Mężczyźni stają się coraz bardziej otwarci na oryginalne dodatki i akcesoria. Renesans poszetek jest tutaj najlepszym przykładem. W ciągu minionych 3-4 lat stały się jednym z najpopularniejszych męskich dodatków i obecnie można je kupić prawie w każdym sklepie, a doskonale pamiętam czasy gdy zaczynałem blogowanie (rok 2009) i by pozyskać poszetki wycinałem kwadratowe kawałki tkanin ze starych koszul i zanosiłem krawcowej do obszycia. Tak powstawały moje pierwsze poszetki. Robiłem tak nie z oszczędności, lecz po prostu kilka lat temu nie było szans na zakup ładnych chusteczek do brustaszy w polskich sklepach. Obecnie jest ich mnóstwo.
Ale poszetki to nie jedyny dodatek, który można dołączyć do marynarki. Od dłuższego czasu prosiliście o tekst na temat przypinek do butonierki i dzisiaj spełniam tę prośbę.
Metalowa brzytwa – takie przypinki będą przy marynarkach Bytom z kolekcji jesień-zima 2014
Tradycyjnie zacznę od teorii, bo jeśli chodzi o terminologię, to kilka pojęć jest notorycznie mylonych (oczywiście nie dotyczy to większości czytelników bloga, ale „nowych” wciąż przybywa). Butonierka to ozdobna dziurka umiejscowiona zazwyczaj w lewej klapie marynarki. W rodzimych sklepach nadal jest mylona ze wspomnianą wcześniej poszetką, którą sprzedawcy (i klienci również) nazywają właśnie butonierką.
W marynarkach tańszych marek, butonierka jest po prostu ozdobnym ściegiem, czyli tak naprawdę jej imitacją. Produkty z wyższej półki mają oczywiście rozciętą dziurkę, a w szyciu miarowym dziurkę w klapie krawcy obszywają ręcznie. To jeden z wielu detali, który wyróżnia produkty miarowe od tych z wieszaka.
Pierwotne przeznaczenie butonierki było zupełnie inne niż obecnie. Była to po prostu jedna z dziurek wykorzystywanych do zapinania marynarki pod samą szyję. Z czasem fason marynarek się zmieniał, zapinane były coraz niżej, ale dziurka w klapie pozostała. Zresztą kształt butonierki jest zazwyczaj odwzorowaniem dziurek guzikowych.
Jeszcze do niedawna butonierka najczęściej nie spełniała żadnej roli i mało kto w ogóle zwracał na nią uwagę. Tymczasem od kilku sezonów można zaobserwować rosnące zainteresowanie dodatkami, którymi można wypełnić dziurkę w klapie marynarki. Do popularności poszetek jeszcze droga daleka, ale sympatycy aktualnych trendów powinni się nimi zainteresować. Niewykluczone, że wkrótce butonierki przestaną być niepozorną dziurką lub pseudodziurką, o której mało kto wie do czego służy.
Oto czym można wypełnić butonierkę.
ŻYWE KWIATY
Podstawowy dodatek, jaki można umieścić w butonierce, to żywy kwiat, który współcześnie wykorzystywany jest podczas uroczystości ślubnych i wszelkiego rodzaju balów, ale warto przypomnieć, że jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym kwiat w butonierce był zupełnie powszechnym akcesorium eleganckich mężczyzn, nawet w codziennym stroju. Najpopularniejszy kwiat do butonierki to goździk w wersji białej lub czerwonej. Goździka może zastąpić orchidea, gardenia, róża. Kwiaty powinny być pojedyncze, niezbyt duże, bez zdobień, listków itp. Popularne w naszym kraju mini bukieciki przypinane przez panów młodych do klap marynarki nie są w dobrym guście.
Żywy kwiat będzie najbardziej eleganckim dodatkiem do butonierki i jeśli zależy nam na podkreśleniu wyjątkowości okazji (np. własny ślub, uroczyste bale), to będzie to najlepsze rozwiązanie. Istotne są odpowiednie proporcje, nie może on być zbyt duży. Jeśli impreza trwa kilka, a nawet kilkanaście godzin, to należy kontrolować stan kwiatka. Jeśli przyklapnie i straci świeżość, to należy go wyrzucić.
Humphrey Bogart w codzziennym garniturze, a w butonierce żywy kwiat Fred Astair nawet do zestawów koordynowanych nosił kwiaty
W stylizacjach casualowch raczej namawiałbym na inne, mniej formalne dodatki, choć nie odrzucałbym całkowicie żywych kwiatów – np. pospolita stokrotka może wyglądać ciekawie nawet przy nieformalnych marynarkach.
SPINKI SUPEŁKI
Spinki wykonane z elastycznych sznurków stają się coraz popularniejsze. Można je wykorzystać nie tylko do zapięcia mankietów, ale także jako dodatek do butonierki. Węzełki występują we wszystkich możliwych kolorach i to uważam za ich największą zaletę. Kolor możemy dobrać do jednego z elementów garderoby: skarpetek, poszetki, krawata czy też postawić na pełen kontrast i ze spinek uczynić najbardziej jaskrawy element ubioru. Jeszcze kilka lat temu ciężko było kupić spinki węzełkowe w Polsce, ale obecnie ma je w ofercie wiele sklepów.
Spinki supełkowe można wykorzystać nie tylko do mankietów, fot. tmlewin.co.uk
SZTUCZNE KWIATY
Słowo „sztuczne” nie kojarzy się dobrze, ale jeśli chodzi o mniej formalne przypinki, to jak najbardziej można sobie na to pozwolić. Rękodzielnicze kwiatki wykonane z filcu, aksamitu, bawełny i lnu mogą wyglądać świetnie. Największy wybór można znaleźć na portalach z rękodziełem (etsy.com, pakamera.pl itp.).
Filcowe kwiatki, fot. etsy.com Dzianinowe kwiatki, fot. etsy.com Kwiatek z tkaniny, fot. etsy.com Filcowy kwiat, fot. etsy.com Filcowy kwiat, fot. etsy.com
MINI MUCHY
Dodatek, który widziałem na kilku zdjęciach z targów Pitti Uomo i coraz częściej widuję na zagranicznych blogach. Z rodzimych firm duży wybór takich muszek ma marka Recman (w ofercie ponad 60 modeli).
Mini mucha, fot. recman24.com Mini mucha, fot. recman24.com Mini mucha, fot. blog.trashness.com
PRZYPINKI METALOWE I BIŻUTERYJNE
Wymieniam je jako ostatnie, ale według mnie to najciekawsza propozycja z dzisiejszego zestawienia. Przede wszystkim są najbardziej dyskretne spośród tych wcześniej wymienionych, co może być zaletą dla osób mających bariery przez tak odważnymi dodatkami jak kolorowy kwiat czy materiałowa mucha. Kolejną zaletą jest to, że za pomocą tak małego dodatku można komunikować nasze zainteresowania. U sympatyków żeglarstwa fajnie będzie wyglądać metalowa mini żaglówka, a u fana piłki nożnej mini futbolówka.
Metalowe przypinki najłatwiej znaleźć na zagranicznym e-bay, portalach rękodzielniczych, sklepach z męskimi dodatkami (pewienpan.pl, asos.com). Ciekawą opcją może być także zamówienie czegoś według własnego pomysłu u lokalnych artystów zajmujących się wytwarzaniem biżuterii (to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych). Jeśli ktoś lubi majsterkować, to można też spróbować samemu stworzyć przypinkę korzystając z lutownicy i półproduktów biżuteryjnych lub elementów z odzysku (np. mechanizmy zegarków, kolczyki, śrubki, zagraniczne monety itp.). Zródłem pozyskania metalowych przypinek mogą być także targi staroci, antykwariaty, aukcje internetowe i domowe zakamarki.
Fot. etsy.com Fot. etsy.com Fot. etsy.com Coś dla sympatyków lotnictwa, fot. etsy.com Coś dla fanów koszykówki, fot. etsy.com Łuska przerobiona na wpinkę, fot. etsy.com
Wiele firm uczyniło z przypinek znaki rozpoznawcze swoich marynarek. Koralowe gałązki są w butonierkach włoskiej marki Isaia, a białe oczko przypominające mały guzik w marynarkach firmy Lubiam.
Czerwone przypinki, fot. isaia.it Okrągła przypinka w marynarkach Lubiam, fot. lubiam.it
Co ciekawe, przypinki pojawiły się także w sesjach rodzimych marek. Przy marynarkach Vistuli można zobaczyć granatowe kwiatki (chyba tylko do sesji), a przy marynarkach Bytomia metalowe nożyczki (są sprzedawane z wybranymi modelami marynarek).
Bardzo ciekawe propozycje ożywienia casualowych zestawów :). Mogą dodać charakteru.
Super wpis. Sam ostatnio poszukuję. Podpowiem Wam, że na allegro można znaleźć coś co się nada. Mianowicie tzw. guziki marynarskie.
Może ktoś ma inne sugestie……
minimuchy są genialne!
Zamawiając bransoletkę ze stylenaut od pani Ewy Rojek dostałem gratis filmowego kwiatuszka, a ostatnio w.marynarce kupionej w CA była wpinka – nożyczki, super sprawa. Mała rzecz a cieszy
Staramy się dorzucić zawsze małe co nieco :) Pozdrawiamy T&E
czy produkty marki lubiam gdzies sa dostepne w polsce?
Macaroni Tomato Warszawa.
Mam właśnie mini muchę z Recmana – jedyne 19 zł – już jakieś 2 tygodnie i wygląda super. Wpis zmotywował mnie do zrobienia czegos samemu, pora na inwencję twórczą !
Ja sobię robie kwiatuszki z resztek materiałów i guzików.
Koszt zerowy jak się ma żonę krawcową :)
Na butwbutonierce o tym kiedyś pisałem i podawałem zdjęcia.
Kwiatek powinien być bez listków, nie listów. Literówka.
Vistula w tej kolekcji dodaje do marynarek nożyczki w srebrnym lub złotym kolorze :) Podobne do brzytwy Bytomia :)
To chyba kilka firm zaopatrzyło się o tego samego wykonawcy :)
http://bytom.com.pl/marynarki,marynarka-bd1-02-53a-113-k-1363-8579-p
http://www.pewienpan.pl/pl/modne-dodatki/772-pin-do-butonierki-czarne-nozyczki.html
Pod jakim hasłem szukać wpinek metalowych w etsy.com
Pin lapel.
Ostatnio nie ruszam sie z marynarką bez wpiętego w butonierkę spijmy wezelka do mankietów. Dla mnie rozwiazanie idealne bo i rozbija blok marynarki i wprowadza ciekawy akcent. Na początek super rozwiazanie.
Pozdrawiam
The-Bigwig
Oczywiście miałem na myśli spinki.
Te mini muchy wyglądają świetnie.
Fajny wpis – gdzieś tam się temat już przewijał, ale zebranie tego w jednym miejscu pozwala dla nieobytego w modzie świeżego narybku jak ja wyrobić sobie wstępne zdanie. Dzięki!
Panowie- szukam ciekawych bransoletek plecionych w rozsądnych cenach. Polecacie jakiś konkretny sklep?
Jeśli pytasz o plecione bransoletki, to jeśli Pan Michał pozwoli podaję adres naszego sklepu gdzie mamy kilka modeli kolorowych bransolet ze sznurka.
http://www.pewienpan.pl/pl/19-modne-dodatki
Pozdrawiam,
Marcin.
Polecam: stylenaut,com
Bardzo fajny wpis! Muszki są genialne, właśnie wszedłem na stronę marki Recman i chyba zdecyduje się na kilka modeli…
a co jeśli butonierka jest tylko pseudodziurką? łatwo ją „przebić”, ale czy będzie to dobrze wyglądało?
Jeśli to jest przypinka z igłą, to łatwo przebić. Ta moja brzytwa jest właśnie przebita przez pseudobutonierkę.
Na tsbmen.com w artykule „Trends We Hope Die in 2014” – sztuczne kwiaty w butonierce i inne dodatki umieszczone są na pierwszym miejscu wśród trendów z poprzedniego roku, których „śmierci” w 2014 oczekuje autor bloga. Czy TSBmen jest zbyt konserwatywny ?
Moim zdaniem ten trend nie zniknie tak szybko.
Filc to okropny materiał co by studentki ASP nie mówiły.
https://www.google.pl/search?hl=pl&tbm=isch&q=torebka+z+filcu+hand+made&revid=153392287&biw=1760&bih=864&dpr=1.09
To nie jest ok.
isaia i trashness nie przemina… :D :P
A ja w niedziele kupiłam dla mojego chłopaka srebrne nożyczki :) Super się prezentują :D
W jaki sposób montuje się żywy kwiat w butonierce? Czy można liczyć na instruktaż ilustracyjny? I jeszcze jedno pytanie: czy da się go przyczepić do butonierki nierozciętej? Wszystkie moje marynarki są z sieciówek, zatem butonierki nie mają rozcięcia, a chciałbym żywym kwiatem od czasu do czasu zadać szyku. ;-) Będę wdzięczny za wskazówki.
Łodyga powinna przejść przez dziurkę, a poniżej tej dziurki (z drugiej strony) powinna być specjalna pętelka, która przytrzyma łodygę.
Jeśli dziurka nie jest przecięta, to ciężko będzie zamontować kwiat żeby wyglądało to estetycznie.
To ja jeszcze tylko dorzucę zdjęcie od tyłu klapy z bloga Szarmanta z białymi pętelkami, gdzie wkłada się łodygę
http://www.szarmant.pl/wp-content/uploads/2011/08/p%C4%99telka.jpg
Witam,
Jeśli kwiat nie został odpowiednio przygotowany i zamocowany na popularnie zwanej tetką przypince to można go od spodu wyłogu/klapy przypiąć dwoma szpilkami wbitymi na krzyż.
pozdrawiam florystycznie Honorata
Cytat: „Butonierka (…) nadal jest mylona ze wspomnianą wcześniej poszetką, którą sprzedawcy (i klienci również) nazywają właśnie butonierką.
Ja bym stwierdził, iż butonierka jest bardziej mylona z brustaszą niz poszetką.
Poszetkę sprzedawcy juz przeważnie rozróżniają, jednak często sie od nich słyszy że wkłada się ją do butonierki :)
Pzdr
Zobacz to:
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=butonierka&search_scope=
Przeglądając zdjęcia księcia Karola, można zauważyć, że różnego typu „pinlapelsy”, które nosi często, przypina zawsze obok butonierki. Dziurka w klapie służy mu tylko do kwiatka.
Tak w kwestii formalnej. Jak kwiat zetniesz, to on już nie jest żywy. :-) Sugeruję używanie słowa „prawdziwy”, albo „naturalny”.
Kwiatek w butonierce… czy inne zabawki przypinane do butonierki, to bardziej na karnawał czy festyn – niż na co dzień. Na tej samej zasadzie można przywiesić sobie kolczyki w kształcie choinkowych bombek na uszy, rzemyki na szyję czy wisiorek z koralikami do paska od zegarka.
Każdą kreację w zasadzie można obronić jeśli nada jej się konkretna ideologię i poprze autorytetem. Niestety – nie jest to męskie – chyba, że idziemy w kierunku mody unisex z nakierowaniem na ozdóbki w klimacie damskim. Nie kupuję tematu.
W dużej mierze się zgadzam z JanKa. Trzeba zachować umiar. Zastosowanie w stylizacji wszystkich modnych dodatków tj. poszetka w brustaszy, kwiatek czy przypinka w butonierce, fikuśna spinka do krawata, fikuśne spinki do mankietów i jeszcze modna skórzana bransoletka (albo inne kolorowe sznurki)- to nie może skończyć się dobrze.
Tak się składa, że to właśnie tradycyjny męski dodatek.
@JanKa
Jeśli porównujesz metalowy znaczek o wymiarach 1×1,5 cm do bombek choinkowych, to chyba nie mam ochoty wysilać się na jakieś kontrargumenty :)
Chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Nie pisałem o znaczku, a o kwiatku czy innych zabawkach (muszka, pączuszki czy inne odpustowe świecidełka) Nie porównałem do kolczyków w kształcie bombek tylko napisałem „na tej samej zasadzie” – a to inny kontekst, o czym – będą Autorem tekstów i książki – pewnie doskonale rozumiesz. Bomba choinkowa pojawiła się celowo bo wsadzanie do butonierki kwiatków czy innych zabawek przy równoczesnym założeniu kolorowej poszetki, jaskrawego krawata to „choinkowa” kreacja i raczej mało męska. Na zdjęciu gdzie model ma pomarańczowy krawat widać o czym chciałem napisać. Pewnie ten model ma jeszcze inne dodatki niżej, może czerwone… Czytaj więcej »
JanKa. Ujmę to w ten sposób. 20 lat temu powiedziałbym, że na temat co je męskie, to mógłbyś, że mną rozmawiać po przetrwaniu ze mną jednej rundy w klatce. Dziś powracam do tego, nie po to, aby podkreślać kto jest większym macho, ale by zwrócić uwagę na bezsens takich porównań.
@JanKa
Nie przesadzaj. Uwagi krytyczne są tutaj mile widziane i szanuję twoje zdanie. Stwierdziłem jedynie, że nie chce mi się próbować przekonywać ciebie do zmiany zdania, bo z góry jesteś nastawiony negatywnie.
do MR. Vintage
Ok. Rozumiem.
Pozdrawiam
JanKa
ciekawy wpis, kazdy cos slyszal a teraz mamy to troche uporzadkowane. fajne spinki wezelkowe kupilem na poszetka.com a mini muszke z piodaw.pl
fajna zabawa
Witaj. Fajny wpis :-) Jak Twoim zdaniem korespondują z tym tematem znaczki firmowe z logo firmy ? Pozdrawiam
Trzeba z tym uważać. W pracy jest ok, ale już w prywatnym stroju chyba nie ma sensu pokazywać przywiązania do logotypu firmowego. No chyba, że jesteś tak blisko związany z firmą i nie przeszkadza ci to.
… po pracy to obciach ;-) … niezależnie od stopnia bliskości z firmą ;-) Zastanawiałem się bardziej nad sytuacją typu kolacja z klientem ? Pozdr.
To chyba nie są nożyczki ale brzytwa. A swoją drogą to nie przyszło mi do głowy żeby takich przypinek szukać w antykwariatach. Chyba się tam przejdę :).
Świetny wpis! Miałem właśnie proponować podobny albo coś o spinkach do mankietów lub do krawata lub do koszuli :) Mam pytanko, czy robienie dziurki w pseudobutonierce gdzie naprawdę nie ma dziurki tylko przeszycie, nie będzie wielkim minusem i czy można tam w ogóle przecinać klapę marynarki czy nie ma to większego znaczenia ??
Pozdrowienia z Lublina
Panie Michale bardzo dziękuję za ten wpis, pozdrawiam.
Fantastyczny wpis
Michał a w jaki sposób łączyć poszetkę z dodatkiem do butonierki?
Są jakieś reguły, czy podobnie jak poszetkę i ten dodatek można łączyć dowolnie aby stanowiło to spójną całość, choć niekoniecznie nawiązywało do jakiejś części garderoby??
Świetny wpis. Mimo, że mam raczej konserwatywne podejście co do tego typu detali, to muszę przyznać, że mini-muszki wyglądają i bardzo ładnie, i z klasą. Jestem jednak zdania, że nie należy przesadzać i powinniśmy trzymać się pewnej konwencji, tj. jak już wpinam taką mini muszkę to mogę pozostawić wolne miejsce w brustaszy lub też nie zakładać krawata (jak na zdjęciu powyżej) ponieważ chyba nagromadzenie dodatków byłoby w takim przypadku za duże. Pisząc to kieruje się mrvintage’owym „im mniej, tym lepiej”.
Swoją drogą świetna reklama dla firmy Recman, mają swój punkt w Poznaniu więc chyba się do nich udam osobiście :)
„Kwiat w butonierce, na dłoni serce, i po kryjomu gdzieś nalewki łyk” :)
Panie Michale,
A jak Pan w tym kontekście widzi znaczki uczelni, stowarzyszeń itp.
Czy one jeszcze sa eleganckie czy juz nie?
Czy moze tylko na wybrane okazje, np zjazdy absolwentów?
Pozdrawiam,
Jerzy
Jak najbardziej OK, o ile nie są zbyt duże jak Matka Boska u Wałęsy :)
„Goździka można zastąpić orchideą”
Temat jest tak elegancki, mam przed oczami moich dziadków i muszę:) …
GOŹDZIK można zastąpić… Kogo? Co? można zastąpić:)
Ciekawy, świeży temat. Warto zwrócić uwagę, że ostatnio Obama ma prawie zawsze wpiętą małą flagę USA do klapy marynarki. Dobrze to wygląda.
Metalowe nożyczki na 100% są w kolekcji Vistuli:-)
Ekstrawaganckie dodatki widzę!
uwielbiam Twoje propozycje wypełnienia butonierki, jednak jestem większą fanką samych poszetek. Mój mąż na naszym ślubie zrezygnował z przypinki do butonierki, którą zazwyczaj są stroiki z kwiatów, na rzecz jedwabnej poszetki. Efekt końcowy: elegancja w skromnym wydaniu!
Niektóre butonierki na prawdę świetnie wyglądają! Muszę się rozejrzeć za nimi : ))
Witam, czy mogę założyć mini muchę w butonierkę i dużą muchę pod szyje w jednym wzorze? Proszę o pomoc
„kwiatek” Vistuli o którym Pan wspomniał jest w ofercie za 29zl.
Czy wypada taką wpinkę założyć będąc gościem na czyimś ślubie?
Kupiłem sobie dzisiaj „pętelki” do mankietów jak w artykule i włożyłem do butonierki marynarki. Mam jednak pytanie co do butonierki płaszcza. Mam nowy plaszcz i zastanawim sie, czy do płaszcza tez można takie dodatki stosować? Z góry dziękuje
Witam,
Mam pytanie do autora artykułu. Czy kwiat w butonierce powinien korespondować z bukietem panny młodej ? Nie pytam o kolor a raczej o rodzaj kwiatka tzn. jeśli znajdują się w bukiecie piwonie, anemony itp. czy jeden z nich najbardziej odpowiedni powinien znaleźć się w butonierce pana młodego ? Dziękuję za odpowiedź !
Może korespondować, ale nie musi.
As started out olej cbd at the outset of this article, article marketing is a terrific way to promote your business. By making use of some of the advice described inside the suggestions offered over, you can begin a successful article promotion marketing campaign today. Your requests need to then raise drastically as well as your revenue will rise.
Mam pytanko. Czy przypinkę pana młodego ( bukiet, kwiat ) nosi się razem z poszetką? Będę wdzięczna za odpowiedz. I chodzi mi o to jak powinno się nosić a nie jak noszą.
Jeśli kwiat, to tylko pojedynczy w butonierce, czyli tej dziurce w klapie marynarki. Żadnych bukiecików itp.