fbpx

Czy włókna sztuczne i syntetyczne to samo zło?

133 komentarze

Tkaniny i dzianiny wyprodukowane z naturalnych surowców mają bardzo wiele zalet, ale mają też swoje wady, o czym rzadko się mówi. Z kolei tkaniny sztuczne i syntetyczne mimo wielu wad, mają też zalety i o tym też rzadko się pisze. Mam wrażenie, że trochę niesłusznie demonizuje się je w odzieży codziennej, do czego sam niestety też się przyczyniłem, a przecież mam w szafie co najmniej kilkadziesiąt ubrań gdzie poliamid, poliester czy wiskoza są obecne. Czasem jak mantrę powtarzamy, że dobre ubrania to tylko te z naturalnych materiałów, a przecież ważne jest zastosowanie tych ubrań i proporcje surowcowe. Są sytuacje gdzie marynarka kaszmirowa ma swoje zastosowanie, a są takie, gdzie trzeba założyć nylonową kurtkę. W dzisiejszym wpisie postanowiłem przyjrzeć się poszczególnym częściom męskiej garderoby by rozważyć które mieszanki są akceptowalne, a które należy stanowczo odrzucić.

MrVintage Sztuczne i syntetyczne 1

SYNTETYKI I TKANINY SZTUCZNE TO NIE TO SAMO

Bardzo często mylone są pojęcia syntetyków i tkanin sztucznych, zatem na początek  przypomnę w skrócie różnice. Podstawowy podział materiałów z których tworzy się ubrania to włókna naturalne i chemiczne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy surowce pochodzenia naturalnego (najpopularniejsze to: bawełna, len, ramia) i zwierzęcego (najpopularniejsze to: wełny, jedwab, angora). Do drugiej grupy zaliczamy włókna syntetyczne (najpopularniejsze to: poliester, poliamid-nylon, akryl, elastan) oraz sztuczne (najpopularniejsze to: wiskoza, cupro, modal, acetat). Różnica między nimi polega na tym, że do produkcji włókien sztucznych używa się produktów pochodzenia roślinnego (np. celuloza w przypadku wiskozy), więc w dużym uproszczeniu można napisać, że są one bardziej naturalne od włókien syntetycznych, choć sam proces produkcji wymaga wielu zabiegów chemicznych.

Włókna syntetyczne są często demonizowane i uznawane za gorsze niż naturalne, co nie zawsze jest prawdą. Oczywiście mają one wiele wad (m.in. elektryzują się; są mało higieniczne bo nie pochłaniają wilgoci z ciała; nie są tak przyjemne w dotyku jak włókna naturalne), ale wszystko zależy od proporcji i przeznaczenia ubrań. Choć sam jestem zwolennikiem naturalnych tkanin, to nie jestem zwolennikiem wrzucania każdego przypadku do jednego worka. Dla jednych ważniejsze będą cechy jakościowe (im bardziej naturalny skład tkaniny, tym lepiej), dla innych cechy praktyczne (np. możliwie najdłuższa żywotność, odporność na przetarcia i zagniecenia). Jeśli ktoś potrzebuje pięknego płaszcza do założenia kilka razy w roku, to z czystym sumieniem mogę mu polecić 100% kaszmir, ale jeśli potrzebuje dyplomatki-woła roboczego, którą będzie nosił codziennie, to jestem przekonany, że znacznie bardziej będzie zadowolony z mieszanki 80% wełna, 20% poliamid.

 

IM DALEJ OD CIAŁA, TYM MNIEJ ISTOTNY SKŁAD

Najczęściej powtarzanym argumentem przeciw tkaninom sztucznym oraz syntetycznym jest ich słaba oddychalność i generalnie jest to prawdą, ale zapomina się przy tym, że największy wpływ na komfort dla ciała mają materiały będące najbliżej skóry. Powinny one skutecznie przepuszczać i ewentualnie pochłaniać nadmiar pary i potu odprowadzanych ze skóry. Bielizna, koszula, podszewki – to te elementy w większym stopniu decydują o komforcie niż sama tkanina zewnętrzna kurtki czy marynarki. Bardzo ważne są właśnie podszewki i tu najlepsze są tkaniny sztuczne – wiskoza, cupro, acetat. Podsumowując – im dalej od ciała, tym mniejsze znaczenie dla komfortu ma skład tkaniny.

 

GARNITURY

W wielu poradnikach (w mojej książce również) przeczytacie, że najlepszym surowcem na tkaniny garniturowe jest wełna merynosowa lub jej mieszanki z kaszmirem, jedwabiem, lnem. Ma ona bardzo wiele zalet, które sprawiły, że mimo zmieniających się technologii w przemyśle włókienniczym, od niemal stu lat nadal jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji wysokiej jakości tkanin, choć i tu można usłyszeć, że w dzisiejszych czasach jakość tkanin jest sporo niższa niż kiedyś. Z tym akurat nie mogę się zgodzić, aczkolwiek rozumiem taką opinię. Wynika ona głównie z tego, że współczesne tkaniny mają po prostu sporo niższą gramaturę, a to zazwyczaj oznacza krótszą ich żywotność. Jeśli macie możliwość zajrzeć do szafy dziadka i znajdziecie tam garnitur lub marynarkę sprzed kilkudziesięciu lat, to biorąc je do ręki poczujecie zdziwienie, bo ich ciężar będzie porównywalny ze współczesnymi płaszczami. Dzisiaj nie używa się już takich tkanin w garniturach.

Wełna merynosowa, którą zawsze polecam we wpisach garniturowych jest niezwykle komfortowa, przyjemna w dotyku, można ją nosić cały rok, a poza tym ma wiele innych zalet czysto praktycznych – nie trzeba jej często prać/czyścić, jest łatwa w prasowaniu. Z wad należałoby wymienić podatność na zagniecenia i cenę – wełna merino jest drogim surowcem (hurtowa koszt włoskiej wełny potrzebnej do uszycia garnituru to ok. 250-350 zł), dlatego wiele firm chcąc klientom zaoferować niską cenę produktu szuka tańszych zamienników. Zazwyczaj jest to poliester i wiskoza. Takie garnitury zdecydowanie odradzam, bo są mało przyjemne w dotyku i po prostu czuć ich sztuczność, szczególnie gdy do środka producent wszyje także poliestrową podszewkę. Ale nie przekreślałbym całkowicie sztucznych i syntetycznych domieszek, bo mają też swoje zalety. Oczywiście wszystko z umiarem. W garniturach o fasonie slim bardzo dobrze sprawdzają się tkaniny z dodatkiem elastanu (zazwyczaj od 2 do 5%). Znacząco poprawiają komfort, szczególnie w pozycji siedzącej.

Z kolei niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10%) wzmacnia i uelastycznia włókna wełny, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na tarcie, pilingowanie i zagniecenia, a przy tym nie pogarsza znacząco cech wełny takich jak higroskopijność czy przyjemny chwyt. Takie garnitury polecałbym osobom, które potrzebują typowego woła roboczego, który nie będzie oszczędzany i który będzie noszony kilkanaście razy w miesiącu. Przy tak intensywnym użytkowaniu delikatna wełna merynosowa bardzo szybko się zużyje, nawet jeśli jest to drogi garnitur. Sam się o tym nie raz przekonałem, bo od wielu lat mam problem ze spodniami bez względu na to czy jest to budżetowy produkt z wieszaka, czy garnitur szyty na zamówienie. Otóż bardzo szybko przecierają mi się spodnie w kroku, szczególnie przy grubszych wełnach z włoskowatą fakturą (flanela, tweed). Na przykład przy spodniach od garnituru Cafardini pokazywanego w ostatniej sesji, zmechacenia na spodniach pojawiły się już po dwóch założeniach, mimo tego, że tkanina była od topowego producenta (Loro Piana). To dobry przykład pokazujący, że nie zawsze najlepszy skład surowcowy sprawdza się w praktyce. Zasada, która ma sens w wielu innych branżach („im droższy półprodukt, tym lepszy produkt”), w branży odzieżowej i obuwniczej nie zawsze się sprawdza.

Podobną historię usłyszałem od firmy Lancerto, której sztandarowym produktem jest linia garniturowa Business Mix, w której klient osobno wybiera rozmiar marynarki i spodni. Jest to typowy garnitur do pracy, dostępny w kilku podstawowych kolorach (granat pokazywałem w tej sesji). Początkowo szyto go z tkaniny o składzie 100% wełna, jednak okazało się, że klienci używający tych garniturów bardzo intensywnie wracali z reklamacjami dotyczącymi przetartych spodni i rękawów na łokciach. Firma poprosiła producenta tkaniny o przygotowanie alternatywnych materiałów, które będą dawać ten sam komfort co wełna, ale będą znacznie trwalsze. Po kilku miesiącach testów zdecydowano się zmienić tkaninę 100% wełna na 90% wełna + 10% poliester. Liczba reklamacji bardzo mocno spadła, a klienci nie odczuli negatywnych cech włókien syntetycznych. Okazało się, że dobra włoska wełna była zbyt delikatna dla klientów tej marki.

 

MARYNARKI

Ciekawym zjawiskiem ostatnich lat w branży tkanin marynarkowych jest ich spieranie i postarzanie. Zabiegi produkcyjne znane dotychczas z odzieży casualowej (głównie dżinsy) zaczęły być stosowane także przy bardziej eleganckich tkaninach. Do uzyskania efektu sprania nie za bardzo nadawały się tkaniny wełniane, po prostu były zbyt delikatne. Konieczne było wzmocnienie włókien i producenci zaczęli dodawać poliamid. W kolekcjach wielu włoskich marek bez trudu znajdziecie marynarki mające w składzie nawet 40% poliamidu, a kosztujące powyżej 2000 zł (np. Lubiam i Boggi), ale zastosowanie takich tkanin nie jest spowodowane chęcią zmniejszenia kosztów produkcji (te tkaniny zazwyczaj są w takiej samej cenie jak wełniane), lecz chęcią uzyskania efektu wizualnego, jakiego nie daje się uzyskać na naturalnych materiałach. Ja sam jednak jestem zwolennikiem naturalnych tkanin w marynarkach i trudno byłoby mnie przekonać, że warto kupić za taką cenę model z dodatkiem poliestru lub poliamidu.

 

KOSZULE

Poza bielizną, koszula jest najbliżej ciała, zatem w mojej ocenie to właśnie ona ma największy wpływ na komfort spośród wszystkich składowych stroju. Najlepsze surowce koszulowe to bawełna, a w sezonie letnim len. Tu nie widzę żadnych argumentów do stosowania sztucznych i syntetycznych domieszek. Co prawda dzięki nim prasowanie koszuli jest łatwiejsze, a w ciągu dnia nie gniotą się tak szybko, ale komfort użytkowania spada bardzo mocno (przy ścisłym splocie tkaniny działa to jak worek foliowy). Sam z lat młodości mam negatywne doświadczenia z koszulami z domieszką poliestru (20%), więc zdecydowanie odradzam. Bawełna i len pewnie przez długie lata nie będą miały konkurencji w tkaninach koszulowych. Przy garniturach i marynarkach wspominałem, że bez trudu można znaleźć produkty z domieszką poliestru lub poliamidu w kolekcjach topowych marek, tak w przypadku koszul nie jest to możliwe. Koszula z domieszką syntetyków to domena tanich marek, więc trzymajcie się z dala od takich produktów.

 

KRAWATY, POSZETKI, MUCHY

W przypadku tych dodatków, podobnie jak w przypadku koszul nie widzę żadnych argumentów do zastosowania poliestru – to domena produktów z niskiej półki i to nie cenowej, bo czasem poliestrowe poszetki sprzedawane są po 70-80 zł, a głównie jakościowej. Krawaty z poliestru mają zazwyczaj sztuczny chwyt i połysk, a przy tym bardzo kiepsko się je wiąże – poliester jest zbyt sprężysty i trudno uzyskać ładny węzeł czy ładne ułożenie poszetki. Unikajcie ich.

 

SPODNIE

Przy akapicie o garniturze wspominałem o tym, że przy spodniach problemem bywa szybkie przecieranie się materiału w kroku i teoretycznie syntetyczne dodatki mogą to spowolnić, aczkolwiek sam mam z tym różne doświadczenia. Kiedyś kupiłem dżinsy Levisa nie sprawdzając składu na metce i dopiero po kilku miesiącach zorientowałem się, że tkanina ma 80% bawełny i 20% poliestru. I choć komfort noszenia był taki sam jak ich bawełnianego odpowiednika, to wcale nie przecierały się wolniej w miejscu o którym wspomniałem, więc w tym przypadku nie sprawdziła się teoria o wzmocnieniu struktury materiału. Z kolei spodnie Ralph Lauren z wełnianej flaneli z dodatkiem poliamidu (15%) noszę już pięć lat i nie mają widocznych śladów zużycia, za to bardzo podobny model uszyty na miarę z wełny z dodatkiem kaszmiru zmechacił się po kilku założeniach.

Przy fasonach slim (chino i dżinsy) polecam za to tkaniny z dodatkiem elastanu.

 

SWETRY

Ze swetrami jest podobna sytuacja jak z tkaninami garniturowymi. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem były grube i ściśle tkane dzianiny z wełny owczej. To były produkty które można było nosić kilkadziesiąt lat. W tej chwili swetry są znacznie lżejsze, z cieńszych włókien i luźniej tkane, przez co stały się bardziej podatne na rozciąganie. By temu zapobiec, producenci dodają najczęściej nylon (poliamid). Z moich doświadczeń wynika, że faktycznie poprawia on odporność na rozciąganie i takie swetry można prać w pralce, ale w dotyku nie są już tak przyjemne jak 100% wełna.

Znakomitym produktem są swetry kaszmirowe. Ich miękkości nie sposób porównać do innych dzianin i gdy tylko zaczniecie je nosić, to innych już nie będziecie chcieli. Ja tak miałem. Ale poza niewątpliwymi zaletami kaszmiru, ma on też swoje wady. Pierwszą zauważycie od razu – wysoka cena :) Pozostałe wady mogą się pojawić po jakimś czasie. Kaszmir jest bardzo delikatną dzianiną i przy częstym noszeniu może zacząć się kuleczkować po kilku tygodniach/miesiącach. Ja tak miałem z każdym swetrem kaszmirowym, choć były to produkty z różnych półek cenowych.

Stanowczo za to odradzam akryl w swetrach. To taka pseudowełna, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ładnie, w dotyku również sprawia dobre wrażenie, ale bardzo szybko zaczyna się mechacić i deformować. Od akrylu trzymajcie się daleko. Tu dla przypomnienia tekst na ten temat.

 

T-SHIRTY

W t-shirtach nadal króluje bawełna, więc nie będę się tu rozwodził. Dodam tylko, że przy fasonach mocno dopasowanych do ciała bardzo dobrze sprawdza się niewielki dodatek elastanu.

 

KURTKI

Mam kilka kurtek które wykonane są w stu procentach z poliamidu (np. słynny model Liddesdale marki Barbour) i przy temperaturach do jakich zostały stworzone (wczesna wiosna, jesień i zima) nie odczuwam braku komfortu spowodowanego użyciem syntetycznego surowca. Wręcz przeciwnie – przy niskich temperaturach i wietrznej pogodzie znacznie lepiej chronią ciało niż kurtki bawełniane, czy kaszmirowe, które też mam w szafie. Powtórzę zatem jeszcze raz – wszystko zależy od przeznaczenia ubrań, a w przypadku kurtek jest to zazwyczaj ochrona ciała przed warunkami atmosferycznymi, z czym zazwyczaj lepiej sobie radzą tkaniny syntetyczne, zatem przy kurtkach nie skreślajcie ich.

 

PŁASZCZE

Wełniane i kaszmirowe płaszcze to piękna rzecz, ale dość delikatna, zatem jeśli chcecie je nosić jako woły robocze, to trzeba się liczyć z tym, że prawdopodobnie dość szybko się zużyją (współczesne tkaniny płaszczowe nie są tak trwałe jak dawniej). Jeśli to nie jest dla was przeszkodą lub macie inne płaszcze którymi można rotować, to taki skład jak najbardziej polecam. Jeśli jednak będzie to wasz jedyny płaszcz, który w sezonie będzie noszony niemal codziennie, to polecam rozważyć tkaninę 80% wełna, 20% poliamid – to bardzo popularny mix u wielu producentów tkanin płaszczowych, który poprawia trwałość materiału. Mam kilka płaszczy o składzie 100% wełna oraz kilka z domieszką poliamidu i muszę potwierdzić, że te drugie zużywają się wolniej, choć wizualnie i w dotyku przegrywają z tkaninami 100% wełna. Coś za coś.

Domieszka nylonu i poliestru jest też wskazana przy płaszczach przeciwdeszczowych. Nawet marka Burberry i Mackintosh stosują takie mixy w niektórych modelach prochowców.

 

CZAPKI, SZALIKI

Czapki dzianinowe mają bezpośrednią styczność z głową, a szalik z szyją, zatem tu zdecydowanie polecam naturalne surowce, szczególnie kaszmir (dodatki z kaszmiru to jedne z moich najlepszych zakupów). Są ciepłe, dobrze regulują temperaturę pod czapką/szalikiem, a przy tym są przyjemne w dotyku, co przy czapkach ma szczególne znaczenie. Tutaj również uczulam na akryl, bo niestety w dodatkach jest go jeszcze więcej niż w swetrach. Nawet znane i cenione marki coraz częściej stosują to włókno i sprzedają akrylowe czapki za 200-300 zł.

 

SKARPETY

Skarpeta jest częścią bielizny i ma bezpośredni kontakt ze skórą, zatem najlepiej jeśli będzie wykonana z bawełny lub wełny (w okresie zimowym). Ale czysta bawełna i wełna mają też swoje wady. Z moich doświadczeń wynika, że takie skarpety szybko tracą fason, stają się sflaczałe i zsuwają się z nogi po kilku godzinach noszenia. No i szybko się zużywają (przetarcia, utrata koloru). U mnie znacznie lepiej sprawdzają się skarpety bawełniane z dodatkiem elastanu (5%) lub bawełniane z dodatkiem poliamidu i elastanu. Dużą zaletą poliamidu jest to, że łatwo daje się farbować i dzięki temu uzyskuje się trwałe i wyraziste kolory, co przy skarpetach ma duże znaczenie (bardzo często się je pierze). Poliamid jest też wskazany przy skarpetach wełnianych (najlepiej 15-25%), bez niego bardzo szybko by się przecierały.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
133 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Remik
5 lat temu

„a przecież mam w szafie co najmniej kilkadziesiąt ubrań gdzie poliamid, poliester czy wiskoza są obecne”

Wiskoza tworzywem sztucznym? A to dobre. Od kiedy?

Kin22
5 lat temu
Reply to  Remik

Od zawsze. Wiskoza jest włóknem z polimerów naturalnych, ale pozyskanych i wytworzonych w procesie chemicznym. Określa sie ją w podziale włókien jako włókno sztuczne (sztuczne, nie syntetyczne jak słusznie zaznaczył autor). Włókna wiskozowe nie są jak np. wełna – skręcone z już gotowych drobniejszych włókien, będących składową runa owczego, tylko jest wyciśnięta z masy celulozowej uzyskanej uprzednio w chemicznym procesie przerobu części roślin.

Janek
5 lat temu
Reply to  Kin22

Mam nadzieję że włókna sztuczne – lyocell i jego udoskonalone formy – zaczną pojawiać się częściej i być coraz bardziej popularne. Doskonałe właściwości wytrzymałościowe w porównaniu do bawełny (także na mokro), higieniczny, miękki, mniej gniotliwy od wiskozy, nie kurczy się w wodzie, łatwo barwi, biodegradowalny, wymaga mniej wody do produkcji i mniej agresywnej chemii – tylko drogi. Ale z popularyzacją cena powinna powoli spadać.

Tomek
5 lat temu
Reply to  Kin22

Tym tokiem myślenia musiałbyś zaliczyć do tworzyw sztucznych również papier.

Monika
5 lat temu
Reply to  Tomek

Cóż zrobisz, gdy tak to się po prostu nazywa w branży tekstylnej. Papieru nie zaliczamy jednak do tekstyliów, więc trop jest fałszywy. Choć muszę powiedzieć, że zdarzało mi się widzieć papier w roli materiału ubraniowego na niektórych pokazach :)

Janek
5 lat temu
Reply to  Tomek

@Tomek W ramach ciekawostki – lyocell, tkanina sztuczna (celulozowa) ma doskonałe właściwości – materiał wytrzymały, higieniczny, odporny na zrywanie także na mokro, przyjazny dla środowiska w produkcji, można go kompostować. A wiesz z czego się robi? Ze ścieru drzewnego :D Bardzo podobnego bądź takiego samego jak ten z którego robi się… papier ;)

Grzegorz
5 lat temu

Panie Michale da się zrobić z czystej wełny lub mieszanki naturalnej zestawy odporne na zużycie. Użytkuję czyste materiały i pomimo ciągłego noszenia są w dobrym stanie. Co do spodni faktycznie zużywają się częściej dlatego zestawy gdzie można sobie dokupić 2/3 pary spodni są bardziej preferowane na „woły robocze”. Oczywiście sama metka producenta nic nie znaczy, ważne są inne parametry (gramatura, splot itp.), przy czym flanela zużywa się bardzo szybko. Nie przekonuje mnie argument polepszenia parametrów odporności, bo często oznacza on głównie niższą cenę dla producenta. Im dalej od ciała tym sztuczne metriały są lepsze … więc poszetka mogła by być… Czytaj więcej »

Grzegorz
5 lat temu

Dziś w second hendzie miałem w ręku koszulę marki Eton o składzie 45% poliester i 55% bawełna. Byłem w lekkim szoku biorąc pod uwagę ceny tych koszul?

user
5 lat temu
Reply to  Grzegorz

lambert za ponad 2 stowy tez takie akcje robil ;)

dadaista
5 lat temu
Reply to  user

Z pewnością jest tak (wciąż!) w damskich koszulach (bluzkach?) Lambert, w męskich szczęśliwie jeszcze się nie natknąłem na dodatki ze sztucznych włókien.

Stasiek_T
5 lat temu

Drobne uwagi korektora (do usunięcia po poprawkach) ;-)
W części o swetrach kaszmirowych jest powtórzone „zauważycie od razu zauważycie ? wysoka cena”, a na końcu jest zapowiedziany link do tekstu o akrylu, którego brak.

Janusz
5 lat temu

Witam Panie Michale, wczoraj zakupiłem na Tallinder’ze piękna brązowa kurtkę ze skóry koziej oczywiście 100 procent oraz się okazało podszewka z 100 procent poliestru. Na jaką pogodę nada się ta kurtka i jakie właściwości ma skóra ? Nie ukrywam jest to moja pierwsza rzecz że skóry (no oprócz rękawiczek). Co by się stało jakbym usunął podszewkę? Zapewne nie jest to dobry pomysł. Z niektórych Marynarek usuwałem podszewkę. (były zrobione z lnu)

Damian
5 lat temu
Reply to  Janusz

To prawda że skóra wody nie lubi, ale za to lubi tłuszcze. Jak się dobrze natłuści skórę, ani wiatr, ani śnieg ani deszcz nie będzie problemem. Tylko rzeczywiście trzeba dobrze natłuścić i zostawić do wyschnięcia.

Adam
5 lat temu

Co do skarpet to sporo zależy od jakości. Ja kupuje z Paula Smitha i ta bawełna i nie traci koloru ani fasonu.
A co do kaszmirowych swetrów to rzeczywiście najmilsze ze wszystkich :) Aczkolwiek są tak delikatne, że strach czasem nosic :)

Janusz
5 lat temu

Bardzo dobry artykuł zresztą jak zawsze i mam pytanie czy przeglądu wyprzedażowego nie będzie?

Brogsiarz
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Zawiódł mnie Pan brakiem przeglądu wyprzedaży. Myślę, że większość osób wchodzących na ten blog ma zamiar kupić porządne rzeczy w rozsądnej cenie i potrzebuje wskazówek. Są tylko dwie dobre okazje kiedy można powiększyć swoją garderobę – wyprzedaż letnia i zimowa. Niestety w tym sezonie wolał Pan pisać o szyciu na miarę i dreskodzie, który dotyczy bardzo małego % osób. Uważam, że czas wyprzedaży to czas pisania o dobrych przecenach, a nie jakiś marginalnych tematach, o których można pisać później. Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam

paero
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Szczerze mówiąc te wpisy wyprzedażowe są bardzo nudne jak dla mnie, co nie znaczy, że nie doceniam ogromu pracy, jaki Mr.V wykonał aby je przygotować. Po prostu nie mam już potrzeby dokonywania nowych zakupów co sezon, kupuję od czasu do czasu jak czegoś konkretnie potrzebuję ale nie dlatego, że coś jest akurat przecenione, choć przecena na rzecz, której akurat potrzebuję, nie byłaby zła :-). Dużo bardziej interesujący byłby dla mnie wpis gdy wchodzi nowa kolekcja np.danej marki i Mr.V ocenia ją i pokazuje interesujące (warte zakupu) modele sugerując jednocześnie czy jego zdaniem dana rzecz warta jest pełnej ceny czy radziłby… Czytaj więcej »

NOL
5 lat temu
Reply to  Brogsiarz

Brogsiarz, ten blog jest przede wszystkim dla ludzi którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, nie dla mentalnych polaków biedaków cebulaków którzy czekają aż ktoś im palcem wskaże gdzie kupić coś tanio.

Piotr
5 lat temu
Reply to  NOL

Ktoś chce kupić coś taniej hehe cebula…

Karol
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Czy pojawią się jakieś nowe pozycje w dziale POLECAM? Ostatnio brakuje tam aktualizacji.

Konrad
5 lat temu

Gdzie w takim razie znaleźć spodnie flanelowe z niewielką domieszką syntetyków w miarę przystępnej cenie? Szukam i szukam i nie mogę nic sensownego znaleźć. I gdzie szukać golfu lub kardiganu ze 100% wełny, wiem, że są w Bytomiu, ale niestety już niewiele rozmiarów?

Agnieszka
5 lat temu
Reply to  Konrad

W tk maxx upolowalam dla meza szary sweter z dekoltem w serek 100% welny merynosa za 110zl. Piekny, cieply i cienki, wiec wchodzi pod marynarke.

Plus zalando, mozna stawic wyszukiwanie po skladzie i wpisac welne

mrj
5 lat temu
Reply to  Agnieszka

Niby racja, ale taki sweterek bardzo się mechaci w miejscu gdzie na podszewce marynarki jest wszywka firmy. Mistrzem w mechaceniu swetrów są marynarki Harris Tweed, ze swoimi wielkimi firmówkami.

Grzegorz
5 lat temu
Reply to  Konrad

Oj, znaleźć wełniany kardigan w polskim sklepie to nie lada wyzwanie, sam się z nim od jakiegoś czasu zmagam. Obecnie zastanawiam się nad zakupami w Uniqlo, chociaż zupełnie nie mam pojęcia jak ugryźć ich rozmiarówkę. Mają kardigany i golfy 100% wełna merino w przystępnej cenie.

Monika
5 lat temu
Reply to  Konrad

Mój mąż ma żonę, która na drutach zrobi wszystko, w tym cienki sweter z merynosa. Nie wiem, jak Wy sobie, biedaki, radzicie bez takiej żony…

Nebelwerfer
5 lat temu
Reply to  Monika

Korzystamy z cudzych ;-)

Monika
5 lat temu
Reply to  Nebelwerfer

Ha, ha, nie pomyślałam o tej opcji, głupia ja!

Railroad
5 lat temu
Reply to  Monika

Nie jesteś zazdrosna o taką rezolutną żonę? :)

Monika
5 lat temu
Reply to  Railroad

Dobra żona to skarb dla żony :)

Grzegorz
5 lat temu

Podoba mi się chusta o składzie 93% modal i 7% kaszmir, cena 160 zł. Jak może zachowywać się ona w użytkowaniu?Chciałbym uniknąć mechacenia. Czy warto kupić chustę o takim składzie, czy lepiej sobie darować?

Wojciech
5 lat temu
Reply to  Grzegorz

Modal jest bardzo miły w dotyku i komfortowy w noszeniu, ale prawdopodobnie szybko się zmechaci. Zwłaszcza, jeśli bedzie noszony w okolicy szyi (zarost).

Grzegorz
5 lat temu
Reply to  Wojciech

Panowie, dziękuję za opinie! Tego zarostu właśnie się obawiałem. Mimo że chusta piękna, zakup odpuszczam.

Janek
5 lat temu
Reply to  Grzegorz

Modal to po prostu „nowocześniejsza” wiskoza, z punktu widzenia końcowego klienta. Wytrzymalsza od wiskozy, miękka, bardziej higroskopijna od bawełny. Jeśli wygląda ładnie – ponosić można, wybitnie ciepłe zapewne nie będzie. Ostry zarost i tak może szybko zniszczyć.

Tomek
5 lat temu
Reply to  Janek

Dokładnie tak. Ja bym powiedział, że o wiele bardziej wytrzymała na rozerwanie niż bawełna w dłuższej perspektywie użytkowania (po wielu praniach) i przy tym zachowująca swoje właściwości. Choć oczywiście zależy to także od tego czy jest z czymś zmieszany. Sam używam w różnych produktach i jestem do tego stopnia zadowolony, że zająłem się tym więcej niż hobbystycznie.

Co do mechacenia się szala od zarostu, to będzie to przebiegało nie bardziej niż inne materiały. Sam posiadam i jestem zadowolony.

Heron
5 lat temu

Wydaje mi się, że głównym powodem powstania i publikacji tego wpisu jest współpraca z Lancerto i chęć obrony wpychania przez nich nylonu do garniturów. Zaprzeczasz w nim temu wszystkiemu o czym dotychczas pisałeś (i słusznie!) odnośnie włókien sztucznych w garniturach i marynarkach. Przyznam, że ten artykuł budzi we mnie niesmak.

Hirek
5 lat temu
Reply to  Heron

Ja niestety pomyślałem dokładnie o tym samym czytając ten wpis, a konkretnie wspomniany przez Ciebie fragment. Może to oskarżenie jest niesprawiedliwe i bezpodstawne, ale nasunęło mi się ono właściwie bezwiednie, automatycznie.

Marek
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Panowie chyba nie zrozumieli tekstu.

„Takie garnitury polecałbym osobom, które potrzebują typowego woła roboczego, który nie będzie oszczędzany i który będzie noszony kilkanaście razy w miesiącu. Przy tak intensywnym użytkowaniu delikatna wełna merynosowa bardzo szybko się zużyje, nawet jeśli jest to drogi garnitur.”

Railroad
5 lat temu
Reply to  Marek

Oczywiście że nie zrozumieli, przylecieli bo „ojezusmaria, wyntydż reklamuje poliestrowe garnitury lancerto” :)

Heron
5 lat temu
Reply to  Marek

Zapewniam Cię Marku, że rozumiem aż nadto. Wszelkim domieszkom z poliestru powinno mówić się nie. Odnośnie koncepcji „garniturowego woła roboczego” – ciekawe swoją drogą kto wymyślił ten termin -to sama idea czegoś takiego jest niezbyt ciekawa. Idea „typowego woła roboczego, który nie będzie oszczędzany i który będzie noszony kilkanaście razy w miesiącu” jest: a) nieelegancka b) nieestetyczna c) niehigieniczna Czyli jeśli ktoś nie pracuje w garniturze powinien zatem zakupić sobie jedną parę spodni oraz jeden sweter koniecznie z poliestru które „nie będą oszczędzane i który będą noszone kilkanaście razy w miesiącu.” ? Promowanie koncepcji „garniturowego woła roboczego” jest właśnie działaniem… Czytaj więcej »

Heron
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Michał – wypraszam sobie ślinienie się do czegokolwiek :) Uważam, że za rozsądne bardzo pieniądze (od 499 do 599 PLN), korzystając z wyprzedaży można kupić garnitur w którym nie będzie udziwnień w postaci poliestru – wystarczy wejść na stronę choćby Vistuli. Uważam ponadto, że promowanie koncepcji garnituru, który miałby być noszony kilkanaście razy w miesiącu (a miesiąc ma 20-22 dni robocze) czyli wyłączając piątki praktycznie codziennie jest po prostu absurdalne. Podejrzewam, że gdyby tak często nosić jeansy to i one przetarłyby się po dwóch miesiącach. Tak więc problem przecierających się spodni wynika głównie z jednego faktu – nie da się… Czytaj więcej »

Railroad
5 lat temu
Reply to  Heron

Zwyczajnie sie czepiasz, Heron. Przecietna osoba pracujaca w garniturze ma 2 zestawy i uzywa ich zamiennie. Mozesz to uznac za „kilkanascie” w miesiacu na jeden garnitur. Jak wyglada po roku taki garnitur zalozony ok 100 razy po 8-10 godzin dziennie?

Krzysztof
5 lat temu
Reply to  Heron

Noszę jeansy tommiego od 6 miesięcy codziennie do szkoły i nie ma śladów zużycia dlatego wypraszam sobie takie przecieranie sie jeansów ! :)

bodzioslaw
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

W pierwszej chwili, owszem, brzmiało to jak powtórka z ,,Jan Adamski chwali poliestrowe garnitury, bo zaczyna współpracę z Próchnikiem”, ale Twoje argumenty, Michale, mnie przekonały.

Janek
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

@Mr. Vintage jaka była cena detaliczna trzecich spodni? Uderzyło mnie podanie cen detalicznych (wysokich) spodni krytykowanych (w tym kontekście), natomiast spodni chwalonych (ponownie – w tym kontekście) – już cena za jaką zostały nabyte.

Aston
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Zgadzam się, że zarzut jest bezpodstawny, ale sam czas pojawienia się tego wpisu już ma znaczenie. W końcu niedługo zostanie oficjalnie potwierdzona współpraca z firmą, która stosuje sztuczne dodatki w garniturach, i moge sie założyć, że w garniutach z kolekcji sygnowanej przez Autora znajda sie takie ze sztucznymi dodatkami. Autor tym artykułem, sprytnie unika późniejszego tłumaczenia sie czytelnikom.

Lech
5 lat temu
Reply to  Heron

„i słusznie!” – czyli dobrze, że zaprzecza temu, co dotychczas pisał, czy nie?

Agar i Piżmo (www.agaripizmo.pl)
5 lat temu

bardzo pouczający wpis. sam często sprawdzam skład ubrań na metce i do tej pory, i do tej pory niejako z automatu odrzucałem te z domieszką tworzyw sztucznych. Teraz wiem jednak, że w małych ilościach to nic złego, a czsem ich obecność jest nawet wskazana.

Agnieszka
5 lat temu

Przyatny wpis rowniez dla kobiet, ja sie juz pogubilam, kiedy wlokna sztuczne sa ok,a kiedy nie warto za nie placic. A co Pan mysli o wloknie bambusowym – moj maz jest fanem takiej bielizny i skarpet.

Worker
5 lat temu
Reply to  Agnieszka

Warto też mieć na uwadze tkaniny techniczne coraz częściej używane w tradycyjnej modzie. Niby 100 % sztuczne a oddycha itd. Mam płaszcz wełniany z podpinką softshell i super się to sprawdza.

Janek
5 lat temu
Reply to  Agnieszka

Bambus to najzwyczajniejsza wiskoza, a przynajmniej ten stosowany powszechnie w modzie i ubiorze. Wszystkie „magiczne” właściwości bambusa są i tak zatracane w procesie produkcji, po prostu jest tanim surowcem do wyrobu wiskozy.

MateuszK.
5 lat temu

Jeszcze odnośnie ?oddychalności? tkanin: – w zastosowaniach eleganckich i casualowych poleca się bawełnę, bo ?oddycha?: jest miła dla ciała, przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać, jest higroskopijna, itp. Pozwala zachować komfort cieplny. Poliester to zło! – w zastosowaniach sportowo-outdoorowych poleca się tkaniny sztuczne (poliester/nylon) bo one ?oddychają?. Bawełna to zło: wchłania i magazynuje wilgoć, a jak jest mokra to całkowicie traci właściwości izolacyjne. Tworzy nam ciężką ?mokrą szmatę? na plecach. Ba, ubranie bawełny może się nawet skończyć tragicznie ? polecam wpisać ?cotton kills? w guglu. Co innego sztuczne, techniczne tkaniny: transportują wilgoć od ciała, a nawet jak nie nadążają z transportem… Czytaj więcej »

Liam
5 lat temu
Reply to  MateuszK.

Nie ma w tym żadnego paradoksu jak sam zresztą zauważyłeś pisząc o przeznaczeniu tych ubrań :-)

Olgierd
5 lat temu
Reply to  MateuszK.

> Do uprawiania sportów ? absolutne ZERO bawełny.

To zero nie musi być aż takie absolutne :) Bardzo dobra tkanina G-1000 (szwedzki Fjallraven) to NY-CO w proporcji 65%/35% — uwierz mi, że nawet bez rekomendowanej impregnacji tkanina spisuje się świetnie.

Velahrn
5 lat temu
Reply to  Olgierd

To nie jest bardzo dobra tkanina. Bardzo dobre tkaniny to polartec alpha albo power stretch. NY-CO to tkanina przestarzała technicznie o dobre kilkadziesiąt lat. Była szczytem możliwości technicznych podczas wojny w Wietnamie, a nie dzisiaj! Jest całkiem wytrzymała, a nawoskowanie nadaje jej pewną wodoodporność – i to wszystko. Fjallraven zaś to 100 % chińszczyzna (polecam popatrzeć na metki) z zawyżonymi cenami i znakomitym pijarem.

Olgierd
5 lat temu
Reply to  Velahrn

Polarteka Alpha nie znam, Stretcha i owszem — bardzo dobry, ale minusy też dostrzegam.

G-1000 szczytem techniki może nie jest, ale jest znacznie bardziej wodoodporny w porównaniu do DWR, bardzo wytrzymały (rozdarcia, przetarcia). No i wygląda mniej kosmicznie.

IMHO polarki są lepsze na grzbiet, jako warstwa termiczna — G-1000 na nogi (nie przepadam za portkami z polarka).

PS mój najnowszy nabytek został uszyty w Wietnamie, więc może im zostało trochę zapasów po wojnie :)

Velahrn
5 lat temu
Reply to  Velahrn

DWR to po prostu nałożenie warstwy hydrofobowej zewnętrznej, czyli zastosowanie jakiegoś „psikadła” (zazwyczaj na bazie fluoru) do dowolnego materiału. Jak spryskam kartkę papieru NanoProtectorem Tarrago, to też będzie miała powłokę DWR.
Natomiast co do odporności G-1000 na wodę (swoją droga, sama nazwa to też niezła reklamowa gadka-szmatka), to jest ona gorsza nawet od tanich membran z kurtek np. decathlonowych. Nie mówiąc już o topowych membranach typu Gore-Tex Pro 3L. Po pierwszym praniu zaś znika w ogóle i możną ją odtworzyć tylko częściowo tym „grenlandzkim” mydełkiem kosztującym 25 zeta za 25 g(!).

Olgierd
5 lat temu
Reply to  Velahrn

> Natomiast co do odporności G-1000 na wodę (…) gorsza nawet od tanich membran z kurtek np. decathlonowych. Nie używam tanich membran z Dekatlonów, natomiast zaimpregnowany G-1000 jest nieźle wodoodporny — acz zaznaczam, że używam wyłącznie spodni (na grzbiecie wyglądałoby z pewnością inaczej). DWR nie jest efektem popsikania lecz jakąś magiczną formułą tkwiącą „w” tkaninie — zdaje się, że sprowadza się do sposobu utkania zewnętrznej struktury. Z czasem (np. w polarkach) szlag to trafia, chyba głównie efekt mechacenia się. BTW wosk Fjallravena kosztuje ok. 35 zł za 100 gram — jak patrzę na moją kostkę to wystarczy mi na ok. 50 impregnacji spodni (dolna część… Czytaj więcej »

Olgierd
5 lat temu
Reply to  Olgierd

> DWR nie jest efektem popsikania lecz jakąś magiczną formułą tkwiącą ?w? tkaninie ? zdaje się, że sprowadza się do sposobu utkania zewnętrznej struktury. Z czasem (np. w polarkach) szlag to trafia, chyba głównie efekt mechacenia się.

Dobra, tutaj muszę sprostować: faktycznie DWR to efekt napsikania jakiejś chemii. Byłem przekonany, skoro mówi się o nim nawet w kontekście niektórych polarków, że to po prostu efekt utkania powierzchni zewnętrznej w jakąś cud-strukturę (względnie zastosowania kosmicznych włókien).

Velahrn
5 lat temu
Reply to  Olgierd

Faktycznie, nie tylko napsikania :). Nie wiem, jak robią to w fabryce, ale nawet w domu można efekt DWR osiągnąć dwoma sposobami – piorąc ubrania z odpowiednim środkiem, albo używając psikadła na zasadniczo dowolny przedmiot. Cenę wosku wziąłem z google, z pierwszego wpisu, który mi się wyświetlił. Faktycznie większe opakowanie jest trochę tańsze. Swoją drogą, to i tak niezła cena jak za parafinę z woskiem pszczelim, gdzie kilogram parafiny to około 10 zł, a wosku – około 40 zł (w hurcie zapewne dużo mniej). Spodnie turystyczne zasadniczo nie muszą być wodoodporne, tylko szybkoschnące. Membranowe spodnie w środowisku outdoorowy, są bardzo… Czytaj więcej »

paero
5 lat temu
Reply to  MateuszK.

No dobrze ale czy ten poliester dawany np.w marynarkach Zary jako podszewka jest identyczny z poliestrem z tych różnych trekingowych czy innych goretexowych ciuchów? Bo ten z Zary to jakby się folią owinąć, płynie człowiek natychmiast.
Zakładam, że techniczny do zastosowań sportowych/profesjonalnych ma jakiś inny splot, strukturę itp?
Pozdrawiam

Janek
5 lat temu
Reply to  paero

Oczywiście że ten z podszewki w Zarze jest zupełnie inny niż ten z drogich ubrań technicznych. Tylko tego drugiego się nie stosuje w tych pierwszych.

Janek
5 lat temu
Reply to  MateuszK.

@MateuszK „poliestry” czy inne tkaniny syntetyczne w ubraniach sportowych są inaczej wykonywane niż te najtańsze w zwykłych ubraniach. Tu nie ma żadnego paradoksu. Często koszulka (np. rowerowa) wykonana w 100% z poliestru przy zbliżeniu jest o strukturze drobnej siatki z dość sporymi oczkami. Przed jakimkolwiek naciągnięciem. Bezpośrednio na skórze nie prześwituje zanadto, ale w gruncie rzeczy duża powierzchnia skóry jest odsłonięta, jest miejsce wolne na odprowadzanie wilgoci. Jednocześnie jest wytrzymalsze na mokro od bawełny, dużo szybciej schnie. Btw. Ubrania techniczne bywają też robione z merynosa, wcale nierzadko. Gdybyś uszył sobie garnitur z takiej tkaniny poliestrowej to po pierwsze zapłaciłbyś dużo… Czytaj więcej »

Krzysztof
5 lat temu
Reply to  MateuszK.

MateuszK. Polecam Ci odzież smartwool, mam koszulkę 100% merino i lepszej koszulki w życiu nie miałem. Wszelkie poliestry mogą się chować.

Tomek
5 lat temu
Reply to  MateuszK.

A ja do pracy pod koszule z czystej bawełny i do garnituru noszę podkoszulki z czystego modalu (dokładnie to micro modal) czyli tkaniny sztuczej ale wykonanej z brzozy. Jestem bardzo zadowolony i mogę polecić za właściwości.

Marcepanik
5 lat temu

Michał udowadnia, że o garniturologii wiedzę posiada ogromną, ale o nowoczesnych syntetykach niewielką, bo w końcu nie sposób zauważyć, by kiedykolwiek miał na sobie zaawansowaną odzież, zwaną „techniczną”.
Odnośnie skarpet: bawełna to najgorszy istniejący materiał używany do ich produkcji. Poza niską ceną tych gorszych, azjatyckich odmian nie posiada zalet, tylko same wady: przez naturalną porowatość włókien długo trzyma wilgoć i stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii, o których pracy można się przekonać posiadając nawet niezbyt wrażliwy zmysł powonienia.

Mateusz
5 lat temu
Reply to  Marcepanik

co do skarpet: tutaj też jak w koszulkach poliester poliestrowi ne równy. Tanie sztuczne skarpety zachowuja sie jeszcze gorzej niz bawełna. „sportowe” nie maja tych wad.

Łukasz
5 lat temu

Mam pytanie z innej zupełnie z innej beczki, czy ktoś ma jakieś doświadczenie z szelkami utrzymującymi koszule w spodniach – Shirt Garters Straight ? Czy warto w ogóle to kupować? I gdzie polecacie coś takiego kupić? Znalazłem coś takiego np. na stronie akcesoriameskie.pl ale nie wiem czy ten sklep jest jakkolwiek wiarygodny.

Tomek
5 lat temu
Reply to  Łukasz

Ja zawsze nabywam drogą kupna koszule o cztery rozmiary za długie i końcówki upycham do kolanówek. Dobrze trzyma i nie przewiewa też w krzyżach. A jak akurat nie mam skarpet na sobie w danym dniu, to podciągam wyżej kalesony i też jest bardzo korzystnie.
Pozdrowienia,

Jarek S
5 lat temu
Reply to  Tomek

Tylko uważaj żeby gumki od tych kalesonów się nie poprzecierały pod pachami

Janusz
5 lat temu
Reply to  Łukasz

Można też koszulę przyszyć do gaci.

Railroad
5 lat temu
Reply to  Janusz

Ja mam takie specjalne spinki ktorymi przypinam koszule do gaci. Nie widzialem takich w sklepach, dla mnie wykonuje je rzemieslnik na zamowienie.

Mateusz
5 lat temu
Reply to  Łukasz

Polecam poszukać pod hasłem: „shirt stays” na aliexpress. Bardzo tanie i dość wytrzymałe. Jest wersja mocowane do skarpet i w dwóch miejscach do koszuli, w kształcie litery Y (takie posiadam i mogę polecić) oraz analogiczna wersja z „mocowaniem” na udach, prostych w kształcie lini prostej nie polecam, bo nie działają za dobrze. Generalnie przydatny wynalazek, zwłaszcza do niewyslimowanych mocno koszul, ale szczerze mówiąc nie chce mi się ich zakładać codziennie, bo wydłuża to poranne rytuały o parę minut.

Tomek
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Boskie :)

Łukasz
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Dzięki, chyba właśnie zdecyduję się na te w kształcie litery Y, bo wyglądają na bardziej wygodne.
Pozdrawiam

Ana
5 lat temu
Reply to  Łukasz

A myślałam, ze nic mnie juz nie zdziwi. Ta konstrukcja do trzymania koszuli ma być wygodna. I to tak na poważnie? To moze od razu kupić koszulę body dla tancerzy. Nic nie wylezie ze spodni, najwyżej w jajka będzie pić ;)

Jan L.
5 lat temu

Dobry wieczór, Proszę Pana, mam zamiar kupić sobie brązowe brogsy, ale nie byle jakie, tylko jedne na co najmniej kilka lat. Dlatego zależy mi na: – trwałości; – ze względu na moją szczupłą stopę i sylwetkę powinny być dość smukłe, wyglądać (stosunkowo) lekko (nie podobają mi się raczej buty z grubą podeszwą); – cenie maksymalnej 700 zł, ale wiadomo, im lepszy stosunek ceny do jakości tym lepiej; Chciałbym zatem spytać Pana co Pan sądzi o konkretnie tych butach: https://www.sklep.klasycznebuty.pl/1063,gordon-and-bros-3859-brown.html https://www.sklep.klasycznebuty.pl/687,berwick-2509-brown.html (wolę jednak chyba full-brogues, ale te są ładne) https://www.sklep.klasycznebuty.pl/308,berwick-3561-tan-ls.html Czy jest Pan w stanie polecić też inne buty? Pozdrawiam, będę… Czytaj więcej »

Adam
5 lat temu

ciekawe

Liam
5 lat temu

Mam wrażenie, że projekt z Lancerto będzie miał znacznie wyższy popyt niżeli podaż.

Paweł
5 lat temu
Reply to  Liam

Myślę podobnie. Będę zdziwiony jeżeli nie będzie to Lancerto. Chyba wszystkie wiodące polskie marki zaczęły wypuszczać produkty z kolekci wiosna/lato poza Lancerto. Jeszcze pare dni i sie przekonamy.
W porownaniu z kolekcją z Osovski będzie duzy plus gdyz jest wiecej sklepów stacjonarnych i bedzie można podotykac i poprzymierzac.

Bartek
5 lat temu

coś czuję, że szykujemy sobie podłoże do wpisu sponsorowanego z Lancerto ponieważ w ostatnich wpisach na blogu strasznie ich Pan zachwala, a większość garniturów mają z domieszką (poliester, poliamid) więc pewnie o to tutaj chodzi : )

Pawel
5 lat temu
Reply to  Bartek

Garnitur z domieszka poliestru?
Ciekawe jak to ma sie do elegancji..byc moze jakas nowa moda, ale jakos nie spotykam w City tubylcow w takowych garniturach.
Panie Michale ,garnitur podobnie jak swetr ma byc wełniany..tyle w temacie
Pozdrawiam

harvester
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Ze 2-3 lata temu pytałem Cię w komentarzach, dlaczego większość firm nie daje możliwość osobnego wyboru rozmiaru spodni i marynarki (co uniemożliwiało mi zakup garnituru np. w Vistuli czy innym Bytomiu) – odpowiedziałeś, że to się nie opłaca i jest dla firmy kłopotliwe (w uproszczeniu). Czyżby rynek się zmienił na tyle, że jednak się opłaca? Żadna złośliwość, z ciekawości pytam.

Piotr
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Coś to Pańskie oko ostatnio jakieś słabe. System Biznes Mix to ok. 20% modeli oferowanych przez tak promowaną ostatnio przez Pana firmę (w swojej kolekcji mają prawie 30 modeli garniturów). I niestety należy zgodzić się z opiniami, że Pański nagły zachwyt nad garniturami z domieszką poliestru lub poliamidu wynika najpewniej li tylko z „cichej” (jak na razie) współpracy z firmą na literę L. Oczywiście, że są też klienci dla których najważniejsze będą cechy czysto „praktyczne” (zwiększona odporność na przetarcia, tkanina której nie trzeba za często prasować …), ale proszę nie wmawiać, że garnitur z domieszką poliestru kosztujący tyle co wełniany,… Czytaj więcej »

Railroad
5 lat temu
Reply to  Piotr

Modeli moze byc 30 ale biznes moze opierac sie na tych kilku najpopularniejszych. Jedno drugiego nie wyklucza.

Kilka procent tej czy innej domieszki wielkiego wplywu na cene tez nie moze miec. Koszt zakupu tkaniny to jedna z wielu skladowych.

Nie do konca rozumiem ten hejt tutaj. Nagle obudzilo sie kilku die-hard elegantow, dla ktorych to co napisal MrV jest jakas herezja, obrazeniem swietosci li jedynie welnianego garnituru…

Dziwi mnie tez to mylenie „jakosci” z „czystoscia” tkaniny. Przeciez jak sie okazuje domieszka syntetyku czasami te jakosc podnosi – tkanina jest trwalsza i bardziej funkcjonalna.

Przemek K.
5 lat temu
Reply to  Piotr

Ta dyskusja się zrobiła totalnie słaba ! Czytałem ten sam tekst co Wy i nie wiem dlaczego ktoś próbuje wmówić innym, że Mr. Vintage nagle wmawia czytelnikom że istnieje wyższość tkaniny z domieszką nad wełną. WTF??? Ten blog jest chyba dla rożnych odbiorów, nie tylko dla fetyszystów runa owczego :) Fanie się czyta jednego dnia o MTM Cafardni z Loro Piana, a innego dnia o tkaninach z domieszką a jeszcze innego o ciekawych swetrach itd. Ja sam pracuje za granicą PL, mam garnitury z wełny oraz z wełną z poliestrem i nie widzę w tym nic przerażającego. I obiektywnie te… Czytaj więcej »

Piotr
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Michale Jestem czytelnikiem Twojego bloga już od kilku lat i dowiedziałem się z niego naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Wybacz zatem szczerość, ale piszesz głupoty. 1. Nie wiem jakie modele generują tej firmie większość sprzedaży, nie jestem z nimi, w przeciwieństwie jak widać do Ciebie, tak blisko, żeby zdradzali mi tak poufne dane biznesowe. W skomentowanym przeze mnie wpisie twierdziłeś, że prawie całą swoją sprzedaż garniturów opierają w przeciwieństwie do innych firm nie na kolekcji 20-30 modeli garniturów ale na kilku z systemu Biznes Mix. Ja wskazałem Ci jedynie, że nie masz absolutnie racji, ponieważ oni również mają w swojej kolekcji… Czytaj więcej »

Ana
5 lat temu
Reply to  Pawel

Naprawdę jesteś w stanie na oko wychwycić te 10% syntetycznej domieszki? Beza dotykania? A garnitur moze być też lniany, bawełniany (np. seersucker).

dejko
5 lat temu
Reply to  Ana

A ubierasz się dla siebie, czy po to, żeby inni coś wychwytywali? Szlachetność określonych materiałów, to poza ich właściwościami technicznymi, również sama przyjemność z tego, że się je posiada. Większość rozwiązań ze sfery klasycznej męskiej elegancji jest droga, niewygodna i bezsensowna – posługując się tzw. zdrowym rozumem i logiką w ogóle nie powinno się tego nosić. A jednak nosi się np. kretyńskie buty na skórzanej podeszwie, która ładnie wygląda do momentu zrobienia w takich butach pierwszego kroku, szybko zużywa i w zasadzie wyklucza takie buty z użytku poza okresem ładnej pogody w mieście (o ile deptak nie jest ułożony ze… Czytaj więcej »

Ana
5 lat temu
Reply to  dejko

Ale ja się tylko odniosłam do słów Pawła „jakos nie spotykam w City tubylcow w takowych garniturach”. A propos cytatu -ja widywałam wielu tubylców w mocno wymęczonych garniturach, ale to moze w innym City było ;) Co do luksusu – lubię i owszem, ale zdrowy rozsądek lubię również. A najbardziej nie lubię przerostu formy nad treścią :)

Piotr
5 lat temu

Fajna dyskusja, zawsze taka sama gdy Michał współpracuje z jakąś firmą ;). Najlepsze jest to, że nikt nikomu tu nic nie każe przecież. Choć jak lubię te przepychanki trochę :) Ja jednak z innym pytaniem zupełnie. Od czasu gdy sam zacząłem zwracać jednak uwagę na metkę ze składem materiału, powoli w czasie zakupów także małżonkę uczulałem na te kwestie. Pamiętam jedną sytuację w sklepie Simply gdzie żona oglądała ładną bluzkę ale gdy spojrzała na metkę zobaczyła 100% poliester i odwiesiła ją. (Ta firma ma też lepsze materiały przecież) Akurat podeszła Pani z obsługi z pytaniem czy może pomóc. Widocznie wychwyciła… Czytaj więcej »

dejko
5 lat temu
Reply to  Piotr

Podpal. Jeśli będzie się tlić żółtym płomieniem i walić palonymi włosami znaczy się wełna. Jak będzie topić i śmierdzieć octem – akryl.

dadaista
5 lat temu
Reply to  Piotr

Najprościej będzie chyba spalić kawałek takiego kłaczka, który powstał na dzianinie podczas mechacenia. Tworzywa sztuczne zajmą się ogniem i będą palić się już same po ich podpaleniu, przy okazji również często topiąc się. Wełna (jak również np. jedwab) raczej nie będzie podtrzymywać płomienia (chociaż tutaj mogę się mylić – nie pamiętam już dokładnie przebiegu tego procesu) i nie stopi się a zwęgli. Zwęglone resztki będą miały zapach palonych włosów, bo i wełna (i wspomniany jedwab) i ludzkie włosy składają się w większości z tego samego typu białka, czyli keratyn. Oczywiście w ten sposób trudno będzie jednoznacznie stwierdzić obecność sztucznych domieszek… Czytaj więcej »

Bartek
5 lat temu

Michał jestem czytelnikiem bloga niemal od początku. Po prostu nie jestem w stanie uwierzyć, że polecasz garnitur z domieszką poliestru jako dobrą alternatywę. Piszesz powyżej, że te garnitury nie dotyczą nas „koneserów” lecz osób, które noszą dwa garnitury na zmianę i nie interesują się ich składem, ponieważ i tak ich nie lubią. Idąc dalej tym tokiem myślenia, to skoro osoby te nie lubią garniturów, nie interesują się ich składam, a samo jego noszenie jest złem koniecznym, to na pewno nie czytają też tego bloga – więc po co i dla kogo ten wpis? Tak jak piszę powyżej, jestem z Tobą… Czytaj więcej »

Miro Sław
5 lat temu
Reply to  Bartek

Bartek, a nie przeszkadza ci poliestrowa podszewka w Suitsupply? Przecież to ona ma większy wpływ na komfort niż tkanina zasadnicza. Sorry, ale dla mnie to hipokryzja.

Janek
5 lat temu
Reply to  Miro Sław

O, a to novum. Myślałem że podszewki korpusu to cupro (taka jakby wiskoza, tylko nowsza i z lintersu bawełnianego), w rękawach miks wiskozy z poliestrem, ew. ponoć dali też poliester – co jest naganne, jak najbardziej. Pół biedy że w rękawach, bo do wymiany raz że mniej wiskozy trzeba, dwa że ręce mniej się pocą i wpływają na komfort niż korpus. Naprawdę masz egzemplarz gdzie cała podszewka jest poliestrowa?

Miro Sław
5 lat temu
Reply to  Janek

W rękawach 100% poliester, ale to nie ma znaczenia. Skoro Bartkowi przeszkadza 10% poliestru w garniturze, a nie przeszkadza 100% poliestru w rękawach, to widzę tu brak konsekwencji.

Maciej
5 lat temu
Reply to  Bartek

Mam nieodparte wrażenie , że kilku szanownych przedmówców poprostu zazdrości sukcesu finansowego autorowi tego bloga :)

teodor
5 lat temu
Reply to  Maciej

Jasne, nikt nie ma prawa mieć odmiennego zdania od Michała, nikt nie ma prawa go krytykować, bo zaraz cebula, hejter i zawistnik. Tylko poklask i wyrazy zachwytu są dozwolone. Sam się nie czepiam, bo pamiętam jak Michał pisał, że swetry z domieszką poliamidu są ok. Poza tym każdy ma prawo do zmiany zdania. Kędziora zawsze miał uczciwe podejście i nie sądzę żeby współpraca z Lancerto popchnęła go do tego wpisu. Zawsze może napisać: Tak, te marynarki mają domieszkę poliestru, ma to swoje plusy i minusy, sami oceńcie, a jak się nie podoba to nie kupujcie.

Staszek
5 lat temu
Reply to  teodor

Jest pewna zasadnicza różnica między krytyką i posiadaniem odmiennego zdania a zarzucaniem komuś, że (w dużym skrócie) się sprzedał, goni za pieniędzmi i w ogóle ideał sięgnął bruku.

Rzesze emo-dżentelmenów idą się pociąć bo MrVintage powiedział, że z jego doświadczenia w pewnych zastosowaniach lepiej sprawdza się tkanina z domieszką syntetyczną.

Wojtek
5 lat temu

Witam
Jestem ciekawy jak wygląda sytuacja z koszulami z bawełny z dodatkiem elastanu. Mam mocno atletyczną budowę ciała ( różnica około 25 cm miedzy klatka, a talia) i bawełniane koszule nawet w kroju slim fit po włożeniu do spodni są strasznie workowate i zamiast podkreślać wysportowana sylwetkę mam wrażenie zaburzają ją. Zazwyczaj nosze ubrania mocno dopasowane. Kupiłem dwie tanie koszule które dla testu taliowałem , ale zebranie ponad 20 cm z tali jest problematyczne. Czy istnieją jakieś porządne koszule z elastanem, które bardziej dopasowywałyby się do sylwetki? Albo istnieje jakiś inny sposób przerobienia bawełnianej koszuli ?
Pozdrawiam

Andrzej Kamiński
5 lat temu

a ja mam takie pytanie nt . poliestru :
spotykam go często jako wewnętrzną warstwę ( czyli tę kontaktującą się z włosami i skórą głowy ) nawet w dość drogich kaszkietach wykonanych , jak podaje producent , z harris tweedu czy innej wełny .
Efekt – znamy
czy naprawdę nie można jako podszewkę w kaszkietach dawać choćby bawełnę ???

Łukasz
5 lat temu

Mam prochowiec z Bytomia z domieszką – zawiązanie paska na pojedynczy węzeł – niemożliwe. W dotyku materiał jest trochę plastikowy. Kiedy dopadł mnie deszcz, to woda stała na płaszczu jak na kurtce outdorowej z gore-texu. Kiedy muszę więcej w nim przejść, to zaczynam się pocić. Nie kupiłbym go ponownie. Co do wełny, to proszę o uznanie dla alpaki, która na blogu jest po prostu dyskryminowana :) W moim odczuciu jest lepsza od kaszmiru, tylko nie ma jeszcze tego snobistycznego klimatu. A szkoda, bo kaszmir z chin jest dużo gorszy niż ten z nepalu, a teraz zalewa rynek ze względu na… Czytaj więcej »

user
5 lat temu

MrV a moze z Osovskim bys cos mowego naszkicowal com…?
Ostatni wypust byl bardzo okay. ;)

Radek
5 lat temu

Panie Michale można prosić o info gdzie kupuje Pan skarpety o tak pożądanym składzie jak we wpisie – 95% bawełna + dodatki ?

Liam
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Skarpety Wólczanki mają ~80% bawełny + dodatki.

gaq
5 lat temu

Co do trwałości tych tkanin w zależności od składu: a czy to nie jest tak, że (przy składzie 100% włókno naturalne) znaczenie ma producent tkaniny? Podobno tkaniny brytyjskie (nawet wełny czesankowe) są trwalsze od włoskich. Prawda ci to? Ostatnio sam doceniam syntetyki :). Kupiłem latem w outlecie Suitsupply szary ocieplacz w pepitkę. Na zewnątrz bawełna z poliestrem w technologii teflon protector (nie ubrudziłem go jeszcze wiec nie wiem czy działa, wypełnienie poliestrowe, podszewka poliestrowa. Zakładam między sweterek a budrysówkę gdy jest bardzo zimno i dzięki temu (oraz temu, że mam na sobie kilka warstw ubrań) jest mi ciepło. A wczesną… Czytaj więcej »

Piotr
5 lat temu

Jak radzić sobie z przecieraniem. Ostatnio przetarły mi się spodnie po kilku razach, były świeżo od krawca.

Mateusz
5 lat temu

Odnosnie cienkich swetrów, noszonych do koszuli i chinosów (takie smart casual). Często jest wybór:
– wełna jakiegoś mniej renomowanego producenta. Często da sie wyhaczyć sweter 100% wełny w H&M, Reserved czy innej sieciówce za przyzwoitą cenę.
– bawełna – drozsze marki potrafią nam zaserwowac bawełniany sweter za 200-400zł

co jest lepsze?

Lucky Luke
5 lat temu

Panie Michale, z zainteresowaniem przeczytałem wpis i zgadzam się w sumie ze wszystkimi wnioskami. Co do zasady nie mam innej koszuli niż 100% bawełna lub len albo mix tych dwóch tkanin. Nie dalej jak wczoraj natomiast mierzyłem w TK Maxx koszulę Jack&Jones Premium Red Line Line. Leżała ok, przykuła moją uwagę metką Tessitura MontiMonti, więc zerknąwszy jeszcze na cenę (85 pln) stwierdziłem – idę do przymierzalni. Materiał fajny, sprężysty, leży ok. Nie wiem w sumie co mnie podkusiło, żeby zerknąć na metkę – patrzę, a tam bodaj 68% bawełny, 30% poliamidu i 2% elastanu. Nie zdecydowałem się. Czy dobrze zrobiłem?… Czytaj więcej »

Tachys
5 lat temu

Proszę wybaczyć, ale mam takie wrażenie, że ten wpis to racjonalizacja. Nie potrafię z pamięci przywołać tytułu wpisu sprzed kilku lat, ale wtedy utyskiwał Pan (i słusznie) na obniżającą się jakość ubrań. Pamiętam przykład z t-shirtem tej samej firmy starym i nowym, gdzie ten drugi nader szybko osiągnął poziom znoszenia podobny temu pierwszemu. Porównując ciuchy które kupiłem sobie dość dawno (zanim zacząłem tu zaglądać) z nowszymi (często lepszych marek) muszę z przykrością stwierdzić, że ówczesny wpis o coraz gorszej jakości materiałowej ubrań jest w 100% prawdziwy i aktualny. Stąd z pewnym zdziwieniem odebrałem Pana wpis „przepraszający się” z włóknami sztucznymi.… Czytaj więcej »

Tachys
5 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Nie twierdzę, że włókna syntetyczne to jakaś nowość. Pamiętam jeszcze taty koszulę non-iron którą kupił przed ślubem i kiedy się jej pozbywał wyglądała jak nowa a miała ze 30 lat. Co więcej, okrycia wierzchnie to trochę inna sprawa i jak Pan wskazał od dawna opierają się na mieszankach (nawet Burbery) i też ich nie przywoływałem. Martwi mnie to, że trzy sezony temu kupiłem swetr w szpic z firmie które w nawie ma moje miasto i był w 100% bawełniany. W ubiegłym sezonie jesień/zima chciałem kupić taki sam tylko bordowy. No i mieszanka. Pytam sprzedawczynię a ona dokładnie te same argumenty… Czytaj więcej »

Pio
3 lat temu

Cała ta dyskusja jest wywołana w celu komercyjnym. Oczywista jest sprawa, że naturalne ubrania sa lepsze i trwalsze. Zero argumentów za posiadaniem sztucznych czy syntetycznych ubrań. Dochodzą do tego problemy zwiazane z utylizacja, stosowaniem chemicznych preparatow oraz niezbadanym oddzialywaniem plastiku na organizm czlowieka. Zwlaszcza, ze badania te są finansowane przez firmy produkujace plastik.
Źródło tych informacji to m.in. filmy dokumentalne z planete oraz rozmowy w tok.fm.