fbpx

Kurtka M-65 – wojskowa legenda w modzie codziennej

115 komentarzy

Poprzedni wpis oficjalnie rozpoczął na blogu sezon wiosenny, a dzisiaj mam dla was temat kurtek wiosennych, a dokładniej jednego bardzo znanego modelu. Kurtka polowa (ang. field jacket) inspirowana legendarnym modelem M-65 (pełna nazwa to M-65 OG-107) będzie jednym z najpopularniejszych modeli nadchodzącego sezonu zarówno w sieciówkach, jak i markach z wyższej półki. Postanowiłem przypomnieć jej historię, pokażę także jak nosić ją z normalną odzieżą codzienną.

MrVintage pl Ubraniowy zakup roku 2

 

Oryginał kurtki M-65 powstał w roku 1966 i był to następca wojskowej kurtki M-43 i M-51 używanej przez armię amerykańską. Nietrudno zatem policzyć, że kultowa „emka” w zeszłym roku świętowała pięćdziesiąte urodziny. Skoro przetrwała już tyle lat i nadal jest jednym z najpopularniejszych wzorców dla producentów odzieży męskiej z całego świata, to bez wątpienia można powiedzieć, że kurtka M-65 jest ikoną mody męskiej tak samo jak dżinsy, trampki czy koszulka polo.

Na początek kilka charakterystycznych cech oryginału:

  • kolor oliwkowozielony, w specyfikacjach kontraktowych oznaczany jako „Olive Green 107”
  • materiał o nazwie NYCO będący mieszanką nylonu i bawełny (50/50) – wodoodporny, wiatroodporny i odporny na rozerwanie
  • dwie prostokątne kieszenie na piersi i dwie na dole, wszystkie zapinane trójkątną patką z zatrzaskiem
  • przód kurtki zapinany suwakiem błyskawicznym i na guziki zatrzaskowe
  • kaptur chowany w stójce kołnierza zasuwanej zamkiem błyskawicznym
  • talia ściągana za pomocą sznurka wewnętrznego
  • naramienniki
  • pod szyją patka zapinana taśmą velcro (popularny „rzep”)

Przez pięćdziesiąt lat forma kurtki M-65 w zasadzie się nie zmieniła (były drobne zmiany kosmetyczne m.in. ewolucja suwaków: od aluminiowych, przez mosiężne, aż po plastikowe), co świadczy o tym, że jest to bardzo dobry i ponadczasowy projekt. Model ten był na wyposażeniu armii amerykańskiej aż do roku 2009, natomiast jej cywilna kariera rozpoczęła się dużo wcześniej, zresztą jak wiele elementów odzieży codziennej wywodzących się z wojska. Cywilny sukces „emki” wynikał z kilku rzeczy. Po pierwsze, była to bardzo funkcjonalna kurtka, która w codziennym użyciu również sprawdzała się znakomicie. Po drugie, jakość ubrań produkowanych na potrzeby wojska była bardzo wysoka i kurtki M-65 uznawane były za niezniszczalne. I po trzecie, niska cena – odzież z magazynów wojskowych była wyprzedawana za grosze.

Poza wersjami z magazynów wojskowych (tzw. egzemplarze kontraktowe), już kilkadziesiąt lat temu zaczęły się pojawiać wersje cywilne. Często te same firmy które szyły kurtki dla armii amerykańskiej (przez kilkadziesiąt lat było to ponad dwudziestu różnych producentów), szyły także wersje sklepowe. Zazwyczaj kupowali je myśliwi, podróżnicy, pracownicy fizyczni, sympatycy militariów, a także przedstawiciele różnych subkultur. Wersje wojskowe i cywilne wyglądały najczęściej identycznie, jednak jakościowo wygrywały kurtki kontraktowe – wojskowe normy jakościowe były wyśrubowane. Najbardziej znanym producentem kurtek M-65, który poradził sobie także z linią komercyjną jest amerykańska firma Alpha Industries, która od lat z powodzeniem sprzedaje repliki ubrań armii amerykańskiej.

Dużą rolę w popularyzacji kurtki M-65 przypisuje się znanym bohaterom filmowym. Model ten zagrał w filmach takich jak „Taksówkarz” (w roli głównej Robert De Niro), „Rambo” (w roli głównej Sylvester Stallone) i „Serpico” (w roli głównej Al Pacino). W polskich produkcjach filmowych zieloną kurtkę można zobaczyć m.in. w „Misiu” i serialu „07 zgłoś się”.

Kurtka M-65 co kilka lat powraca jako wiodący model męskich kolekcji i mam wrażenie, że w tym sezonie tak właśnie będzie. Jej kopie można znaleźć zarówno w kolekcjach tanich marek sieciowych, jak i u topowych marek z wysokiej półki. To potwierdza, że jest to klasyk, który kolejne pokolenia mężczyzn zachwyca prostotą, surowością i funkcjonalnością. W dodatku łatwo daje się łączyć z ubraniami o różnym stylu o czym przekonacie się przeglądając moje propozycje.

JAK NOSIĆ M-65?

Wydaje się, że kurtkę wojskową można wykorzystać w zasadzie wyłącznie w zestawach maksymalnie casualowych, ale tak nie jest. Prostota i surowość M-65 pozwala na w miarę łatwe łączenie jej z ubraniami o różnym stylu i charakterze. Przygotowałem cztery przykładowe zestawienia z tą kurtką.

Z GARNITUREM

Pomysł połączenia garnituru z kurtką z demobilu wydaje się szalony, ale moim zdaniem może to wyglądać ciekawie pod warunkiem, że będzie to garnitur o mocno obniżonej formalności. Mam tu na myśli zarówno samą tkaninę (np. tweed, bawełna, len), detale (np. nakładane kieszenie w marynarce) i oczywiście dodatki o niższym stopniu formalności (np. wełniany krawat, koszula button-down lub dżinsowa, buty zamszowe). Zobaczcie jeszcze to zdjęcie.

MrVintage pl Kurtka M65 2

Kurtka Alpha Industries, garnitur Suitsupply, koszula Suitsupply, krawat Suitsupply, poszetka Suitsupply, pasek Shoepassion.com, buty Crownhill Shoes, zegarek Orient.

 

Z MARYNARKĄ

Moim faworytem są zestawy z dżinsami i nieformalnymi marynarkami. Nie ma tutaj aż tak dużego eklektyzmu jak w przypadku zestawu z garniturem i wygląda to bardzo spójnie, choć obie rzeczy (marynarka i kurtka) są z innych światów. Zwróćcie uwagę jak delikatnym różowym akcentem można „zmiękczyć” surową i chłodną zieleń wojskową.

Dużą zaletą M-65 jest to, że równie dobrze wygląda w zestawach jesienno-zimowych, gdzie marynarka jest z grubszej tkaniny, a na nogi można założyć trzewiki, jak i w zestawach wiosenno-letnich gdzie marynarka jest na przykład z lnu, a na nogi można założyć mokasyny.

MrVintage pl Kurtka M65 3

Kurtka Alpha Industries, marynarka Lancerto & Mr. Vintage, koszula Lancerto & Mr. Vintage, spodnie Nudie Jeans, krawat Szarmant, poszetka Turnbull&Asser, buty Crownhill Shoes, torba Pier One.

 

Z KAMIZELKĄ

Dobrą alternatywą dla marynarek mogą być nieformalne kamizelki z ciekawym wzorem (np. krata). Do tego proponuję dżinsy i zamszowe trzewiki. A pod kamizelką koszula z kołnierzem button-down. Idealny zestaw na podróż. Jesienną wersję z kamizelką flanelową możecie zobaczyć tutaj.

MrVintage pl Kurtka M65 1

Kurtka Alpha Industiries, kamizelka Suitsupply, koszula Lancerto & Mr. Vintage, spodnie Stella McCartney, buty Berwick, portfel Bellroy, walizka Suitsupply.

 

ZE SNEAKERSAMI

Na koniec zostawiłem połączenie najbardziej oczywiste, czyli typowy casual – z dżinsami, obuwiem sportowym i bawełnianą bluzą.

MrVintage pl Kurtka M65 4

Kurtka Alpha Industries, bluza Makia, spodnie Brunello Cucinelli, buty Onitsuka Tiger, pasek Tom Tailor, torba Tommy Hilfiger, zegarek Seiko.

 

GDZIE KUPIĆ?

Naturalnym miejscem zakupu oryginalnej kurtki M-65 wydają się sklepy z odzieżą pozyskaną z wojskowych magazynów, czyli popularne demobile. Jest ich w Polsce całkiem sporo, wiele z nich działa też jako sklepy internetowe, więc wybór jest niemały. Warto wiedzieć, że w takich sklepach można znaleźć zarówno oryginały – kurtki kontraktowe, czyli kurtki zamawiane przez armię amerykańską (lub inną, bo podobne modele mają lub miały również inne kraje), jak i kopie, czyli egzemplarze szyte współcześnie na wzór oryginału. Jaka jest różnica pomiędzy kurtką kontraktową a kopią? Przede wszystkim jakościowa, oczywiście na korzyść tych wojskowych. Odzież dla żołnierzy nigdy nie była traktowana jako jednosezonowa, zatem ich trwałość musiała być bardzo wysoka. Specyfikacja zamówień kontraktowych bardzo dokładnie określała jakość tkaniny i wszystkie inne parametry gwarantujące długą żywotność tych ubrań, zatem jeśli zdecydujecie się na zakup kurtki kontraktowej, to jakość na pewno was nie zawiedzie. To są ubrania niezniszczalne w codziennych warunkach użytkowania. Dużą zaletą kurtek kontraktowych jest też to, że pozwalają na bardzo dobre dopasowanie rozmiarowe, ponieważ wybór rozmiaru jest podobny jak przy dżinsach tzn. wybiera się zarówno tęgość kurtki, jak i jej długość. To rzecz niespotykana we współczesnej odzieży.

Jeśli chodzi o współczesne kopie, to bywają lepsze i gorsze. Niestety na rynku jest dużo tanich podróbek z Azji, które jakością nie grzeszą. Spośród firm produkujących współczesne kopie kurtki M-65, najlepsze opinie zbierają produkty Helikon Tex. To polska firma, która zajmuje się produkcją odzieży militarnej i paramilitarnej. Ich kurtka M-65 kosztuje ok. 300 zł i jakościowo jest to produkt znacznie lepszy niż jej modowe odpowiedniki, więc jeśli priorytetem jest dla was jakość i niemal idealne odwzorowanie oryginału, to kierujcie się do sklepów sprzedających ich produkty.

Minusem kurtek typowo wojskowych (zarówno tych kontraktowych, jak i kopii) jest to, że zazwyczaj są mało zgrabne. Po prostu ich konstrukcja została stworzona przede wszystkim dla wygody żołnierzy, a nie dla stylu cywilów, więc jeśli nie lubicie szerszych rękawów i nieco kwadratowych fasonów, to raczej sugeruję poszukiwania kurtek w sklepach odzieżowych. No chyba, że nie odstrasza was konieczność wykonania przeróbek krawieckich.

Jeśli jednak nie wpasujecie się w fasony wojskowe lub po prostu chcecie coś bardziej nowoczesnego, to na zakończenie przygotowałem krótki przegląd popularnych marek, które w tym sezonie mają w swojej ofercie model inspirowany legendarną „emką”.

ALPHA INDUSTRIES

Firma Alpha Industries była jedną z pierwszych firm, które realizowały zamówienia dla armii amerykańskiej. Obecnie poza szyciem ubrań wojskowych maja także wydzieloną markę odzieżową, która w dużej mierze bazuje na modelach wzorowanych na wojskowych klasykach.

MrVintage pl Kurtka M65 7 Alpha Industries

TIMBERLAND
Ta amerykańska marka od lat ma w ofercie kurtki inspirowane wojskowymi modelami, a w tym roku jest to właśnie współczesna wersja M-65. Dostępna w trzech kolorach. Uszyta z mieszanki bawełny i nylonu, więc skład również podobny do oryginału.

MrVintage pl Kurtka M65 6 Timberland

MASSIMO DUTTI
W limitowanej linii Soft marki Massimo Dutti można znaleźć kurtkę inspirowaną militarnym klasykiem, ale jej wygląd jest znacznie bardziej nowoczesny. Duża w tym zasługa tkaniny nylonowej o charakterystycznej gniecionej fakturze. Sam nie przepadam za takimi tkaninami, ale trzeba przyznać, że połączenie klasycznego projektu o rodowodzie wojskowym z ultranowoczesną tkaniną wyszło nieźle.

MrVintage pl Kurtka M65 5 Massimo Dutti

 

MERC
MrVintage pl Kurtka M65 8 Merc

 

LEVI’S

MrVintage pl Kurtka M65 9 Levis

 

ASPESI

MrVintage pl Kurtka M65 10 Aspesi

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
115 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
7 lat temu

Kurtka miała rok temu pięćdziesiąte urodziny. 2016 – 1966 = 50.

Rafał
7 lat temu

Panie Michale, ja trochę nie na temat. Czy z w związku z tym, że z czasem zmienił Pan nieco zdania na temat dodatków tkanin syntetycznych w ubraniach, czy zmienił Pan zdanie na temat marki Giacomo Conti? Bo odradzał Pan tą markę właśnie ze względu na skład tkanin. Czy cały czas śledzi Pan ich produkty, czy skreślił ich Pan bezpowrotnie?
Pozdrawiam

hehe
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Grono sympatyków o wątpliwym guście estetycznym. Ci co zakladaja biale skarpetki do półbutów.

Ttty
7 lat temu
Reply to  hehe

Co masz kolego do białych skarpetek do półbutów!?

dejko
7 lat temu
Reply to  Ttty

Może przede wszystkim to, że bardziej stosownym obuwiem do białych skarpetek są sandały! Ale tak jest, jak się na modzie męskiej nie zna.

Pantagruel
7 lat temu
Reply to  dejko

białe skarpetki zakłada się do butów sportowych idąc grać w tenisa. Sandały nosi się bez skarpetek, jeśli w ogóle nosi się sandały.

dejko
7 lat temu
Reply to  Pantagruel

Nieprawda.
Skarpety zakłada się do sandałów, żeby stopy nie marzły i aby zasłonić postępującą grzybicę oraz nieobcięte paznokcie. Jak widać po ocenie mojego komentarza, to ja mam rację!

pantagruel
7 lat temu
Reply to  dejko

biorąc pod uwagę przytoczone argumenty przyznaję Tobie rację. Nie miałem pojęcia o niektórych aspektach.
Niemniej jednak czy aby na pewno białe? :)

incognitor
7 lat temu
Reply to  hehe

A do smokingu? Powinno się zakładać białe skarpetki?

Edward
7 lat temu
Reply to  hehe

To dość sytuacja jeżeli chodzi o tą markę. Jeszcze 3 lata temu zakupiłem bardzo ładną sztruksową marynarkę, natomiast jeżeli chodzi o resztę odzież byłem bardzo zawiedziony. Odwiedziłem ją dwa i rok temu było to samo. Ostatnio nastąpił przełom kiedyś gościły akrylowo bawełniaono nie wiadomo co swetry Teraz można znaleźć w dobrej cenie sweter z wełny merynosowej :o Także jest dość obiecująco na przyszłe sezony/lata :)

Edward
7 lat temu
Reply to  Edward

Nawet marynarki wełniano -lniane posiadają w ofercie właśnie sprawdziłem.

Xenomorph
7 lat temu

Chodzi za mną ta kurtka. Myślałem właśnie o Helikonie, ale szkoda że nie szyją w beżu, tylko oliwkowe.

Maciek
7 lat temu
Reply to  Xenomorph

Też się nie mogłem przekonać do helikona oliwkowego, teraz nie zamieniłbym jej za nic :)

Tomasz
7 lat temu
Reply to  Xenomorph

Ja mam czarną od nich. Problemem jest to, że wojsko nigdy w takich nie śmigało.

Jan L.
7 lat temu
Reply to  Tomasz
Robert
7 lat temu
Reply to  Xenomorph

Alpha szyję w różnych kolorach

Jarek
1 rok temu
Reply to  Xenomorph

Beżowych nigdy nie szyto poza podróbkami.
Od, Woodland, 3Colour desert (beże), i UCP (szpary pixelowy kamuflaż). Do kanonu można tylko zaliczyć szyte na Okinawie kurtki w kamuflażu Mitchell (takim jak pokrowce na hełmy z okresu wojny w Wietnamie).

Mario
7 lat temu

Moim zdaniem ta kurtka zupełnie nie pasuje do garnituru. Naturalne „środowisko” takiej kurtki to gruby, wełniany sweter i dżinsy. O dziwo kreacja Mr. Vintage’a nie razi w oczy (marynarka plus M-65). Może wynika to z tego, że to kurtka beżowa a nie – typowo wojskowa – zielona.

Poza tym artykuł ciekawy. Osobiście nie przepadam, za wojskowymi ciuchami. Ostatnio miałem coś podobnego na sobie w 8 klasie szkoły podstawowej :-)

Piotrek
7 lat temu

Mowiac o producentach ciezko nie wspomniec o naszym rodzimyn Helikonie :)

Maciek
7 lat temu
Reply to  Piotrek

Dlatego też było wspomniane.

Piotrek
7 lat temu
Reply to  Maciek

Faktycznie, nie doczytałem.

Jacek
5 lat temu
Reply to  Piotrek

jeszcze Surplus -niemiecka marka

mjjj
7 lat temu

Michale, a jakbyś ocenił wełniane propozycje od SuitSupply?

Marcin
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

SuSu w nowej kolekcji wprowadziło m65 z mieszanki wełny :) http://eu.suitsupply.com/pl/coats/niebieski-kurtka-m65/J495.html?cgid=Coats

mjjj
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

W sensie kurtki M65 z wełny.
I czy taka kurtka z aktualnej kolekcji Timberland jest warta swojej ceny (ponad 1000 zł)?

Jarek
1 rok temu
Reply to  mjjj

Żadna podróbka nie jest warta takich pieniędzy. Za tę cene można jeszcze znaleźć uzywany oryginał.

Patryk
7 lat temu

Panie Michale,
a co Pan sądzi o kurtkach REGIMENT M65 JACKET ? Jestem zainteresowany ta kurtką. Ze względu na charakter mojej pracy chciałem kupić kurtkę w kolorze czarnych. Czy ten kolor nadaje się do tego typu kurtek?
Dziekuję.

Patryk
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Rozumiem.
A jak sama firma?

Jarek
1 rok temu
Reply to  Patryk

To jakiś chińczyk nie warty zachodu. Zresztą Alfe też już odradzam. Szyją tylko w Chinach ale z podłego materiału. Jedna dobra kopia w przystępnej cenie to Helion (tez Chinska). Jest kilka Japońskich i Amerykańskich firm ale są dużo droższe.

Marcepanik
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Bo czarne tkaniny z przewagą bawełny pierze się w farbie do domowego użytku, np. firmy Simplicol. Jeżeli nie mają uszkodzeń mechanicznych, nie są zmechacone lub nie straciły fasonu z powodu rozciągnięcia, to po wyciągnięciu z pralki wyglądają jak nowe. Z porządną M-65, kontraktową, albo szytą na wzór oryginału niestety taki numer nie zbyt łatwo przejdzie, bo impregnowane Ny-Co dość słabo łapie barwnik. i musi się wpierw dość mocno sprać.

złoty fiut
5 lat temu
Reply to  Marcepanik

Gdzie widziałeś czarną kontraktową M-65?

Mateusz
7 lat temu

Witam Panie Michale,
mam do Pana pytanie odnośnie noszenia gładkiej białej koszuli do marynarki z tym że bez krawata pod szyją a ze zdobionym ostatnim guzikiem (zapiętym), jak chociażby na tym zdjęciu.

https://www.google.pl/search?q=wojtek+mazolewski&espv=2&biw=1366&bih=662&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi4osjkm6LSAhVyb5oKHQUjBIAQ_AUIBigB#imgrc=fdCQ85aFIKpaDM:

Jak Pan się do tego odniesie? Mi osobiście takie połączenia bardzo odpowiada i tutaj też drugie pytanie, mianowicie, czy mógłby Pan polecić jakieś konkretne modele takich koszul (nigdzie się na takowe nie natknąłem) ?

Pozdrawiam

www.luigisaladini.fashion.blog
7 lat temu

Artykuł jak zwykle bardzo dobry i merytoryczny. Jednak ja również się skłaniam do opinii, że kurtka nie pasuje ani do garnituru, ani do krawatu, jakie one by nie były, nawet z maksymalnie obniżoną formalnością. Jej naturalne środowisko jest poza miastem, a najlepsze elementy do uzupełniania zestawu, to gruby golf, spodnie bojówki oraz buty typu CAT.

NOL
7 lat temu

Nie, to nie tak. Najlepsze elementy do uzupełnienia zestawu to M16A1, UH-1 i płaskowyż centralny.

Jan L.
7 lat temu

http://images.thesartorialist.com/photos/1139GreenBlueWeb.jpg – To chyba moje ulubione zdjęcie jakie znalazłem na internecie przedstawiające stylizację z Emką, mnie osobiście się ona bardzo podoba :)

Józef
7 lat temu

Witam,
Może komuś przyda się garść informacji na temat kurtki M65.
http://ngt.pl/5-kurtka-m-65-garsc-informacji.html

Marcin
7 lat temu

A kiedy będzie powrót do „noszone-ocenione”?

Kris
7 lat temu

Panie Michale, a co sądzi pan o wersjach tej kurtki w kamuflażu?

Marcepanik
7 lat temu
Reply to  Kris

Ja nie Michał, ale M-65 w woodlandzie jest „spalona” przez skojarzenie z pewnym jej słynnym użytkownikiem: http://www.macierz.org.pl/uploads/images/Bin-Laden-Osama.jpg

Worker
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Kamuflarz w różnych wariantach to klasyka streetwearu mocno atakująca modę klasyczną. Przykład:
http://vistula.pl/garnitury/garnitur,id-77258
Dla odważnych, lubiących i umiejących eksperymenty ;)

Ultra
7 lat temu

Kurtka wojskowa, dla mnie bomba!

Andrzej
7 lat temu

M-65 to kawał historii. Za czasów jej świetności w wojsku na pewno była świetnym elementem ubioru. Oczywiście pod względem wygody, funkcjonalności, właściwości technicznych jest dziś przeżytkiem i nijak się ma do obecnych rozwiązań. Mam emke od Alphy. Z całą pewnością nie jest to kurtka nieprzemakalna. Może przy lekkim deszczu da radę, ale na pewno nie za długo. Mój egzemplarz ma felerną podpinkę, która jest krzywo uszyta i po prawej stronie ma za dużo materiału i niestety nie układa się on poprawnie wzdłuż guzików którymi jest przypięta do kurtki. Sama kurtka jest nieco workowata i ma bardzo szerokie rękawy. Taki jej… Czytaj więcej »

Andrzej
7 lat temu
Reply to  Andrzej

Panie Michale, szczerze wątpię by udało się kupić w demobilu nową, kontraktową M65. Orientowałem się w tym temacie jakiś czas temu i generalnie na zdobycie nieużywanej kurtki z kontraktu szanse są bardzo niewielkie. Być może pojedyncze egzemplarze od czasu do czasu na ebayu, czy innych tego typu portalach. Jak szukałem to udawało mi się znaleźć kontrakty na ebayu, ale wszystkie były używane i to w dodatku w nienajlepszym stanie – podarte, poplamione.

Paweł
7 lat temu
Reply to  Andrzej

Kupić kurtke M65 w kolorze oliwkowym, kontraktowa, w stanie mint lub nowa nie jest tak trudno jak piszesz. Większy problem to cena, 500-700 pln, choć można poszperać i trafić coś taniej.

Jan L.
7 lat temu
Reply to  Paweł

Cóż, nowa kopia od Alphy kosztuje około 750 zł, a kontrakty to kawał historii, więc myślę, że to wcale nie tak dużo :)

dejko
7 lat temu
Reply to  Jan L.

Kopia od Alphy kosztuje 550-600 zł, a jak był dolar tańszy, to nawet poniżej 500 zł dało się kupić. Jeszcze na Allegro są oferty za około 500 zł. Nie wiem czy warto dopłacać 200 zł do „kawału historii”, który przez ostatnie 20 lat tęchł w jakimś magazynie wojskowym.
Przy użytkowaniu modowym, niekontraktowa Alpha również długo posłuży.

Jan L.
7 lat temu
Reply to  Andrzej

Ja kupowałem kilka miesięcy temu kurtkę M-65 z demobilu i powiem, że nie jest tak trudno takową znaleźć ;-)

Andrzej
7 lat temu
Reply to  Jan L.

ok. ale czy jest to kontrakt? Ja swoją Alphę kupowałem też w demobilu, gdzie poza wojkowymi ciuchami są również kopie takie jak Alpha czy Helikon

dejko
7 lat temu
Reply to  Andrzej

To jeszcze zależy co się rozumie przez kopię. Alpha oprócz produkcji dla wojska, prowadziła i prowadzi równoległą produkcję cywilną. W takim przypadku trudno mówić o kopii, bo różnica jest taka, że wersja cywilna nie musiała spełniać warunków kontraktowych (co nie znaczy, że ich nie spełniała) + miała metki z oznaczeniem producenta. Helikon nigdy nie miał nic wspólnego z produkcją kontraktową i nie wiadomo czy spełnia cokolwiek poza tym, że jest podobny do oryginału. Parafrazując: BMW x5 nie jest kopią BMW x5 M – bo choć oba modele różni wyposażenie, wygląd i napęd, to są produkowane przez jedną firmę, tylko dla… Czytaj więcej »

Darek
7 lat temu

Panie Michale, co Pan sądzi o tej kurtce https://www.bytom.com.pl/kurtka-bazant-6207-p

RAV
7 lat temu

Ciekawą alternatywą dla amerykańskiej M-65 jest kurtka armii austriackiej, wzorowana na M-65. Z demobilu można ją kupić za ok. 40-60 pln. Niestety trudno dostać duże rozmiary.

breżniew watykanu
4 lat temu
Reply to  RAV

Nie polecam – materiał „austriaczki” to 65% poliestru i 35% bawełny, przez co błyszczy się jak psu jajca na wiosnę, jest zimna w noszeniu i ogólnie mało przyjemna w dotyku. No i nie ma możliwości dołożenia podpinki.

Robert
7 lat temu

M-65 piękna kultowa kurtka pasuje chyba do wszystkiego i na każdą pogodę moja jest z 67 roku kontrakt nie zamieniłbym jej…

Dar
7 lat temu

Jedyny dobrze napisany merytorycznie artykuł przez osobę niezwiązaną z zapewne z tematyką militariów.Lekcja odrobiona na 5

Artur
7 lat temu

Kurczę, kolejny „wielki powrót” M-ki w Europie był 2-3 sezony temu. Teraz dopiero u nas.

NOL
7 lat temu

No dobra a jak to jest z rozmiarem? Czy kupując taką kurtkę z myślą o marynarce / garniturze nie powinno się wziąć rozmiaru większego niż się ma?

Lukasz
7 lat temu
Reply to  NOL

Sam jestem ciekaw. Kiedy dopasować kurtkę do sylwetki, to marynarka pewnie będzie się zwijać w rękawach i na piersi, a co gorsza wystawać od dołu. Z kolei większy rozmiar kurtki noszony bez marynarki będzie workowaty…

Jan L.
7 lat temu
Reply to  NOL

Ja jestem posiadaczem kontraktowej M-65 z demobilu i mogę powiedzieć, że są to kurtki bardzo obszerne, zwłaszcza w rękawach :) Mimo, że jestem bardzo szczupły to noszę najbardziej wyśrodkowany rozmiar, czyli Medium Regular i, owszem, jest luźna, ale w końcu to kurtka wojskowa, którą kupiłem na co najmniej kilkanaście lat, więc mając ich na karku 19 uwzględniam możliwy przyrost masy, oczywiście mięśniowej ;-) Niemniej wolę zawsze do niej ubrać chociaż sweter. Poza tym mogę powiedzieć, że sama kurtka jest jednocześnie dobra na mojego dużo tęższego tatę, więc myślę, że rozmiarowo M-65 wypada bardzo uniwersalnie. Nie jestem ekspertem, ale raczej nie… Czytaj więcej »

Krzysiek
7 lat temu
Reply to  NOL

Alpha Industrie ma na M65 zawyżoną rozmiarówkę. Nawet tutaj na zdjęciu widać, że model się w niej utopił i maskuje to, podnosząc ręce do kołnierza. Można pod kurtkę Alphy włożyć kilka marynarek. A wybierając M65 tej marki, należy wziąć rozmiar mniejszy niż się nosi.

Jan L.
7 lat temu
Reply to  NOL

Ja jestem posiadaczem kontraktowej M-65 z amerykańskiego demobilu :) Ogólnie rzecz ujmując „Emki” są bardzo luźnymi kurtkami, szczególnie w rękawach, więc myślę, że rozmiarowo wypadają bardzo uniwersalnie. Mimo, że jestem bardzo szczupły to noszę najbardziej wyśrodkowany rozmiar czyli Medium Regular; owszem jest spora, ale w końcu to kurtka wojskowa, która, mam nadzieję, będzie mi służyć przez co najmniej kilkanaście lat, zaś ja mam ich zaledwie 19, więc biorę pod uwagę ewentualny przyrost masy, oczywiście tylko tej mięśniowej ;-). Niemniej jednak, ta sama kurtka jest też dobra na mojego tatę, dużo tęższego ode mnie. Nie jestem żadnym ekspertem, ale raczej nie… Czytaj więcej »

Jan L.
7 lat temu
Reply to  NOL

Oj przepraszam, powtórzyłem ten sam komentarz :( Jak za pierwszym razem napisałem, to gdzieś zniknął, myślałem, że się nie zapisał, a on chyba oczekiwał na moderację, czy coś… :)

Jan L.
7 lat temu

Panie Michale, Tej zimy kupiłem swoją pierwszą M-65 i nie chcąc się zadowalać półśrodkami zdecydowałem sie na egzemplarz z demobilu. W związku z tym, że chciałem dobrze wybrać i mieć jakiś pogląd na sprawę, dużo w temacie tej kurtki czytałem i muszę pogratulować świetnego wpisu!!! :D Nie rzucił mi się w oczy ani brak jakiegokolwiek istotnego faktu, ani jakaś nieznajomość tematu (sam oczywiście nie jestem żadnym ekspertem :D). Super, że pokazał Pan różne oblicza M-65, od połączenia z garniturem po casual. Zaś a propos tego linku do zdjęcia, to pamiętam, że już jakiś czas temu w jednym z wpisów mówił… Czytaj więcej »

Tomek
7 lat temu
Reply to  Jan L.

Kurtkę mam od lat i jest niezniszczalna, ale do tej pory nie brałem pod uwagę ze można ją nosić inaczej niż casualowo. W artykule zabrakło mi zdjęć autora w różnych stylizacjach w zielonej M65

Łukasz
7 lat temu
Reply to  Tomek
Jan L.
7 lat temu
Reply to  Tomek

To prawda, szkoda trochę, że te pripozycje kompletów nie były poparte jakąś rzeczywistą sesją, żeby móc je zobaczyć w pełnej krasie :)

Krzysztof
7 lat temu

Witam,
bardzo interesujący artykuł. Jestem jednak troszkę zawiedziony, że w głównej mierze skupia się na modelu M-65, który wg mnie jest najmniej uniwersalny i już trochę przekombinowany – chowany kaptur, zamek i guziki w jednym. O wiele bardziej interesujące i coraz częściej przywracane do łask przez projektantów jak chociażby Saint Laurent czy Kent & Curwen są modele M41 (o którym nie ma wzmianki) oraz M43. Wg mojej opinii o wiele lepsze od M65.

M43 – przykład IDEAŁ
http://www.ketchupdrool.com/wp-content/uploads/2015/11/516521_mrp_in_xl.jpg

Janeł
7 lat temu
Reply to  Krzysztof

W komplecie powinny być glany, plecak „kostka” i naszywka „Slayer”.

NOL
7 lat temu
Reply to  Krzysztof

Czy ideał to już subiektywna opinia. Ten M43 wygląda jak zwykła koszula z pagonami i za dużymi kieszeniami.

Tomasz
7 lat temu

Ja mam M-ke od 25 lat… tą samą jedyną ukochaną Alphę… (mój brat ma od 35 lat) Nie zamienię jej na żadną inną. Przeżyła moje studia, lata młodości, pierwsze lata pracy i teraz dorosłość (mam 45 lat) noszę ją solo z podpinką do lasu. Noszę ją do miasta z bluzą sportową Nike z kapturem. Noszę na spacery z psem. Noszę do pracy w gajerze. Jest czymś więcej jak kurtką. Jest drugą skórą. Panie Michale Pełen szacun dla tego artykułu. Dla mnie M-ka to świętość i odskocznia od sztywnego garnituru. Wzoruję się na Pana artykułach ale to co Pan napisał, dla… Czytaj więcej »

Agar i Piżmo
7 lat temu

nie jestem specjalnym fanem tej kurtki. zawsze wydawała mi się trochę workowata. Ale może w stylizacjach, które zaproponowałeś rzeczywiście prezentowałaby się całkiem nieźle.

mcm
7 lat temu
Reply to  Agar i Piżmo

Emkologia, nauka o emkach, ich historii, rozwoju materialnym i znaczeniu kulturowym, zajęła stanowisko w sprawie sposobów noszenia kurtki M-65 przez ludzi, cywilów, w życiu codziennym. Zostało ono wyrażone w pracy, która znajduje się m.in. w zbiorze Biblioteki Narodowej w Warszawie: http://alpha.bn.org.pl/search~S5*pol?/aGracki+Andrzej/agracki+andrzej/1%2C2%2C4%2CB/frameset&FF=agracki+andrzej+historyk+ubioru&1%2C1%2C

paero
7 lat temu

Taki OT – strona mrvintage.pl nie otwiera się w przeglądarce Tor

mcm
7 lat temu
Reply to  paero

Kurtka M-65 OG-107 w życiu codziennym zwykłych ludzi. Emkologia zajmująca się historią, rozwojem materialnym i znaczeniem kulturowym emek zajęła w tej sprawie stanowisko – http://alpha.bn.org.pl/search~S5*pol?/aGracki+Andrzej/agracki+andrzej/1%2C2%2C4%2CB/frameset&FF=agracki+andrzej+historyk+ubioru&1%2C1%2C

Janeł
7 lat temu

Kurta dobra na grzyby albo na wakacje pod namiotem, ale do garnituru zdecydowanie nie.

NOL
7 lat temu
Reply to  Janeł

A jak ktoś na grzyby idzie w garniturze? Imploduje?

Jarek
7 lat temu

Pisze Pan w swojej książce, że białe poszetki z lnu i bawełny mają wyższy stopień formalności. Gdzie mam zakwalifikować białą poszetke z granatową ręcznie robiona obwodka (b.chętnie taką Pan rekomenduje) ale tą z jedwabiu? Będzie pasować do nieformalnych zestawów np z wpisu „awans, nowe stanowisko i wymiana garderoby” ?

dejko
7 lat temu
Reply to  Jarek

Będzie. Taką poszetkę można zakwalifikować pomiędzy jednolitą białą, a poszetką w regularny wzór.

Artur
7 lat temu

Cześć, jeden z użytkowników tej kurtki, produkowanej przez Helikon napisał: Przy minimum wkładu ze strony użytkownika (okresowa impregnacja) wytrzyma długie lata.

Czy mógłbyś rozwinąć temat impregnacji takiej kurtki? Myślę, że część z nas może być zainteresowana.

Pozdrawiam!

NOL
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Prubowałem zaimpregnować parkę tym preparatem zeszłej jesieni. I tak przemakała, natomiast przez tydzień agresywnie śmierdziała chemią.

Paweł
7 lat temu

Stylizacje ciekawe. Znak zapytania co do długości kurtki w połączeniu z marynarką. Kurtka jest za krótka aby marynarka nie wystawała.

Orlin
7 lat temu
Sebastian
7 lat temu
Reply to  Orlin

A co to za model? Pozdrawiam

Rafał
7 lat temu

Witam bardzo dobry wpis. Ciekawi mnie natomiast jakie nakrycie głowy by pan widział w stylizacjacjach które pan zaproponował z M65 ?

Antek
7 lat temu

Rozmowa dwóch fanów bloga Mr.Vinatage:
– Zobacz, facet w M-65
– Widzę. Te 501 na nogach nieźle się komponują z tą M-65
– I fajne Monki do tego
– Ja bym wybrał sztyblety ale Monki też są OK

gaq
7 lat temu

Panie Michale, przymerzam się do kupna monków Crownhilla i chciałbym się poradzić w kwestii rozmiaru. Jaki pan rozmiar Crownhilli nosi jakiej długości ma pan stopę?

Grzegorz
7 lat temu
Maciej
7 lat temu

Mój ulubiony element garderoby ever. :)
W latach 80-tych chyba Hoffland robił takie kurtki, rzecz trudna do osiągnięcia wówczas. Od tego czasu mam już chyba 3-cią (zawsze Alpha) i powiem szczerze, że ta polska była uszyta zgrabniej – ładniej się kołnierzyk układał, zgrabniejsze rękawy, nieco dłuższy suwak.
… albo może ja po prostu miałem 30 lat mniej i świat w ogóle był fajniejszy, nie tylko kurtka…

Grzegorz
7 lat temu

Panie Michale, który granatowy garnitur z nakładanymi kieszeniami z obecnie dostępnych w Suit Supply będzie najodpowiedniejszy na okazje typu ślub, komunia, chrzciny. Traveller, który Pan posiada odpada ze względu na brak podszewki. O ile najchętniej noszę marynarki właśnie bez podszewki, o tyle w przypadku garnituru nie jestem jeszcze na to gotowy.

asec69
7 lat temu

Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch kontraktowych oryginalnych /co można sprawdzić na stronach internetowych amerykańskiej administracji po numerze nsn/ M-65 z okresu „srebrnego” 1968 r. Druga to kurtka z ostatniego „złotego” kontraktu realizowanego przez Alphę dla US Army z 1979 r. Nie oddam, nie sprzedam, nie zastawię ich z nic, choć starsza z kurtek ma lepszą jakość niż ta młodsza. Kurtki M65 trochę unowocześnione produkowane są do dnia dzisiejszego, ale tylko w wykonaniu „tricolor desert”.
Nigdy nie nosiłem kurtki do garnituru, ale w innych stylizacjach sprawdza się świetnie!

Jan
7 lat temu

Co pan sądzi o tej kurtce? : https://www.zalando.pl/schott-nyc-kurtka-zimowa-kaki-s3722h010-n11.html
Czy kurtka 100% bawełny nada się na deszcz? (jest kaptur)
I czy nada się na lato czy to raczej tylko wiosenna kurtka? Proszę o komentarz.

Jan
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

A nie widział pan gdzieś czegoś podobnego do kurtki, którą ma pan z H&M?
To coś czego szukam, marzę o takiej. W tym przeglądzie żadna mi się nie podoba.

Michał
7 lat temu
MAc
7 lat temu
MAc
7 lat temu

Do takiej kurtki najlepiej pasują białe conversy

Noszę garnitur, ale nie wyglądam jak garniturowiec | Mr Vintage - rzeczowo o modzie męskiej
7 lat temu

[…] w mojej ocenie jest dość uniwersalnym okryciem, co starałem się pokazać w tym artykule. Zresztą jedna z propozycji pokazanych w tamtym wpisie jest bardzo podobna do dzisiejszej […]

Donovan
5 lat temu

Panie Michale, czy widział gdzieś Pan kurtkę wzorowaną na wojskowej M51 (czyli z kołnierzem zamiast stójki)?
Ta byłaby idealna: https://www.aboutyou.pl/p/replay/kurtka-przejsciowa-4223587 ale jest za krótka, a ja szukam klasycznej długości.
Kupiłem replikę MilTec – https://www.hanet.com.pl/Kurtka-Wojskowa-US-ARMY-VINTAGE-M51-Olive – ale jakość była fatalna, odradzam wszystkim.
Może Pan coś doradzi? Z góry dziękuję.

Franki
1 rok temu

Czy w przypadku kurtki wojskowej normą jest oversizing i szersze ramiona? Generalnie wygląd, jak od starszego brata? Chyba tu trudno o dopasowanie. Co Pan sądzi o kurtkach brandit m 65 giant z podszewką? Dziękuję za opinię.