Kilka miesięcy temu pojawił się na blogu wpis o tym jak dobierać poszetki i do dnia dzisiejszego cieszy się dużą popularnością, więc postanowiłem przygotować analogiczny poradnik o dobieraniu krawatów, bo temat ten również przysparza facetom wielu dylematów, a poza tym bardzo wiele osób błędnie myśli, że krawat należy dobierać wyłącznie do koszuli. A przecież jest to dodatek, który powinien pasować nie tylko do koszuli, ale do całości stroju, zatem ja przedstawię moje sprawdzone sposoby na taką właśnie koordynację kolorystyczną. Oczywiście nie są to jedyne metody, ale w zupełności wystarczające dla osób które nie czują tematu łączenia kolorów i wolą gotowe schematy zamiast codziennych dylematów z serii „czy to pasuje do tego?”.

Partnerem dzisiejszego poradnika jest polska marka Republic of Ties, która specjalizuje się męskich krawatach. Firma powstała kilka lat temu z inicjatywy dwóch znajomych, którzy postanowili stworzyć linię dobrych jakościowo krawatów w przystępnej cenie oraz o nietuzinkowym i różnorodnym wzornictwie. Obecnie w ofercie Republic of Ties jest ponad sto modeli krawatów, większość z jedwabiu, ale są też egzemplarze z wełny, lnu i mieszanek tych surowców. Podstawowa cena krawatów Republic of Ties to 99 zł i moim zdaniem w tym segmencie cenowym jest to najlepsza oferta krawatowa na rodzimym rynku. Warto podkreślić, że Republic of Ties jest też jedną z niewielu polskich marek która ma w stałej ofercie krawaty wydłużone, dedykowane mężczyznom o wysokim wzroście, są one dłuższe o 12 cm od standardowych krawatów.
1. BEZPIECZNE KLASYKI
W przypadku poszetek bardzo często mówi się, że biała gładka pasuje niemal do wszystkiego, a czy w krawatach też można wskazać takiego klasyka, który będzie równie uniwersalny? Jednego, pasującego do wszystkiego trudno będzie wskazać, bo raczej takiego nie ma, ale moim zdaniem są kolory krawatów, które będą pasować do większości podstawowych kolorów garniturów i koszul. Jeśli zatem chcesz mieć w szafie absolutne minimum krawatowe, to w mojej ocenie powinieneś wybrać coś z tych trzech kolorów: granat, bordo, ciemna zieleń. Dwa pierwsze raczej nie budzą wątpliwości, bo to jedne z najpopularniejszych krawatów męskich i pasują niemal do każdego garnituru i marynarki w standardowych kolorach. Jeśli chodzi o krawat ciemnozielony, to w Polsce jest bardzo mało popularny, a moim zdaniem równie łatwo go połączyć z garniturami i koszulami jak dwa powyższe kolory, ale o tym nieco dalej.
Granat w białe groszki – klasyka klasycznej elegancji. Krawat Republic of Ties, garnitur Lancerto & Mr. Vintage, koszula Macaroni Tomato, płaszcz Christian Berg, torba Sartolane, buty Crownhill Shoes, poszetka Zack Roman.
Bordo w drobny wzorek – klasyka męskiej elegancji. Krawat Republic of Ties, garnitur Suitsupply, koszula Macaroni Tomato, płaszcz APC, zegarek Orient, buty Carlos Santos, poszetka Zack Roman.
Bordo w białe groszki – uniwersalny klasyk. Krawat Republic of Ties
2. KRAWAT TROCHĘ JAŚNIEJSZY LUB TROCHĘ CIEMNIEJSZY NIŻ MARYNARKA
Ten sprawdzony sposób bazuje na zasadzie, która zadziała nie tylko w koordynacji krawata z resztą stroju, ale także przy kompletowaniu innych części garderoby (np. kolor marynarki i spodni). Krawat wybieramy trochę jaśniejszy (1-3 tony) lub trochę ciemniejszy (1-3 tony) od marynarki, ale pochodzący z tego samego koloru głównego. Co to znaczy? Już wyjaśniam. Jeśli masz granatowy garnitur, to z pewnością będzie do niego pasował krawat niebieski (czyli dwa tony jaśniejszy od marynarki), ale również ciemnogranatowy (czyli jeden ton ciemniejszy od marynarki). Podobnie będzie z garniturem szarym – można do niego założyć krawat jasnoszary/srebrny, ale też ciemnoszary, aczkolwiek moim zdaniem im jaśniejsza staje się tkanina garnituru, tym lepszą opcją będzie wybór krawata ciemniejszego. Na przykład jeśli mamy garnitur piaskowy, to zdecydowanie lepiej będzie pasował krawat brązowy (czyli ciemniejszy) niż kremowy (czyli jaśniejszy).
Przy tej metodzie krawaty oczywiście nie muszą być jednolite, moim zdaniem nawet nie powinny być, bo taki zestaw będzie dość nudny, szczególnie gdy koszula również będzie gładka. Chodzi o dominujący kolor na krawacie.
Krawat dwa tony jaśniejszy od garnituru, ale w pozostający w obrębie koloru niebieskiego. Krawat Republic od Ties, garnitur Suitsupply, koszula Lancerto, płaszcz Christian Berg, poszetka Lancerto, buty i pasek Crownhill Shoes.
Krawat granatowy, marynarka niebieska. Krawat Republic of Ties
3. KRAWAT W KOLORZE GARNITURU/MARYNARKI
Jedna z najbardziej klasycznych i bezpiecznych zasad polega na tym, że staramy się wybrać krawat w kolorze bardzo zbliżonym do marynarki/garnituru. Metoda ta najlepiej sprawdza się przy ciemnych garniturach, czyli przede wszystkim granatowym i czarnym, zresztą warto podkreślić, że to tzw. pewniaki na uroczyste okazje np. granatowy garnitur i granatowy krawat na ślub, a czarny garnitur i czarny krawat na pogrzeb lub wieczorową galę. Przy jaśniejszych odcieniach (jasnoszary, beżowy, niebieski) te połączenia nie będą już tak udane i w takim przypadku lepiej sięgnąć po inne metody.
Krawat w kolorze garnituru – pewniak na wiele okazji. Krawat Republic of Ties, garnitur Suitsupply, koszula Emanuel Berg, płaszcz Suitsupply, zegarek Orient, buty i pasek Patine.
4. KRAWAT NAWIĄZUJĄCY DETALEM DO GARNITURU LUB KOSZULI
W poprzednich trzech punktach opisałem zasadę koordynacji kolorystycznej, która bazuje na kolorze dominującym na krawacie, ale przecież na krawatach bardzo często pojawiają się różnokolorowe akcenty (groszki, kwiatuszki, wzorki geometryczne, motywy zwierzęce i sportowe itp.). One również mogą stworzyć bardzo spójny zestaw z marynarką lub koszulą. Wówczas staramy się znaleźć taki krawat, którego te wspomniane detale będą nawiązywać kolorem do tkaniny marynarki lub koszuli.
Poniżej przykład z brązowym krawatem, który pozornie średnio pasuje do niebieskiego garnituru, ale jeśli przyjrzymy się z bliska, to na krawacie można zobaczyć niebieskie kwiatuszki, a te świetnie współgrają z prążkiem koszuli i kolorem marynarki. Takie szukanie „punktów stycznych” sprawdza się nie tylko przy koordynacji krawatowej, ale też przy każdym innym elemencie, na przykład wtedy gdy dobieramy poszetkę pod kolor skarpet. Niby średni pomysł, ale faktycznie to działa.
Wzór z krawata nawiązuje kolorystycznie do koloru garnituru i prążka na koszuli. Krawat Republic of Ties, garnitur Suitsupply, koszula Lancerto & Mr.Vintage, płaszcz Bugatti, posztka Lancerto, zegarek Orient, buty Crownhill Shoes.
5. W KOLORZE KRATY/PRĄŻKA NA KOSZULI
We wcześniejszych akapitach opisałem metodę doboru krawata gdzie wskazówką jest kolor marynarki/garnituru, natomiast świetnie sprawdza się także sposób w którym sugerujemy się kolorem kraty, prążka lub innego wzoru występującego na koszuli (np. koszula w granatowy prążek + granatowy krawat). Wówczas krawat i koszula są w bliskim związku, a marynarka jest tylko stonowanym tłem. To dobra metoda dla osób które nie przepadają za gładkimi koszulami.
Tę samą zasadę można zastosować w zestawach z kraciastą marynarką, wtedy kolor krawata dobieramy pod kolor kraty na marynarce.
Krawat pod kolor kraty na koszuli. Krawat Republic of Ties, marynarka i koszula Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Rag&Bone, zegarek Seiko, poszetka Poszetka.com, buty Berwick.
Krawat pod kolor prążka na koszuli. Krawat Republic of Ties.
6. CIEMNA ZIELEŃ – KRAWATOWY CZARNY KOŃ
No właśnie, ciemna zieleń to kolor bardzo niedoceniany jeśli chodzi o męskie dodatki, a wygląda znakomicie w otoczeniu podstawowych kolorów klasycznej mody męskiej. Pasuje do garniturów granatowych, niebieskich, szarych, brązowych, piaskowych, a jeśli chodzi o koszule, to biała i wszelakie odcienie niebieskiego. To kolor który jest jednocześnie świeży (jak to zieleń) i stonowany, zatem pasujący także do poważniejszych garniturów i okazji. No i pięknie się wyróżnia pośród dość oklepanych odcieni granatów i bordo. Krawat, czy nawet tylko skarpetki w kolorze zieleni butelkowej, to dodatki, które potrafią podrasować nawet najnudniejsze męskie zestawy, a przy tym nie są krzykliwe. Poniżej mój przykład z zestawem koordynowanym.
Ciemna zieleń – stonowana, elegancka, a jednocześnie wyrazista. Krawat Republic of Ties, garnitur Suitsupply, koszula Lancerto & Mr. Vintage, płaszcz Bytom, zegarek Tissot, buty Patine.
Krawat Republic of Ties
7. POD KOLOR BUTÓW
W przypadku zestawów garniturowych podstawowym kolorem krawata jest granat, natomiast jeśli chodzi o zestawy ze sportową marynarką, to moim zdaniem podstawowym krawatem może być brązowy knit (lub jakiś matowy w tym kolorze np. wełniany, kaszmirowy lub z grenadyny), który sam noszę bardzo często, a jak wynika z moich obserwacji, jest on równie niedoceniany jak ciemna zieleń w krawatach eleganckich.
W zestawach smart casualowych brązowy knit odnajduje się znakomicie, bo niemal obowiązkowym elementem tego stylu są brązowe buty. Zazwyczaj to monki, brogsy, mokasyny, zamszowe oxfordy, chukka – nie ma to znaczenia, łączy je kolor, który dobrze się komponuje ze wspomnianym brązowym krawatem. Ktoś powie „co to za pomysł by dobierać krawat pod kolor butów?”. Ja robię to często. Spróbujcie sami, a zobaczycie, że to działa. Swoją drogą zasada ta jest także widoczna w punkcie nr 4 (brązowy krawat i brązowe buty), więc zestawach z garniturem również można spróbować ją wykorzystać.
Brązowy knit jest kompatybilny z wieloma zestawami w stylu smart casual. Krawat Republic of Ties, marynarka Lancerto & Mr.Vintage, koszula Lancerto, spodnie Rag&Bone, zegarek Orient, poszetka Poszetka.com, buty Crowhnhill Shoes.
8. KRAWAT JAKO NAJBARDZIEJ WYRAZISTY DODATEK
Na koniec zostawiłem metodę, która dość mocno różni się od tych wskazanych wyżej, bo krawat nie nawiązuje kolorystycznie do czegokolwiek ze stylizacji (marynarka, koszula, buty), a staje się najbardziej wyrazistym i kontrastującym dodatkiem. Nie w każdej sytuacji się to sprawdzi i nie każdemu będzie to pasować, ale jeśli ktoś ma słabość do takich mocnych akcentów kolorystycznych, to można spróbować wykorzystać krawaty w takich kolorach jak fiolet, czerwień, pomarańcz, złoto, róż, intensywna zieleń lub krawaty z charakterystycznym wzorkiem (np. zwierzaki, samochody, motywy sportowe itp.).
Krawat mocno kontrastowy o wyrazistym kolorze. Krawat Republic of Ties, garnitur Suitsupply, koszula Lancerto & Mr.Vintage, torba Sartolane, zegarek Seiko, poszetka Poszetka.com, buty Patine
PODSTAWY KRAWATOWE DLA PRZYPOMNIENIA
Na zakończenie postanowiłem jeszcze przypomnieć w skrócie najważniejsze zasady o których warto pamiętać nosząc krawat. Pierwsza z nich dotyczy różnicy skali wzorów. To dla tych którzy lubią nosić kilka elementów z wzorem (np. garnitur w kratę, koszula w prążek, krawat niejednolity). Jeśli chcecie połączyć w jednej stylizacji tyle wzorów, to wskazane jest by były one o różnej szerokości (np. szeroka krata na garniturze, wąski prążek na koszuli i wzór na krawacie o średnim rozstawie). Druga zasada dotyczy staranności wiązania krawata. Niby rzecz oczywista, ale wśród osób publicznych naprawdę trudno wskazać choć jednego mężczyznę który robi to dobrze. Brzydki węzeł, niedociągnięty krawat, brak łezki – to częsty widok u krawaciarzy. Polecam tutaj mój wpis sprzed kilku lat Trzy krawatowe detale które robią robotę.
Autorem zdjęć jest Dominka Kuroś
Koszula (pencil stripe) z sesji nr.1 gdzie można taka znaleźć ?
Osovski ma taki model teraz w promocji :) sam sie zastanawiam nas zakupem, bo to jest model bardzo podobny do tego jaki byl w kolekcji Osovski & Mr. Vintage (Twill)
Moja jest z kolekcji OSOVSKI & Mr.Vintage, ale one już od dawna nie jest dostępna. Podobne:
https://shopmiler.com/pl/koszule-meskie/koszula-z-kolnierzem-wloskim-w-blekitny-prazek
https://www.osovski.pl/pl/products/koszula-meska-osovski-osv1816-1075.html
Michał, ta koszula jest chyba najbliższa tej co masz na zdjęciu.
https://www.osovski.pl/pl/products/koszula-meska-osovski-osv1805-1073.html
Ale pytanie dotyczyło tej z zasady nr 1.
Racja, mój błąd. Skupilem się na zdjęciu startowym.
Przepraszam, że nie na temat. A może ma Pan artykuł nt. garniturów gości na weselu? Czy konieczny jest granatowy z białą koszulą? Czy można założyć coś innego?
Nie ma takiego tekstu u mnie. Bezpiecznym zestawem zawsze będzie ciemny garnitur, biała koszula i krawat, ale wiele zależy od charakteru imprezy. W ostatnich latach popularne stają się śluby i wesela, gdzie państwo młodzi wręcz oczekują od gości mniej formalnych strojów (np. wesele w stylu rustykalnym).
?W ostatnich latach popularne stają się śluby i wesela, gdzie państwo młodzi wręcz oczekują od gości mniej formalnych strojów (np. wesele w stylu rustykalnym)?. Lub odwrotnie, lecz tu problemem na ogół jest niedostatek wiedzy na temat strojów formalnych i semiformalnych.
Michal
czy jesteś na Twitterze?
Nie.
No chyba, że ktoś się pode mnie podszywa?
Nie, ale myśle ze może nie doceniasz tego serwisu. Jest świetny i dla Ciebie też. Dzięki za kolejny rzeczowy artykul o modzie męszkiej.
Jakoś nigdy nie brałem pod uwagę tej platformy. Wydawała mi się mało „modowa”, bardziej dla środowiska polityczno-sportowo-dziennikarskiego. Ale może się mylę.
No wiesz. Nie jest to tak i to jest taki stereotyp. No ale jeśli coś w tym i jest to środowisko polityczno-sportowo-dziennikarskie tez potrzebuje Twojej wiedzy o modzie męskiej. Przeciez pisales, naprzyklad o Macronie i innych politykach oraz sportowcach. Pisze to bo lubie Twitter, to jest zupełnie co innego niż Facebook i wydaje się mnie że i tam Ciebie czeka sukces. Pozdrawiam.
Pierwszy raz słyszę żeby Twitter był dla polityków dziennikarzy i sportowców ;). Twitter jest dla wszystkich, którzy chcą przekazać krótkie wiadomości. Info o nowym wpisie na blogu możesz być taka wiadomością.
Dzięki GS. Info o nowym wpisie też będzie ze zdięciem. Co ważne. No i komentarze tez tam po tym będą. I tak dalej. I Obserwuj w Twitterze, moim zdaniem, moze być mocniej niz newsletter bloga czy obserwowanie na FB. Właśnie chciałem dodac Michała do obserwowania na Twitter i zauwazylem że go tam nie ma. Dlatego zaczałem tą cała offtop rozmowę.
Też byłbym zadowolony z konta Michała na TT. Poza tym skoro u polityków jest wiele do poprawienia w kwestii męskiej elegancji to byłoby to świetne miejsce do pokazania klasyki.
Ha! Przyjemny artykuł, miło mi się go czytało :) Mój ulubiony krawat to brązowa wełna challis ze wzorem, od Embassy of Elegance. A teraz przyjechała grenadyna fina, baza w brązie, ale pasy w butelkowej zieleni i złocie. Chyba mam do nich niezłego nosa, patrząc na polecane rzeczy w artykule :D
Dobry wybór, bo faktycznie ciemna zieleń, brąz i złoto to piękne kolory krawatowe, a w Polsce bardzo rzadko noszone. To takie detale które bardzo mocno przyciągają uwagę, a wcale nie są jakieś „neonowe”. Ja mając na sobie zieleń butelkową bardzo często słyszę „wow, świetny krawat, nigdy bym nie pomyślał, że taki kolor będzie pasował do klasycznego granatowego garnituru”.
@Xune?
Ayeaye, aczkolwiek tu w komentarzach przewijają się minimum dwie osoby komentujące pod tym samym „imieniem”, a przez brak Disqus czasem wpisuję różne inne „imiona”
Witam,
mam wątpliwość odnośnie zestawienia #5 – wełniany krawat (knot) i jedwabna poszetka (Polska)? Czy to aby na pewno dobry wybór zestawienia matowego i mieniącego się materiału? Czy bawełniana poszetka nie była by lepszym wyborem?
Pozdrawiam.
W tej sytuacji może i tak, ale generalnie nie jest to błędem (mix różnych faktur), w wielu przypadkach wygląda nawet lepiej.
Dzień dobry, Ja mam pytanie odnośnie zestawu torba weekendowa i obuwie, czy tu również zestaw powinien się zgrywać, czy możemy pozwolić sobie na dowolność ewentualnie jaki kolor torby byłby uniwersalny? Osobiście preferuje obuwie w jasnym brązie jak tu https://www.wittchen.com/buty-meskie,p7131091#889529 (marka dowolna te aktualnie przeglądałem i chodzi o sam kolor), torba która mi się podoba to Lobos Lancerto która jest w kolorze ciemnej czekolady https://www.lancerto.com/pl/akcesoria/torby.html (swoją drogą kiedyś wysłałem do Pana Michała maila z zapytaniem o jakość wykonania tej torby i porównanie do słynnej torby projektowanej z sugestii forumowiczów i wyprodukowanej przez Barona, ale pewnie moje zapytanie umknęło w oceanie maili… Czytaj więcej »
Poza Republic of Ties jesteś w stanie polecić jakąś sprawdzoną firmę?
Polecam poszetka.com i Embassy of Elegance. Bardziej budżetowo całkiem fajne krawaty ma SuitSupply w nieco niższych cenach niż moje poprzednie propozycje.
Poszetkę polecam w 100%, w zasadzie nie kupuję już innych krawatów (a mam słabość do nich), kiedyś kupowałem susu, ale te krawaty zazwyczaj bardzo źle mi się wiązało, a efekt rzadko mnie zadowalał, niemniej wzory i kolorystyka fajne
@Adam
Tak, ale to już z innej półki cenowej. Z polskiego rynku polecam: Poszetka, Embassy of Elegance, Zack Roman, Miler, Emanuel Berg, Zaremba. W przedziale cenowym Republic of Ties nie znam nic lepszego.
Ogromna szkoda, że Polski Jedwab/Milanówek stylistycznie celuje w klimaty cokolwiek remizowe, bo to byłaby druga taka marka.
Mam jeden krawat z Milanówka i jest on jednym z moich ulubionych.
Dobry artykuł, zwłaszcza, ze rozpowszechnia się ostatnio coś w rodzaju osobliwej mody bezkrawatowej.
Dobrze, że znalazł się przedostatni punkt dotyczące krawatów w wyrazistych kolorach. Dla osób nie korzystających tak jak ja z wynalazku typu poszetka krawat to jedna z niewielu możliwości zaprezentowania odrobiny ekstrawagancji. Dobrze dobrany krawat w jaskrawej, chociaż nie odpustowej rzecz jasna, tonacji potrafi ożywić rutynową stylizację i warto poszukać ciekawej kolorystyki i wzorów żeby wyróżnić nieco z tłumu.
Dominacja krawatów w kolorystyce typu ciemny niebieski / granat staje się imo już przygnebiająca. Kolor bezpieczny, ok, ale niestety już nudny i oklepany.
Nie korzystasz z poszetki? A cóż to za bezposzetkowa moda?
Nie będąc jakimś wrogiem poszetek, sam z premedytacją ich nie stosuję.
Aha. To tak samo jak ci bez krawatów najprawdopodobniej ;)
Jest zasadnicza różnica. Krawat jest często, zwłaszcza w okolicznościach formalnych, elementem obowiązkowym ubioru.
Natomiast poszetka była i jest elementem fakultatywnym, opcjonalnym. Jest to dobrze, nie ma jej to drugie dobrze, w każdym razie brak poszetki nie jest żadnym faux pas.
Bardzo fajny tekst, niby nic nowego, ale dobrze sobie czasem przypomnieć podstawy.
A RoT to faktycznie bezkonkurencyjna oferta w tej cenie, szczególnie jeśli chodzi o jakość i podstawowe wzory. Mam kilka sztuk i czekam właśnie na kolejne.
Jedyna słabość RoT to to, że jakby stracili ostatnio rozpęd, nowe wzory i pomysły pojawiają się rzadko i pojedyńczo.
Dobrze się wiążą te krawaty? jeszcze nie mam, a myślę o zakupie
Moim zdaniem tak, dają ładne, mięsiste węzły. Tu akurat dużą rolę gra też przemyślany projekt, krawaty RoT rozszerzają się dość ?wysoko? więc jest z czego robić węzeł.
Wólczanka np. przy niewiele węższym końcu (8cm) ma bardzo wąski krój, przez co wydaje się mikrum śledzikiem.
Mam taki sam krawat jak w pierwszej sesji – bordo w lilijki. Wiąże się bardzo dobrze, można bez problemu zrobić „łezkę”. Kształt po zawiązaniu ładny. Zagniecenia po węźle też schodzą bardzo szybko – u mnie pomaga zwinięcie w rulonik i jest OK.
Ja byłem bardzo zadowolony – grube, mięsiste wypełnienie (nie znalazłem informacji co tam jest w środku) dawało fajny węzeł, a jedwab był ładny, odpowiednio połyskliwy i ładnie oddawał żywe kolory. Miałem klubowy, czerwono-granatowy.
Faktycznie trochę wyhamowali, a szkoda. Ale kilka modeli mieli nietrafionych (kobieta na skuterze, fioletowo-srebrne pasy i kilka innych) i spodziewam się, że zapychają im magazyn zamiast się ładnie sprzedawać. Może stąd hamulec.
Problem dla patriotów ekonomicznych też taki, że szyją w Chinach. Ale jakość naprawdę przyzwoita.
Hmm … po przeczytaniu nasuwa mi się następujący wniosek – poradnik, a w nim o tym jak w 8 punktach opisać każdą możliwą sytuację, czyli co nie założycie, to w któryś punkt się wpasujecie ;) Każdemu się pewnie spodoba, bo odnajdzie swoje stylizacje w którymś z modnych przecież punktów, ale po co pisać takie poradniki, prościej byłoby jednym zdaniem – załóż co chcesz, a jakaś teoria zawsze się znajdzie :)
Krawat zielony w groszki – co to za wiązanie?
wygląda jak prosty węzeł
Wszystkie mają ten sam węzeł – 4-in-hand.
dzięki !
Michale, co to jest za garnitur szary w kratę? Zdjęcia pod nr 5.
To Suitsupply, tutaj go opisywałem:
https://mrvintage.pl/2018/02/garnitur-na-zamowienie-suitsupply-recenzja.html
Znakomity wpis. Mam jedno pytanie nawiązujące tematu. Jeśli nosimy spodnie z wysokim stanem, to czy krawat powinien być do paska, czy dłuższy?
Może być trochę dłuższy, jeśli spodnie faktycznie mają bardzo wysoki stan.
Panie Michale, mam (podstawowe) modowe pytanie: jakie kołnierzyki są dopuszczalne do noszenie bez krawata? Button-down to oczywista sprawa, ale kent(klasyczny)? Osobiście nie założyłbym koszuli z włoskim kołnierzykiem (spread, cutaway) bez krawata.
Ale co mówią reguły(
Trochę więcej rozsądku. Nawet koszuli z lnu z takim kołnierzem też nie WŁOżyłbyś bez krawata? Po co popadać w jakieś ograniczające konwenanse?
Większość kołnierzy można nosić bez krawatów, ale jak już wspomniał Hugo, wiele zależy od tkaniny która w większym stopniu wpływa na jej formalność niż sam kołnierz. Sam mam koszule ze sprawnego dżinsu z kołnierzem włoskim i często noszę je bez krawata.
Republić of Ties ma świetne krawaty, mam chyba z 4-5 w tym te ze stylizacji nr 2. Mogę polecić każdemu.
Michał, może zdradzisz coś więcej na temat Twojej kolekcji butów? Kopyta, modele, kolory? Chcę kupic coś na wiosnę, ale moglbym chwilę poczekać na Twoje jeśli będą w moich preferencjach.
Będzie 6 modeli mokasynów (m.in. brąz, zieleń butelkowa) i 2 modele klasycznych butów (monki zamszowe ciemny brąz i ciemny koniak ze skóry groszkowanej). Część modeli szyta, część klejona.

A kiedy się pojawią w sklepach?
[…] okazji ostatniego wpisu o dobieraniu krawatów wspomniałem, że moim zdaniem ciemna zieleń jest pięknym i niedocenianym kolorem […]
Jak sam zaznaczyłeś na stronie którą promuje ten post są dwie długości krawatów. Możesz wskazać kiedy który wybrać?
Który model masz na sobie? I ile masz wzrostu?
Ja mam standardową długość i wzrost 178 cm.
Te dłuższe to tak raczej powyżej 190 cm lub dla osób lubiących podwójne/potrójne węzły.
Z tym, że na stronie „standardowa” długość to 148cm – ten model określany jest mianem „wąskiego” i faktycznie ma 7cm szerokości. Długi zaś 8,5cm. Rozumem, że na sobie masz krawat o szerokości 7cm?
Dziękuję za odpowiedź.
Ja mam 190 cm i drugi koniec krawata często wypada ze szlufki co mnie bardzo irytuje. Muszę wypróbować te przedłużane. Czy ktoś jeszcze takie robi poza republicofties.com?
Czy ten zielony w grochy będzie OK dla pana młodego do ciemno granatowego garnituru?
Michał, Może mi się należy złota łopata za odgrzebanie wątku ale mam pytanie w temacie. Otóż, czy współcześnie krawat powinien mieć prawie jednakową szerokość na całej długości czy może rozszerzać się tak, jak bywało to dawniej, kiedy miały po 12cm w najszerszym miejscu? Chodzi mi o proporcje tego rozszerzania. Drugie pytanie to knity. Czy pomimo mody na nieco szersze krawaty niż kilka lat temu (8,5-9cm aktualnie), knity mogą być wąskie na 5-6cm? Pozdrowienia, Piotr.
1. Większość krawatów ma taką budowę, więc jest to normalne, że się rozszerzają do dołu.
2. Knity 5-6 cm są ok, szerszych już w zasadzie nie da się kupić.
Witam, wiem że odgrzebuję troszkę stary temat ale mam pytanie czy to będzie duże faux-pas jeśli odcien krawatu bedzie ciemniejszy lub jasniejszy od garnituru ale bez wzoru. Po prostu jakos nie przepadam za wzorami moze jedynie czasem paski. Pozdrawiam
Skąd poszetka w zestawie granatowa marynarka i krawat w butelkowej zieleni?
Poszetka.com