Skoro już połowa września za nami, to pora na tradycyjny przegląd trendów mody męskiej na nadchodzący sezon. Jak co roku przejrzałem kolekcje kilkudziesięciu najbardziej opiniotwórczych marek z segmentu mody męskiej i dokonałem subiektywnego wyboru najciekawszych i najpopularniejszych trendów. Jesień 2019 nie przynosi jakichś rewolucyjnych zmian, ale i tak myślę, że będzie ciekawie i każdy znajdzie coś dla siebie.
Cały czas widać inspiracje latami 90. które przecież nie tak dawno były synonimem kiczu i wydawało się, że trendy z tamtych lat nigdy już nie wrócą, a tymczasem coraz popularniejsze stają się spodnie marchewki, sztruks, obszerne płaszcze poniżej kolan, spodnie z zakładkami, bluzy z dużymi logotypami – to przecież symbole tamtych czasów. Ciekawym trendem staje się także temat ekologii w modzie. Coraz więcej marek wykorzystuje surowce pochodzące z recyklingu, a renomowani producenci tkanin tworzy specjalne linie tkanin o zmniejszonym wpływie na środowisko (np. Vitale Barberis Canonico i linia HOPE). Myślę, że hasło „ekologia” będzie w kolejnych latach jednym z wiodących w tej branży. No i w dalszym ciągu obserwujemy przenikanie sportu do mody eleganckiej i na odwrót.
Brunello Cucinelli
SZTRUKS
Sztruks już rok temu był obecny w kolekcjach wielu marek, ale w tym roku jest go jeszcze więcej i jeśli miałbym wskazać jeden najpopularniejszy trend tego sezonu, to byłby to właśnie sztruks. Projektanci wykorzystali go na marynarki, garnitury, kurtki, płaszcze, koszule, kaszkiety. To tkanina którą się kocha albo nienawidzi :)
Brunello Cucinelli
Brunello Cucinelli
Brunello Cucinelli
Eleventy
J.Crew
Officine Generale
Oscar Jacobson
Tagliatore
PEPITA
Jednym z ciekawych wzorów jaki pojawi się w kolekcjach jesienno-zimowych będzie pepita, zwana też kurzą łapką lub psim zębem. Najczęściej występuje w wersji biało-czarnej (jasne tło, czarny wzorek). Jest to bardzo klasyczny deseń, ale w ostatnich latach raczej rzadko wykorzystywany przez projektantów. W aktualnych kolekcjach jednak bez trudu znalazłem wiele marynarek, garniturów, płaszczy, kurtek, koszul, a nawet butów z tym wzorem. Marynarka w pepitkę będzie także w nowej kolekcji Lancerto & Mr.Vintage.
Cesare Attolini
Boggi
Lardini
Lardini
Loewe
Poszetka.com
Suitsupply
KRÓTKI KOŻUCH
Kurtki skórzane pojawiają co roku w kolekcjach jesienno-zimowych, a w tym sezonie wyjątkowo dużo będzie krótkich kożuchów. Jedne wzorowane na kurtkach lotniczych, inne na ramoneskach. Jest w czym wybierać. U marek z wyższej półki jest to prawdziwa skóra (najczęściej owcza), a u marek sieciowych imitacje skór z poliestru.
Berluti
Etro
Lardini
Massimo Dutti
Tagliatore
Zara
SPODNIE MARCHEWKI
Od kilku lat piszę o tym, że spodnie z wysokim stanem i szerokimi nogawkami coraz częściej pojawiają się w kolekcjach topowych marek światowych, ale na ulicach jakoś ich nie widać. Czy jest szansa, że to się zmieni? Moim zdaniem tak, bo czy nam się to podoba, czy nie, to w modzie co kilkanaście lat powracają pewne trendy stylistyczne. Obecnie widać coraz więcej nawiązań do stylistyki z lat 90. Jednym z przykładów są spodnie marchewki, czyli fason szeroki na biodrach i zwężający się dość mocno do dołu. Spodnie te bez trudu znajdziecie już nawet w sieciówkach, więc kwestią czasu jest gdy pojawią się na ulicach.
Ami Paris
Giorgio Armani
Lardini
Reserved
Zara
KRATY
Od kilku sezonów słyszę, że duże kontrastowe kraty się już przejadły klientom i pora na powrót do gładkich tkanin, natomiast fakty są takie, że nadal jest to dominujący wzór jeśli chodzi o marynarki wiodących marek męskich i nic nie wskazuje na to by miały zniknąć w najbliższych sezonach. W tym sezonie sporo jest też płaszczy i kurtek z wzorem mniejszej lub większej kraty.
Tagliatore
Cesare Attolini
Circolo 1911
Lancerto
Lardini
Massimo Dutti
Tagliatore
Zara
WEŁNIANE SPODNIE „DRESOWE”
O trendzie „Elegancki dresiarz” pisałem już w poprzednich latach i wiele wskazuje na to, że łączenie cech ubrań sportowych i eleganckich będzie czymś więcej niż jednosezonowym pomysłem. W tym sezonie szczególnie dużo znalazłem spodni wełnianych, których krój zaczerpnięty jest z najbardziej klasycznych spodni dresowych, czyli z elastycznym pasem wiązanym na sznurek i ściągaczami na dole nogawek.
Boggi
Club Monaco
Dolce&Gabbana
Eleventy
Hugo Boss
GOLF I MARYNARKA
Kolejny trend z poprzedniego sezonu, który nabrał jeszcze większego rozpędu, czyli golfy łączone z marynarkami i garniturami. Niby nic nowego, ale w tym sezonie jest tego mnóstwo. Golfy znajdziecie praktycznie w każdym sklepie z odzieżą męską – od tych najtańszych za kilkadziesiąt złotych, aż po kaszmirowe za kilka tysięcy złotych z metką znanych domów mody. Popularność trendu nie dziwi, bo tak jak pisałem na wstępie – moda męska wciąż szuka zamienników dla bardziej eleganckich ubrań. W tym przypadku golf jest zamiennikiem koszuli.
Carolina Herrera
Eleventy
Lancerto
Tagliatore
Tagliatiore
KAMIZELKA-OCIEPLACZ
Wygląda na to, że mężczyźni bardzo polubili kamizelki z ociepleniem, bo już kolejny rok jest ich bardzo dużo w męskich kolekcjach. Myślę, że ta popularność wynika przede wszystkim z ich praktyczności. Szybko się je zakłada i zdejmuje (nie trzeba przez głowę jak swetry), ma kilka kieszeni, a poza tym można je nosić pod marynarkę, pod kurtkę, pod płaszcz, więc można je uznać za uniwersalne. Ja również bardzo je lubię w sezonie jesienno-zimowym i często noszę jako alternatywę dla swetra.
Eleventy
Hugo Boss
Paul Stuart
Pedro Del Hierro
WEŁNIANA BOMBERKA
Krótkie kurtki nadal są bardzo popularne w męskich kolekcjach, a ciekawą nowością jest wysyp bomberek, czyli kurtek wzorowanych na odzieży pilotów, ale nie w wersji skórzanej, lecz w wersji wełnianej. To kolejny przykład na wykorzystanie eleganckiej tkaniny, ale w fasonie, który raczej z elegancją się nie kojarzy (kurtka pilota).
Hugo Boss
Lardini
Reserved
Suitsupply
Valstar
SAFARI W WERSJI JESIENNEJ
Podobny trik zastosowali projektanci, którzy w swoich kolekcjach pokazali kurtko-marynarki o nieformalnym charakterze (wzorowane głównie na wojskowych klasykach z naszywanymi kieszeniami i kurtkach safari), ale uszyte z eleganckich tkanin. To ciekawa alternatywa dla sportowych marynarek. Fajne modele ma swojej nowej kolekcji katowicka Poszetka.com – z zielonego sztruksu i granatowego tweedu.
Lardini
Poszetka.com
Poszetka.com
Prada
Suitsupply
JASNY BRĄZ
Kolorów ziemi będzie w tym sezonie sporo (jak to w kolekcjach jesiennych), ale chyba najwięcej jasnych odcieni brązu. To jeden z dominujących kolorów w męskich kolekcjach.
Cesare Attolini
Brunello Cucinelli
Kiton
Man 1924
GRANAT
Od kilku sezonów słychać głosy, że granat już tak silnie zdominował modę męską ostatnich lat, że lada chwila się znudzi i ludzie nie będą go kupować. Nie sądzę by tak się stało, bo granat jest po prostu ponadczasowy i raczej nigdy nie wyjdzie z mody. Aktualne kolekcje jesienne również potwierdzają, że śmierć granatu to tylko plotki :)
Boggi
Officine Generale
Pal Zileri
BORDO
Wspomniałem już, że jeśli chodzi o kolory, to dominuje klasyka (brązy, granat, szarość), ale jest jeden kolor, który wybija się z tej klasyki, a powtarza się u wielu marek. To ciemna czerwień, która pojawia się głównie z swetrach, ale też marynarkach, spodniach, kurtkach.
Cesare Attolini
Hugo Boss
Lubiam
Paul Stuart
Pedro Del Hierro
Suitsupply
SZARY I BRĄZOWY
Bardzo podoba mi się duet kolorów szary + jasny brąz, który nie jest często spotykany w modzie męskiej, a moim zdaniem wygląda świetnie. W tym sezonie wielu projektantów sugeruje właśnie takie łączenie tych kolorów.
Brunello Cucinelli
Eleventy
Eleventy
Massimo Dutti
Morris
PRĄŻKI
Gdy dwa lata temu zaczęły się pojawiać w sprzedaży spodnie z tkaniny w prążek biznesowy, to wydawało mi się, że to chwilowy trend, ale okazuje się, że jest ich coraz więcej. W tegorocznych kolekcjach również znalazłem ich wiele. Tak jak dwa lata temu byłem totalnie na nie, tak teraz nie razi mnie to, że tkanina biznesowa jest wykorzystywana nie tylko w garniturach, lecz także osobno – w spodniach i marynarkach.
Brunello Cucinelli
Massimo Duttip
Pal Zileri
DŁUGIE PŁASZCZE
Czy długie płaszcze sięgające linii kolan wrócą do mody męskiej? To się okaże, ale w aktualnych kolekcjach jest ich sporo.
Cesare Attolini
Lardini
Ralph Lauren
Valstar
SPODNIE Z ZAKŁADKAMI
Spodnie z zakładkami pojawiają się w moich analizach trendów od kilku sezonów, ale dotychczas były to pojedyncze modele głównie włoskich marek, ale teraz chyba wreszcie przebiją się do mainstreamu, bo coraz więcej marek sieciowych ma takie detale w swoich spodniach.
Boggi
Eleventy
Lardini
Poszetka.com
DEKONSTRUKCJA
Jednym z dziwniejszych trendów tego sezonu jest dekonstrukcja ubrań przez projektantów i tworzenie jakby patchworkowych produktów. Trudno to opisać słowami, więc zobaczcie na przykładowe zdjęcia.
Burberry
Hugo Boss
Loewe
Off White
Kurtka z Prądy zaliczona do safari to raczej kurtka z wojskowego munduru.
„wzorowane głównie na wojskowych klasykach z naszywanymi kieszeniami i kurtkach safari”
Nie mogę znaleźć tych spodni z zakładkami marki Boggi. Mógłbym poprosić o adres?
https://www.boggi.com/en_PL/slim-fit-wool-flannel-trousers-with-adjusters-BO19A127701.html?dwvar_BO19A127701_color=GRME
A ja z kolei nie mogę znaleźć dżinsów z zakładkami z Reserved. Mogę prosić o link?
Spodnie wyglądają obiecująco na zdjęciach:
https://www.reserved.com/pl/pl/ws115-55j/denim-trousers
Stan wydaje się być naprawdę wysoki, bo tak płytkie zakładki raczej nie wpłyną na wygodę. Warto je sprawdzić na żywo.
Prążkowane spodnie poza garniturem to – w przeciwieństwie do marynarki! – zupełna klasyka (vide spodnie sztuczkowe). Prążek na spodniach wygląda bardzo naturalnie i bardzo cieszę się, że coraz więcej osób to widzi. :)
No ale jest jednak spora różnica pomiędzy spodniami sztuczkowymi, a prążkiem kredowym z garniturów biznesowych.
Jasne, że się różnią, ale łączy je to, że dobrze wyglądają na spodniach. :) A przynajmniej mnie się podobają. Na marginesie, jako ciekawostkę, mogę dodać, że kiedyś czytałem, że prążkowane garnitury wywodzą się właśnie od spodni sztuczkowych (niestety nie pamiętam gdzie i nie gwarantuję poprawności tej informacji).
Od dawna podoba mi się połączenie marynarki z golfem, świetnie się takie zestawy prezentują :) Swoją drogą, kojarzysz co to za marynarka?
Tutaj:
https://chcarolinaherrera.com/pl/en/men/collection-6700169-1002/view-all-6754668-1002/item/glen-check-wool-and-silk-blazer-blue-brown-ecru
Rozumiem, że znane marki się cenią, ale ponad 3,5 tys za marynarkę z wieszaka to jakiś żart. W Miler Menswear mógłbym kupić za tą cenę trzy dobrej jakości marynarki
Tak, świetnie to wygląda, ale tylko na osobach bez brzucha ; P
Nie znam ani jednej osoby bez brzucha ;)
Plecy z przodu i z tyłu.
Piękna kolorystyka, czy rzuciło Wam się w oczy coś podobnego ale nie kosztującego 3,5k ?
Prążki, pepitka. Szkoda że zabrakło jodełki. Czyżby specjalnie została zostawiona na przyszły rok? ;-)
Aż dziwne, że nie wstawiłeś do sekcji o golfach swojej stylówy z garniturem Glasgow z zeszłego roku ;) Wg mnie wygląda lepiej niż większość tych pokazanych w artykule.
Siedzimy z żoną i poza pojedynczymi przypadkami, na widok zdjęć powtarzamy jak mantrę: 'Nie! Ale dlaczego? Za jakie grzechy ktoś to wymyślił?’ ;)
Dekonstrukcja jest okropna.
Ciekawi mnie ten trend z prążkiem i chciałbym go zobaczyć w Pana wydaniu. W sumie jeszcze zaczynają mi się podobać spodnie na sznurek, ale w postaci eleganckiej czyli bez ściągacza na dole.
Witam … marynarka Tagliatore w temacie kraty ….. zajebista … perfect …. ten kolor robi całą robote … panie Michale … tak tylko podpowiadam … pozdrawiam…
Michale – czy jesteś w stanie podać, co to za model?
To marka Tagliatore. Niestety nie mają sklepu internetowego.
Dekonstrukcja się nie przyjmie ;-) Poza tym OK.
Uwielbiam sztruks nieodmiennie, od lat. A polscy producenci: Vistula, Bytom, Lavard, Lancerto i in. – chyba zaspali w tym sezonie raczej nic się u nich wpisującego w ten trend nie znajdzie.
A sztruks to się niezbyt korzystnie starzeje chyba i szybko zaczyna wyglądać na znoszony/niechlujny? Wytarte łokcie w marynarkach i wypchane kolana w spodniach? Taka stylówka a la zaniedbany gryzipiórek/abnegat się robi?
Bez przesady, aż takim słabym materiałem ten sztruks nie jest, trochę pochodzisz. Marynarkę można podratować łatami na łokciach, a o spodnie dbasz w ten sposób, że nie klęczysz w nich, jak siadasz to trochę podciągasz nogawki i też posłużą. Ale fakt, są materiały trwalsze i ładniej się starzejące. Raczej nie jestem zagorzałym fanem sztruksu, ale też bym go nie odrzucał dla zasady jak to niektórzy robią.
Sztruks o gramaturze ok. 500g/m nosi się całkiem przyjemnie, mało się wypycha, co do wyswiecania to już inna bajka, ale można dobrać tak kolor żeby był o to mniej widoczne. Ważny jest też kierunek w którym został odszyty.
Bytom akurat swoją kolekcją Heritage w tym roku naprawdę wydaje mi się zrobił kawał dobrej roboty… Oczywiście w momencie kiedy ceny spadną do „klasycznego” poziomu, a nie tego przed pierwszą obniżką ;)
Marchewki to dla mnie najdziwniejszy fason spodni… Ja i tak mam problem z ich dobraniem, bo mi nic na łydki nie wchodzi, a w marchewkach wyglądam komicznie. Niestety ostatnio widuje albo slim, albo niby regular ale ze zwężonymi nogawkami albo właśnie marchewki. I weź tu kup spodnie! :)
No cóż, a dla mnie właśnie optymalny ? z jednej strony u góry masz wygodę i luz, a postronni w każdej sytuacji są chronieni przed twoim dekoltem hydraulika, a z drugiej strony, wokół kostek nie łopoczą chorągiewki z szerokich nogawek.
Michał, kiedy wchodzi Twoją kolekcja dokładnie?
Jeszcze nie mam potwierdzenia dat, ale będzie to pierwsza połowa października.
Sztruks przyjemnie się nosi ? jest ciepły i miękki. Niedoceniony materiał. Niestety spodnie na kolanach wypychają się. Na marynakrę średnio się nadaje, chyba że założyć parę razy. Pepitka wygląda ładnie pod warunkiem, że nie bije po oczach. Płaszcz od Boggi’ego wygląda na damski. Kożuch był jest i będzie najcieplejszą opcją na duży mróz. Podbnie rzecz się ma w przypadku połączenia marynarki z ciepłym golfem. Marynarki w kratę są OK, pod warunkiem, że wszystkie marynarki w szafie nie są w kartę ;-) Bordo i jasny brąz to kolory ciekawe i ładne. Spodnio-dresy to stylistyczna tragedia. Współczuję modelom, że musi to zakładać.… Czytaj więcej »
Na największe mrozy tylko pochówka, nie żadne kożuchy : P
Ten zielony sztruks i spodnie z Poszetka. com to jest sztos;)
Ja zauważyłem jeszcze ciekawy trend, który nie został tu wymieniony: off-white!
I czymże ten off-white jest? Sądząc po zdjeciach raczej nie odnosi się do koloru skóry modeli.
Jak patrzę na zdjęcia, to połączenie jasnych brązów czy beżów z szarościami bardzo mi się podoba, ale jak już założę na siebie wręcz identyczne połączenie, to mam wrażenie, że wyglądam źle i nie czuję się dobrze w tym zestawieniu :( Nie wiem z czego to wynika…
Więcej odwagi i dystansu…I będzie git!
Panie Michale, czy wie Pan gdzie można znaleźć klasyczny sweter krykietowy z paskami przy kołnierzu w kolorach niebieskiego, czerwieni lub zieleni? Chodzi mi o podobny do tego, jaki pojawił się na pierwszym zdjęciu dot. marki Morris w pańskim wpisie „11 moich ulubionych marek w stylu preppy”. Na zalando i ralphlauren.com niestety nic takiego nie ma. Pozdrawiam!
Michale, czy marynarka MR.Prim rzeczywiście ma podszewkę z poliestru, czy to błąd na stronie Lancerto? https://www.lancerto.com/pl/marynarka-mr-prim-ma092118000006-mixkolor.html
Błąd. W naszych marynarkach podszewki są z wiskozy.
Może się nie znam – ale ten model Massimo Dutti w spodniach w prążki wraz ze stylizacją wygląda jakby dopiero co wyszedł z sierocińca (nie ujmując sierocińcom). Wszelkie stylizacje patchworkowe kojarzą mi się z tym, jak wcisnąć klientowi produkty z resztek materiału (co samo w sobie nie było by złe – tylko te ceny…). Ciekawe jak dlugo będzie moda na przykrótkie spodnie. Z jednej strony fajnie – bo można wyeksponować buty, z drugiej – patrze na niektóre zdjęcia to mam wrażenie, że idzie to w złym kierunku (patrz – model Massimo Dutti).
Chyba chodziło Ci jednak o model firmy PAL Zileri, bo tam model rzeczywiście ma przysłowiową wodę w piwnicy. Zdjęcia są podpisywanie pod, a nie nad. Te spodnie z Massimo pokazane na modelu w zestawie do sztybletów, mają długość jak najbardziej do zaakceotowania moim zdaniem.
Skoro to blog o modzie męskiej, to dlaczego na ostatnim zdjęciu jest modelka???
To żart czy tak serio? W każdym razie, typ nazywa się Eduard Kraule i jest mężczyzną. Zdjęcie, jak i ubiór, faktycznie niefortunne.
http://www.crewmodelmanagement.com/model/11669/eduard-kraule
Ach, ten biedamaczyzm.
Czy ktoś wie gdzie warto kupować zwykłe jednolite t-shirty najlepiej bez logo i z przyjemnego materiału?
Przerobiłem kilka większych marek np. Polo RL i stwierdzam, że to nie warte tylu pieniędzy, z resztą basic z wyszytym logo (które czasami potrafi irytować) to nie basic. Kupiłem niedawno z ciekawości t-shirt z H&M Premium z bawełny premium i niestety materiał mnie negatywnie zaskoczył, nieprzyjemny, taki satynowy. Zastanawiam się teraz nad sieciówką COS, ale może polecicie mi coś dobrego?
Hollister. Ale też z minimalnym logo.
Tak z innej beczki. Dzisiaj zamówiłem Mr Finest i Mr Fancy do salonu. I tutaj musze powiedzieć, że Fancy wymiata, materiał genialny w dotyku. Jak to sie mówi urywa d!!!
Intimissimi
T-shirty Intimissimi są bardzo dobre, ale specyficzne ? obcisłe i bardzo długie. Pod golf, bluzę czy nawet koszulę bardzo dobre, ale do noszenia na wierzchu niespecjalnie.
Też przerabiałem ten problem, finalnie od jakiegoś czasu kupuję t-shirty w Bytomiu jak tylko pojawia się promocja 3 za 120zł czy podobne. Materiał nie jest idealny, ale stosunek jakości do ceny wystarczający, by cieszyć się bluzkami przez sezon wiosna-lato a następnie wykorzystać np. pod sweter.
tshirty tylko ze sportowych sklepów, adidasy itp. dobra jakość, cena można trafić też dobrą
Marco Polo ma dobrej jakości t-shirty. Używam od dłuższego czasu
Cześć Michale, chciałem Cię zapytać o rozmiarówkę ubrań z kolekcji Lancerto & Mr. Vintage. Dlaczego nie trzymacie się jednej ustalonej i ubrania w tym samym rozmiarze, lecz pochodzące z różnych kolekcji mają ZNACZNIE inne wymiary?
Rozmiarówka jest w zasadzie taka sama od początku. Zmieniała się jedynie długość marynarki (+/- 1 cm), ale od dwóch sezonów jest już ta sama.
Niestety, ale nie jest taka sama od początku. Operując konkretami kupiłem marynarkę Mr. Chic i jest dobra. Posiadam w tym samym rozmiarze Mr. Elegant i Mr. Swanky, które wydają się mniejsze, ale mogą być. W zeszłym roku zamówiłem marynarkę Mr. Stylish i okazała się za ciasna, więc musiałem ją zwrócić. Teraz mierzyłem w sklepie marynarkę San Luca i ledwo się zapięła. Oczywiście w przypadku wszystkich marynarek mówię o tym samym rozmiarze.
Paweł ma rację i są różnice w marynarkach i to czasem nawet spore, ale pewnie wynika to z tych zastrzeżonych 1-2cm różnicy. Jedną marynarkę mam na styk, ale kolejną jak szytą na miarę, a zimowe są zdecydowanie luźniejsze (nie przeszkadza mi to, bo wygodniej zakładać pod nie sweter).
Dokładnie tak jest. Szkoda tylko, że nie jest to oznaczane przez producenta. Jeśli model w tym samym rozmiarze mają różnić się rzeczywistymi wymiarami to może warto pomyśleć nad wprowadzeniem różnych oznaczeń kroju? Np. slim i super slim. Wtedy byłoby wiadomo co się kupuje, bo zwroty w przypadku zakupu na odległość nie są zapewne na rękę ani klientom, ani też producentowi.
Szablony i fasony są te same, materiał jest wycinany ploterami sterowanymi komputerowo, więc jest mało prawdopodobne by doszło do pomyłek. Moim zdaniem są dwie opcje: 1. Rodzaj tkaniny wpływa na to jak „odczuwamy” daną marynarkę. Są tkaniny cienkie i elastyczne, które łatwo dopasowują się do ciała, ale są też zbite i grubsze, które nie są tak elastyczne i wówczas mogą sprawiać wrażenie mniejszych. 2. Być może trafiły ci się egzemplarze, które mają różnice w wymiarach. Przy marynarkach jest to chyba tolerancja +/- 2 cm – takie różnice są dopuszczalne ze względu na ręczny charakter pracy. Taką tolerancję zastrzega sobie większość… Czytaj więcej »
Zastanawiam się nad zakupem na zimę camelowego dwurzędowego płaszcza. Nosiłbym go głównie do szarych flanelowych spodni, granatowych jeansów i chinosów plus buty brązowe zamszowe chukka, planuję też kupić licowe sztyblety chyba brązowe (czarne by sie gryzły z płaszczem?). Jakie powinienem do tego dobrać szalik i czapkę, rękawiczki?
Rękawiczki w kolorze butów.
Szalik i czapka: szary, granatowy, bordowy, ciemna zieleń, ciemny brąz.
Gdyby w tych „eleganckich” dresach były szlufki i można by zakryć gumę paskiem to mogłaby być ciekawa propozycja.
Nie polecam krótkich kożuchów, zimno w zad :(
Hej Michale, a co sądzisz o długich kożuchach ? Jak w tym momencie traktuje je moda ? Pytam, bo w weekend przeglądając rzeczy po moim zmarłym kilka miesięcy temu dziadku znalazłem kapitalny długi ciemno brązowy kożuch. Mój dziadek kupił go w Turcji w 1985 roku i z tego co mówi moja babcia założył kilka razy. Kożuch jest piękny, ciepły, nówka. W kieszeni znalazłem nawet stare pieniądze z czasów PRL więc podejrzewam, że faktycznie przeleżał w szafie ostatnie ponad 30 lat. Cena takiego kożucha to jak widzę przeglądając poszczególne strony internetowe to nawet kilka tysięcy zł. Postanowiłem go wziąć i założyć… Czytaj więcej »
Jeśli jego stylistyka nie jest zbyt „zakopiańska”, to na mroźną zimę super sprawa.
Jak się Panu podoba, to proszę nosić. I nie patrzeć na poglądy innych.
Zazdroszczę. Pewnie perełka. Nosiłbym bez względu na obecne trendy. Miłego noszenia!
Noś człowieku nie pytaj!
Wprawdzie Jerzy Turbasa w swoim „ABC męskiej elegancji” nazywał kożuch „ubiorem przedwojennego furmana, który wdarł się do mody męskiej w okresie PRL”, ale moim zdaniem nie miał racji. Kożuch o prostym, płaszczowym kroju może wyglądać dobrze, a do tego jest idealny na tęgie mrozy. Byle był bez haftów i innych ozdób la Zakopane, ale to już Michał napisał.
Panie Michale, co Pan sądzi o tej torbie Soliera: https://sklep.solier.pl/product-pol-16824-Skorzana-meska-torba-na-laptopa-Solier-SL20-EDYNBURG.html – czy warto i ogólnie jakie jest Pana zdaniem o jakości?
Solier ma niezłą jakość i uczicwy stosunek ceny do jakości, szczególnie linia Gold.
Od publikacji trencz za kolano pojawił się w ofercie Zack Romana oraz Bytomia
a ja lubię popatrzec na trendy z lat , które przeszły a ja przeżyłem je będąc całkowicie niemodnym w tamtych latach za to okazuje sie że to co nosiłem np. w roku 2016 zaczęło byc modne w 2019…takie patrzenie daje do myślenia : pieprzyć trendy i mody bo zdaje mi sie że to oni patrzą co nosi ulica i dopasowują sie w kolejnych latach ;)…
Ano. Albo wziąć aktualny trend w modzie i nazywać go „ponadczasowym stylem”. Np. Michał pisze w swojej książce. „Dolna granica to kolano – płaszcz nie powinien być dłuższy. „, a teraz okazuje się, że wracają płaszcze za kolano. Jak żyć?
[…] okazji wpisu o trendach na nadchodzącą jesień i zimę wspominałem, że bardzo popularne w tym […]
[…] okazji wpisu o światowych trendach na ten sezon wspominałem, że jednym z najpopularniejszych wzorów w kolekcjach […]
[…] okazji wpisu o trendach na sezon jesień-zima 2019 wspominałem, że w kwestii kolorów jednym z popularniejszych duetów tego […]
Bardzo odważne te patchworki. Raczej na ulicach prędko ich nie zobaczymy, chociaż sweter wygląda już całkiem przystępnie. Kiedy zyskamy odwagę? Chyba nieprędko
[…] (miała odbijać promienie słoneczne), ale przy okazji wpisu o światowych trendach jesień/zima 2019 wspominałem, że kurtko-marynarka safari jest coraz częściej wykorzystywana w […]
[…] bardzo rzadko spotykany w kolekcjach męskich, ale jak wspominałem przy okazji wpisu o trendach na sezon jesień-zima 2019, jest szansa, że teraz odzyska popularność. W końcu to ponadczasowa klasyka […]