Powiedzenie „moda zawsze zatacza koło” jest już mocno wyświechtane, ale trzeba przyznać, że wciąż się sprawdza. Bez względu na to czy mówimy o modzie, designie czy architekturze, co kilka dekad obserwujemy powrót pewnych trendów. Jeśli chodzi o ostatnie sezony, to na przykład w modzie męskiej mogliśmy zaobserwować powroty spodni z zakładkami, marynarek dwurzędowych, kurtek dżinsowych, akcesoriów w kolorze złotym (tu o tym pisałem). W architekturze wnętrz wraca z kolei moda na meble z lat 50-70, z charakterystycznym wysokim połyskiem. Jeszcze kilka lat temu były symbolem kiczu i ludzie nawet nie chcieli ich palić w piecach, bo pokryte były grubą warstwą lakieru, a dzisiaj są sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży takich mebli, co świadczy o tym, że ludzie na nowo chcą je mieć w swoich mieszkaniach i płacą za nie spore kwoty.
BURSZTYN = CEPELIA I KICZ?
Podobną drogę przeszedł bursztyn – jeden z naszych największych skarbów narodowych – choć jego historia jest znacznie dłuższa niż wspomnianej meblościanki, ale o tym nie każdy wie. Wiele młodych osób kojarzy bursztyn z kiczowatymi pamiątkami z nadmorskich straganów albo mało gustownymi naszyjnikami babci/cioci z drugiej połowy ubiegłego wieku. Zresztą muszę przyznać, że ja również przez wiele lat miałem taki „cepeliowaty” obraz bursztynu w mojej głowie, a przecież to jeden z najciekawszych surowców naturalnych, który przez minione stulecia był wykorzystywany nie tylko w biżuterii codziennej, ale także w małych i dużych dziełach sztuki sakralnej i użytkowej. Ponieważ sam uwielbiam przedmioty z historią (pseudonim Vintage do czegoś zobowiązuje), a dodatkowo lubię promować polskie produkty, to z przyjemnością przyjąłem zaproszenie od Miasta Gdańsk na kilkudniową wizytę w tym mieście, podczas której miałem poznać historię i nowe oblicze tego cennego surowca.
fot. Marcin Michno
Słowo cenny ma w tym przypadku znaczenie także dosłowne, bo przez ostatnie 10 lat cena grubszych frakcji bursztynu bałtyckiego poszła w górę o kilkaset procent i obecnie jest to jeden z najdroższych surowców jubilerskich na świecie. Mamy tu zatem klasyczny przykład z serii „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wydawać by się mogło, że rodzima branża bursztynnicza może się tylko z tego cieszyć, ale nie do końca tak jest. Wysoka cena surowca powoduje wzrost cen wyrobów z jantaru, co z kolei nie zawsze jest akceptowane przez klientów detalicznych, szczególnie tych z Polski, którzy bursztyn nadal kojarzą jako tanią pamiątkę z wakacji. W branży mówi się o tym, że obecne ceny bursztynu są absurdalne i wiele pracowni sięga po znacznie tańsze żywice imitujące bursztyn lub tzw. bursztyn prasowany (coś jak skóra wtórna w branży obuwniczej). Najciekawsze i najdroższe wyroby trafiają na rynki zagraniczne, a Gdańsk ma w tym duży udział, bo około 70% światowej produkcji biżuterii z bursztynu powstaje właśnie tu. Największym eksportowym odbiorcą są Chiny.
DLACZEGO BURSZTYN JEST TAK WYJĄTKOWY?
Niezwykłość bursztynu polega na tym, że każdy jego kawałek jest inny i nie ma możliwości by stworzyć dwa identyczne produkty. Podczas procesu obróbki jest on jedynie oczyszczany i szlifowany, natomiast cała struktura bryłki stworzona przez naturę pozostaje niezmienna od ponad 40 milionów lat. Ponadto barwa jantaru bałtyckiego jest wyjątkowa: od jasnożółtego, przez pomarańcz, zieleń, brąz, aż do koloru wiśniowego. Żaden inny bursztyn nie jest tak różnorodny pod tym względem. Branża jubilerska lubi bursztyn, gdyż jest on bardzo łatwy w obróbce.
Warto też wspomnieć o jeszcze bardziej wyjątkowych bryłach jantaru, a mianowicie o bursztynach z inkluzją. To bardzo cenione okazy kolekcjonerskie, w których zatopione są owady, rośliny, jaszczurki, pióra i inne ślady istot żywych oraz roślin sprzed ponad 40 milionów lat. Poza tym, że taki bursztyn po oszlifowaniu wygląda bardzo efektownie, to jest także bardzo cennym materiałem dla instytucji zajmujących się badaniem historii Ziemi. Bryły z rzadkimi inkluzjami osiągają bardzo wysokie ceny sprzedaży.
SKĄD SIĘ WZIĄŁ BURSZTYN?
Cofnijmy się w czasie jakieś 40-45 milionów lat, czyli do epoki eocen. Większość dinozaurów już wymarła, ale na ziemi nie żyją jeszcze ludzie. Teren na którym dzisiaj leży Polska, częściowo pokryty jest morzem. Panuje tu ciepły i tropikalny klimat. Ląd w miejscu dzisiejszej Skandynawii porastają wysokie drzewa iglaste, są to pradawne sosny, modrzewie i świerki. Drzewa te żywicują z wielką intensywnością prawdopodobnie na skutek wybuchów wulkanicznych oraz dużego zanieczyszczenia powietrza. Żywica wypływa na zewnątrz pnia i zastyga w postaci tzw. nacieków zewnętrznych (krople i sople), które przez lata zwiększają swą objętość, twardnieją i zamieniają się w twarde bryły. One z kolei odpadają od powalonych lub spróchniałych drzew i trafiają do wody na podmokłych terenach.
W wyniku ruchów lodowcowych oraz nurtu rzek, żywica zostaje rozrzucona po całej Europie. Najwięcej bursztynu bałtyckiego osiada na terenach dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego (to podobno tam jest 90% światowych złóż bursztynu) i Polski północnej. Żywica leżakuje pod wodą i pod ziemią przez wiele milionów lat. Pierwsze ślady wykorzystania bursztynu bałtyckiego przez ludzi pochodzą z okresu starożytności. Wykonywano z niego paciorki, amulety a także mikstury lecznicze. Bursztyn szybko stał się bardzo cennym towarem i jednostką handlową. Jeszcze w starożytności powstał tzw. Szlak Bursztynowy, którym transportowano ten cenny surowiec znad Morza Bałtyckiego i Morza Północnego na południe Europy. Bursztyn bałtycki przez wiele stuleci był symbolem zamożności. Zapisał się on w historii także jako materiał użyty do wykonania słynnej Bursztynowej Komnaty, często zwanej ósmym cudem świata. O tym niezwykłym dziele powstało mnóstwo legend, książek i filmów dokumentalnych.
JAK POZYSKUJE SIĘ OBECNIE BURSZTYN?
Z danych Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że w Polsce mamy złoża ponad 1000 ton bursztynu, a ich wartość jest szacowana na kilkanaście miliardów złotych. Mało kto o tym wie, że ponad 90% złóż zlokalizowanych jest na Lubelszczyźnie, jednak na chwilę obecną tereny te nie są w zasadzie eksploatowane przez firmy zajmujące się pozyskiwaniem bursztynu. Zdecydowania większość rodzimego surowca pochodzi z Pomorza, a dokładniej z Gdańska, który nie bez powodu nazywany jest światową stolicą bursztynu. Szacuje się, że w samym Trójmieście jantar daje kilka tysięcy miejsc pracy.
Jeśli chodzi o Pomorze, to istnieją dwa podstawowe sposoby pozyskiwania bursztynu. Pierwszy z nich to plaża i morze. Gdy tylko nadchodzi okres sztormów, to wschodnie plaże Gdańska zapełniają się poławiaczami bursztynu, którzy wyposażeni w wodery wędkarskie (wysokie kalosze) i kaszorki (podbieraki) penetrują przybrzeżne płycizny i plaże szukając bryłek bursztynu wyrzucanych przez prądy morskie. Dokładnie w taki sam sposób szukano bursztynu niemal sto lat temu. Podczas mojej wizyty w Gdańsku miałem okazję spróbować sił w poławianiu bursztynu tą metodą.
Drugie źródło bursztynu to złoża podpowierzchniowe, które eksploatuje się metodą odkrywkową (w przypadku zalegania bursztynu na niewielkiej głębokości) oraz hydrauliczną. Ta druga metoda jest obecnie najpopularniejsza, a polega ona na tym, że w uprzednio wydrążone w ziemi otwory wtłacza się wodę pod dużym ciśnieniem, która wypłukuje większe frakcje, w tym także bryłki bursztynu. Metoda hydrauliczna wywołuje sporo kontrowersji, ponieważ prowadzona w sposób niewłaściwy może zniszczyć tereny na których prowadzone są prace. Z takimi problemami zmaga się Ukraina, gdzie masowa eksploatacja bursztynu powoduje ogromne spustoszenie terenu.
BURSZTYN A MODA MĘSKA
Bursztyn jest surowcem, który już kilkadziesiąt lat temu był wykorzystywany do produkcji stylowych dodatków dla mężczyzn. Były to głównie fajki, papierośnice, elementy ozdobne lasek, spinki do mankietów i krawatów oraz szpilki do krawatów. Szczególnej urody są przedmioty w stylu art deco z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Wiele z nich osiąga zawrotne ceny w domach aukcyjnych, co potwierdza wysokie walory tego surowca.
Ale bursztyn w zasadzie zniknął z mody męskiej w latach 90. Był to okres gdy polscy klienci zachłysnęli się produktami zagranicznych firm, a bursztynowe spinki do mankietów kojarzyły się bardziej z Cepelią niż stylowym dodatkiem. Obecnie bursztyn powraca do łask polskich firm jubilerskich i coraz więcej mężczyzn docenia ten nieco oldskulowy surowiec. Najczęściej jest on łączony ze srebrem.
Czy bursztyn ma szansę odzyskać dawną popularność? Moim zdaniem w segmencie mody damskiej bez wątpienia jest to prawdopodobne, aczkolwiek wiele zależy od pomysłów projektantów biżuterii na wykorzystanie tego charakterystycznego surowca. Podczas mojej wizyty w Gdańsku miałem przyjemność odwiedzić Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych, która staje się najbardziej opiniotwórczym ośrodkiem kształtowania nowej stylistyki oraz projektów implementacji wzornictwa bursztynowej biżuterii. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony kolekcjami zaprojektowanymi przez studentów tego wydziału, bo pokazują one zupełnie inne, nowoczesne oblicze bursztynu i w takiej formie bez wątpienia ma on szansę zainteresować młodszych klientów. Mam nadzieję, że choć część z nich trafi do sprzedaży.
Projekty studentów gdańskiej ASP z wykorzystaniem bursztynu bałtyckiego; zdjęcia z albumu Trend Book 2016 wydanego przez Urząd Miasta Gdańsk.
Jeśli chodzi o męską biżuterię z bursztynu, to jest to produkt bardzo niszowy i trudno tutaj liczyć na wzrost popularności. Po prostu koszule na spinki nie są u nas popularnym produktem, a w zasadzie jest to jedyny dodatek, który daje duże możliwości na wykorzystanie bursztynu w męskich akcesoriach. Niszowość tego produktu widać także w sklepach z biżuterią. Podczas mojej wizyty w Gdańsku odwiedziłem kilka sklepów jubilerskich wyspecjalizowanych w bursztynie i w zasadzie w żadnym z nich nie znalazłem spinek, które chciałbym kupić. Ich design jakby zatrzymał się w latach 90. Nie wiem, może odwiedziłem niewłaściwe miejsca, a może po prostu zainteresowanie takimi produktami jest tak małe, że pracownie jubilerskie skupiają się na damskim asortymencie.
Znacznie lepiej wygląda to sklepach internetowych, gdzie bez trudu odnalazłem kilka wzorów, które chciałbym mieć, co jeszcze kilka lat temu nie było takie proste. Pamiętam jak kiedyś szukałem jakiś ładnych spinek z bursztynem do poradnika prezentowego i nie znalazłem nic godnego uwagi. Obecnie jest tego znacznie więcej i widać, że bursztyn powoli wraca do męskich kolekcji biżuteryjnych. Jeśli zainteresował was temat spinek z bursztynem, to zajrzyjcie tu: Bizuleria.eu, Studiott.pl, Zanadedign.eu, Twojabizuteria.pl. Piękne egzemplarze męskich spinek można znaleźć także w antykwariatach, na targach staroci i na aukcjach internetowych.
Spinki srebro + surowy bursztyn, fot. bizuleria.eu
Srebro + bursztyn bałtycki, fot. bizuleria.eu
Srebro + bursztyn, fot. studiott.pl
Srebro + bursztyn, fot. twojabizuteria.pl
BURSZTYNOWE MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA
Na koniec chciałbym w skrócie wymienić miejsca, które warto odwiedzić podczas wizyty w Gdańsku, jeśli zainteresował was temat bursztynu bałtyckiego.
Muzeum w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Niezwykle ciekawy budynek z mroczną historią i piękna ekspozycja pokazująca historię bursztynu bałtyckiego. Wisienką na torcie jest piękny widok na ulicę Długą z najwyższego piętra muzeum.
Wystawa ?Bursztyn. Dzieła. Myrta?
Jeśli Rosja chwali się światu repliką Bursztynowej Komnaty (jej stworzenie zajęło 24 lata i pochłonęło 12 milionów dolarów), to my możemy się pochwalić niezwykłą kolekcją Lucjany Myrty – prawdopodobnie najbardziej znanego współczesnego bursztynnika, który w tym roku świętuje 70 urodziny. Bursztynem zajmuje się już 50 lat i dopiero teraz zdecydował się publicznie pokazać większość najcenniejszych eksponatów z posiadanej kolekcji, która na co dzień przechowywana jest w jego sopockiej willi. By zobrazować skalę tej kolekcji wystarczy porównać wspomnianą Bursztynową Komnatę i najbardziej znaną pracę Myrty, czyli Bursztynowy Skarbiec. Do stworzenia jednego i drugiego dzieła zużyto mniej więcej tyle samo materiału – 6 ton jantaru – a przecież to tylko jedna z wielu prac sopockiego bursztynnika. Jeśli zainteresował was temat bursztynu bałtyckiego i będziecie w Trójmieście, to koniecznie zobaczcie wystawę „Bursztyn. Dzieła. Myrta” (dostępna w Europejskim Centrum Solidarności do 12 września)
Jedna z najciekawszych, choć mniej oczywistych bursztynowych atrakcji Gdańska. Przez wielu uznawany za jeden z najładniejszych stadionów Europy i trudno się z tym nie zgodzić. Inspiracją dla projektantów był oczywiście bursztyn. Fasada stadionu zbudowana jest z 17 tysięcy płytek poliwęglanu komorowego w sześciu odcieniach jantaru. Podczas zwiedzania stadionu można zobaczyć szatnie zawodników, areszt, loże VIP, no i oczywiście płytę stadionu. Dużą atrakcją jest także kolejka tyrolska, której lina rozpięta jest pomiędzy trybunami stadionu. Korzystałem i polecam.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Michał Kędziora (@michalkedziora)
Gdańska Piąta Aleja
Tak często jest nazywana niezwykle urokliwa ulica Mariacka. W mojej ocenie najładniejsza ulica Gdańska. To właśnie tam jest największe skupisko sklepów jubilerskich z bursztynowymi produktami. Ceny bardzo różne, asortyment również.
Bardzo małe i bardzo ciekawe muzeum, które działa na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Można tam zobaczyć bogatą kolekcję bursztynów z inkluzjami roślinnymi, zwierzęcymi i nieorganicznymi. Minusem jest położenie – daleko od centrum.
Tekst powstał w ramach współpracy z Miastem Gdańsk.
Jakoś nigdy się bursztynem specjalnie nie interesowałem. Nawet nie wiedziałem o jego innej nazwie – jantar :). Przyznaję, że spinki bursztynowe mogą być piękne. W podlinkowanych sklepach jest coś w moim guście.
Dodam, że Polska powoli stara się promować swoje bursztyny. Pamiętam, że na Expo w Mediolanie w polskim pawilonie były wystawione przedmioty jubilerskie z bursztynu (nie wiem jakiej firmy) i można je było kupić. Oczywiście tego nie zrobiłem, bo tam wszystko było koszmarnie drogie. Czekolada Wedla za 8 zł, please…
Klasowy wpis!
Skąd ta marynarka w stylu safari? Świetna jest.
To bardzo stara marynarka z czasów studenckich (ma pewnie 12-13 lat), marka Terranova. Ostatnio wyciągnąłem ją z szafy i na nowo przypadła mi do gustu. Za kilka dni pokażę ją w sesji z gdańskiego molo.
Niezwykle ciekawy wpis! Mam pytanie: czy okulary przeciwsłoneczne widoczne na 1 zdjęciu nie są zbyt małe w stosunku do szerokości Twojej twarzy? Gdzieś, kiedyś przeczytałem, że nie powinno zbytnio widać boków oprawek, patrząc en face – co miałoby świadczyć o ich zbyt małej szerokości.
Sam poszukuję jakiś dla siebie – mógłbyś zdradzić jaki to model/marka?
Trochę przytyłem ostatnio i twarz też nabrała krągłości. W mojej ocenie szerokość okularów jest ok, tym bardziej że są to okulary korekcyjne ze szkłami fotochromowymi. Tak jak okulary przeciwsłoneczne mogą być duże, tak w przypadku opraw korekcyjnych bardzo duże rozmiary nie wyglądają zbyt dobrze.
Mam klasyczne aviatory w których soczewki wymieniłem na korekcyjne (też przyciemniane). Dopóki ich nie założysz to nie wiesz że mają korekcję. Może jakby ktoś się bardzo przyglądał to zauwazy, że szkła są odrobinę za grube jak na okulary przeciwsłoneczne.
Teraz niestety modne są takie małe,śmieszne okularki…
Gwoli ścisłości, na długo przed eocenem wymarły już wszystkie dinozaury, chyba, że zaliczymy do nich ptaki. Chociaż istnieją także bursztyny sprzed pojawienia się dinozaurów (mogły się tworzyć odkąd istniały żywiczne drzewa iglaste). A od Obwodu Kaliningradzkiego znacznie lepiej brzmi Obwód Królewiecki, ale jak kto woli :) Cały artykuł super, pozdrawiam
Dzięki za cenne informacje.
Nie bardzo jak kto woli, bo Królewiec od 70 lat nosi nazwę Kaliningrad, czy to się komuś podoba czy nie. Podobnie jak nie mówimy Nowy Amsterdam na Nowy Jork.
Pomijam już fakt, że Kalinin był masowym zbrodniarzem, którego podpis widnieje np. w dokumentach katyńskich. Rozumiem, że zamiast Lwów mówisz Lviv. Albo Niemiec, czy mu się to podoba czy nie, zamiast Frankenstein powinien mówić Ząbkowice Śląskie (swoją drogą, ciekawe który to wymówi).
Nie kolego. Lwów i Lviv oraz Frankenstein i Ząbkowice Śląskie to nazwy aktualne. Natomiast Konigsberg czy Królewiec to nazwy dawne.
Za Wikipedią: „W 1946 Sowieci zmienili rosyjską nazwę miasta (??????????) na obecną ? Kaliningrad (???????????). Nazwa ta jest zalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP polską nazwą tego miasta. Część Polaków preferuje jednak tradycyjną nazwę miasta. Argumentują to tym, że Królewiec jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego ? był stolicą Prus Książęcych, będących lennem Polski ? zaś ?Kaliningrad? jest nazwą
narzuconą przez komunistyczne władze ZSRR. Kontrowersje budzi też postać patrona miasta, Michaiła Kalinina, który jest współwinnym zbrodni katyńskiej. Nazwa ?Królewiec? jest obecnie dopuszczalną, lecz niezalecaną polską nazwą Kaliningradu”.
Taka logika. Wyznawcy Lenina nadal na Petersburg wołają Leningrad.
Ile można kruszyć kopię o nazwę miasta :). Ja powiem tak: liczy się dobra komunikacja. Jak mówię Niemcom, że jestem z Wrocławia, to nie wiedzą, gdzie to w Polsce jest. Ale jak się im powie „Breslau” to od razu kojarzą ;)
Panie Michale tak z ciekawości bo kolor rzuca się w oczy, co to za spodnie na pierwszym zdjęciu?
Benevento, 100% len. Tutaj link.
Co Ty Michał z tą Cepelią jako synonimem tandety? ja uwielbiałam tam chodzić i rękodzieło oglądać kupować nie kupowałam bo było drogo. Bursztyn uwielbiam od zawsze, bursztyn i krzemień pasiasty to nasze towary eksportowe.
Ja celowo użyłem to słowo w takiej formie, bo jednak większość osób tak postrzega Cepelię. Oczywiście jest tam sporo tandety, ale są też bardzo ładne produkty (ja na przykład bardzo lubię niebieską ceramikę z Bolesławca). Z przykrością trzeba też stwierdzić, że Cepelia nie poszła z duchem czasu jeśli chodzi o obsługę klienta, obecność w internecie, asortyment i w tej chwili młodszych klientów zgarniają im galerie internetowe z rękodziełem. Cepelia nie wykorzystała swojego potencjału.
A biały fosfor się nie trafił wśród tych bursztynowych grudek? Bałtyk to jego królestwo, a ostatnio szybko się uwalnia z przerdzewiałych beczek…
Widać powiew wakacji – wyczekiwany wpis, a tu nagle nie o modzie. W pierwszej kolejności chciałem odpuścić czytanie, po czym z zainteresowaniem przeczytałem całość przy porannej kawce. Na prawdę bardzo fajny wpis i miła odmiana. Tak trzymaj.
Panie Michale mam pytanie. korzystając z okazji planuje kupić koszulkę polo. Zastanawiam się pomiędzy Gant, Tommy Hilfiger albo Polo Ralph Lauren. Która, firma według pana wypada najkorzystniej. Może jakaś inna. Dziękuje i pozdrawiam
Dzień dobry Panie Michale, mam do Pana pytania odnośnie doboru dodatków do garnituru na ślub i wesele. Garnitur jest granatowy, do tego biała koszula oraz czarne buty i pasek. Czy mógłby mi Pan doradzić jakie kolory krawatu i poszetki pasowałyby do mojego zestawu? Byłbym wdzięczny za odpowiedź,
pozdrawiam, Dariusz
Przy takim zestawie masz naprawdę bogaty wachlarz możliwości, ale napisz czy to jest Twój ślub, czy też wybierasz się na niego jako gość albo świadek :-)
Poszetka – biały len w tv fold. Krawat jedwabny – myślę że odpowiednie kolory to granatowy (zauważalnie inny odcień niż garnitur), bordowy, ciemny fiolet, butelkowa zieleń. Może być w mikrowzór, ale rozważ też grenadynę fina. IMO jej faktura cudownie wygląda, a jednocześnie nie jest aż tak rzucająca się w oczy jak garza grossa. Natomiast nie jest to 100% zgodne z zasadami jeśli mowa o Twoim ślubie i weselu. Jako gość grenadyna jest bez problemu. Ja osobiście planuję wykorzystać grenadynę fina także na swojej ceremonii :) Zapewne 6folda z Embassy of Elegance – zdarzyło mi się robić tam zakupy i jestem… Czytaj więcej »
Panie Michale
Czy może Pan polecić jakiegoś szewca w Kielcach? Kupiłem właśnie buty na skórzanej podeszwie i chcę je podzelować, ale nie chcę tego zlecić jakiemuś partaczowi.
Pozdrawiam
Co to za ubranie do łowienia bursztynu? Gdzie mucha? Gdzie lakierki? Gdzie kamizelka, żeby zakryć pas. Ojojojoj, panie wyntydż.
Bardziej na serio – świetny ten zestaw na molo. Super sprawa. I kolorowe spodnie mega pasują :)
Panie Michale a ta drobna ozdoba na wszystkich wyrobach Batyckiego to nie jest też bursztyn przypadkiem ?
Z bursztynem jest więcej „przypadków” np seria amber armatury sanitarnej KFA.
Podobno jest, choć w ostatnich miesiącach firma ta przechodzi spore zawirowania:
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35635,20136136,batycki-bez-batyckiej.html
Michale, kiedyś dobrze wypowiadałeś się o marce Lancerto. Chyba nawet o tym, że szyją tam gdzie dużo droższa marka Cafardini? Postanowiłem kupić ich marynarkę i jestem zadowolony. W porównaniu do kilku marynarek z tego sezonu, marek Vistula i Bytom, to Lancerto ma dużo lepszą konstrukcję barków, mniej wypełnień i lepiej leży?. Masz jakieś doświadczenia z Lanerto?
Konstrukcje ich marynarek są bardzo dobre i Bytom czy Vistula faktycznie mogą się uczyć.
Jakiś czas temu mierzyłem ich nową konstrukcję, która będzie stosowana w marynarkach od sezonu jesiennego i muszę przyznać, że jest świetna – takie polskie Suitsupply.
[…] mojego kilkudniowego pobytu w Gdańsku (tu opisałem powód tej wizyty) udało mi się wykonać szybką sesję zdjęciową przed całodziennym […]
Bursztyn jest naszym skarbem narodowym, szkoda że jest on bardziej doceniany przez obcokrajowców, w ostatnich latach zwłaszcza przez Azjatów niż przez Polaków.
https://lowcamarek.blogspot.com/
Installs and reviews
[…]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless actually really worth taking a search, whoa did a single study about Mid East has got more problerms also […]
anal toys play
[…]very couple of web sites that transpire to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]
pure kona
[…]Here are a number of the websites we suggest for our visitors[…]
coffee’s best kona
[…]please go to the web sites we adhere to, including this one particular, because it represents our picks through the web[…]
tratamento de drogas
[…]we came across a cool web-site that you just may possibly get pleasure from. Take a look when you want[…]
pc games for windows xp
[…]we came across a cool web-site that you just could possibly enjoy. Take a look if you want[…]
s news live
[…]The information and facts talked about in the article are several of the most beneficial obtainable […]
make your own dildo
[…]please stop by the internet sites we follow, which includes this one particular, as it represents our picks from the web[…]
click to investigate
[…]Sites of interest we’ve a link to[…]
adam and eve strap on
[…]below you will obtain the link to some web sites that we assume it is best to visit[…]
آموزش نصب دوربین ه�x0641;ی
Hi just needed to give you a quick heads up and enable you know a couple of of the pictures aren?t loading properly. I?m not sure why but I think its a linking concern. I?ve experimented with it in two distinct net browsers and equally present the very…
دوربین مدار بسته
Greetings! I’ve been reading your net internet site for a long now and lastly got the bravery to go in advance and give you a shout out from Huffman Tx! wanted to say maintain up the superb function!
دوربین مداربسته
Hi there! This is sort of off matter but I require some advice from an proven weblog. Is it quite hard to established up your possess weblog? I?m not very techincal but I can determine issues out rather swift. I?m pondering about setting up my possess…
masturbating
[…]that could be the end of this report. Here you will obtain some web pages that we think you will appreciate, just click the hyperlinks over[…]
anal plugs
[…]always a major fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get a great deal of link enjoy from[…]
relationship advice
[…]very handful of websites that transpire to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]
ways to make money online
[…]check beneath, are some entirely unrelated sites to ours, even so, they may be most trustworthy sources that we use[…]
iron stair parts
[…]Every once inside a though we pick out blogs that we study. Listed beneath are the most recent web pages that we decide on […]
دوربین مداربسته
I?m truly experiencing the design and format of your site. It is a really effortless on the eyes which helps make it a lot more pleasant for me to appear listed here and pay a visit to much more frequently. Did you hire out a developer to produce your…
pc games full version download
[…]we came across a cool site that you could enjoy. Take a appear when you want[…]
pastries
[…]below you will uncover the link to some sites that we believe you ought to visit[…]
free download for windows 8
[…]the time to read or visit the subject material or web pages we’ve linked to below the[…]
دوربین مدار بسته
When I to begin with commented I clicked the ?Notify me when new remarks are added? checkbox and now every single time a remark is additional I get a few e-mails with the exact same comment. Is there any way you can eliminate me from that provider? Tha…
pc apps for windows 7
[…]although internet sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re in fact worth a go by means of, so have a look[…]
free download for pc
[…]always a large fan of linking to bloggers that I really like but do not get a whole lot of link like from[…]
free work from home opportunities
[…]we prefer to honor numerous other net websites on the web, even when they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]
geodesic dome tent
[…]Every the moment inside a whilst we choose blogs that we read. Listed beneath are the latest websites that we pick out […]
top rated sex toys for women
[…]we came across a cool internet site that you just could possibly love. Take a look in case you want[…]
female vibrater
[…]that is the finish of this write-up. Here you will find some websites that we consider youll appreciate, just click the hyperlinks over[…]
actualit‚ s‚n‚gal
[…]here are some links to web-sites that we link to for the reason that we think they’re really worth visiting[…]
work from home 2019
[…]Here are a number of the sites we advocate for our visitors[…]
online shopping
[…]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nonetheless really worth taking a appear, whoa did one learn about Mid East has got additional problerms also […]
Web Hosting in Pakistan
[…]please stop by the websites we stick to, such as this 1, because it represents our picks from the web[…]
Kasdi Merbah
[…]please pay a visit to the websites we follow, like this 1, as it represents our picks through the web[…]