Jak dobrać prawidłową długość spodni

124 komentarze
Długość spodni to jeden z najpopularniejszych tematów w historii bloga, więc w ramach odświeżania starszych tekstów postanowiłem go przypomnieć, tym bardziej że pierwsza wersja była opublikowana cztery lata temu, a z moich obserwacji wynika, że przed ten czas niewiele się zmieniło i  niewłaściwa długość spodni nadal jest jednym z najczęstszych błędów wizerunkowych popełnianych przez mężczyzn w naszym kraju. Według mnie zdecydowana większość nosi spodnie za długie.Warto na początku podkreślić, iż nie ma jednej zasady, która w sposób jednoznaczny definiowałaby właściwą długość spodni i to według mnie jest główną przyczyną zbyt długich nogawek. Mężczyźni bardzo często kierują się najpopularniejszą w naszym kraju zasadą: „nogawka powinna sięgać do obcasa”, nie oceniając przy tym efektu wizualnego i nie zważając na to jakie spodnie mierzą. Zasada ta bardzo często jest powtarzana także w sklepach z odzieżą męską i stała się niemal żelazną zasadą wielu sprzedawców. Nie twierdzę, że jest to zasada całkowicie błędna, ale poprawna będzie tylko w stosunku do naprawdę niewielu modeli spodni.MrVintage pl Długość spodni 1Berlusconi i Sarkozy – prawidłowa długość spodni; Miedwiediew i Obama – spodnie za długie, fot. g8italia2009.it

Czym zatem się kierować w ocenie długości spodni? Przede wszystkim oceną wizualną, a nie punktem odniesienia („do obcasa”, „do połowy obcasa”, „do podłogi przy mierzeniu bez butów” itp.) i tym, że spodnie powinny spełniać swoją podstawową rolę jeśli chodzi o kwestię estetyczną, a więc powinny całą sylwetkę wyszczuplać i prostować, a wzrok patrzącego kierować w sposób płynny od pasa do butów i na odwrót. Wszelkiego rodzaju harmonijki i fałdy na nogawkach będą skracać sylwetkę i zatrzymywać wzrok w tych miejscach. Poniżej przykład Kevina Spacey’a – góra układa się bardzo poprawnie, natomiast spodnie fatalnie przez to, że są za długie.

MrVintage pl Oscary 2014 Kevin Spacey

Drugą ważną zasadą przy ocenie długości nogawek powinna być kwestia szerokości nogawek. Zasada jest prosta – im węższa nogawka na dole, tym nogawka powinna być krótsza, ponieważ jej dolna krawędź zatrzymuje się w innym punkcie buta (w punkcie wyższym) niż nogawka szersza. Na świecie istnieją trzy podstawowe zasady doboru prawidłowej długości nogawek, a rozbieżności pomiędzy nimi wynikają właśnie z faktu różnej szerokości nogawek w poszczególnych kręgach. Amerykanie wyznają zasadę, że spodnie powinny sięgać do obcasa oraz zakrywać przyszwę/wiązanie buta. Jest to zasada poprawna ale odnosi się do spodni o nogawkach szerokich dołem (24-26 cm), które Amerykanie wyjątkowo lubią. Włosi z kolei wyznają zasadę, że spodnie powinny eksponować buty a nawet skarpetki a dolna krawędź spodni powinna w zasadzie tylko dotykać krawędzi cholewki buta. I to również jest zasada poprawna ale odnosi się do wąskich nogawek, typowych dla mody włoskiej o szerokości 16-19 cm. Gdybyśmy chcieli tę długość zastosować do spodni o „nogawkach amerykańskich”, to uzyskalibyśmy efekt spodni obijających się o kostki i powiewających jak płachta materiału. Trzecia zasada, to rodzaj kompromisu pomiędzy dwoma wymienionymi zasadami i odnosi się do spodni o średniej szerokości nogawki (20-22 cm), charakterystycznej dla większości marek europejskich. Nogawka sięga tutaj mniej więcej do połowy cholewki patrząc od tyłu, a z przodku nogawka opiera się na bucie tworząc jedno małe załamanie. Poniżej ilustracje pokazujące trzy różne szerokości nogawek (wąska, średnia, szeroka) w różnych wariantach: dobre, za krótkie, za długie.

Na początek nogawki o prawidłowej długości. Zwróćcie uwagę, że najwęższa nogawka jest najkrótsza, a nogawka najszersza jest najdłuższa. To potwierdza słowa z poprzedniego akapitu. W żadnym z przedstawionych przykładów krawędź nogawki nie dochodzi do obcasa, nie mówiąc już o „połowie obcasa”. Jest jeden element, który łączy wszystkie trzy przykłady – tylna krawędź spodni jest prosta, bez żadnego załamania, natomiast na przedniej krawędzi nogawki widać jedno małe załamanie.

MrVintage pl Długość spodni - dobreIlustracja pochodzi z książki „Rzeczowo o modzie męskiej”, wyd. SQNTeraz przykład nogawek za krótkich. Na każdym rysunku widać, że nogawki są wyraźnie za krótkie, nie opierają się nawet częściowo na cholewce buta. Te po prawej stronie na pewno będą na wietrze powiewać jak flaga.
MrVintage pl Długość spodni - za krótkieIlustracja pochodzi z książki „Rzeczowo o modzie męskiej”, wyd. SQNI jeszcze przykłady z nogawkami zbyt długimi. Tutaj widać, że reguła „nogawka powinna sięgać do obcasa” nie sprawdziła się i na każdych spodniach tworzy się harmonijka z nadmiaru materiału.
MrVintage pl Długość spodni - za długieIlustracja pochodzi z książki „Rzeczowo o modzie męskiej”, wyd. SQNPrzy doborze odpowiedniej długości nogawek istotna jest także sama anatomia stopy, bo u osób o tzw. wysokim podbiciu przednia krawędź nogawki będzie się zatrzymywać w punkcie wyższym niż u osób o niskim podbiciu. Jeśli nogawka zatrzymuje się wyżej, to załamanie również będzie większe. To samo może mieć miejsce przy butach o masywnym wykończeniu w okolicach wiązania – mimo iż z tyłu nogawka będzie prosta i bez załamań, to z przodu zrobi się harmonijka z kilkoma załamaniami. W takiej sytuacji dobrym sposobem jest skracanie nogawki na dole po skosie (różnica ok. 1-1,5 cm). Dzięki takiemu rozwiązaniu nogawka bardzo ładnie układa się na bucie nie tworząc jednocześnie dużego załamania z przodu. Oczywiście ta metoda sprawdzi się przy nogawkach szerokich i średnich, natomiast przy nogawkach wąskich nie będzie to miało sensu.
Warto też podkreślić, że zbyt długa nogawka poza kiepskim efektem wizualnym harmonijki i optycznym skracaniem nóg, poszerza również łydki. Jeśli na przedniej części nogawki robi się zbyt duże załamanie, to uzyskujemy efekt „płaskiej łydki”, a noga w tym miejscu wydaje się dwukrotnie szersza. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja gdy nogawka zaczyna się załamywać na boki – nogi wyglądają wtedy pokracznie. Jeśli nogawka będzie prawidłowej długości, to spodnie na całej długości wyglądają prosto.

Poniżej Brad Pitt w pięknym smokingu i na tym zdjęciu doskonale widać, że nogawka zbyt długa powoduje efekt „płaskiej łydki” – tkanina układa się w taki sposób, że łydka wydaje się o wiele szersza.

Brad-Pitt-3201321

Najprostsza zasada dotycząca każdego rodzaju spodni, bez względu na szerokość nogawki jest taka, że w pozycji stojącej nogawka z tyłu powinna być gładka, bez załamań, a z przodu może się tworzyć jedno niewielkie załamanie.

MrVintage pl Długość spodni 27

MrVintage pl Bloger i smartfon 7MrVintage pl Tods 2

Na koniec kilka wizualnych przykładów nogawek za długich i o prawidłowej długości. Większość zdjęć pokazuje klasyczne spodnie z kantem, ale przedstawione zasady dotyczą każdego rodzaju spodni.

 

NOGAWKA SZEROKA – PRAWIDŁOWA DŁUGOŚĆ

MrVintage pl Długość spodni 3Prezydent Brazylii wybrał spodnie z szeroką nogawką i ich długość jest prawidłowa, natomiast prezydent USA wybrał spodnie z nogawką o średniej szerokości i są sporo za długie. fot. g8italia2009.it

MrVintage pl Długość spodni 5Prawidłowa długość szerokich nogawek, które kiedyś były standardem, a teraz są rzadkością.

 

 

NOGAWKA SZEROKA – ZA DŁUGIE SPODNIE

MrVintage pl Długość spodni 6Spodnie o szerokiej nogawce, która jest zdecydowanie za długa, fot. popsugar.com

NOGAWKA O ŚREDNIEJ SZEROKOŚCI – PRAWIDŁOWA DŁUGOŚĆ

MrVintage pl Długość spodni 11 fot. brooksbrothers.comMrVintage pl Długość spodni 19 fot. brooksbrothers.com

 

NOGAWKA O ŚREDNIEJ SZEROKOŚCI – ZA DŁUGIE SPODNIE

MrVintage pl Długość spodni 14MrVintage pl Długość spodni 13 MrVintage pl Długość spodni 12

 

NOGAWKA WĄSKA – PRAWIDŁOWA DŁUGOŚĆ

MrVintage pl Długość spodni 10 MrVintage pl Długość spodni 24MrVintage pl Długość spodni 18 MrVintage pl Długość spodni 15NOGAWKA WĄSKA – ZA DŁUGIE SPODNIE
MrVintage pl Długość spodni 23 MrVintage pl Długość spodni 22 MrVintage pl Długość spodni 21

 

Na koniec mam jeszcze drobne ogłoszenie dla czytelników z Warszawy (choć może nie tylko). W najbliższy poniedziałek, czyli 30 czerwca zapraszam na spotkanie sympatyków bloga MrVintage.pl do kawiarni Costa Coffee w centrum handlowym Sadyba Best Mall. Do cyklu „Read aloud days” zaproszono trzy osoby, które wydały lub w najbliższym czasie wydadzą książki. W kawiarniach Costa Coffe będą oni opowiadać o swoich książkach, ale nie tylko.

Ja jestem jedną z tych osób, ale uznałem, że skoro temat poradnika „Rzeczowo o modzie męskiej” pojawiał się już na kilku spotkaniach autorskich, to chciałbym sympatykom bloga zaprezentować coś innego. Co prawda dopiero rozpoczyna się lato, ale do sklepów powoli wchodzą kolekcje jesienne i postanowiłem przygotować prezentację o męskich trendach na sezon jesień/zima 2014. Tekst o światowych trendach jesienno-zimowych pojawi się na blogu tradycyjnie na początku września, zatem ci którzy przyjdą na spotkanie będą mogli jako pierwsi zapoznać się z tym, co będzie modne w kolejnych miesiącach.

Costa Coffe

Podobne wpisy

124
Dodaj komentarz

avatar
75 Comment threads
49 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
70 Comment authors
janArekKarolMichałMr. Vintage Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
meqoq
Gość
meqoq

I jeszcze jeden problem. Zwykle dopasowując nogawki zakładamy spodnie specjalnie w tym celu (w sklepie lub i krawca). Tymczasem w trakcie używania spodnie zsuwają się i to nawet o kilka centymetrów (chyba że nosi się szelki). W efekcie w większości przypadków nogawki nawet dobrze dopasowane u krawca będą wyglądały na zbyt długie. Stąd wniosek w warunkach polskich wręcz obrazoburczy – lepiej mieć nogawki za krótkie niż za długie!

Mr. Vintage
Gość

Zapomniałem właśnie dodac, że spodnie „ze sklepu” szyte są według gotowych szablonów. W przypadku jeansów są to zazwyczaj 2-3 przedziały wzrostowe (32, 34, 36). Różnica pomiędzy długosciami poszczególnych nogawek to pewnie 3-4 cm – to sporo, biorąc pod uwagę fakt, że ktoś np. przy długości 32 ma spodnie 1 cm za krótkie a przy długości 34 są za długie 3 cm.

Tomek (Poznań)
Gość
Tomek (Poznań)

No właśnie, jak przed chwilą wróciłem z zakupów i miałem ogromny problem z doborem nogawki. Spodnie wydawały mi się o wiele za długie przy 36 a przy 34 trochę za krótkie :( I teraz nie wiem co robić, kupować 34 (tak zrobiłem) czy 36 i skracać? Pytałem nawet w kasie, czy są nogawki 35 ale sprzedawczyni twierdzi że jeśli chodzi o pas to jest pełna rozmiarówka, ale nogawki tylko parzyste. Spodnie są stretchowe o regularnym kroju.

Anonim
Gość
Anonim

Kup większe i pinrolluj

Jan
Gość
Jan

Skrócenie nogawek spodni to jeden z najprostszych możliwych zabiegów krawieckich.

Pit12
Gość
Pit12

Potwierdzam. Praktycznie zawsze dobieram spodnie do pasa i jak leżą, czy są wygodne a nogawki mniej lub więcej ale zawsze mam do skrócenia. Odbieram je na następny dzień czy później i tyle.

Rafał
Gość
Rafał

Często w ślad za za długimi nogawkami idzie za niski krok. Po skróceniu nogawek spodnie mają właściwą długość ale w kroku wiszą.

Artur
Gość
Artur

Taa… Dla mnie idealnie jest 31

thefuzz
Gość
thefuzz

Dzię-ku-je-my!!! Bardzo ciekawy i niesamowicie praktyczny wpis. Niestety, 90% nabywanych spodni muszę skracać i za każdym razem walczę z moją krawcową, bo „mankiet do obcasa sięgać musi i basta”. Teraz mam potwierdzenie tego, co dotychczas robiłem na wyczucie.

Anonymous
Gość
Anonymous

Dziękuję za odpowiedź pod poprzednim postem, na pewno skorzystam. Z ciekawości zapytam jednak, jakich Mr V. zapachów używa na co dzień? Jest to o tyle ciekawe, gdyż zapach należy dobierać po części do garderoby, a ta jest „Tu” jak najbardziej zróżnicowana:)
Sandacz.

mosze
Gość

Krawcy, z którymi miałem do czynienia, niewątpliwie fachowcy w sensie technicznym (nigdy nie miałem zastrzeżeń co do wykonanej roboty), często mają własne poglądy na długość zarówno nogawek, jak i rękawów marynarki; z reguły optują za zbyt długimi. Niestety – trzeba po prostu samemu wiedzieć, jaka długość jest ok. Inaczej skończy się na kilku iteracjach.

Mr. Vintage
Gość

Zapomniałem:
*Sandacz
Ja w kwestii zapachów jestem nudny – od lat używam Aqua Di Gio.

niktwazny
Gość

@mosze
„z reguły optują za zbyt długimi”
bo spodnie łatwiej skrócić niż wydłużyć ;)

bea
Gość

Znakomity wpis i trafne spostrzeżenia.

Anonymous
Gość
Anonymous

Zasad jest jedna: im węższe spodnie, tym moga być krótsze. Wąskie długie spodnie, to brak zrozumienia dla istoty proporcji.

Falk
Gość

Przede wszystkim chciałbym się przywitać :) Od jakiegoś czasu czytam z uznaniem bloga, ale chyba po raz pierwszy komentuję. Do rzeczy jednak. Mnie się wydaje, że przykrótki nogawki mogą być dopuszczalne, kiedy spełnione są dwa warunki:– wąska nogawka;– buty z wysoką cholewą. Chyba nie po to kupuje się takie buty, żeby ich lekko nie wyeksponować? Co do amerykańskiej miłości do szerokich spodni – to prawda, niestety. Z moich obserwacji wynika, że Amerykanie też nie potrafią się dobrze ubrać – standardem są zbyt duże garnitury, co powoduje, że większość noszących garnitury mężczyzn wygląda, jakby swój ubiór pożyczyli od starszego brata. Wydaje… Czytaj więcej »

thenovelista
Gość
thenovelista

Połowa Mediolanu łaziła w „za krótkich” spodniach i dalej to się utrzymuje (szczęściarze, lekka zima). Taki krój, to tak jakby napisać, że spodnie rurki są za wąskie.

Krzyś
Gość
Krzyś

Ja zawsze mam problemy z jeansami. Gdy dopasuję je tak, by nie było ogromnej ilości fałd, to okazuje się, że przy siedzeniu spodnie za bardzo odsłaniają mi kostkę. To jest irytujące zwłaszcza przy „półbutach”. Nie wiem co z tym fantem zrobić. Jak to powinno właściwie wyglądać?

Piotr
Gość
Piotr

Nie martw się. To nic złego, tak musi być. Jeśli przy siedzeniu nie widać skarpetek to znaczy, że spodnie są za długie. To łyda nie powinna wyglądać zza spodni. Trzeba mieć dobre skarpetki, które zakrywają łydkę. Kostka jest zawsze ok ;)

Piotr
Gość
Piotr
Grześ
Gość
Grześ

Dla mnie te spodnie są za krótkie na siedząco. To wcale nie jest bez znaczenia, jak spodnie wyglądają w pozycji siedzącej. Rozumiem, że na stojąco jest najważniejsze, ale prawda jest taka, że nie tylko.

Antoni
Gość
Antoni

Jaka powinna być długość Chinosów? bo mam nie mały dylemat czy iść do krawca czy nie.

Katarzyna
Gość

Z tą długościa jest tak, jak napisał Mr Vintage, czyli nogawka ma ładnie leżeć, nie zwijać się w niekończącą się harmonijkę i nie odsłaniać skarpety w całej okazałości, czyli szukamy złotego środka.

Grześ
Gość
Grześ

Ja wolę chinosy z harmonijką na dole niż bez jakiegokolwiek załamania.

Jan
Gość
Jan

Bardzo szerokie nogawki długości „do obcasa” to obecnie dosyć staroświecki styl.

Michał
Gość

A co ze sznurówkami? Powinny zwisać czy lepiej schować pod spodnie a może wcisnąć do buta? Jaka powinna być ich idealna długość? Za krótkie być nie mogą, ponieważ nie każdy ma zwinne palce, żeby takie zawiązać. Długie, zwisające też chyba dobrze nie wyglądają. Pozdrawiam.

Piotr
Gość
Piotr

Z wielką chęcią przeczytałbym odpowiedź Pana Michała na ten temat

Piotr
Gość
Piotr

Przyłączam się do imiennika ;)

Grisza
Gość
Grisza

Korzystając z okazji chciałbym zapytać bo już nie wiem gdzie szukać,czy znany jest komuś dobry krawiec/krawcowa w Krakowie tudzież Rzeszowie ? Bardzo byłbym wdzięczny za wszelakie informacje.

Andrzej
Gość
Andrzej

To jest coś czego wciąż nie potrafię do końca zaakceptować :) Jeśli chodzi o spodnie zwiewnie, cienkie i lekkie i raczej nie wąskie, to owszem prawda – zbyt dużo odkładającego się materiału wygląda krótko mówiąc beznadziejnie. W przypadku jednak spodni sztywniejszych (np. twardszych jeansow itp) niejednokrotnie spotkałem się z tym, że dobrane w ten sposób spodnie będą „latać” przy chodzeniu (czasem nawet na całej długości łydki), nie wspominając już o tym jak bardzo się podniosą kiedy usiądziemy. Często też bywa, że te same spodnie zakładamy do różnych butów a to przecież też może wpływać na to jak spodnie się na… Czytaj więcej »

Michał
Gość

Grisza, zobacz http://www.robertbadura.pl/, ja u tego krawca nie szyłem nic, ale kolega garnitur, jest bardzo zadowolony. Pozdrawiam.

Bart
Gość
Bart

Które nogawki uznałbyś za najbardziej klasyczne lub ponadczasowe ? O ile oczywiście da się zastosować takie kryteria…
pozdrawiam

Kuba
Gość
Kuba

Jest chyba tylko jeden warunek od zle wygladajacych za dlugich spodni. To zwezane dzinsy. Nie mowie o nie wiadomo jak dlugich, ale tutaj delikane odejscie od zasad nie wyglada az tak zle.

Swoja droga ogladajac zdjecia z tegorocznego pitti uomo dochodze do wniosku, ze moda na za krotkie spodnie wyglada ciut groteskowo i lada chwila przeminie.

Maciej
Gość
Maciej

Witam,
jak zawsze świetny wpis. Ja mam również wieczny problem z kupnem spodni w sklepie. Pas dobry to nogawki za długie. A że lubię krótko, że tak powiem „po włosku” to biegam wiecznie do mojej krawcowej ;)
Pozdrawiam serdecznie

Kuba
Gość
Kuba

Odnośnie rozpowszechniania złych praktyk przez sklepy i producentów, natknąłem się ostatnio na taką perełkę (firma Pawis):
http://www.facebook.com/516055435110405/photos/a.516072695108679.1073741826.516055435110405/533018073414141/?type=1&relevant_count=1

Artur L.
Gość
Artur L.

Bardzo cenny wpis, ale….. i tak 99,99% facetów w tym kraju będzie chodzić w za długich spodniach. Dwa powodu – kulturowy – spodnie krótkie w naszym kraju wydają się niemęskie, i dwa – 3/4 facetów ma nadwagę i spodnie zjeżdzają im z brzucha na dół :-(

Janek
Gość

Mam ten problem i wcale nie z powodu wielkiej nadwagi, wystarczy mały piwny brzuch…:) Można wszyć do spodni (wewnątrz w pasie) taką gumowaną, antypoślizgową tasiemkę. Wówczas również koszula nie tak łatwo wyłazi ze spodni.

Piotr
Gość
Piotr

Przepraszam, że schodzę z tematu. Pisałem już pod poprzednim postem, ale duża szansa, że pan nie zauważył: co sądzi pan o marce Kiomi? Chodzi mi zarówno o buty, jak i o odzież.

Boruta
Gość

Jak dla mnie, to na pierwszej fotce wszyscy mają za długie portki. I za długie rękawy też.

Maciej
Gość
Maciej

Ostatnio przeglądając produkty Massimo Dutti zastanawiałem się nad kwestią długości spodni i nawet miałem zadać to pytanie przy wcześniejszych artykułach. Dziś akurat pojawił się ten temat, dlatego zmobilizowało mnie to do zadania pytania. Nie sądzicie, że w swoich stylizacjach przesadzają delikatnie z długością spodni? Moim zdaniem są one delikatnie za krótkie. Na każdym zdjęciu spodnie sięgają do kostki, niezależnie od rodzaju obuwia do nich założonego. Z mojego doświadczenia spodnie od nich (chodzi mi tu o Zare i Massimo Dutti) są zazwyczaj za długie i trzeba je skracać lub podwijać. Dlatego trochę dziwią mnie zdjęcia na ich stronie. Ca sądzicie na… Czytaj więcej »

Darek
Gość
Darek

Dla mnie jest inny problem w ” Massimo D” a mianowicie wszystkie spodnie na zdjęciach są bardzo wąskie na dole niczym kalesony , czy to tylko tak wygląda na modelach ? do użytkowników spodni Massimo proszę o podanie szerokości nogawki

Jakub
Gość
Jakub

Nie wiem czy specjalnie ominales temat, czy moze ja przeoczylem ze wzgledu na godzine i to ze czytalem pobieznie ale dla mnie kluczowa sprawa jest stan nogawek kiedy siedze czy kucam. Czy moze jest jakis zloty punkt na to zeby miec idealne nogawkina stojaco oraz na siedzaco – tak aby nie bylo widac skarpetek ?

Monika Stankiewicz
Gość

Ale widoczne skarpetki – o ile są odpowiednio długie i dobrane kolorem/wzorem – to ciekawe uzupełnienie całego stroju. Niech będzie je widać.

Marco
Gość
Marco

Można jeszcze mieć nogawkę uciętą pod skosem – dłuższy tył, któtszy przód. Wtedy dół jest odpowiednio długi, aby zakryć but, a przód się nie załamuje. Tak mam we wszystkich spodniach wieczorowych i biznesowych.

Pixel
Gość
Pixel

Niestety większośc krawców (może tylko mi sie to przydażyło) skraca jeansy zakładająć końcówki nogawki do wewnątrz czyli ich nie ucina. Chodzi o to to aby widoczna była oryginalna nić.
Niestety efekf jest taki, że końcówka nogawek jest gruba bo składa sie w kilku warstw materiału (oryginał+to co zostało zalożone) i w konsekfencji tworzy się „ring” dookoła nogawki. Paskudztwo.
Moje pytanie: skracając jeansy zakładać końcówki czy je ucinać?

Lou Lou
Gość
Lou Lou

Pixel, należy odciąć org podwinięcie, skrócić np o 1-2 cm a potem przyszyć sprytnie z powrotem tak żeby nowego szwu nie było widać. Wygląda to dużo lepiej niż zwykłe powinięcie, bo zachowujemy org szew oraz specyficzne dla jeansów spranie podwinięcia. I można w ten sposób skrócić nawet 0,5 cm. Problem pojawia się tylko przy mocno rozszerzanej lub zwężanej nogawce, bo obwód się nie zgadza.

Paweł G
Gość
Paweł G

Na tej starej rycinie ładnie widać „na czym polega” garnitur. Jak prosta forma elegancko prowadzi wzrok „od stóp do głów” i z powrotem. Dzieje się tak, mam wrażenie, właśnie z powodu równych, prostych, niezagiętych nogawek. Dlatego nie wiem (może ktoś wyjaśni), skąd tendencja do tworzenia nieznacznej chociaż fałdki nad butem, ewidentnie łamiącej tę prostą linię. Rozumiem, że dzisiejsze nogawki stały się zdecydowanie węższe niż te z ryciny zatem nie da się ich tak elegencko puścić luzem wokół buta ale zasada chyba powinna obowiązywać ta sama. Czy nogawka szeroka czy wąska, najlepiej moim zdaniem wygląda cięta prosto z tyłu i z… Czytaj więcej »

Pit12
Gość
Pit12

Długie spodnie wizytowe i służbowe to dopiero wynalazek przełomu XVIII/XIX wieku co wchodziło stopniowo (stało się popularne dopiero podczas restauracji po ostatecznym upadku Napoleona i dominacji półoficjalnego wtedy stroju angielskiego). Wcześniej noszono pończochy do kolan i krótkie spodnie – tragedii w Europie nie było :DDD Nie wiem skąd się u nas wzięło że skarpetki są wstydliwe. Wszystko zależy od materiałów, higieny, proporcji i jak się nosi (i czy potrafi się dany strój nosić). Swego czasu stroller jako strój oficjalny (nie wymyślony przez Stressemana jak się podaje ale wcześniej, zaraz przed I wojną) był w Europie uważany za coś podobnego do… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Dlaczego według Pana mokasyny żeglarskie w kolorze granatowym są mniej uniwersalne od brązowych? Jaki kolor koszuli/marynarki i spodni najlepiej pasuje do granatowych mokasynów?

adam
Gość
adam

Podejrzewam że ta zasada dotyczy każdego rodzaju obuwia, w tym mokasynów żeglarskich. Po prostu brązowe buty są bardziej uniwersalne niż granatowe i tyle w tym temacie.

Lukasz Tomaszewski
Gość

Jakiez bylo moje przerazenie jak z rok temu przeczytalem ksiazke Pana Michala i uswiadomilem sobie ze wszystkie spodnie nosze za dlugie :) ja latalem do krawcowej regularnie przez pare tygodni a ona miala pelne rece roboty. Teraz jak sam nosze odpowiednia dlugosc to z przerazeniem patrze jak 90% panow w Polsce tez ma za dlugie. Odpowiednio dluga nogawka to same plusy, noga i sylwetka jest optycznie dluzsza a i but lepiej wyeksponowany dopelnia nasz wyglad. Niestety jak ktos juz powiedzial krawcy i sprzedawcy tez sz winni za stan rzeczy, ja do swojej pani zanosze juz zaznaczone bo tez stale slyszalem… Czytaj więcej »

Maciek
Gość
Maciek

Panie Michale bedzie jakiś wpis o Pitti? :)

Adam
Gość
Adam

Po pierwszym Twoim wpisie na ten temat poszedłem z prawie wszystkimi spodniami do krawca -zdecydowanie było warto. Tak sobie myślę że jest jeszcze jeden aspekt, powiązany z conajmniej średnio szeroką nogawką i delikatną (np lniana) tkaniną -w takim przypadku mimo idealnego dopasowania w pozycji stojącej, pojawia sie problem z „latającą” nogawką w trakcie chodzenia. Zapewne trudno tu o jakąs uniwersalną rade ale myśle że warto również na to zwrócić uwagę przy wyborze/skracaniu spodni. Osobiście w takiej sytuacji wolę jednak za długą nogawke niż skojarzenie z klaunem. Pozdrawiam.

skur_wyszyna
Gość

A czemu delikatnie nie zwężysz nogawek? Ja tak robię i nie ma żadnego problemu. Co prawda większość spodni mam z nogawkami 17-19cm, ale i kilka szerszych par mam, które od kolana lekko zwęziłem i wyglądają rewelacyjnie.

Sławek
Gość
Sławek

Skoro jest wpis o spodniach – to przy okazji chciałbym zapytać o materiał spodni, który pasowałby do odd jacket wykonany z mieszanki wełny i jedwabiu. Marynarka jest koloru siwego – jedwab nadaje jej lekki, subtelny połysk. Byłbym wdzięczny za komentarz.

Piotr
Gość
Piotr

Jako dość krótki facet zawsze muszę kupić zbyt długie nogawki, na szczęście znajoma krawcowa każdorazowo za kawę czy merci mi je skróci :D

skur_wyszyna
Gość

Moja krawcowa o dziwo zaakceptowała bez mrugnięcia okiem długość nogawek jakie chciałem, a zaznaczam, że noszę naprawdę krótko na „modłę” włoską. Ale dzięki temu teraz przynoszę jej spodnie, ona od razu zaznacza tak jak lubię i temat z głowy. Do tego kobitka magie potrafi robić z dopasowywaniem ubrań. Marynarki, koszule, swetry, spodnie etc. dopasowuje tak, że mucha nie siada.

Ale poprzednia Pani wykłócała się ze mną, że tak nie zrobi, bo nie wypuści takiego (cytuję) „dziwoląga” ze swojej pracowni… dzięki temu straciła klienta…

PawełPaweł
Gość
PawełPaweł

Słaby przykład w przypadku ostatniego zdjęcia Pitta, widać, że to taki stajl. Co nie zmienia tego, że jednak są one za długie

Piotr
Gość
Piotr

Od dłuższego czasu nurtuje mnie pewien temat: jak prawidłowo ocenić jakość produktu? Bardzo często mam z tym problem, szczególnie jeśli chodzi o skórzane obuwie. Czy możemy spodziewać się w niedługim czasie wpisu/poradnika na ten temat?

pozdrawiam,
Piotr

Przemek
Gość
Przemek

Kolejny świetny wpis Panie Vintage! Kolejny raz potwierdza Pan swoja pozycję najlepszego blogera modowego w Polsce!

Marta
Gość
Marta

Panie Michale, temat jak zwykle doskonale potraktowany, ale styl pierwszego akapitu aż prosi się o komentarz. Na Boga, czemu to pierwsze zdanie takie długie? Bez kłopotu można z niego zrobić trzy, bez straty sensu a z zyskiem dla czytelności. Widoczne jest to tym bardziej, że zdanie drugie jest dla odmiany bardzo krótkie.

W kolejnych zdaniach powtórzenia: dwukrotne „według mnie” i „w naszym kraju”, jednej – jednoznaczny, wielokrotna „zasada”. Chyba korekta się nie przyłożyła do pracy.

Przemek
Gość
Przemek

Wreszcie poprawiono komentarze w apce – link sa juz klikalne. Dzieki!

Kuba
Gość
Kuba

Wciąż nie mogę tego zrozumieć… Dlaczego osoba o takim poczuciu stylu, jaką Pan niewątpliwie jest, mogła dopuścić do takiej profanacji jaką są te paskudne rysunki w „Rzeczowo…”. Przepraszam za taki najazd, bardzo cenię sobie tą książkę, ale te rysunki psują mi jej wizerunek…

paero123
Gość
paero123

No nie, Panowie, czytajcie książki, które kupujecie…
http://natemat.pl/107581,mam-500-zl-i-zero-pojecia-co-powinienem-kupic-oto-problemy-ktore-rozwiazuje-personal-shopperka-z-krakowskiej-galerii
„(…)ostatnio przyszedł chłopak, który wybierał się na spotkanie z autorem książki o dobrym wyglądzie. Chciał dobrze wyglądać, bo sporo schudł i miał być jednym z uczestników tego spotkania. Powiedział „mam 500 zł i nie mam pojęcia co powinienem kupić na tą okazję(…)”

Robert
Gość
Robert

Panie Michale, pytanie nie na temat, ale trochę mnie gnębiące. Mianowicie – jaki pasek do różnych kolorów chinosów?

PanA
Gość
PanA

Panie Michale forum poproszę !

Lukasz Tomaszewski
Gość
Lukasz Tomaszewski

gdzie kupic / jakies konkretne modele polecacie jesli chodzi o spodnie welniane? mam pare jeansow, tuzin chinosow ale chcialbym jeszcze choc jedne na poczatek spodnie welniane (z zaprasowanym kantem lub nie) na troche bardziej formalne wyjscia ale jeszcze nie wymagajace garnituru czy zestawu klubowego…
macie takie?

Arek
Gość
Arek

Vistula, Bytom, Próchnik (i pewnie inne mniej znane polskie)
Van graaf, peek and cloppenburg,
Marks and Spencer, H&M

Charles Thyrwith

KRYSTIAN
Gość
KRYSTIAN

Witam. Ma ktoś może jakiś sprawdzony sklep internetowy ( poza sklepem USA ) gdzie można zamawiać bez problemu do polski ubrania marki Abercrombie & Fitch? Z góry dziękuję za pomoc.

Remik
Gość
Remik

Genialny wpis na który czekałem. Dlaczego tydzień po zakupie mojego 1 garnituru. Miałem nie lada dylemat jak krawiec w sklepie skracał mi spodnie. Przy przymierzaniu wydawało się ok, a po ucięciu już myślałem ze za krótkie. W domu na szczęście okazało się ze są idealne. Jak we wpisie. W sklepie wziąłem gotowe buty z półki gdzie buty maja ten plastikowy zaczep z cena i wszystko się stawiało. Lepiej Panowie do mierzenia przynosić jednak własne buty. W moim przypadku różnica była ogromna. Najważniejsze ze jestem zachwycony nowym garniturem. Czuje się w nim jak w sportowych ciuchach. Nie czuje ze mam na… Czytaj więcej »

Symeon
Gość
Symeon

To prawda.
Niektórzy nie lubią dopasowanych, bo niby za ciasne, w przeciwieństwie do luźniejszych – rzekomo wygodniejszych.
Ale to bzdura – bo te „wory pokutne” się zawijają, podwijają, zwijają, marszczą – do tego marynarki spadają z ramion, przydługie rękawy krępują ruchy dłoni, spodnie spadają, a ich nogawki się przydeptuje,