fbpx

Dobre i złe połączenia marynarek i spodni – poradnik

120 komentarzy

Na podstawie pytań jakie od was otrzymuję i ich częstotliwości, chyba bez dużego marginesu błędu mogę stwierdzić, że najwięcej dylematów sprawiają facetom połączenia kolorów i samych elementów odzieży (np. jaki krawat do koszuli, jaka poszetka, jakie spodnie do marynarki itd.). Dzisiaj postanowiłem pochylić się nad tematem doboru marynarek i spodni, bo w czasach gdy standardowy garnitur traci na popularności, to właśnie takie zestawy są obecnie noszone znacznie chętniej przez tych, którzy chcą wyglądać elegancko, ale nie mają obowiązku noszenia garniturów. Klasyczny smart casual to właśnie zestaw marynarka + spodnie. Przy garniturze nie ma dylematu jakie wybrać spodnie i marynarkę, bo jest to gotowy komplet, ale gdy samemu trzeba połączyć jedno z drugim, to dla wielu osób nie jest to już tak łatwe. Oto najważniejsze detale na jakie należy zwrócić uwagę, parując ze sobą marynarkę i spodnie.

 

1. KOLOR

Wydaje się, że najważniejsza kwestia w połączeniu marynarki i spodni, to dobór odpowiednich kolorów, bo tu od razu widać czy jest to zrobione dobrze, czy źle. Problemem jest to, że wielu mężczyzn nie potrafi samodzielnie ocenić czy dane kolory do siebie pasują, czy nie pasują. Dlatego postanowiłem przygotować skróconą ściągawkę w której pochylam się nad najpopularniejszymi kolorami marynarek, dobierając do nich pasujące spodnie. Ale pamiętajcie, że kolory to nie wszystko, bo aby całość „zagrała”, to warto zwrócić też uwagę na pozostałe detale, o których piszę w kolejnych akapitach.

Poniżej moje sugestie jeśli chodzi o dobór spodni do pięciu najpopularniejszych kolorów marynarek: granatowej, szarej, niebieskiej, beżowej, brązowej.

MARYNARKA GRANATOWA

Granatowa marynarka to totalny klasyk mody męskiej, który pewnie wielu z was ma w szafie. Ma ona wiele zalet, ale jedną z nich jest duży wachlarz kombinacji jeśli chodzi o zestawy ze spodniami, koszulami i innymi dodatkami. To taki wielozadaniowy szwajcarski scyzoryk męskiej garderoby. Zobaczcie z czym można ją łączyć.

Granatowa marynarka i spodnie w kolorze khaki, czyli beżowym, to totalna klasyka smart casualu. Można do tego założyć koszulę białą, błękitną czy różową. Wszystkie inne odcienie jasnego brązu też będą dobrze wyglądać z granatem.

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Brooks BrothersMarynarka McNeal, spodnie Brooks Brothers


Szare spodnie niemal zawsze doskonale wyglądają z granatowymi marynarkami. Zresztą klasyczny zestaw koordynowany, to właśnie granatowy blezer i spodnie z szarej wełny. Ale wersje bawełniane też pasują.

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Cafardini
Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Benevento
Marynarka i spodnie Cafardini


Na powyższej grafice widać, że z granatem „zagrają” też bardziej wyraziste kolory spodni – pomarańcz, zieleń, czerwień, biel, oliwka. W zasadzie trudniej jest wymienić kolory, które nie będą pasować do granatowej marynarki, ale o tym dalej.

Marynarka Cafardini, spodnie Brax

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Eddie Bauer


No właśnie, niewiele jest kolorów spodni, które bym kategorycznie odradzał jeśli chodzi zestawy z granatową marynarką. Wspomniałbym przede wszystkim o spodniach czarnych (zarówno eleganckie, jak i dżinsowe), które moim zdaniem „zabijają” świeżość granatu, ale to tylko subiektywna opinia. Nie jestem także fanem łączenia dwóch różnych odcieni granatu – to zazwyczaj wygląda kiepsko, lepiej postawić na większy kontrast. Nie polecam też bladych odcieni – np. jasnozielonkawe jak na drugiej miniaturce.

 

 

 

MARYNARKA SZARA

Szara marynarka jest równie uniwersalna jak granatowa, a poza tym tak samo dobrze wygląda latem (np. lniana), jak i zimą (np. flanela).  Zobaczcie jakie spodnie do niej pasują. Celowo nie pokazuję tu kolorów, które z szarą marynarką „nie zagrają”, bo przyznam szczerze, że trudno mi takie wskazać.


Szare marynarki świetnie wyglądają z wszelakimi odcieniami niebieskiego i granatu. To taki „odwrócony” zestaw koordynowany, gdzie spodnie są szare, a marynarka granatowa. Tu jest na odwrót, ale nadal wygląda to dobrze. Bez względu na to jaki odcień spodni wybierzecie (w sensie z palety niebiesko-granatowej), to powinien on pasować.

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie EdwinMarynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Pepe Jeans
Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Edwin


Spodnie beżowe i jasnobrązowe dobrze wyglądają z szarymi marynarkami, choć będzie to dość blade zestawienie, dlatego polecam trochę to przełamać np. błękitną lub niebieską koszulą.
Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Brooks Brothers


Szare marynarki są przydatną rzeczą dla fanów wyrazistych spodni, bo pasują do niej praktycznie wszystkie mocne kolory: żółty, pomarańczowy, zielony, czerwony, bordowy, różowy, fioletowy.

Marynarka Daks, spodnie Hiltl

 

MARYNARKA NIEBIESKA

W ostatnich latach praktycznie każda marka męska miała w swojej kolekcji niebieskie marynarki, więc i jej postanowiłem poświęcić miejsce w tym poradniku. One również są bardzo uniwersalne, choć ze względu na jasny odcień, nadają się głównie do noszenia wiosną i latem.


Ponieważ jak wspomniałem, niebieskie marynarki występują głównie w kolekcjach wiosenno-letnich, to proponuję przede wszystkim zestawy ze spodniami z jasnych materiałów: kremowe, beżowe, piaskowe, musztardowe.

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Brooks BrothersMarynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Brooks Brothers


Szare spodnie też będą świetnie pasować, szczególnie te jaśniejsze odcienie.

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Vistula


Kilka akapitów wyżej napisałem, że granatowe marynarki kiepsko wyglądają z granatowymi i ciemnoniebieskimi spodniami, ale tu możecie zobaczyć, że gdy kontrast jest większy, czyli marynarka jest jasnoniebieska, a spodnie granatowe, to wygląda to znacznie lepiej.


Fani kolorowych spodni też nie powinni mieć problemów z dopasowaniem spodni, bo pasować będzie większość soczystych kolorów.


Niebieskie marynarki są bardzo „świeże” i energetyczne, dlatego odradzałbym łączenie ich ze spodniami które totalnie to przygaszą: czarne, grafitowe, ciemna zieleń. Nie za dobrze wyglądają także spodnie przygaszone i nijakie np. bardzo jasna zieleń jak na drugiej miniaturce.

 

MARYNARKA BEŻOWA

Beżowe marynarki nie mają wielu fanów Polsce, bo uznawane są mało twarzowe i mało uniwersalne. Dzisiaj nie będę się nad tym rozwodził, po prostu pokażę jakie spodnie można do nich dopasować.


Beżowa marynarka i szare spodnie to piękne i bardzo stonowane połączenie, choć nie każdy będzie w tym zestawie dobrze wyglądał. Raczej odradzałbym osobom o bladej cerze.

Marynarka Lancerto & Mr.Vintage, spodnie Lancerto & Mr.Vintage 


Ja bardzo lubię połączenia beżowych marynarek z dżinsami. Ta surowa i robocza tkanina pięknie przełamuje neutralność jasnego brązu i nadaje mu charakteru. Szczególnie gdy koszula również będzie „świeża” i wyrazista (np. niebieska krata vichy lub prążek bengalski). Tkaniny „niedżinsowe” też będą dobrze wyglądać np. granatowe chino lub sztruksy.


Kolory ziemi (a beż do nich zaliczamy) mają to do siebie, że łącząc je wzajemnie, bardzo trudno popełnić jakieś rażące błędy. Tak właśnie jest z zielenią – każdy odcień będzie pasował do beżowej marynarki.


A na tej grafice widać, że jasny beż dobrze wygląda zarówno w zestawach z mocniejszymi kolorami (czerwień i bordo), ale też takimi bardziej stonowanymi jak ciemny brąz czy biel.


Jeśli chodzi o zestawy które kategorycznie odradzam, to przede wszystkim wymieniłbym spodnie w odcieniach zbliżonych do marynarki tj. jasny brąz, piaskowe, żółte – nie będzie to dobrze wyglądać. Odradzałbym także łączenie z czarnymi spodniami, choć jakiś czas temu pokazywałem taki zestaw i nie wyglądało to źle. Kwestia gustu.

 

MARYNARKA BRĄZOWA

Brązowe marynarki popularne są głównie w sezonie jesienno-zimowym. Wbrew pozorom, pasuje do niej wiele kolorów spodni.


Marynarka Lancerto & Mr.Vinatge

Brąz i zieleń to typowa stylistyka brytyjska, coś dla fanów stylu country.


Jeśli brązowe marynarki uważacie za nijaki i dziadkowe, to dobrym pomysłem jest łączenie ich ze spodniami w soczystych kolorach.

2. MATERIAŁ/FAKTURA

Poza kolorem, istotne jest także to, by tkaniny marynarki i spodni nie „gryzły się”. Wcale nie musi to być ten sam rodzaj materiału, wręcz wskazane jest by dość wyraźnie się różnił, ale nie można też przesadzić w drugą stronę. Na przykład połączenie wełnianej marynarki z klasycznej wełny czesankowej ze spodniami lnianymi będzie wyglądać średnio, ale już z marynarką w której wełna będzie bardziej ziarnista lub będzie z domieszką lnu – to brzmi lepiej. Generalnie polecam kierować się porównaniem faktur materiałów – nie powinny być zbyt kontrastowe (np. idealnie gładka wełna czesankowa i chropowaty i pognieciony len). Sprawdzone połączenia to np. len + len, bawełna + bawełna, bawełna + len, wełna + bawełna.

3. WZÓR

Jeśli chodzi o łączenie wzorów, to warto się kierować sprawdzoną zasadą, która mówi, że w przypadku chęci połączenia dwóch wzorzystych ubrań (np. krawat i koszula albo marynarka i spodnie), powinny one mieć inną skalę wzoru. Ja dodam jeszcze, że warto by ten wzór był innego typu, czyli na przykład marynarka w kratę i spodnie w pepitkę lub jodełkę. Albo na odwrót. Łączenie dwóch krat to już nieco wyższa szkoła jazdy.

A skoro już jesteśmy przy temacie wzorów, to jeśli podobnie jak ja, jesteście fanami marynarek w kratę, to pomyślałem, że sprzedam wam moje patenty na dobór spodni do wielokolorowych tkanin. Pierwszy sposób opiera się na wyborze spodni, które będą pasować do zasadniczego koloru marynarki, bez specjalnego zamartwiania się kolorem kraty. Czyli musicie się cofnąć do pkt 1 z dzisiejszego wpisu i zobaczyć jakie spodnie pasują na przykład do niebieskiej marynarki.

Drugi sposób jest jeszcze prostszy, bowiem dobieramy spodnie pod kolor kraty na marynarce. Jeśli mamy na przykład szarą marynarkę w granatową kratę, to spodnie w kolorze granatowym idealnie tu „siądą”. Jeśli krata jest wielokolorowa, to oczywiście wybór macie większy. Zobaczcie to na poniższych grafikach.

4. FASON

Aby marynarka ze spodniami tworzyła spójny zestaw, to warto też zwrócić uwagę by ich fasony były mniej więcej „z jednej parafii”. Jeśli spodnie są w fasonie slim i mocno podkreślają sylwetkę, to marynarka w fasonie luźniejszym może wyglądać kiepsko. Ale już na odwrót (góra slim, a dół luźniejszy), będzie to wyglądać lepiej. Niemniej jednak, polecam stosować ten sam fason do takich połączeń (slim + slim lub standard + standard).

5. GRAMATURA

Na koniec wspomnę jeszcze o gramaturze tkanin marynarki, bo to również powinno współgrać, choć nie jest to aż tak istotne jak wcześniejsze punkty. Napisałem wyżej, że mniej formalna wełna i bawełna pasują do siebie, ale wyobraźcie sobie sytuację, że macie na sobie grubą wełnianą marynarkę z tweedu i chcecie do tego założyć letnie spodnie z cieniutkiej bawełny. Teoretycznie wełna i bawełna mogą razem dobrze wyglądać, ale jeśli gramatury będą skrajnie różne, to może to wyglądać co najwyżej średnio. Podobnie jeśli odwrócimy sytuację i do marynarki z cienkiej wełny będziecie chcieli założyć mięsiste sztruksy bawełniane. Nie będzie to dobry duet.

PS. Jeśli chcielibyście zobaczyć jeszcze jakieś  inne kolory marynarek w takim poradniku, to piszcie w komentarzach. Postaram się przygotować drugą część.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
120 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
4 lat temu

Chętnie zobaczyłbym poradnik dla marynarek w kolorze butelkowej zieleni, bordowym i różowym

Michał
4 lat temu
Reply to  Paweł

Zieleń ale nie tylko butelkowa lecz również wojskowa. Zack Roman miał kiedyś płaszcz w takim fajnym kolorze militarnej zieleni – zastanawiam się jak wyglądało by łączenie spodni i marynarek w tym odcieniu z innymi elementami stroju.
@Mr. Vintage Dzięki za wzmiankę o country! Będzie coś więcej o tym stylu?

Dominik
4 lat temu

Świetny poradnik w starym, dobrym stylu. Dzięki.

Dawid
4 lat temu

No i to jest dobry wpis :-)

Cezary
4 lat temu

Chyba z tych „nudów” i histerii związanej z „koronką” powstał poradnik pierwsza klasa. Brawo Panie Michale, tak trzymać.

Paweł
4 lat temu

Super artykuł, bardzo dziękuję:)

Profondo
4 lat temu

Zestawy w zdecydowanej większości świetne. Poradnik przydatny wszystkim, tym mniej i bardziej zaawansowanym. Dzięki. Chętnie poczytałbym o butelkowej zieleni (Cuba !!!).

Łukasz
4 lat temu

Mocna rzecz. Pozdrowienia od fana z Kielc, często odwiedzającego plener na Karczówce.

J.
4 lat temu

Tego mi było trza.

Mr.Nobody 73
4 lat temu

A jakieś nowości bo każdy szanujący się facet o takich rzeczach wie

Mr.Nobody
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Witam Panie Michale Interesował by mnie ubiór mniej zachowawczy ale równie elegancki bardziej odważny w propozycjach zwłaszcza kolorystycznych … Marynarek od Lancerto mam kilkanaście szt.bo dobrze na mnie leżą i czuje się w nich dobrze jak i innych producentów, lubię bawić się modą ale czasem otwieram szafę i brakuje mi inspiracji być może jest to przyczyną zbyt obszernej szafy …;) a marynarka to mój codzienny stroj od tych sportowych po te eleganckie niezależnie czy pracuje czy biwakuje przeglądam setki stron związanych z modą i za dużo jest tych ubiorów bardzo zachowawczych ….może trochę szaleństwa i kilka propozycji z Pana strony… Czytaj więcej »

Profondo
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody 73

Szanuj się chłopie i daruj sobie takie komentarze.

Mr.Nobody 73
4 lat temu
Reply to  Profondo

Ciekaw jestem kto ma się szanować i gdzie tu chłopa spotkałeś może dlatego że chłop odpowiada to i tak uproszczony poradnik mu potrzebny bo to co proponuje Mr.Vintage to podstawy dla chłopa który w taki sposób ubiera się raz na tydzień w niedziele i jeszcze ma problem zresztą widać to na każdym kroku ze nawet tak uproszczone poradniki powodują problemy w ubiorze bo jeżeli pojawia się marynarka i kilka propozycji to chłop i tak potrzebuje informacji ale które dokładnie spodnie do tej marynarki dobrać??? .Jeżeli ktoś nie ma zmysłu modowego i dobrego smaku to i w tym przypadku nic nie… Czytaj więcej »

Profondo
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody 73

Masz świadomość, że swoim poprzednim komentarzem, a szczególnie obecnym, obrażasz wszystkich, którzy dziękują Michałowi za ten poradnik i jest im przydatny? Że deprecjonujesz wartość wykonanej przez autora pracy? A słowo „chłop” to potoczny synonim mężczyzny, tak jak i „facet”, z tą różnicą, że „facet” miało kiedyś wydźwięk deprecjonujący. Hejterski i pełen zadufania wydźwięk mają dla mnie Twoje wpisy.
P.S. Jako prostak intelektualny nie pozdrawiam.

Mr.Nobody
4 lat temu
Reply to  Profondo

Nie wyobrażam sobie powiedzieć o kimś lub do kogoś chłop zwlasza u mnie e kancelarii jak widać nie ten poziom a pytanie nie było kierowane do Ciebie bo pisze na „”””blogu do Pana Michała”” i to raczej jego wypowiedzi mnie interesuja a nie miało związku z twoja wypowiedzią wiec nie odpisuj w taki chamski sposób o” szanowaniu sie” bo takie wywody slowne to może na ulicy lub do kolegi chyba że masz pojęcie o modzie mając płaszyk na pogrzeb w szafie PS. JEST TAKIE PRZYSŁOWIE ŻE NIE MA CO SIĘ WDAWAĆ W ROZMOWĘ Z IDIOTĄ BO NAJPIERW ŚCIĄGANIE CIĘ DO… Czytaj więcej »

Profondo
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody

Kończę ten wątek, bo prezentowany przez Pana poziom to szczyt żenady.

Mr.Nobody 73
4 lat temu
Reply to  Profondo

O dziekuje za łaskę to i tak juz za wiele _Żenada to Pana pierwsze imię proszę przeczytać swoje wywody w stosunku do innych prócz wymądrzania nie w stylu Wikipedia zadnych dobrych porad niczego mądrego nie można się dowiedzieć czyli zwykły prohejt….

Krzysztof Z
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody 73

Mr.Nobody tu masz racje z Wikipedią nie wygrasz w końcu tam też każdy może dodać swoje trzy grosze ten profondo to jakiś patologiczny poliglota
Ps.
Pozdrawiam i dodam że często jestem na Twoim blogu Mr.Nobody73 i robisz mega robotę
Krzysztof Zacharski

modny tata
4 lat temu
Reply to  Krzysztof Z

Również pozdrawiam za pośrednictwem strony blogowej Mr.Vintage

Profondo
4 lat temu
Reply to  Krzysztof Z

A ten blog, to na którym internecie?

Jarek Grześkowiak
4 lat temu
Reply to  Profondo

A ten blog, to na którym internecie?
Po co ten przecinek i spacja po nim a brak przed znakiem zapytania,przepraszam ale czy ten ktoś kto się kryje pod pseudonimem Profondo to jakąś szkołę kończył
A druga sprawa są jakieś inne „internety” ?
Przepraszam ale w jakim my świecie żyjemy że człowiek który chce się udzielać słowem pisanym nie potrafi pisać…
Już miałem wrzucić adres no ale jak się widzi taki analfabetyzm to się trzeba zastanowić…

Sławek
4 lat temu

Hej pewnie mu brakło info w tym jego internecie ))

Miłośnicy ludzkiej wiedzy
4 lat temu
Reply to  Sławek

Czytam dziś bloga Mr.Vinrage a tu widzę wiele więcej się dzieje Panie Michale a poza tym ja tez mam jeden internet ?? mamy jakieś inne internety ?

Pawel
4 lat temu

Tak mamy jeszcze tzw.dark net .A tak na powaznie -Panwie wy tak powaznie ?
U mnie „chlopie” mowi sie do kogos kogo sie zna troche czasu lub wypilo razem pare browarow i nikt sie o to nie obraza.
Pozdrowienie dla Pana Michala.

Agata
4 lat temu
Reply to  Pawel

u mnie chlopie mówi się do chlopa w polu

Profondo
4 lat temu

To dzisiaj mamy takich prawników, którzy nie wiedzą co to ironia? Spację wstawiają po pytajniku? Hejtują na potęgę, wmawiając innym hejt? Wybacz Mr Vintage ten wpis, ale ręce opadają. Co za czasy… I wszystko to przez jednego „chłopa”. Syndrom wyparcia?

Krzysztof
4 lat temu

Zaraz… Masz za nic zasady interpunkcji i poprawnej składni, a śmiesz wyzywać innych od analfabetów? Ło matko i córko, to już jakiś totalny odjazd.
P.S. Musisz być naprawdę mało błyskotliwy, jeśli wierzysz, że nikt się nie połapał w tym twoim odpisywaniu samemu sobie.

krzysztof
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Od kiedy przed „a „stawia się przecinek wow jest moc

Krzysztof
4 lat temu
Reply to  krzysztof

Powoli zaczynam myśleć, że to jednak trolling level hard. Zacytuję tylko: „Przecinek przed a ? kiedy go stawiamy? W każdej sytuacji, w której spójnik a oddziela zdania współrzędne lub podrzędne. Wtedy bowiem mamy do czynienia z dwoma osobnymi zdaniami, które należy oddzielić przecinkiem: Najpierw zrobimy zakupy, a potem pojedziemy do babci. Hania pomaga nam sprzątać w domu, a także zajmuje się ogrodem. W każdej sytuacji, w której spójnik a pełni funkcję przeciwstawienia sobie zdań: Kasia poszła do kina, a Janek do teatru. Ja cię kocham, a ty śpisz. To, a nie tamto. To są sytuacje, w których przecinek absolutnie należy… Czytaj więcej »

Krzysztof Zacharski
4 lat temu
Reply to  Profondo

Blog prawny i forum zrzeszające prawników

Sylwia Milo
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody 73

Zgadzam się z Tobą

Piotr Gralski
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody

Moim zdaniem ten cały profondo to jakiś hejt faktycznie widać po innych wypowiedziach to taki tym za szklanego monitora wielki inteligent a w życiu oferma losu

k.
4 lat temu
Reply to  Piotr Gralski

Rozumiem, że z 3/4 komputerów w waszej kancelarii ukradli klawisze ze znakami interpunkcyjnymi? :D

Yaroo
4 lat temu
Reply to  Mr.Nobody

A którą kancelarie Pan łaskaw jest reprezentować. Kancelaria u mnie na plebani poszukuje doświadczonego subiekta. Praca lekka w soboty od 14.00 do 16.00. Honorarium do uzgodnienia.

Anna
4 lat temu

Czesc Michal,

kolor khaki to nie bezowy tylko zielony. Wkradl Ci sie maly blad w opis na temat niebieskiej marynarki.

Pozdrawiam :)

Profondo
4 lat temu
Reply to  Anna

Myli się Pani. Słowo to pochodzi z języka hindi i oznacza mniej więcej „zapylony”. To w pierwotnym znaczeniu kolor hinduskiej ziemi. Z czasem zaczęto tak określać barwy kamuflażu wojskowego, a ten bywa również zielony, stąd Pani skojarzenie.

nielogiczny
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Ale my jestesmy w Polsce. Wiec khaki = zielony?

Mario
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Ja potwierdzam, że khaki to płowo-kasztanowo-cynamonowo-ziemisto-żółty kolor. Proste.

Pawel
4 lat temu

Połączenie sztruksowych spodni i lnianej marynarki czasami wypada całkiem przyjemnie dla oka. Jednak musi to być sztruks o niskiej gramaturze.

Morświn
4 lat temu

Bardzo fajny artykuł od strony merytorycznej i graficznej. Brakowało takich treści na blogu. Przychylam się do prośby o kolor bordowy. Z czerwonym też by było super, bo wydaje się dość trudny.

Krzysztof
4 lat temu

Zastanawiam się nad połączeniem które sam stosuję, gładka sportowa granatowa marynarka i jeansy (posiadam trzy odcienie), z jednej strony jest monotonia kolorów ale odcienie się różnią, a do tego przełamuję to innymi detalami, koszula/poszetka/buty/skarpetki. Czasami dodatki bardziej intensywne a czasami bardziej stonowane.

Jakie macie zdanie co do łączenia granatowej marynarki i jeansów?

PIOTREKKK
4 lat temu

Świetny artykuł Panie Michale. Dużo przydatnych informacji. Mam do Pana pytanie w tym temacie. Mam marynarkę w kolorze oliwkowym i nie bardzo wiem z jakimi kolorami mogę ja połączyć. Chodzi zarówno o koszule jak i spodnie. Z góry dziękuję za odpowiedź

Marek
4 lat temu

Super temat , takie rozwinięcie podstaw zawartych w Pana książce , pozdrawiam serde)cznie !!!:):)

Krzysztof
4 lat temu

Propnuje nastepny artykuł o czarnych spodniach, bo po przrczytaniu tego można odnieść wrażenie, że do niczego nie pasują.

Profondo
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Michał, ja mam elegancki czarny płaszcz jesienno- wiosenny (producent określił kolor jako night marine), do niego noszę często czarne spodnie w delikatny jasny prążek, czarne sztyblety i wygląda to nie najgorzej. Wiem, że nie lubisz tego koloru, ale przecież w modzie jest mocno obecny (mam na myśli nie tylko klasykę smokingowo-pogrzebową). Są różne jego odcienie. Niektóre „brandy” casualowe nie mogą żyć bez czarnego (na przykład Hugo). Może jednak się kiedyś przełamiesz, czy niechęć jest silniejsza?

Profondo
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

No trudno. A ja sobie siedzę w czarnej bluzie z pomarańczowym, fantazyjnym nadrukiem, ciemnogranatowe spodnie dresowe, wygodnie mi i miło, że mogę się z Tobą wymienić poglądami.

Michał
4 lat temu
Reply to  Profondo

Jakiś tuning Wieś niedzielny w stylizacji

Profondo
4 lat temu
Reply to  Michał

A Ty w czym siedzisz na werandzie o 22? To bluza Bolt (jeśli jesteś zainteresowany znajdziesz w necie). Jest świetna jakościowo, bardzo wygodna i idealna na chłodne wieczory. Typowy streetwear. Mnie jej kolor nie przeszkadza. Do pracy w niej nie chodzę, tak samo po domu nie chodzę w garniturach.

Michał
4 lat temu
Reply to  Profondo

Damy i wieśniaczki

Profondo
4 lat temu
Reply to  Michał

W czym siedzisz na werandzie (balkonie) czy w domu o tej porze? Prosiłem o odpowiedź. Podpowiedz mi.

Thomas
4 lat temu
Reply to  Profondo

Dokładnie pogrzeby…:))))))
Jest moc stylizacyjna :-))))))))))))))))))

Profondo
4 lat temu
Reply to  Thomas

Nie, nie pogrzeby. Monochromatyczna czerń (tutaj jej akurat nie ma, płaszcz to bardzo ciemny granat, spodnie ciemna szarość w prążki) to też jeden ze stylów w modzie. Ze znanych hołdował jej na przykład Johnny Cash, hołduje Diego Simeone. Man in black. Bvlgari nazwał nawet tak swoją linię kosmetyczną.

Łukasz
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Panie Michale, nie do końca się można zgodzić z tym stwierdzeniem :) Pasują również do butelkowej zieleni, militarnej zieleni, bordo, beżu o którym Pan wspominał we wcześniejszym wpisie, może również fioletu. Może taki artykuł o czarnych spodniach będzie dla Pana ciekawym wyzwaniem ;)

Jakub
4 lat temu

Świetny artykuł, duża porcja konkretnej wiedzy i przykładów. Przypominają mi się czasy jak stawiałem pierwsze kroki w dziedzinie męskiej mody i takie poradniki czytałem z zapartym tchem :)

Lidia
4 lat temu

Doskonały artykuł, bardzo pomocny.Juz nie mogę się doczekać Twojej książki.Pozdrawiam

Tomek
4 lat temu

te zestawienia kolorystyczne w pkt. 3 są ok? coś mi tu nie gra

Tomek
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

przy niebieskiej marynarce – kolor główny zielony, przy szarej i zielonej marynarce – kolor główny niebieski/granatowy
wydaje mi się, że może coś się źle wkleiło

Tomek
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

chociaż może źle zinterpretowałem idee tych zestawień :-)

Paul
4 lat temu

Panie Michale,

klasyczną pozycja jest również bordowa marynarka. Chętnie zobaczyłbym jak wyglądają polecane zestawy ;)

Krzysztof
4 lat temu

Czy łącznie marynarki w kratę z koszulą w paski jest ok?
Mam szary garnitur w granatowo-niebieską kratę i nieustanny dylemat, czy mogę założyć do niego inną niż gładką koszulę. Zazwyczaj zakładam białą. Będę ogromnie wdzięczny za sugestię w jakich kolorach gładkie koszule oraz jakie niegładkie koszule (wzór i kolor) mogę łączyć z takim garniturem.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

gaq
4 lat temu

Chętnie bym przeczytał poradnik o doborze garderoby do cery/karnacji/koloru skóry czy włosów.

Arek
4 lat temu

Panie Michale a co z czarną marynarką. Da się to nosić osobno. Np. z szarymi spodniami?

Lidia
4 lat temu

Czytajac dyskusje miefdzy mr Nobody i Profondo widze dwa zacietrzewione , nastroszone koguty.Zmasakrowali cala dyskusje.Zalosne

Profondo
4 lat temu
Reply to  Lidia

Pani Lidio, szczerze przepraszam za przykrość, którą Pani sprawiłem. Poniosło mnie. Taki mam temperament. Powinienem wobec zorganizowanego trollingu i hejtu zachować milczenie, bądź odpowiedzieć krótką fraszką Juliana Tuwima: „Próżnoś repliki się spodziewał. Ne dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet pies cię jeb….ł, bo to mezalians byłby dla psa”. Pozdrawiam.

Lidia
4 lat temu
Reply to  Profondo

Przeprosiny przyjete.Mam nadzieje , ze nie wroci juz piaskownica i okladanie sie lopatka.Pozdrawiam

Jacek
4 lat temu

Michał, bardzo Cię szanuję i widzę, że intensywnie pracujesz nad najnowszą książką. A widać, że myśli masz gdzie indziej, bo w tekście jest dość dużo błędów, które zazwyczaj nie goszczą na tym blogu – literówek, interpunkcji czy pominiętych partykuł i drobnych wyrazów ;) W ogóle mam wrażenie, jakby stylistycznie tekst pochodził nie spod Twojego pióra…Trzymaj się i czekam na książkę!

Sebastian
4 lat temu

Ja mam takie pytanie Panie Michale: gdzie są szyte ubrania z Lancerto? Pozdrawiam

Michał
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

W takim razie skąd pochodzą koszule z linii LMRV?

Sebastian
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Świetnie, dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Przemek
4 lat temu

Super poradnik, dla mnie jeden z najlepszych wpisów na blogu.
Mam tlyko jedno pytanie: Czy twierdzenia odwrotne są prawdziwe? Czy np jeśli granatowa marynarka pasuje do pomarańczowych spodni a brązowa do spodni bordowych to czy granatowe spodnie pasują do pomarańczowej marynarki a brązowe do bordowej?
Czy podobne zasady obowiązują w przypadku doboru okryć wierzchnich np. brązowa kurtka + spodnie bordo.

Morświn
4 lat temu

Panie Michale, a jakie spodnie, oprócz jeansów, dobrałby Pan do marynarki Brasilia z Pana najnowszej kolekcji? Któryś z kolorów kraty?

Nick
4 lat temu

Jak zawsze informacje na czasie. Adekwatność i drobiazgowość wszystko jest.

Michał
4 lat temu

Miał ktoś do czynienia z marynarkami 4gentleman ? Zastanawiam się jak u nich z jakością bo cena jest dość kusząca.
Ciekawi mnie model Firenze.

STANISŁAW
4 lat temu

Zdjęcie pokazujące do czego nie pasuje niebieska marynarka opatrzone jest podpisem „MARYNARKA GRANATOWA”

Grzegorz
4 lat temu

Panie Michale, czy miał Pan do czynienia z lyocellem? Eton ma w ofercie ciekawie wyglądającą koszulę o składzie: 60% bawełna i 40% lyocell. Zastanawiam się, czy domieszka sztucznego materiału obniża jakość koszuli.

Hugo
4 lat temu

Porady tu zaprezentowane są jak najbardziej w porządku i godne do naśladowania. Lecz nie należy wg mnie popadać w jakieś ograniczenia ramowe i je przeceniać. Po wpisach niektórych widać, że ujmą dla nich jest czytać o takich arkanach. Inni potraktują te porady jako kanony, wg których ocenia się innych. Czyli w skrócie – ten nie dobrał kolorów wg schematu więc jest abderytą i ciemniakiem. Jasne, coś wygląda lepiej, coś gorzej – ale to tylko jakieś złudzenie. Po prostu chodzi mi tylko o to, żeby nie popadać w encyklopedyczne ramy, które z wiedzy poradniczej stają się bezsensownymi ograniczeniami, a co gorsze… Czytaj więcej »

Profondo
4 lat temu
Reply to  Hugo

Witam Hugo. Ciekawy komentarz. Ale „jestem za, a nawet przeciw”. To bardzo skomplikowana materia. Ten blog w zasadzie zawsze poświęcony był klasyce. Tej podręcznikowo-poradnikowej. Klasyka formalna, smart casual, w porywach styl preppy. I tutaj obowiązują jednak pewne reguły, których złamanie bywa niefortunne wizerunkowo, w każdym znaczeniu tego słowa. W tym znaczeniu potocznym, pokazane powyżej przez gospodarza bloga przykłady jak nie łączyć ze sobą kolorów są bardzo wymowne. Są jednak pewne reguły, których przekroczenie bywa ryzykowne. Obiektywnie (chyba jednak to słowo ma pewien sens) zaprezentowane jako niewłaściwe połączenia kolorystyczne po prostu źle wyglądają. Umówmy się jednocześnie, że wielu mężczyzn nie interesują… Czytaj więcej »

Sebastian
4 lat temu

Michale, mam pytanie. Mam już trzy marynarki z linii Lancerto&Mr.Vintage. Sa spoko. Wzialem zieloną. Cuba w rozm. 52 dobrze sie układa, jest ok w ramionach, klatce piersiowej i po zapieciu guzika jest odpowiedni luz. Nawet sporo. Tylko rekawy za dlugie. Podoba mi sie natomiast garnitur z Suit Supply mozna osobno marynarke i spodnie kupować. Linia Jort, wiem ze masz Havanę od nich i nie wiem czy to podobny krój. Spodnie wzialem w r.102 i są dopasowane dobrze w pasie, w udach ok. Leżą nawet bez ściskania zbytniego regulatorów. Jaki rozm. marynarki dobrać 52 czy bardziej 54? Mam 180cm i 92kg… Czytaj więcej »

Sebastian
4 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Podają obwód w talii: Havana 103cm a ta Jort 101 w rozmiarze 52 a w klatce piers. odpowiednio H 114cm i J 115cm.
Rozmiar 54 Jort ma 119 w obwodzie i 105 talii. :-)

Piotr
4 lat temu
Kasia
4 lat temu

Szkoda że nie ma tez bloga Mrs Vintage…

Michał
4 lat temu

Świetny artykuł i naprawdę pomocna ściąga!
Zadam nieco inne pytanie: czym nosić czarne spodnie (chino, jeansy), żeby nie wyglądało to pretensjonalnie?
Jaki kolor butów, koszuli, marynarki? Czarna poszetka wchodzi w grę?
Dzięki!

Łukasz
4 lat temu

Michał a co z czarną marynarką sportową. Mam taką w wersji wiosennej (białe delikatne kropeczki) czy tutaj szare lub białe spodnie chino będą Twoim zdaniem odpowiednie. Mam z nią problem i większość czasu spędza w szafie ;(

Adam
4 lat temu

Kiedy planowane wydanie nowej książki? Będzie to zaktualizowana i odświeżona wersja poprzedniej czy coś znacznie innego?

None
4 lat temu

Super. Dużo mięsa. Dziękuję

Igor
4 lat temu

Mam pytanie odnośnie ciemnozielonej marynarki w kratę, z zimowej kolekcji Lancerto Mr Vintage, sprzed dwóch lat. Łączyłem ją z grafitowymi, brązowymi i szarymi flanelowymi spodniami, a także granatowymi chinosami, jednak skończyły mi się pomysły. Jakie inne spodnie byś dobrał do tej marynarki. To jest moja ulubiona i chodzę w niej dosyć często, ale moje połączenia już się powtarzają.

Hubert
4 lat temu

Cześć!
A gdzie kupić żółte spodnie do marynarki? Najlepiej gdyby to był sklep na stacjonarny

Michał
4 lat temu

Chętnie zobaczę co pasuje do czerwonej marynarki i czarnej ze sztruksu.

Kuba
4 lat temu

Jakie zatem marynarki pasują do grafitowych spodni? Jasno szara? Brązowa? Niebieska? Żadna?

Michał
3 lat temu

Mr. Vintage proszę o pomoc w doborze marynarki,oraz butów, paska i skarpet ew. Krawatu.
Kupiłem już biała koszule slim fit oraz niebieskie chinosy(foto spodni poniżej)
Proszę o pilną pomoc ponieważ chciałbym wyglądać jak człowiek na komuni u córki
PS podobają mi się marynarki z łatami na łokciach, może w kratę…
P. Michale proszę o pomoc

Michał
3 lat temu
Reply to  Michał

CD.

Michał
3 lat temu

Foto spodni

boogie
2 lat temu

Witam,
Mam pytanie. Mam butelkowa zieloną koszulę i czarne bądź ciemnogranatowe spodnie,jaki kolor marynarki do tego zastawu.help!

ARTUR
1 rok temu

Czy czarne buty będą pasować do granatowej marynarki i jasnych, beżowych spodni? Domyślam się, że pewnie bardziej brąz, ale czy czarne też są ok, bo takie mam?

Piotr
9 miesięcy temu

Do ciemnografitowych flanelowych spodni będzie coś pasować? Niekoniecznie marynarka.

B1876_101