Pytania czytelników #20

222 komentarze

Zapraszam na dwudziesty już odcinek pytań od czytelników. Dzisiaj kilka ciekawych wątków m.in. o tym jak powinien się ubierać szkoleniowiec, czy marynarkę na jeden guzik należy rozpinać przy siadaniu, jak dbać o skórzany pasek od zegarka, jakie buty pasują do szarych garniturów.

 

WYSTAJĄCA KOŃCOWKA KRAWATA – BŁĄD CZY SPREZZATURA?

Panie Michale,

Na wielu Pańskich zdjęciach można zaobserwować, że nie wkłada Pan cieńszej części (już zawiązanego krawata) do szlufki, znajdującej się z tylnej strony grubszej części. Czy taka praktyka jest prawidłowa, jeżeli chodzi o klasyczny ubiór?

Z góry dziękuję z odpowiedź!

Pozdrawiam serdecznie,
Dawid

Faktycznie ja nigdy nie wkładam węższej końcówki w szlufkę i pozwalam jej swobodnie “latać”. Często też celowo wiążę krawat w taki sposób, by ta węższa część wystawała zza tej szerszej już w okolicach węzła. To jeden z moich sposobów na odjęcie nieco powagi krawatom. Bardzo często takie wiązanie można zobaczyć na przedstawicielach włoskiego stylu i jest to jeden z elementów tzw. sprezzatury, czyli celowego łamania pewnych zasad mody męskiej, noszenia ubrań i dodatków po swojemu, z pewną nonszalancją. Takie wiązanie pozwala także optycznie poszerzyć krawat, co bywa przydatne przy wąskich egzemplarzach. Oczywiście lepiej od razu kupować te szersze, ale czasem krawaty dostaje się w prezencie, kupuje pod wpływem impulsu itd. W ostatniej sesji dla Vistuli zastosowałem właśnie taką sztuczkę (tu widać).

Oczywiście w zestawach formalnych zalecałbym jednak chować węższą końcówkę w szlufkę.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 2Węższa końcówka celowo wysunięta na bok, fot. roseborn.com
MrVintage pl Krawat za kilkadziesiąt groszy 1fot. Piotr Polak
MrVintage pl Pytania czytelników 20 3fot. roseborn.com
MrVintage pl Kurtka woskowana6fot. Piotr Polak

 

ZAMSZOWE BUTY NA ŚLUB KOLEGI

Zwracam się z nurtującym mnie zapytaniem co do butów na ślub oraz wesele kolegi. Przymierzam się do standardowego ubioru tzn. granatowy garnitur, biała koszula i do tego zastawu chciałbym założyć brązowe zamszowe derby. Zdaję sobie sprawę z tego, że brązowe buty są mniej formalne od czarnych a tym bardziej zamszowe od skóry licowej. Z jednej strony wypadałoby by ubrać strój w pełni formalny jednak ja nie czuję takiej potrzeby by wyglądać elegancko jak pan młody a jedynie być ubranym z klasą bez zbędnego rzucania się w oczy. Obawiam się, że uzyskam tradycyjną odpowiedź, że ma to być formalny strój, czyli czarne oxfordy?

Pozdrawiam
Robert

Moja odpowiedź nie będzie tak oczywista, bo uważam, że czarne oxfordy nie są obowiązkowe, jeśli nie jesteś panem młodym. Jeśli będziesz gościem, to możesz wybrać brązowe czy wiśniowe półbuty i nie będzie to błędem. Mam jedynie wątpliwości do rodzaju skóry. Zamsz ma jednak nieformalny charakter, który dobrze wygląda do garniturów z bawełny, lnu, flaneli wełnianej itp. tkanin. W zastawieniu z eleganckim granatowym garniturem raczej nie będzie współgrał.

Jest jeszcze jeden argument by odpuścić sobie buty zamszowe na takie uroczystości. Tańce, duże skupisko ludzi, krzeseł, stołów – wszystko to sprawia, że wyjątkowo łatwo zniszczyć takie obuwie. Otarcia i uszkodzenia mechaniczne skóry zamszowej są bardzo trudne do usunięcia.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 4Buty zamszowe na ślub to kiepski pomysł, fot. crownhillshoes.com

 

DRESS CODE INŻYNIERA

Chciałbym się Pana poradzić w kwestii ubioru na spotkania. Jestem inżynierem sprzedaży urządzeń do przemysłu (urządzenia do np. linii produkcyjnych) , klienci z jakimi się spotykam to głownie zakłady produkcyjni, ale również projektanci. Spotykam się klientami ze stanowisk dyrektorów do kierowników utrzymania ruchu, więc sami klienci są ubrani raczej zwyczajnie (włączając w to dyrektorów), z garniturem z krawatem raczej się nie spotykam.

Jaką propozycję ubioru Pan by zastosował tak, aby nie budować pewnego rodzaju zapory przez zbyt oficjalny strój a z kolei zwykłym strojem nie psuć zaufania i nie sprawiać wrażenia niekompetentnego. Myślę też stroje zbyt kolorowe( myślę tu np. zastosowanie czerwonych spodni) mogą być jednak zbyt ekstrawaganckie dla tych osób. Czy jest w stanie coś doradzić popartego zdjęciami? Będę wdzięczny za podpowiedz i zarazem dziękuje za podjęcie się takiego tematu.

Pozdrawiam
Sebastian

Ja proponowałbym kilka sprawdzonych schematów, które pozytywnie wybiją się na tle dżinsów i koszuli, ale też nie stworzą bariery garniturowej o której wspominasz. Podstawą byłaby nieformalna marynarka w kolorze granatowym lub szarym. Te dwa kolory są najbardziej uniwersalne, więc jeśli nie będziesz musiał codziennie się tak ubierać, to na początek wystarczy ci jedna z nich. Do tego stonowane spodnie typu chino z zaprasowanym kantem (do marynarki granatowej: piaskowe, szare; do marynarki szarej: granatowe, niebieskie, ciemnoszare). Pod marynarkę bawełniane koszule z długim rękawem w neutralnych i uniwersalnych kolorach, czyli przede wszystkim biel i błękit. Jeśli nie chcesz nosić krawatów, to proponuję kołnierze zapinane na guziki (buton-down). Na stopy brązowe półbuty. W dalszej części wpisu znajdziesz dwa przykładowe zestawy (pytanie dot. ubioru dla szkoleniowca).

 

JAK DBAĆ O SKÓRZANY PASEK ZEGARKA?

Czy mógłby Pan przygotować wpis o tym jak dbać i pielęgnować zegarki ze skórzanym paskiem?

Mam ich kilka. Ostatnio kupiłem dwa nowe, ale nie mam pojęcia jak o nie dbać. W jednym starym zegarku pasek jest już popękany od wewnętrznej strony. Jak temu zapobiegać?

Adam

 

Kilka sprawdzonych porad:

1. Osoby z tendencją do nadmiernego pocenia przedramienia nie powinny nosić zegarka ze skórzanym paskiem dzień po dniu. Tu sytuacja jest jak z butami – powinien jeden dzień odpocząć, by skóra mogła wyschnąć. Nadmiar wilgoci powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

2. Pasek który jest wilgotny (od potu albo zamoczył się w wodzie), powinien wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie należy go suszyć na słońcu czy przy grzejniku, ponieważ skóra bardzo szybko popęka.

3. Skórzanych pasków nie należy na siłę prostować po zdjęciu z ręki. Ich krzywizna jest czymś normalnym, ponieważ skóra dopasowuje się do kształtu nadgarstka. Częste wyginanie paska doprowadzi do powstawania pęknięć.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 5Tak wygiętego paska nie należy na siłę prostować, fot. roseborn.com

4. Co jakiś czas wewnętrzną stronę paska można przemyć wodą z delikatnym detergentem (np. mydło do skór), która usunie wielotygodniowy brud. Można do tego wykorzystać zużytą szczoteczkę do zębów. Na tak oczyszczoną skórę można nałożyć 1-2 warstwy delikatnego kremu do skór (np. Saphir Creme Universelle), który nawilży spodnią część paska i spowolni pękanie.

5. Zewnętrzną część paska można co jakiś czas nasmarować delikatnym kremem do galanterii skórzanej (ten sam co wyżej), a w przypadku utraty koloru i przebarwień, kosmetykami z zawartością pigmentu w odpowiednim kolorze (np. Saphir Pammadier).

 

 

CZY BEZBARWNA PASTA JEST DO CZEGOŚ POTRZEBNA?

Od dłuższego czasu czytam pańskiego bloga, jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, czy bezbarwna pasta do butów nadaje się do jakiegokolwiek typu obuwia? Gdy używałem tak owej na czarnych butach, efekt był straszny, pojawił się osad, którego nie da się zmyć, a głupi myślałem, że taka pasta jest najlepsza. Może błąd leży po mojej stronie? Czy na czarne buty można używać takiej pasty?

Pozdrawiam
Sergiusz

 

Ja nie używam bezbarwnej pasty już od kilku lat i obecnie uważam, że do niczego nie jest potrzebna. Kiedyś, gdy w sklepach były pasty w trzech kolorach (czarna, brązowa i bezbarwna), używałem jej do skór w nietypowych kolorach np. jasny brąz, szary i mam podobne doświadczenia do twoich. Kiepsko się ją nakładało, a polerowanie było męczarnią.

Obecnie asortyment kosmetyków do obuwia jest tak szeroki, że bez większego problemu można kupić krem lub pastę w kolorze skóry, która znacznie lepiej zadba o kolor niż pasta bezbarwna. Ona oczywiście odżywi skórę, nada jej połysk, ale jeśli chodzi o pokrycie przebarwień, rys, odświeżenie koloru, to z tym sobie nie poradzi. Jednym zdaniem: stosować w ostateczności.

 

JAKI UBIÓR DLA SZKOLENIOWCA?

Panie Michale,

Prowadzę dość często szkolenia dla osób dorosłych, w gronie od kilku do kilkunastu, czasem kilkudziesięciu osób. Są to szkolenia jedno-, dwu-, czasem trzydniowe.

Co Pana zdaniem powinien nosić trener/wykładowca podczas takich spotkań? Czy stopień “sformalizowania” stroju powinien być uzależniony od dnia szkolenia?

Pozdrawiam serdecznie
Robert

 

Stopień formalności ubioru powinien być dostosowany do kilku czynników:

1. Branża.

Trudno sobie wyobrazić by szkolić kadrę produkcyjną z branży górniczej będąc ubranym w elegancki garnitur, czarne półbuty, białą koszulę i krawat. Oczywiście nie będzie to błędem, ale może stworzyć niepotrzebną barierę, bo np. słuchacze ubrani w dżinsy i swetry będą zawstydzeni takim ubiorem szkoleniowca. Nie będzie odpowiedniej “chemii”, co przy wszelakich szkoleniach jest wskazane.

Odwrotna sytuacja może mieć miejsce gdy na spotkanie z wyższą kadrą menedżerską przedsiębiorstwa w którym obowiązuje konserwatywny dress code, szkoleniowiec założy dżinsy i sportową koszulę. Wówczas jego pozycja i autorytet mogą zniknąć już na “dzień dobry”. Nie można zatem przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę.

 

2. Tematyka szkolenia.

Jeśli szkolenie dotyczy zasad ubierania w dużej korporacji, to wskazane byłoby aby szkoleniowiec był wzorem w tej dziedzinie. Ubiór musi być tożsamy z tym, co szkoleniowiec przekazuje. Ubiór nie powinien wysyłać sprzecznych komunikatów. Jeśli szkoleniowiec będzie mówił o tym jak ważne jest przywiązanie do ubioru, a sam będzie w dżinsach i t-shircie, to trudno będzie zbudować autorytet u słuchaczy.

Z kolei jeśli szkolenie dotyczy np. technik sprzedaży dla przedstawicieli handlowych z branży oponiarskiej, to na pewno nie będzie wymagany elegancki garnitur, koszula i krawat.

3. Miejsce szkolenia.

Trzeba to wziąć pod uwagę, ponieważ inaczej można się ubrać na weekendowe szkolenie nad jeziorem, które jest częścią wyjazdu integracyjnego, a inaczej trzeba się ubrać gdy szkolenie odbywa się w eleganckiej sali prestiżowego biurowca.

4. Charakter i osobowość szkoleniowca.

Ostatni punkt, ale chyba najważniejszy. We wstępie mojej książki podkreślam, że ubiór powinien być dopasowany do charakteru i stylu życia. Jeśli szkoleniowiec jest osobą barwną, kreatywną, a na co dzień nosi t-shirt z Batmanem i jest to jego znak rozpoznawczy w środowisku, to wbijanie się na siłę w garnitur prawdopodobnie będzie złym pomysłem. Straci on autentyczność. Trzeba wtedy szukać pewnych kompromisów. Oczywiście znane nazwiska i osobowości mogą sobie pozwolić na więcej. Steve Jobs swoje prezentacje prowadził w dżinsach i białych adidasach. To samo działa w drugą stronę. Jeśli lubisz nosić garnitury nawet wtedy jak nie musisz, to nie ma nic złego w tym by w takim stroju szkolić na wspomnianym wcześniej wyjeździe integracyjnym. 

Generalnie z tych moich sugestii można wywnioskować jedno.  Ubiorem należy się dostosować do pewnych okoliczności, ale nie zatracając przy tym własnego charakteru.

Bezpiecznym i uniwersalnym stylem, który sprawdzi się w większości opisanych sytuacji będzie tzw. smart casual, czyli strój łączący cechy stylu eleganckiego i codziennego. Podstawą jest nieformalna marynarka (polecam granat), spodnie wełniane lub bawełniane i koszula z długim rękawem (najlepiej biała lub błękitna). Poniżej dwa przykłady.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 10 Marynarka i koszula Suitsupply, spodnie H&M Premium, poszteka i krawat Emanuel Berg, buty i pasek ShoepassionMrVintage pl Pytania czytelników 20 11Marynarka Suitsupply, koszula Brooks Brothers, spodnie Mango, poszetka Poszetka.com, buty i pasek Shoepassion

 

PRAĆ Z KOLORAMI CZY Z BIAŁYMI?

Jeśli mamy dwukolorowe koszule, np. biała w czerwone paski, to jakiego proszku użyć do prania? Do białych czy do kolorów? Mam obawy czy piorąc takie koszule z innymi kolorami to biel zszarzeje.

Marcin

Koszule w kolorowe paski/kratki piorę zazwyczaj z kolorami, ale jeśli te wzory na tkaninie są jasne (np. błękitna krata) albo biała powierzchnia jest przeważająca, to wtedy z białymi.

 

 

CZY KAMIZELKI SĄ NIEMODNE?

Mam jedno pytanie do Pana. Pewna osoba utrzymuje stronę, że kamizelki są niemodne, tzn. ja lubię się czymś wyróżnić, kiedy wszyscy noszą marynarki, ja czasami wolę założyć kamizelkę. Osoba popiera swoje argumenty, tym, że np. już ich nie szyją do garniturów, ja jestem za tym, że kamizelki są świetne. Co Pan sądzi na temat kamizelek?

Pozdrawiam
Mateusz

Kamizelki na dobre wróciły do światowej mody męskiej i sądzę, że za jakiś czas również w Polsce nie będą już nikogo dziwić.

O renesansie kamizelek pisałem już w zeszłym roku i jest to trend, który w mojej opinii ma szansę na dłużej zagościć w kolekcjach popularnych marek. Kamizelka przez wiele lat była podstawowym elementem garnituru, ale pod koniec lat 90 zaczęła znikać, bo garnitury trzyczęściowe traciły na popularności. Ogrzewane pomieszczenia i stopniowe obniżanie formalności garniturów spowodowały, że w ostatnich kilkunastu latach garnitury z kamizelką były coraz rzadziej kupowane. Młodzi mężczyźni zdecydowanie ich unikali, bo kojarzyły się z czymś staroświeckim i niemodnym (sam o tym piszesz).

Teraz garnitury trzyczęściowe co prawda wracają do mody i widać je już w kolekcjach wielu marek (m.in. Suitsupply), ale raczej nie wróżę im dużej popularności. Moda na garnitury z kamizelką zapewne zainteresują wąską grupę pasjonatów, którzy aktywnie śledzą to, co dzieje się w światowej modzie, ale raczej nie ma szans na renesans takich strojów. Widzę natomiast szanse na powrót męskich kamizelek, ale w wydaniu casualowym i to już widać od ponad roku na blogach, na targach Pitti Uomo. Łączne są z dżinsami, z chinosami, z kurtkami, z koszulami dżinsowymi. Zmieniła się także ich formalność. Eleganckie gładkie wełny zastępowane są tkaninami w kratę, jodełkę i pepitkę itp. Faktura tkaniny jest matowa, może to być bawełna, dżins, len, tweed, flanela wełniana. Jeśli w taki sposób chcesz wykorzystać kamizelkę, to jest to dobry pomysł.

Kamizelka 5Kamizelka 3MrVintage pl Kamizelka 3MrVintage pl Kamizelka 4

MrVintage pl Kamizelka 5

 

DO JAKICH GARNITURÓW PASUJĄ BRĄZOWE BUTY?

Kilka miesięcy temu kupiłem sobie buty. Motywacja była prosta: były ładne i wygodne. Problem polega na tym, że są brązowe. W swojej garderobie mam niemal wyłącznie szare i grafitowe garnitury oraz czarne spodnie.

Zbudowanie stylizacji z tych elementów (szare + brązowe) generalnie mi się nie udaje. Domyślam się, że będzie trzeba poczynić jakieś zakupy, ale może Pan podpowie i poda pomysły jak wykorzystać (przynajmniej częściowo) to co jest w szafie.

Pozdrawiam
Grzegorz

 

Brązowe buty są bardzo uniwersalne. Moim zdaniem nawet bardziej niż czarne. Z łatwością można je zestawić ze spodniami szarymi, ciemnoszarymi, granatowymi, brązowymi i wieloma innymi. Nie będą pasować jedynie do czarnych spodni. Poniżej przykładowe odcienie szarych tkanin, które będą pasować do brązowych butów.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 1Buty Shoepassion, garnitury Suitsupply

 

CZY MARYNARKĘ NA JEDEN GUZIK ROZPINAĆ W POZYCJI SIEDZĄCEJ?

Szanowny Panie Michale,

Od pewnego czasu nurtuje mnie jedna sprawa. 11 kwietnia biorę ślub, wybrałem garnitur z marynarką zapinaną na jeden guzik…i tu rodzi się moje pytanie. Czy jako Pan Młody podczas Mszy w kościele siadając mam rozpinać guzik marynarki? Czy zachować się zgodnie z zasadami czy może jednak zostawić guzik zapięty?

Rafał

Ja uważam, że zasady rozpinania marynarki w pozycji siedzącej nie zawsze należy przestrzegać, bo zdarza się tak, że zapięta marynarka po prostu wygląda lepiej. Jak wiadomo w pozycji siedzącej spodnie się fałdują w okolicy krocza, koszula opina się na brzuchu i ogólnie nie wygląda to estetycznie jeśli nie siedzimy np. za stołem. Zapięta marynarka może to częściowo zakryć. Warunkiem koniecznym jest to, by marynarka “nie łamała” się na klapach i na ramionach – to dość częste przy zapiętym guziku i pozycji siedzącej.  Należy ocenić co będzie wyglądać lepiej.

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia.

 

 

KAMIZELKA ŚLUBNA, SZELKI CZY PASEK I JAKA KOSZULA DO MUCHY?

Niedługo początek sezonu ślubnego, przekopałem się przez mnóstwo wpisów oraz artykułów w tym temacie, natomiast nie jestem w stanie dokopać się do pewnych szczegółów.

Planuję, jako własny garnitur ślubny, jednorzędowy granatowy garnitur z kontrastową szarą kamizelką (podobny do zaprezentowanego w Poradniku Ślubnym), do tego oczywiście czarne oxfordy. Do tego chciałbym dodać ciemno granatową muchę.

Do takiego zestawu mam kilka konkretnych pytań:

1) Pasek czy szelki? Która opcja będzie bardziej trafna? Jeśli szelki, to jakiego koloru / rodzaju?

2) Jak powinna wyglądać kamizelka? Jak wysoka, na ile guzików?

3) Czy do muchy obowiązkowe jest dobranie koszuli z krytą listą guzikową, czy dopuszczalne są odsłonięte guzki? Jaki kołnierz powinna mieć koszula? Czy rodzaj koszuli i kołnierza i dobranie do niej muchy ma wpływ na wybór między paskiem, a szelkami?

 Konrad

 

1. Szelki są bardziej eleganckie, bardziej wyrafinowane, więc jest to dobry pomysł. Oczywiście muszą to być tradycyjne szelki, czyli zapinane na guziki, a nie na żabki. Jeśli chodzi o kolor, to kolor biały będzie najlepszy. Alternatywnie jasnoszare.

2. Wiele zależy od marynarki, a dokładniej tego jak wiele torsu odsłaniają klapy marynarki. Jeśli górny guzik jest dość wysoko, to i kamizelka powinna być zapinana trochę wyżej – wtedy pewnie najlepszym rozwiązaniem będzie 5-6 guzików. Jeśli górny guzik marynarki jest dość nisko, to i kamizelka może być bardziej wycięta – wtedy pewnie optymalnym wyborem będzie  4-5 guzików. Oczywiście nie należy tego przyjmować jako sztywnej zasady, bo odstępy między guzikami kamizelki mogą być różne w zależności od firmy/krawca.

Ważne by po zapięciu marynarki kamizelka była widoczna w górnej części, ale też by nie podchodziła tak wysoko jak np. sweter v-neck. Poniżej przykład.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 6fot. ctshirts.uk

3. Jeśli chodzi o okazje formalne, a ślub do takiej kategorii bez wątpienia należy, to koszula powinna mieć krytą plisę, ewentualnie guziki jubilerskie (choć te lepiej wyglądają do strojów wieczorowych).

 

JAKA MUCHA DO GARNITURU?

Jestem wielki fanem bloga – gratuluję. Niestety nie znalazłem wpisu dotyczącego muszek, które ostatnio robią się popularne. Zawsze podobały mi się klasyczne czarne muszki, noszone do smokingu. Zastanawiam się natomiast jak skomponować zestaw do garnituru, np. na ślub (dodam, że idę jako gość, a garnitur będzie granatowy lub czarny). Czy może w takim wypadku jednak lepiej trzymać się krawata i muszkę pozostawić smokingowi?

Pozdrawiam
Sławek

Muchy z powodzeniem można nosić także do garniturów i na pewno będzie to dodatek, którym się wyróżnisz na tle innych gości. Do garnituru granatowego proponowałbym muchę granatową, ciemnozieloną lub bordową. Do garnituru czarnego, muchę czarną lub bordową.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 7Mucha z jedwabnej grenadyny, fot. poszetka.com

 

JAKIE KOSZULE DO MARYNARKI W KRATĘ?

Mam do Pana prośbę odnośnie rozwinięcia tematu łączenia wzorów. ostatnio na wyprzedaży trafiłem na świetnej  marynarkę casualową w kolorze szarym z łatami na łokciach marki Lavard (98 % wełna Super S 110′ i 2 % elastan). Była w bardzo atrakcyjnej cenie dlatego ją nabyłem.  Jest to coś na wzór tej marynarki – link.

Tak jak widać problem jednak tkwi w tym ze jest ona kraciasta. Ma kraty wielkości; 2,5 cm czerwone, 2 cm szare, i najmniejsze pomiędzy nimi czerwono-szare 1 cm. Większość koszul jakie posiadam ma jednak właśnie kraty wielkości 0,5 do 1,5 cm (takie pseudo bardziej kolorowe średnie kraty gingham). Nie sądziłem, że mogę mieć tyle problemów by dobrać odpowiedni zestaw to tej marynarki. Proszę o pomoc i przykłady jak mogę połączyć moją marynarkę z kratami w tej skali z innymi  koszulami w kraty i linie (krawatów i poszetek zwykle nie noszę). Czy jest możliwość łączenia tej marynarki z innymi moimi koszulami, czy jednak jestem skazany na zakup kilku gładkich koszul lub jakiś innych z większymi kratami? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Michał

Przy marynarce w tak wyrazistą kratę postawiłbym przede wszystkim na koszule w drobne, regularne prążki i mikrokratki. Kolorystyka: czerwień, błękit, granat. Poniżej kilka przykładów.

MrVintage pl Pytania czytelników 20 8 fot. etonshirts.comMrVintage pl Pytania czytelników 20 9fot. etonshirts.com

Podobne wpisy

222
Dodaj komentarz

avatar
61 Comment threads
161 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
111 Comment authors
SebastianMr. VintageAnnaNorbertConstantin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej
Gość
Maciej

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy celowo nie umie się Pan dokładnie ogolić?

Kuba
Gość
Kuba

Świetny artykuł jak wszystkie, szkoda tylko, że komentarze na poziomie wody w wyschniętej studni, ale co zrobić, to Polska.

Filip J.
Gość
Filip J.

To jest swoją drogą też cena bycia najpopularniejszym blogiem modowym. U Szarmanta czy na Studenckiej Elegancji nigdy nie zauważyłem takiego poziomu ignorancji. A to dlatego, że do tych dwóch przychodzą mocno ukierunkowani ludzie, a do Mr Vintage wszyscy, w tym wielu, którzy liczą na to, że to ich styl będzie promowany przez pana Kędziorę.

Adam
Gość
Adam

Łączenie kraty z paskami i mucha żeby się wyróżnić upodobniając się do zamówionego kelnera. Reszta super. Rozwiązanie z krawatem super.

Mateusz
Gość
Mateusz

W stu procentach się zgadzam, że krata i paski to tragedia – tak ubierają się Azjaci i to w dodatku ci, którym wydaje się, że są najmodniejsi. Marynarki (czy nawet garnitury) w prążki / paski łączyłbym tylko z gładkimi koszulami o stonowanych kolorach.

KIERMAN
Gość

Absolutnie się nie zgodzę. Łączenie kilku wzorów (koszula, marynarka, krawat, poszetka) to umiejętność, tak, jak umiejętność łączenia kolorów. Albo się ją ma, albo nie ma, albo nabywa z czasem.

Monika Stankiewicz
Gość
Monika Stankiewicz

Ale trzeba się zgodzić z tym, że jeśli ktoś nie umie łączyć wzorów, to powinien się trzymać tradycyjnych zasad. Łączenie różnych wzorów to wyższa szkoła jazdy i trochę sztuka. Nie wszyscy to potrafią.

Olgierd Rudak
Gość

“Jak sie nie wywrócis, to sie nienałucys!” — słusznie mawiali najstarsi górale.

Gram
Gość
Gram

To nie takie proste. Łączenie wzorów to małe bagienko. Jednemu się spodoba, innemu nie. Tu naprawdę może być subiektywnie wśród “ekspertów”. Dla jednego się udało, dla innego nie. Jeden powie, że wyszło klaunowato, a inny powie, że mamy nowego Gatsbiego ;) Ryzyko jest nieuniknione także dla weterana.

Olgierd Rudak
Gość

Oczywiście, aczkolwiek zawsze najlepiej: sprawdzić, zobaczyć, przekonać się. Ten tylko nie popełnia błędów, kto nic nie robi — ale też i się nie uczy :)

(to tyczy się wszystkiego)

Filip J.
Gość
Filip J.

Ja osobiście zostaję wśród sztywnych zasad, dlatego że styl proponowany przez nie pociąga mnie bardziej niż cokolwiek co mogę osiągnąć eksperymentując z kratami itd. Moim najodważniejszym eksperymentem jest szycie lnianych spodni i koszuli w najbliższym czasie, myślę jeszcze nad kolorem, ale gdybym mieszkał w kraju takim jak Anglia, nawet nie zaprzątałbym sobie tym głowy, pozostając w garniturach z ciemnej krepy i śnieżnobiałych koszulach z bawełnianej popeliny. I to jest to, co Gram miał na myśli mówiąc “jednemu się spodoba, innemu nie”.

Emik
Gość
Emik

Małymi kroczkami zbliża się lato i warto już pomyśleć o lnianym ubiorze. Gdzie można zaopatrzyć się w lniane koszule z długim rękawem oraz spodnie ze 100% lnu? Byłem w Zarze i P&C ale wszystkie S-ki zbyt workowate a spodnie za bardzo zwężane w nogawce? Mógłby Pan polecić jakieś inne sklepy?

Banana's World
Gość
Banana's World

Ja polecam Lniane Garnitury od Próchnika ostatnio jakoś na przełomie Wiosna/Lato taki kupiłem i sprawdza się idealnie np. na wypady do winiarni czy jakieś imprezy otwarte. Nie wiem czy obecnie mają je w ofercie, ale patrząc na pogodę na zewnątrz trzeba pewnie jeszcze chwilę poszukać i u innych producentów również się pojawią.

artisan
Gość
artisan

Ja również mogę polecić Próchnika, mam taki lniany garnitur, jakość dużo wyższa niż np Zara, tylko ceny wyjściowe kosmiczne. Warto czekać na wyprzedaże.

Sylwester
Gość
Sylwester

Polecam TK maxx widziałem sporo spodnie po 70 zł marynarka 200 zł, dodatkowo Allegro, dużo oultetowych marynarek, nowych można wylicytoać do 200 zł …lnianych oczywiście massimo..ostatnio kupiłem 3
http://allegro.pl/marynarka-massimo-dutti-rozm-56-lniana-nowa-i5164493082.html
http://allegro.pl/marynarka-massimo-dutti-extrafine-linen-laty-56-i5168432807.html
http://allegro.pl/marynarka-massimo-dutti-cotton-dwurzedowa-56-n61-i5199809077.html

dwurzędowa trochę duża i krawcowa będie miała zarobek ale i tak jest fajna

Janek
Gość
Janek

Wspomniano o kamizelkach – jakieś namiary gdzie szukać wełnianych w rozsądnych cenach? Szybki research pokazał albo ceny rzędu 1k+ albo tony poliestru – pozostają tylko secondhandy i jakieś wyprzedaże w suitsupply/inna sieciówka z garniturami?

PanA
Gość
PanA

Suitsupply nie robi przecen i niestety cieżko znaleść inne zródło kamizelek. Te w sa sa za 90 eur wiec jeszcze znośnie . Ofertę mała ma poszetka.com oni tez szyja na zamowienie z materiału. Cena 400.

krzysztof
Gość
krzysztof

Ja kupuję tweedowe kamizelki w UK’skich sklepach, np. tu
topman.co.uk Harris Tweed za 30 GBP

No i oczywiście u źródła http://www.ewm.co.uk/harris-tweed/harris-tweed-men.html
po 70 GBP

Krystian
Gość
Krystian

Szukam marynarek w jasnych kolorach, biały, kremowy, jasny beż, bardzo jasny niebieski. Tak do 800zł za sztukę, jest szansa, że znajdę?

Marek
Gość
Marek

Tak.

Piotr
Gość
Piotr

Panie Michale, kierując się impulsem i tym, że została ostatnia sztuka zamówiłem te oto buty: https://www.zalando.pl/gordon-and-bros-gregory-oksfordki-brazowy-gb612a004-o11.html
Chciałem się spytać – do czego one będą pasować i czy to dobry zakup jak za 349 zł?
Dziękuję bardzo :)

Marcin
Gość
Marcin

Nawiąże do tematu kamizelek. Mam czarny garnitur Bytomu i jeśli chciał bym by krawcowa uszyła mi do niej kamizelkę w innym kolorze lub wzorze to jaki model do czarnego garnituru by Pan polecił? Myślałem o jasnoszarej kracie.

Gram
Gość
Gram

Uszyj od razu z tego samego materiału spodnie. Koniecznie. Zobaczysz, że do spodni i kamizelki w tym samym szarym wzorze dobrze będzie pasować czarna marynarka.

Radosław
Gość
Radosław

Wszystkie pokazane stylizacje z kamizelkami łączą się z jeszcze jedną warstwą nad nimi np. marynarką.
Co w sytuacji, gdy mamy potrzebę zdjąć marynarkę(casual, wszystkie chwyty dozwolone) np. w pomieszczeniu? Czy w swobodnym zestawie wyeksponowanie samej kamizelki nie będzie błędem i nie ściągnie nas do wizerunku kelnera/lokaja?

Poza pytaniem, oczywiście rzetelny wpis. Zawsze miło się wraca do tego stoickiego bloga :)

Patryk
Gość
Patryk

Michale, mam pytanie odnośnie butów.
Przewertowałem całego bloga i książke w każdą stronę, ale nadal nieco mam mętlik. Potrzebuję kupić uniwersalne buty na wiosne/lato, głównie do zestawów koordynowanych (na razie granatowa marynarka) na spotkania biznesowe, ale nie o jakimś wysokim poziomie formalności (jestem fotografem, w garniturze raczej nie chodzę) i wyjścia gdzie sneakersy czy żeglarskie buty niekoniecznie pasują, albo nie ma aury.
Pomyślałem o ciemno brązowych brogsach derby – z tego co czytam to chyba optymalny wybór? Nie wiem też czy wybrać zamsz czy raczej skóre licową (boję się trochę że będzie zbyt formalnie). Chodzą mi też po głowie gładkie zamszowe derby jako coś neutralniejszego i mniej oficjalnego, ale… sam nie wiem.

Mam też problem ze znalezieniem sensownych butów do 400-500zł, a więcej w tym momencie nie chciałbym przeznaczyć. Czy w polskich sklepach (tak bym mógł przymierzyć) jest szansa coś znaleźć w miarę wyglądającego? Dużo widzę butów na grubych podeszwach, ale nie podoba mi się to zbytnio, wolałbym coś lekkiego optycznie. Buty Zary są ogólnie warte rozpatrywania? Gordon&Bros wyglądają całkiem nieźle, ale nieco przekraczają ten maksymalny pułap no i nie przymierzę ich stacjonarnie, zwłaszcza kilku modeli – czy jest jakaś sensowna alternatywa?
Pozdrawiam

Don2
Gość
Don2

Oxfordy, nie szkoty. Black (calf), not brown. Tyle w temacie :)

Patryk
Gość
Patryk

Nawet dobrze wygląda wystający z boku węższy koniec krawata w niektórych stylizacjach (można przeźyć) ale źeby był dłuźszy i wystawał na dole to chyba lekka przesada i poważny błąd – nie wygląda to estetycznie.

Damian
Gość
Damian
Michał
Gość
Michał

Witam ,kupował ktoś buty na tej stronie? Co z jakością czy rozmiarówka jest zawyżona/zaniżona? Jestem ciekawy bo mokasyny żeglarskie od nich wyglądają wg mnie rewelacyjnie.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Witam. Ja kupowałem w tym sklepie i pomimo dość nieprzychylnych słów Pana Michała – jestem raczej zadowolony z zakupu, przymierzam się nawet do drugiej pary (tym razem zapoluję u nich na sztyblety dla odmiany). Jakość adekwatna do ceny, a jeśli idzie o względy wizualne – buty prezentują się naprawdę nieźle i są bardzo wygodne. Odnośnie rozmiarówki: z tym są pewne problemy (sam musiałem wymieniać, ale na szczęście – nie robią z tym większych kłopotów). Ogólnie moim zdaniem warto, ale to pewnie jak zawsze w takim przypadku – zależy, jaki model się trafi. :)

Tyle ode mnie, mam nadzieję, że zaspokoiłem Pańską ciekawość.

Pozdrawiam

Tomvio
Gość
Tomvio

A czy czarne sztyblety pasują do brązowych spodni?

Mikołaj
Gość
Mikołaj

Panie Michale, zastosowałem się do Pańskich rad i zrezygnowałem z węzła windsor/półwindsor na rzecz węzła prostego i tu pojawiły się dwa problemy.

1. Z racji tego, że węzeł prosty jest delikatnie skośny w koszuli z szerokimi wyłogami z jednej strony dotyka wyłogu kołnierza, natomiast po drugiej stronie węzła jest widoczny kawałek krawata, który zaczyny oplatać szyję (wcześniej był już pod wyłogiem) dokładnie tak jak na pierwszym zdjęciu z artykułu do którego podaje link poniżej:

https://mrvintage.pl/2014/08/pytania-czytelnikow-17.html

Przyzwyczaiłem się trochę do tego windsora i zastanawiam się czy tak zawiązany krawat nie wygląda trochę “niechlujnie”?

2. Kiedy krawat miałem zawiązany węzłem windsor/półwindsor końcówka krawata była mniej więcej na górnej granicy klamry. Teraz kiedy wiąże krawat węzłem prostym końcówka krawata sięga 2 cm poniżej klamry. Jak sobie z tym poradzić? kupować krótsze krawaty? mam taki sam wzrost jak Pan.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Johnny
Gość
Johnny

Do garnituru czarnego, muchę CZARNĄ lub bordową. Serio?

Kuba
Gość
Kuba

Panie Michale,
Dwa pytania, które mnie od jakiegoś czasu nurtują:
Pasek – zawsze pod kolor butów? Jaki do szarych butów, albo kolorowych, np czerwonych?
Długie rękawy w swetrze – wywijać, podciągać? Mam problem z kilkoma swetrami, w których rękawy się z czasem jakby “wyciągnęły”.

Jan
Gość
Jan

A propos wystającej końcówki krawata – zastanawia mnie jedna rzecz:

Tak mi się zdaje, że w stylizacjach Suitsupply krawaty zawsze są wiązane węzłem podwójnym prostym, a mimo to końcówka krawata ma tę samą długość, co przednia część. Czy te krawaty są jakieś ultradługie? Skąd tak długa końcówka przy podwójnym przełożeniu?

Przykład:
http://statics.suitsupply.com/images/products/Ties/zoom/Ties_Blue_Tie_D151189_Suitsupply_Online_Store_1.jpg

Sergiusz
Gość
Sergiusz

Panie Michale! co sądzi pan o tych butach? http://www.kazar.com/pl/sklep/6316-czarne-polbuty-wizytowe-14268-15908-01-00.html

Szukam klasycznych półbutów z nakładanym noskiem i te wyglądają nad wyraz ponadczasowo i minimalistycznie jak na polskie marki.

Piotr
Gość
Piotr

Witam Panie Michale

Mam granatowy trencz, ale mam problem bo nie wiem jakie buty do tego… pasowałyby brązowe buty żeglarskie?
Może pan coś zaproponować?

Internetowy Wojownik
Gość
Internetowy Wojownik

Trencz i buty żeglarskie to tak samo dobre połączenie jak jazda Ferrari w gumofilcach. Znaczy da się ale, to nie najlepszy wybór ;). Polecam poczytać o płaszczach tego typu i samemu odpowiedzieć sobie na to pytanie. Podpowiem tylko, że kolor płaszcza ma tu marginalne znaczenie bo do granatu pasują zarówno czarne jak i brązowe buty.

Wiktor
Gość
Wiktor

Co Pan sądzi o nowej kolekcji butów zamszowych z Bytomia?
Cena jakby z niższej półki?
Czy dwubarwne podeszwy są w porządku?

lukas
Gość
lukas

Witam. Mamy już wiosne, wiec poszukuje loafersow. Buty często używane w stylizacjach na różnych blogach. Niestety w sklepach w Krakowie nie znalazlem ani jednej pary. Szukam ciemnobrazowych.

Piotr
Gość
Piotr

internetowy wojowniku dzięki za podpowiedz, ale byłbyś na tyle łaskawy i podpowiedział jakie konkretne buty do tego trencza?? Znalazłem przeróżne podpowiedzi w internecie i naprawdę nie wiem jakie buty wybrać…

Dzięki

Kuba
Gość
Kuba

Witam, poszukuję zamszowych półbutów najlepiej w odcieniach brązu. W sklepach stacjonarnych polskich producentów jak i na zalando nie znalazłem nic godnego uwagi :/ Możecie polecić sklepy internetowe, z butami dobrej jakości?

Pozdrawiam

Dawid
Gość
Dawid

Witam serdecznie,
szukam inspiracji na tegoroczny ślubny maraton (jako gość). Część ceremonii odbędzie się na świeżym powietrzu. Jakie dekomplety, łączenia (spodnie + marynarka) do dopuszczalne? Podkreślam, że interesują mnie zestawy łączone z muszką :)

pozdrawiam serdecznie

Tomek
Gość
Tomek

A może ktoś kupił chukka boots z brązowego zamszu w H&M? Przechodziłem ostatnio i je widziałem ale nie miałem czasu przyjrzeć się nim z bliska. Warto je kupować?

Łukasz
Gość
Łukasz

Panie Michale, która z tych dwóch koszul:
http://bytom.com.pl/koszule,koszula-be1-04-63a-223-k-3365-17047-p
http://bytom.com.pl/koszule,koszula-be1-04-11a-223-k-3362-17022-p
bardziej będzie pasować do granatowej i niebieskiej marynarki, a może wcale. Czy brązowe chinosy do takiego zestawu to już przesada?

Marek
Gość
Marek

Nie lepiej zamówić czteropak koszul Charles Tyrwhitt za 100 funtów? Po uwzględnieniu kodu rabatowego 10% wyjdzie 98,85 z dostawą tj. około 560 PLN (równowartość dwóch koszul z Bytomia)

Łukasz
Gość
Łukasz

Pewnie lepiej, ale jedynej rzeczy której nie kupię bez mierzenia to koszula. Jestem dość szeroki w klatce i szczupły w pasie (105 klatka , 82 pas) i kupienie koszuli SlimFit graniczy z cudem. Albo rozchodzi się w klatce, albo rękawy za krótkie. A te z Bytomia, jak nigdy leżą idealnie. W sumie Pan Michał ma rację, mimo że koszule bardzo mi się podobają to jednak kupię klasyczną białą/ niebieską w jakąś drobną kratkę vichy.

Jakub
Gość
Jakub

Ja od dwóch lat mam minimalistyczny zestaw czterech koszul, który kiedyś polecał MrV i jest to zestaw uniwersalny: biała, błękitna i dwie w kratkę vichy. Wiem, że gdybym po drodze inwestował w takie wzory jak te z Bytomia to musiałbym kilkakrotnie powtórzyć zakup.

MarcoPolo
Gość
MarcoPolo

Mam podobny problem (podobne wymiary) Ostatnio kupiłem 3 Lamberty wyszczuplone w Wólczance (3 za 199 PLN). Świętnie leżą w pasie i kołnierzyku. Ale są koszmarnie długie (sama koszula i rękawy). Niestety trzeba będzie skracać :)

Marek
Gość
Marek

Gdzie jeszcze można znaleźć buty marki Królewski Herb o rozmiarach większych niż te dostępne w sklepie internetowym? Wysłałem do nich wiadomość ale nikt nie odpowiada.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Z tego co wiem, obecnie Królewski Herb jest dostępny wyłącznie poprzez sklep internetowy. Rozmawiałem jakiś czas temu z właścicielem (przemiły i kompetentny człowiek) i dowiedziałem się, że na początku kwietnia ma pojawić się nowa linia butów z większymi rozmiarami. Niestety, mają być sporo droższe od obecnie sprzedawanych, ale jakościowo również ma to być wyższa półka. O ile dobrze pamiętam, to za pewien czas ma zostać poszerzona rozmiarówka także w butach dostępnych obecnie w sklepie internetowym. Ja sam – z żalem – musiałem zwrócić buty z powodu zbyt małego rozmiaru; zazwyczaj noszę 45, ale dałem się skusić wymiarami podanymi na stronie – teoretycznie 44 miały pasować, ale teoria rozminęła się z praktyką o jakieś 4-5mm :-)

Piotr
Gość
Piotr

Odnośnie ostatniego wpisu Vistuli, co Pan sądzi o nowej kolekcji mokasynów Lantier. Do jakiej stylizacji ubioru są najbardziej odpowiednie?

http://vistula.pl/buty/buty,id-69889

7
Gość
7

Panie Michale,

czy ma Pan jakiekolwiek doświadczenia z poprawkami krawieckimi swetrów? Kupiłem po okazyjnej cenie sweter z Massimo Dutti (skład 70% bawełna, 25% jedwab morwowy, 5% kaszmir). Sweter jest troszeczkę za szeroki, idealnie byłoby lekkie zwężenie / wytaliowanie go. Słyszałem jednak opinie, że takie poprawki są trudne i nie osiąga się oczekiwanych efektów (ubranie może się rozciągać na miejscach zszywanych).

Co Pan o tym sądzi? Czy lepszy krawiec poradzi sobie z takim zadaniem?

karl
Gość
karl

Przerabiałem ostatnio kilka swetrów ( wełna , len ) , niektóre bardzo “grube” i żałuję że tak późno na to się zdecydowałem.
Szwy wyglądają “na oko” b. solidnie, zobaczymy jak będzie w praniu…
Przeróbki polegały na zwężeniu po bokach i w rękawach i wyszły naprawdę znakomicie.
Sama przeróbka musi być dość prosta , bo kosztowała po 10 zł od swetra , poza tym Pani nie chciała się podjąć przeróbki zimowej wełnianej kurtki – uczciwie uznała to za zbyt trudne.

Sylwester
Gość
Sylwester

swetry taliować mozna do woli gorzej ze skracaniem rekawow i długościa swetra.

Sebastian
Gość
Sebastian

Michał, jak pozycjonujesz buty firmy Markowski (Prince Jorge)? Czy jakość jest porównywalna z Yanko?

Mateusz
Gość
Mateusz

Michale, co sądzisz o tym garniturze http://www.gentlemanschoice.pl/produkt/marynarka-z-harris-tweedu-fergus
Oczywiście na sezon jesienno- zimowy o nim myślę, czy Harris Tweed w tej cenie to coś atrakcyjnego?

Sebastian
Gość
Sebastian

A jak Twoim zdaniem prezentuje się ten model?http://www.markowski.fr/prince-jorge/richelieu/richelieu-porto-classique-marron-prince-jorge.html
Znasz może jakieś lepsze propozycje w tym budżecie?

Sebastian.S
Gość
Sebastian.S

Panie Michale,

Po raz pierwszy udzielam się na pańskim blogu, dlatego na wstępie chciałbym wyrazić uznanie dla Pana pracy.
Na bloga natknąłem się przypadkiem kilka tygodni temu, nadrobiłem wszystkie wpisy a na każdy kolejny czekam z niecierpliwością.
Od pewnego czasu planuje zakup garnituru. Po lekturze Pana wpisów muszę stwierdzić, że będzie to pierwszy tak świadomy zakup. Zastosowanie – 5 tegorocznych wesel w charakterze gościa.
Zastanawiam się nad trzema modelami:
http://bytom.com.pl/kolekcja-caloroczna,garnitur-milano-2-124-k-801-5490-p Cena 1499zł do wytargowania 20% rabatu, koszula, krawat i pasek w prezencie.
http://vistula.pl/garnitury/garnitur,id-69466 Cena 1499 zł do wytargowania rabat 30%.
http://vistula.pl/garnitury/garnitur,id-69511 Garnitur z ostatniego wpisu. Cena 1299 zł, rabat 30%.
Która opcja według Pana będzie najlepsza?

Pozdrawiam.

Adrian
Gość
Adrian

Panie Michale,
od dłuższego czasu poszukuję torby – głównie do przenoszenia rzeczy: praca – dom (komórka, portfel, jakieś papiery etc.)
Czy mógłby Pan albo ktoś z czytelników wskazać sklepy z ciekawymi torbami (ew torebkami) gdzie można by poszukać – chodzi mi raczej o mniejsze/średnie modele aniżeli torba weekendowa…

Z góry dzięki za polecenie!

Andrzej
Gość
Andrzej

Witam!
Co Pan sądzi o tej kurtce / kurtkomarynarce https://www.reiss.com/p/quilted-jacket-mens-vialli-in-grey/?
pozdrawiam

Przemek
Gość
Przemek

A co myślicie o tych niebieskich monkach? http://wojas.pl/produkt/14002
Szukam ogólnie jakichś niebieskich butów do chodzenia na codzień.

zizu
Gość
zizu

jak szukasz niebieskich zobacz te
http://www.massimodutti.com/pl/pl/men/buty/zobacz-wszystko/buty-typu-monki-z-klamrami-c1313029p5201553.html?colorId=400&categoryNav=1313029
na pewno ładniejsze od wojasa, nawet je mierzyłem bardzo wygodne ale nie zdecydowałem się ponieważ szukam w odcieniach brązu, ale znaleźć coś poniżej 600 ciężko

SHOEPASSION.com
Gość

Dzień dobry,
jeśli jesteście Panowie zainteresowani kolekcją letnią, a więc mokasyny, loafersy czy buty żeglarskie, to zapraszam wkrótce do naszego sklepu.
Przygotowujemy dla Państwa całkiem nowe oblicze typowo letnich butów letnich. Pozdrawiam

kejzi
Gość
kejzi

a konkretnie od kiedy??

Marek
Gość
Marek

Umieszczał Pan czasem te spodnie (http://www2.hm.com/pl_pl/productpage.0223027004.html) w różnych zestawach , jak wypada jakość HM Premium Quality ? Warto wydac 200 zł?

Mateusz
Gość
Mateusz

Panie Michale,
przeczytałem już większość postów z bloga, ale niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, ani ciekawej stylizacji. Poszukuję butów do granatowej Harringtonki. Bardzo podoba mi się zestawienie kolorów, które zastosował Pan w stylizacji stylu preppy, ale niestety mokasyny są całkowicie nie dla mnie. Czy ma Pan pomysł co można założyć zamiennie oprócz, ewentualnie, tenisówek? Marzą mi się brązowe, zamszowe brogsy, ale to chyba nie będzie trafny zestaw.

Pozdrawiam serdecznie.

Michał
Gość
Michał

Dzień dobry,
jak Pana zdaniem wypadają te buty:
http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&shoeid=5724&colourid=2993&brandid=6
Jak u nich z jakością? Co jeszcze warto zobaczyć?
Pozdrawiam

Bartek
Gość
Bartek

Michał miałeś coś wspólnego z szewc24 ? bo zastanawiam się, żeby wysłać tam buty zimowe ,ale nie wiem co i jak

Robert
Gość
Robert

Pytanie do pana panie Michale :)

Ostatnio w SH spotykam calkiem ciekawe marynarki firmy Batistini.Przyglądalem się już nie raz i moim zdaniem nie odbiegają jakością od popularnych sieciówek , ale niestety ta marka mnie nic nie mówi.Czy może pan coś wie?

Mariusz
Gość
Mariusz

Czy mógłby Pan/czytelnicy polecić jakąś granatową marynarkę ‘odd jacket’ w fasonie slim?

Karol
Gość
Karol

Witam. Od dawna w mojej szafie wisi nieużywana, ciemnobrazowa, sztruksowa marynarka. Dostałem ja kiedyś chyba od kogoś, kto miał ją już za mała. No i tak leży w tej szafie, bo zawsze wydawała mi się brzydka, niemożliwa do połączenia itp. Ale ostatnio tak trochę się zastanawiam ze szkoda mi ją zmarnować i może da się ją z czymś połączyć. No i tutaj moje pytanie, z czym? Czy np niebieska koszula w drobne, białe kwiatki będzie dobra? Dosyć jasne jeansy? Jaka poszetke wybrać? Pozdrawiam.

Bres Lauer
Gość
Bres Lauer

Płowe chino i błękitna koszula.

Kamil
Gość
Kamil

Panie Michale,

czy orientuje się Pan gdzie można dostać trencz (polski sklep stacjonarny lub jakiś online z wysyłką do Polski). Może być jedno- lub dwurzędowy, wiązany w pasie, np coś takiego: http://bytom.com.pl/kurtki-i-plaszcze,plaszcz-praslin-215-k-3193-16403-p , kolor – granatowy lub kamienny/piaskowy, rozmiar 46? Rękawy raglanowe odpadają. Oczywiście nie chciałbym też wydawać majątku (Burberry). Przejrzałem ofertę Vistuli, Suitsupply, Lancerto, wielu innych.. Do tej pory nic nie znalazłem. Jeżeli któryś z Czytelników gdzieś takie widział, też proszę o informację. ;)

Lech
Gość

W odcinku S08E01 serialu Kancelaria Adwokacka – http://zapodaj.net/d88499a0fab16.jpg.html

Marcin
Gość
Marcin
Marco
Gość
Marco

Sprezzatura… to styl życia, południowy temperament, a nie dziedzina nauki o szmatach. Nie może opisywać jej manekin przebrany w doskonale przemyślane stylizacje, celowo wypuszczający, jak Pan to nazwał “końcówkę krawata”. Nie jest to temat do kolejnego rozdzialu książki. Sprezzatura to coś wrodzonego, spontanicznego, raczej niezbyt przemyślanego…. po prostu naturalnego. To całokształt egzystencji człowieka, który się z tym urodził, nie ma tam zasad, nie można tworzyć do tego reguł i uchodzić za wzorzec. Proponuje pojęcie sprezzatury zostawić w spokoju i ograniczyć się do klasyki krawiectwa, nonszalancje pozostawiając przedstawicielom tego nurtu.

Krzysiek
Gość
Krzysiek

pracuję w fabryce opakowań kartonowych. bezbarwną pastą do butów smarujemy prowadnicę przy pile, żeby się karton prosto suwał. tylko do tego nadaje się bezbarwna pasta. i mówię to zarówno jako kartoniarz jak i miłośnik butów nietypowo brązowych.

Sergiusz
Gość
Sergiusz

Panie Michale! Czy taki pasek:http://www2.hm.com/pl_pl/productpage.0233752001.html
to dobry wybor do wszelkich letnic stylizacji z beżowymi chinosami oraz jeansami oraz granatową bądź szarą marynarką?

Greg
Gość
Greg

Witaj Michale. Co sądzisz o poniższych butach od GR do dziennego garnitury ew. chinosów. Przy aktualnej promocji -20% można je kupić za ok. 360 zł.

http://sklep.gino-rossi.com/on,gino-rossi-polbuty-eddie-5-k-70850-452978-p.html

Marcin
Gość
Marcin

Szanowny Panie Michale.

Ostatnio wpadły mi w oko te oto buty: http://www.asos.com/ASOS/ASOS-Brogue-Shoes-in-Leather/Prod/pgeproduct.aspx?iid=4023302&WT.ac=rec_viewed&CTAref=Recently+Viewed
Co Pan o nich myśli? Miał Pan do czynienia kiedyś z tą firmą?

Pozdrawiam
Marcin