan
8 lat temu
Reply to  Bartosz

O, to samo pytanie na forum BwB? W kamizelkach nie ma konstrukcji trzymającej kształt, ale jest wzmacniająca tkaninę. Klasyczne płótno do marynarek będzie za sztywne, może być cienka klejonka, ale może być też jedna warstwa cienkiego płótna bawełnianego albo kieszeniówki.

Mateusz
8 lat temu

Jakże mogłoby zabraknąć informacji o studencie prawa. \”Szczególne zwracanie uwagi na wygląd\” Serio ?

A na poważnie, odnośnie kamizelek – poszetka.com i jej nowa oferta!

Jan
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Kamizelka RTW około 7-8 stów? Przecież w tej cenie uszyjesz co najmniej dwie bespoke, z porządnych materiałów. Nawet powinno zostać na dojazd do większego miasta jeśli lokalnie krawca nie ma. Lubię ten sklep, ale cena zaporowa.

Krzysiek
8 lat temu
Reply to  Jan

dokładnie, ceny kamizelek z poszetki mówiąc delikatnie są wzięte z kosmosu, czy to bespoke, czy SS będą o niebo lepszym wyborem.

Paweł
8 lat temu
Reply to  Jan

Nie wiem gdzie uszyjesz 2 kamizelki w ceniu 700-800 PLN? Uszycie jednej jest zdecydowanie droższe i koszty wynoszą powyżej 1 000 PLN. Przynajmniej w Warszawie. Jeśli jest inaczej to proszę o adres :). U Zaremby – a ceny są i tak ciut wyższe uszycie to ok 1 400 PLN.

Jan
8 lat temu
Reply to  Paweł

Cytując artykuł który komentujemy: \”Dobrym i stosunkowo niedrogim pomysłem jest uszycie kamizelki na zamówienie u lokalnego krawca. U mnie w Kielcach jest to koszt ok. 100-150 zł, do tego trzeba doliczyć koszt tkaniny (tu polecam sklep tkaniny-sklep.com.pl).\” W powyższym sklepie metr Harris Tweedu to 140zł (z listy popularnych, niżej również Harris Tweed po 90zł, jest też butelkowa zieleń 50% kaszmir 50% wełna za 130). Załóżmy dwa – 280 zł tkanina, 150 zł robocizna (u mnie w cenie szycia wliczona jest podszewka i guziki, ale zawsze można kupić w sklepie Szarmanta…). 430, trochę przekracza połowę budżetu 800, natomiast tkaninę można kupić… Czytaj więcej »

Słoik
8 lat temu
Reply to  Jan

Janie – pisząc \”u mnie\” rozumiem że jestes krawcem, który może się podjąć uszycia. Jeśli tak to gdzie można Cie znaleźć? Czy poza Top-krawcami jest jakas lista/sugestie o dobre ( jakość vs cena) krawców w Mazowszu albo stolicy?

Łukasz
8 lat temu
Reply to  Słoik

Mistrzu – kolega napisał wcześniej, że cytuje artykuł, który komentuje. Jesteś tępy czy jak,,?

Malik
8 lat temu
Reply to  Łukasz

Co to za tekst?! Trochę kultury Lukaszku, zeesztą zobacz powyżej że kolega cytuje tylko kawałek a poniżej precyzuje info. Wiec słoik ma racje dopytując. Myślwć, szanować sie a nie od razu hejtować Łukaszku

Jan
8 lat temu
Reply to  Malik

Przyznam że razi mnie celowe deprecjonujące – powiedziałbym nawet że lekceważące – zdrobnienie imienia przy przywoływaniu do kultury. Faktycznie odpowiedź była nieuprzejma, ale jak już upominamy to sami trzymajmy pewien poziom. Nick to Łukasz, nie Łukaszek czy Łuki. Ja wiem że deprecjacja przeciwnika to podstawa skutecznej retoryki, ale nie jesteśmy tu żeby \”wygrać\” nad drugim tylko podyskutować, wymienić się poglądami, może zapytać o coś :) Pozdrawiam!

Jan
8 lat temu
Reply to  Słoik

Drugie \”u mnie\” odnosi się do zakładu w którym zamówiłem swoje kamizelki. Trochę niedoprecyzowane, fakt. Odnośnie \”listy\” krawców sporo nazwisk przewija się na forum But w Butonierce – co prawda często w kontekście szycia całego garnituru, więc nie dokładnie tego o czym tu piszemy, ale można adresy znaleźć, z krawcem pomówić :)

Grzegorz
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Z ceną niestety przestrzelili o jakieś 40-50% jak za rtw

herbiarz
8 lat temu
Reply to  Grzegorz

W sumie zależy, jakiego materiału użyli, ale zakładając, że to po prostu dobra wełna, to 8 stów to zbyt wiele na RTW. Ale tak wyceniają swój czas pewnie – przeliczyli pewnie czas przeznaczony na krawaty/muchy na czas robienia kamizelki i tak pewno wyszło 8 paczek. A zaczynali z kamizelkami od 4 stów :)

Krzysztov
8 lat temu
Reply to  herbiarz

Sprawdźcie ile kosztuje materiał z kolekcji W Bill z których uszyli część swoich kamizelek. To droga tkanina, stąd taka cena. U Szarmanta kosztuje prawie 700zł.

Michał
8 lat temu

Czy błękitna koszula OCBD może być założona do granatowego crewneck?

Michał
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Nie będzie zbyt podobna barwa? Boje sie błędu kolorystycznego

Railroad
8 lat temu
Reply to  Michał

A czy granatowy garnitur gryzie się z błękitną koszulą?

Damian
8 lat temu

Nie wszystkie garnitury Lantiera mają wypełnienie z włosia końskiego?

gaq
8 lat temu

Chciałbym pociągnąć pierwsze pytanie i zapytać o to, czy konsekwentne natłuszczanie skóry buta może ją zmiękczyć? Mam jedne brogsy (Oliver Sweeney), których skóra jest na tyle twarda, że jest niezbyt wygodna przy dłuższym chodzeniu. Czy konsekwentne natłuszczanie może ją zmiękczyć? Jakie inne metody może pan zasugerować?

Drugie pytanie: zastanawiam się nad marynarką z szarej flaneli w biały pasek pionowy co ok. 2,5 cm odstępu. Czy taka marynarka jest zbyt garniturowa, żeby ją rozkompletować, czy też nie powinno być problemu i można ją nosić oddzielnie? Jakie spodnie by pan polecał wtedy?

gaq
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

To ja może z tą marynarką podeślę linka, choć nie wiem czy zza granicy będzie się dobrze wyświetlał w Polsce: http://www.massimodutti.com/it/it/saldi/vedere-tutto/blazer-lana-e-cashmere-a-righe-limited-edition-c1448051p6488532.html?colorId=801&categoryNav=1448051

gaq
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Właśnie myślałem o łączeniu jej jasnoszarymi spodniami flaneli, ale panu chyba chodziło o spodnie od kompletu, których chyba nie ma już w ofercie…

Alan
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

No, to ja mam pytanie takie: Co w przypadku takiej marynarki ma decydujące znaczenie: deseń, kolor, krój, czy może materiał. Posłużę się taką stylizacją: https://mrvintage.pl/2013/08/marynarka-odkryta-na-nowo.html – mamy tu podobne prążki, kolor granatowy – nie mniej, a może bardziej formalny, długość \”garniturową\”, jedyną różnicą jest to, że to jest len.

herbiarz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Chyba, że do białych stopni w lecie :) Wtedy taka marynarka nawet może fajnie wyjść :)

Katrin
8 lat temu
Reply to  gaq

gaq, w sklepie obuwniczym kupi Pan specjalny rozciągacz do butów za 20-30 zł, który działa na zasadzie zmiękczania. Jżeli tylko obuwie jest od wewnątrz skórzane, to wystarczy psiknąć od wewnątrz tę piankę, pochodzić kilka godzin i gotowe! Pianka ta uratowała mi kilka par niewygodnych butów i pozwala szybciej rozbić te nowe a twarde. W przypadku butów ocieplanych można też psikać od zewnątrz, ale trzeba najpierw sprawdzić, czy skóra nie jest delikatna i np. się nie odbarwi.

ktostam
8 lat temu

\”Na uwagę zasługują także inne detale nawiązujące do tradycyjnego krawiectwa m.in. stebnowania imitujące ręczne szycie i rogowe guziki.\”

Na każdym z tych rogowych guzików jest sporej wielkości biały napis Lantier, przez co wyglądają one dosyć obciachowo. Ciekawi mnie też, dlaczego Vistula upiera się na 5 guzików przy rękawach. Mimo wszystko i tak się zgadzam że z polskich sieciówek Lantier prezentuje najlepszą jakość

Mariusz
8 lat temu

http://bytom.com.pl/super-ceny,garnitur-alton-308-k-2506-12329-p
Witam, czy ten garnitur można rozkompletować i nosić samą marynarkę np ze sztruksami? Wygląda na flanelę, czy się mylę? Pozdrawiam.

Miro
8 lat temu

Napisał Pan, że w celu wydłużenia optycznie nóg należy unikać noszenie krótkich kurtek ze ściągaczem na wysokości bioder.

Mnie się zdaje, że takie krótkie kurtki właśnie nogi wydłużają. Czy się mylę?

Miro
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Rzeczywiście, może tak być. Ja ma za długie nogi i sprawdzę, czy to działa :)

Nebelwerfer
8 lat temu

Panie Michale, a czy zauważył Pan różnicę w poślizgu pomiędzy butami z podeszwą potraktowaną tłuszczem do skór, a zaimpregnowaną olejem? Bo na tłuszczu można zrobić piękny szpagat.
A fiszbiny w wersji budżetowej i mniej budżetowej są też np. tu:
http://www.ctshirts.com/uk/mens-accessories/collar-stiffeners/
Chyba im dalej od grajdołka nad Wisłą, tym łatwiej o takie \”fanaberie\”:

Dominik
8 lat temu

\”Wybieram się niedługo na ustny egzamin na Wydziale Prawa, gdzie w szczególnym stopniu zwraca się uwagę na wygląd. Nie znalazłem nigdzie rzetelnej odpowiedzi na moje pytanie, a nie chciałbym ?wylecieć z egzaminu? przez złe zestawienie garderoby.\”

Booooże! Panie Michale, mój osobisty apel – proszę nie odpowiadać na takie pytania. Pragnienie atencji niektórych studentów wiadomego kierunku przysparza takiego rakotwórczego stereotypu wśród zdrowych jednostek w społeczeństwie, że tylko solidny ostracyzm społeczny może nas uratować! Czasem sam już się wstydzę tego co studiuję :(

Paweł
8 lat temu
Reply to  Dominik

Lol, dlaczego to wywołuje takie poruszenie? Napisał, że studiuje prawo – no i co?

Marcin
8 lat temu
Reply to  Paweł

I, że za nieodpowiednie dopasowanie koszuli w zestawie mogą go wyrzucić z egzaminu, bo to wydział PRAWA. Tak jakby jakiegoś egzaminującego to obchodziło. Jak przyjdzie w garniturze i pod krawatem wystarczy na każdy egzamin, na każdych studiach.

Nebelwerfer
8 lat temu
Reply to  Marcin

Tylko, że w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z kimś, kto jest przekonany, że studiuje na genialnym kierunku na genialnej uczelni. Ale życie zweryfikuje wpływ starannego ubioru na wynik egzaminu. A za pięć lat nastąpi weryfikacja geniuszu kierunku studiów i uczelni.
Ale swego czasu na Wydziale Prawa UW krążyła plotka o Pani profesor, która ponoć uwielbiała błękitne koszule (u panów, bo takie to były nienowoczesne czasy). I wystąpienie w takiej koszuli miało gwarantować pozytywny wynik egzaminu. Niestety, nie spotkałem nikogo, kto byłby w stanie tę plotkę potwierdzić, być może z powodu braku możliwości zakupu błękitnych koszul :)

Maciej
8 lat temu
Reply to  Dominik

Też studiuję prawo, tyle, że na czołowym polskim wydziale i nikt nigdy u nas nie wyleciał z egzaminu za ubiór. Ja sam chodzę na ustne egzaminy w garniturze z poliestru z trzema guzikami, kupionym za 199 zł, i tylko raz dostałem ocenę niższą niż 4,5.
Do Marcina: po co dodawałeś pod pytaniem, że studiujesz prawo? Chcesz pokazać, że jesteś fajny? Za takie pajacowanie i wywyższanie cierpią potem niewinni normalni studenci…
Mimo tej prowokacji Panie Michale, szacunek dla Pana za rzeczową odpowiedź i klasę.

Maciej
8 lat temu
Reply to  Maciej

Ojej, a ja myślałem, że najbardziej zarozumiałą, próżną i zadufaną w sobie grupą zawodową są architekci… A tu proszę, jaka miła niespodzianka… :)

Architekt pozdrawia prawników.

BTW – czy prawnicy też mają swój \”sznyt\” jak architekci – którzy noszą się na czarno, na ogół golfy, koniecznie gruba oprawa okularów (tylko RayBan),a tweedu i ogólnie angielskiego stylu (mojego ulubionego…) unikajć jak ognia?

Pozdrawiam wszystkich z dystansem do wszystkiego, wszystkich z sobą włącznie.

Teodor
8 lat temu
Reply to  Dominik

No nie wiem jak tam jest na wydziale prawa, ale jeszcze niedawno studiowałem i z doświadczenia wiem, że ubiór to ostatnia rzecz na jaką zwraca uwagę polski doktor czy profesor. Więcej, na egzaminie najprawdopodobniej najgorzej ubranym człowiekiem będzie profesor. Jeden z najbardziej utytułowanych profesorów z jakim miąłem do czynienia, z tuzinem napisanych książek chodził w garniaku chyba z lat 80. Wyglądało jakby ktoś wyrzucił garnitur do kontenera PCK, potem ktoś jeszcze używał przez 5-10 lat, a pan profesor po nim donaszał. No raczej niewiele można było zdziałać odpowiednią koordynacją koszula-krawat-poszetka-skarpety .

Rafał
8 lat temu

Polska firma Ryłko wprowadza Monki w tym sezonie. Dobry jakościowo polski produkt w rozsądnej cenie. polecam.

Jakub
8 lat temu
Reply to  Rafał

Chciałbym to zobaczyć :)
Jeszcze bardziej chciałbym usłyszeć odpowiedź Pań sprzedających na pytanie co to za buty i do czego można je założyć.

Grzegorz
8 lat temu
Reply to  Rafał

Ekhm…
https://www.rylko.com/pl/produkt/IDPP01_NU3,113139,24.html
https://www.rylko.com/pl/produkt/IDPC04_NU2,113133,24.html
Panie Rafale, rozumiem, że pracuje Pan w agencji reklamowej, z której usług korzysta wspomniana przez Pana firma?

Nebelwerfer
8 lat temu
Reply to  Grzegorz

Matko! Zerknąłem na pierwszy link i nie mam odwagi obejrzeć drugiego. Panie Grzegorzu, chyba miał Pan rację co do osoby polecającego.

Artur
8 lat temu

Panie Michale,

Proszę zerknąć na sekcję Linki w dolnej części strony, a szczególnie na pierwszy odnośnik (Article od Style) – dwa małe błędy.

I już tak ogólniej, czy znalazł Pan lub czytelnicy nowe blogi godne polecenia?

Pozdrawiam,
Artur

Robert
8 lat temu

Panie Michale, ostatnio próbuję znaleźć w sklepach ładne brązowe/koniakowe brogsy za cenę nieprzekraczającą 500zł – i szczerze mówiąc jestem w kropce.
Gordon & Bros mi się nie podobają, wydają się zbyt masywne,
Krolewski Herb ma dla mnie dyskusyjną jakość wykonania i ich kopyto mi nie pasuje,
http://www2.hm.com/pl_pl/productpage.0267793004.html te zamówiłem, ale wystająca od spodu podeszwa sprawiła, że buty w rozmiarze 40 zrobiły się kajakami.
Czy zna Pan może jakieś godne polecenia brogsy w niewystającą podeszwą, zgrabnym kopytem za cenę nieprzekraczającą 500zł?
z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Grzegorz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Panie Michale, od dluzszego czasu szukam czarnych oksfordów w cenie do okolo 100 funtów. Do tej pory nie slyszalem o marce Duggers, czy http://www.duggersoflondon.co.uk/products/charles.html taki model bylby dobrym zakupem? Jesli tak, to czy powinienem wybrac podeszwe gumowa czy skorzana (goodyear welted)? Z góry dziekuje za pomoc.

Zibi
8 lat temu
Reply to  Robert

Zerknij na te jak możesz dołożyć 19 zł https://nord-shoes.com/polbuty_meskie_4697,364.html

Michał5
8 lat temu

co się stało z wątkiem o zegarkach?
niezręczność, poprawność polityczna?
:)

Michał5
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

:):):)
było sobie pytanie o zegarek pewnej , popularnej wśród wiodących blogerów firmy, była rzeczowa odpowiedź Autora bloga, był nawet komplement, że Autor śmiało odcina się od zalegendowanej jakości zegarków…i nic, szklanka zbita, d…a blada, śladu nurmalnie nima.

a było:):):):)

Robert
8 lat temu

Czy jest możliwość zwężenia rękawów koszuli u krawca i jaki może być tego koszt?

Marcin K
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Panie Michale, mieszkam blisko Kielc i chciałbym czasami nanieść poprawki do ubrań, planuje też zlecić uszycie kamizelki. Wspominał Pan w tekście, że właśnie z takiej usługi korzystał Pan u krawca w CK. Czy mógłby Pan podać jego adres lub inne namiary?

Katrin
8 lat temu
Reply to  Robert

Da się na całej długości ręki, ale jak pacha jest bardzo głęboka, to już się tego nie da skorygować.

Adrian
8 lat temu

Witam. Chcę zakupić swoją pierwszą parę konikowych brogsów. Czy może Pan polecić co kupić w wariancie tańszym oraz \”normalnym\” (droższym). Dziękuję.

Jan
8 lat temu
Reply to  Adrian

No błagam, ludzie, zadajcie sobie odrobinę trudu. Był kiedyś wątek o koniakowych brogsach. Wejdź też na klasycznebuty.pl, Shoepassion, Loake Polska albo nawet – jeśli chcesz tanio – Królewski Herb. Masz też forum But w butonierce Mało tego? Poszukaj sam, a coś znajdziesz.

Kiedyś ktoś napisał do poradni językowej jakieś pytanie typu: „Która forma jest poprawna: włączać czy włanczać, na co profesor z poradni odpowiedział coś w stylu: „Oczywiście, że włączać, ale po co angażować profesora? Nie można było zajrzeć do słownika?”.

herbiarz
8 lat temu

A ja zwalczę mit impregnowania podeszw. Testowałem Colonill na kilku parach butów. Specjalnie impregnowałem tylko JEDEN but (czasem lewy, czasem prawy). W butach następujących firm: Loake, Meermin, Berwick – nie dostrzegłem niemal żadnej różnicy w zużyciu podeszwy. Czasami nawet bardziej zużyta była podeszwa pokryta tym płynem. Dlatego dla mnie te płyny do podeszw to jedna wielka ściema warta tyle co impregnat na felgi w samochodzie (dla samosatysfakcji klienta tylko i wyłącznie). No chyba, że sprawdzają się przy innych markach np. gorszych. Bo w lepszych zakładam, że podeszwa jest JESZCZE lepiej przygotowana niż w półce cenowej 700 zł, więc po co… Czytaj więcej »

herbiarz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

A na to nie zwróciłem uwagi – może dlatego, że jakoś mi się udaje unikać kontaktu z solidnie mokrym podłożem. Głównie chodziło mi o samo zużywanie się i wyrabianie mikrodziurek w podeszwie. W sumie buty wyglądają tak samo. Być może płyn do podeszw robi swoje w tym wypadku.

The Sartorius
8 lat temu

Michale szczerze mnie zaskoczyłeś tym olejem na podeszwy. Odkąd pamiętam, fachowe strony rekomendowały właśnie tłuszcze (dubbiny) na skórzane spody, które osobiście do dziś stosuję. Zastanawiam się jaka jest różnica między tymi dwoma produktami. W końcu olej roślinny to też tłuszcz.

The Sartorius
8 lat temu
Reply to  The Sartorius

Pamiętam, że gdzieś czytałem o zabezpieczaniu skórzanych podeszw zwykłym olejem lnianym. Taką metodę rekomendował jakiś szewc, ale zapomniałem który.

herbiarz
8 lat temu
Reply to  The Sartorius

Jedne Meerminy zaimpregnowałem kiedyś zwykłym tłuszczem. Katastrofa. Podeszwy całe nasiąkły, zmiękły, a potem przy pierwszym wyjściu (PIERWSZYM!) oderwał się kawałek podeszwy mniej więcej wielkości porzeczki. Musiałem od razu zelować. Zwykły tłuszcz tylko na cholewkę!

The Sartorius
8 lat temu
Reply to  herbiarz

Aż nie do wiary. Ja stosuję dubbiny zarówno na cholewki (gdy jest potrzeba), jak i na podeszwy. Wcieram tylko jedną, dość cienką warstwę, a potem czekam, aż całkowicie wsiąknie i wyschnie. Po takiej impregnacji leżą przynajmniej kilka dni, a nierzadko tydzień i dopiero w nich wychodzę. Jednak jeszcze nigdy nie zdarzyły mi się podobne do twojego ubytki. Może Meerminy nie do końca wyschły, albo przesadziłeś z ilością naniesionego tłuszczu? Rozumiem, że to jednorazowy przypadek. A używałeś już tych olei roślinnych do podeszw, które proponuje Mr Vintage?

herbiarz
8 lat temu
Reply to  The Sartorius

Tak, prawdopodobnie wtarłem zbyt dużo tłuszczu. Ale zniechęciło to mnie skutecznie – po co zmiękczać podeszwę, bo tłuszcz to dokładnie robi? W ogóle dla mnie pomysł, że producent dobrego przyzwoitego buta źle przygotował podeszwę na start to trochę dziwny pomysł.
Tak, używałem Colonila, celowo eksperymentowałem tylko na jeden but. Przy Berwickach, Meerminach i Loakach brak różnicy w zużyciu podeszw. Aczkolwiek – skutecznie unikam długiego wystawienia na deszcz i nie depczę po kałużach :)

Nebelwerfer
8 lat temu
Reply to  herbiarz

Bo chyba popełniłeś błąd w założeniu: tłuszcz ma przede wszystkim chronić przez wchłanianiem wody przez podeszwę. Nigdy nie stosowałem go jako środka chroniącego przed ścieraniem. I nigdy po tłuszczu nie odpadały mi kawałki podeszwy. Problemem z tłuszczem jest możliwość jazdy figurowej na śliskiej powierzchni, ale to już inna historia.

herbiarz
8 lat temu
Reply to  Nebelwerfer

Co głowie może być błędne, ale z faktem trudno dyskutować. Tłuszcz zmiękczył podeszwę tak, że płyta chodnikowa była w stanie wydłubać pierwszego (lekko deszczowego) dnia jej fragmenty. Owszem, przedawkowałem ten tłuszcz pewnie. Ale doświadczenie dowodzi raczej bezspornie: tłuszcz zmiękcza podeszwę, więc zmniejsza jej ochronę. Jeśli mniej go nałożę, to podeszwa mniej zmięknie. Ale zmięknie!
Środki polecane przez MrV nie wywołują tego efektu. Oceniam je jako neutralne dla zużycia podeszwy.

Igor
8 lat temu

A właśnie pokazywałem Żonie jaką kamizelkę chciałem sobie kupić na lato, a tu proszę – ktoś o to zapytał :)

Milton
8 lat temu

Co do wydłużania nóg – poleciłbym jeszcze Czytelnikowi zakładanie skarpet w tym samym kolorze co spodnie.

The Sartorius
8 lat temu
Reply to  Milton

Mr Vintage zaleca unikać skarpet w kontrastowych kolorach co do spodni i butów, więc na jedno wychodzi. Od siebie mogę dodać, że niskie osoby powinny unikać spodni zakończonych mankietami.

Alek
8 lat temu

Panie Michale, drodzy forumowicze, co sądzicie o ubraniach z firmy Paul Rosen? Jaka to mniej więcej \”półka\”? Mam coś na wzór karty podarunkowej na ich produkt i tak właśnie się zastanawiam:)

The Sartorius
8 lat temu
Reply to  Alek

Ja zdecydowanie polecam. Na pewno korzystają z doskonałych materiałów. Mam kaszmirowy sweterek tej marki, gdzie dzianina pochodzi z Loro Piany. Koszule też są nieźle wykonane. Tkaniny z Albini (przynajmniej te, które posiadam), perłowe guziki i przyzwoite wykończenia. Nie wiem jak garnitury, bo nie miałem jeszcze okazji nosić.

PytaPaweł
8 lat temu

Witam, jako że tematem aktualnego wpisu są \”pytania czytelników\”, a ja od niedawna poczuwam się czytelnikiem właśnie, oraz aktualnie mam kilka pytań, toteż włączę się do dyskusji. Jestem amatorem, apeluję zatem o wyrozumiałość. Panie Michale, zacznę od czegoś – poniekąd – intymnego, mianowicie, interesuje mnie jaką ma Pan objętość uda. Osobiście mam olbrzymi problem z dobraniem spodni, zwłaszcza eleganckich, ze względu na masywne uda. Krawca w mojej okolicy brak (jeśli mowa o porządnym krawcu), a parząc na Pańskie stylizacje, utwierdziłem się w przekonaniu, że nie będąc drobnym także można dobrać dobrze strój. Mogło to zabrzmieć jak inwektywa w stronę gospodarza,… Czytaj więcej »

Przemyslaw
8 lat temu
Michał
8 lat temu

Panowie,co sądzicie o spodniach jogger oraz bluzach longsleeve?Chyba nie warto się w to bawić i lepiej kupić porządną koszulę albo chinosy.

Michał
8 lat temu

Witam.
Michale co myslisz o takim garniturze http://bytom.com.pl/garnitury,garnitur-florence-1-242-k-701-4248-p
w promocji wychodzi około 550 zł. Warto ?

Pozdrawiam

Zbyszek
8 lat temu
Reply to  Michał

Tylko uwaga na spodnie, nawet te w wersji standardowej mają niski stan, musiałem je oddać do krawcowej Wersja wyszczuplona rzeczywiście jest wyszczuplona, jak na Bytom nawet bardzo. Wersja na cieplejsze dni, wełna bardzo przewiewna.

Pan X.
8 lat temu

Panie Michale, potrzebuje jakiś w miarę uniwersalny zegarek. Nie kupię jednego na brązowym pasku, a drugiego na czarnym. Nie mam też zamiaru bawić się w przekładanie paska. Który z poniższych byłby Pana zdaniem bardziej właściwy:
http://zegarkicentrum.pl/pl/p/Certina-DS-Caimano-Gent-C0174101603700/26280
http://zegarkicentrum.pl/pl/p/Certina-DS-Caimano-Gent-C0174101603701/26281

Mateusz
8 lat temu
Ludwik
8 lat temu

Panie Michale,
Niedawno, korzystając z wyprzedaży zakupiłem w Bytomiu ten garnitur:
http://www.bytom.com.pl/garnitury,garnitur-bd2-01-32a-242-k-2852-14276-p

I w związku z tym mam pytanie – czy jedynymi butami, jakie można będzie z nim zestawić będą te w kolorze czarnym?

Ludwik
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dziękuję za odpowiedź :)

Rafał
8 lat temu

Dzień dobry. U którego krawca w Kielcach szyje Pan kamizelki?

Eryk
8 lat temu

Witam !

Poszukuje nowych butów \”na teraz\”. Posiadam jedne trzewiki z groszkowanej średnio-brązowej skóry, i chciałbym zakupić drugie buty, aby móc nimi lepiej rotować. Myślałem nad kolorem bordowym lub ciemnym brązem. Ubieram sie smart-casualowo. Budżet tak do 300 funtów. Czy MrVintage lub czytelnicy są mi w stanie polecić jakieś konkretne modele? Od razu mowie, ze Yanko czy Shoepassion odpadaja, moja stopa ich nie \”polubila\”. Preferuje buty z Anglii, gdyz moimi najwygodniejszymi butami sa Loake Hyde 1880.

Pozdrawiam!

Radek
8 lat temu

Witaj Michale,
Piszesz, że zegarki Daniel Wellington mają kiepską renomę. Zatem jaką alternatywę byś polecił do letniego stroju. Opcja z kolorowym parcianym paskiem jakie mają DW bardzo mi się podoba i zastanawiam się czy po prostu kupic sobie sam pasek i ….. no właśnie, jaki zegarek wybrać?

megapiotrekstuff
8 lat temu

panie Michale, gdzie mogę kupić dobrej jakości biały t-shirt pod sweter? przyznam że przez długi czas miałem t-shirt ze sklepu levi\’s ale kupiłem w \”echo\” ostatnio 2 szt. i porażka tak się rozciągnął pod szyją.

Jakub
8 lat temu

Panie Michale, nie zna Pan jakiejś manufaktury produkującej skórzane, piórniki? Sartolane niestety nie ma, znalazłem jedynie wittchen. Może jest coś w podobnej cenie o lepszej jakości skóry?

Maciej
8 lat temu

Może trochę z grubej rury – ale zapytam:
Czy proste podklejenie gumą jest uważane za nietakt za jakichś względów?

Bo ze względów praktycznych – tylko i wyłącznie – raz to zrobiłem, i w żadnych butach, impregnowanych czy nie, nie chodziło mi się lepiej.

Maciej
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Zatem pozostanę przy gumie.
Ślubu kolejnego nie planuję, chyba że np ślub córki.

Ale wówczas sprawię sobie nowe buty. :)

Eryk
8 lat temu

Witam MrVintage!

Co moge zrobic w wypadku gdy nie moge trafic dobrze lezacego garnituru i nie dysponuje budzetem na bespoke?
Mam szczupla sylwetke, problem sie pojawia gdy w pasie jest 90cm a w klatce rowno 100. Niestety suitsupply dobrze nie lezy.
Jestem studentem, i mam odlozone 3000 na ten cel. Nie wiem czy da sie w Warszawie za ta kwote uszyc garnitur chociazby MTM, ktory bedzie dobrze lezal. Licze na rady!

Pozdrawiam

Eryk
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

To w takim razie mam jeszcze jedno pytanie
Cafardini oferuje tkaniny z kolekcji \”City\” i \”Black\”
Jak duzy przeskok jakosciowy bedzie miedzy welna 120s a 140s?
Pozdrawiam!

Eryk
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Raczej niezbyt czesto, ale szukam kompromisu miedzy cena i jakoscia dlatego zastanawiam sie czy warto dokladac 900 zl do welny 140s, gdy to prawie cena nowych, dobrej jakosci butow do garnituru

Marcin
8 lat temu

Chodzę do liceum. Czy zestaw beżowych chino, granatowego kardigana, błękitnej koszuli button down i sportowych butów new balance będzie wyglądał dobrze?
Pozdrawiam

Michal
8 lat temu
Reply to  Marcin

Liceum skonczylem dawno temu ale dobrze kombinujesz.
Upewnij sie tylko zeby te NB nie byly kolorystycznie z innej planety. Powinny harmonizowac z czyms z zestawu i bedzie git. Takie uwspolczesnione preppy.

Pozdrawiam
MZ

Marcin
8 lat temu
Reply to  Michal

Właśnie o nawiązaniu do preppy ze sneakersami zamiast boat shoes myślałem. Buty sa w kolorze bordowym (model ML574FBR). Miały być elementem ożywiającym strój, tak by barwy nie były zbyt stonowane ;)

Kuba
8 lat temu

Czy ta kurtka http://allegro.pl/lee-stonewash-jacket-kurtka-katana-jeansowa-l-i5942826050.html będzie pasować do czarnych chinosów?

Albert
8 lat temu

Jakiego producenta butów poleciłby Pan, który oferuje coś sensownego i eleganckiego w budżecie powiedzmy 300-400 zł?

Dominik
8 lat temu
Reply to  Albert

Poniżej 400zł bardzo ciężko kupić jakiekolwiek sensowne buty skórzane, zostaje tylko polowanie na duże wyprzedaże albo buty w drugim gatunku.

Albert
8 lat temu
Reply to  Dominik

Jakieś buty jednak w tych cenach istnieją.

Adam
8 lat temu
Reply to  Albert

Ja mam 3 pary z Massimo Dutti i jestem z nich bardzo zadowolony :) Co prawda wszystkie pary kupiłem na wyprzedaży, bo cena wyjściowa za tę jakość dość wysoka ale już cena wyprzedażowa jest całkiem adekwatna :)

Maciej
8 lat temu
Reply to  Dominik

zobacz te:
http://szewskapasja.com/product-pol-12256-Skorzane-polbuty-meskie-technologia-goodyear.html
kupiłem, jesli chcesz prześlę dokładniejsze zdjęcia – są IMHO znaaacznie fajniejsze niż niektóre z dwukrotnie droższych, jakie czasem kupowałem.
Kupię 2-gą parę na zapas… :)

Pawel
8 lat temu

A wpisu o MTM z Vistuli jak nie bylo, tak nie ma…. szkoda….

Robert
8 lat temu

1. Jak Pan ocenia jakość butów Massimo Dutti? Kupiłem ich zamszowe monki.
2. Miał Pan do czynienia z nylonem? W ofercie Morrisa widziałem pikowaną kurtkę 100% nylon.

Kuba
8 lat temu

Cześć,
chciałbym zapytać czy masz może pomysł (ewentualnie inni czytelnicy bloga:)) gdzie można kupić płaszcz (najlepiej pea coat) dla faceta o wzroście 210 cm?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam

Jeremy
8 lat temu

Panie Michale, miał Pan może do czynienia z marką Królewski Herb? Co Pan sądzi o ich butach?

Zbyszek
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Niestety trudno znaleźć jakieś pozytywne opinie.

maci
8 lat temu

Panie Michale w związku z końcem zimy czas zakupić nowe buty na wiosnę. Tym razem wybór padł na buty zeglarskie wysokie stąd też moje pytanie jak na razie znalazł tylko 1 model Th czy może mi pan podpowiedzieć gdzie jeszcze mogę coś znaleźć. z góry dziękuję

Jan
8 lat temu

Nawiązując jeszcze do pytań, mam jedno o kolorystykę Yanko. Double monki, zastanawiam się między testa de moro, a burdeos. Które będą mniej formalne i bardziej uniwersalne jeśli chodzi o casualowe dodatki (flanela, chino, może moleskin)? Z jednej strony brąz jest bardziej klasyczny, burgund powiedziałbym poniekąd ekstrawagancki, z drugiej TdM jest na tyle nieregularne że nie określiłbym go klasycznym, grzecznym brązem. Sugestie?

Jan
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dziękuję!

Franki
8 lat temu

Witam Panie Michale,
zakupiłem ostatnio w sklepie internetowym ciekawie wyglądającą kurtkę z prawdziwej skóry marki Bugatti.
Sama kurteczka jest w kolorze czarnym i jest wygodna. Niestety okazało się, że ma ona plastikowe czarne zamki (suwaki już metalowe srebrne).
Chciałbym zapytać, czy zamek plastikowy w kurtce z prawdziwej skóry dyskwalifikuje ją pod kątem stylu oraz czy zamki plastikowe są dużo bardziej awaryjne od klasycznych metalowych.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Franki

Franki
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

A jak wygląda kwestia stylowości. Plastikowy suwak gryzie w oczy przy skórzanej kurtce? Warto ją zostawić, czy raczej zwrócić? Oto rzeczona kurtka:
https://www.zalando.pl/bugatti-kurtka-skorzana-schwarz-bu122j01m-q11.html
Dziękuję za Pana opinię.
Franki

Xondz
8 lat temu
Reply to  Franki

Wg. mnie w podobnej cenie można kupić prawdziwą kurtkę motocyklową, a nie taką która tylko to udaje… jakość i wytrzymałość ubrań motocyklowych bije na głowę produkty modowe. Jeżeli ktoś używa takiej kurtki na co dzień jako ubranie a nie do jazdy, taka kurtka, przy odpowiedniej pielęgnacji (czyszczenie, impregnacja) będzie praktycznie wieczna. Co do stylu to czy może być coś bardziej stylowego od prawdziwej kurtki motocyklowej :-)

Andrzej
8 lat temu

Panie Michale mam pytanie:

Jaką czapkę poleciłby Pan do kurtki M65 (oryginalna wersja)?
Kurtka noszona oczywiście w stylu casualowym a nie na wojskowo z bojówkami czy coś takiego.