fbpx

Okulary przeciwsłoneczne cz.2 – kwestie wizualne

32 komentarze
Dzisiaj druga część tematu o okularach przeciwsłonecznych (pierwsza część tutaj). Postaram się rzeczowo opisać elementy, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze okularów od strony wizualnej.Poza ochroną wzroku, o której pisałem w pierwszej części, okulary spełniają także istotną rolę wizualną. W końcu znajdą się praktycznie w centralnej części twarzy, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór kształtu, wielkości i koloru oprawek. Tymi 3 elementami powinniśmy się kierować przede wszystkim.Wybór koloru oprawek jest oczywiście kwestią osobistych preferencji i trudno tutaj popełnić jakieś rażące błędy, aczkolwiek warto pamiętać o podstawowych zasadach. Kolor oprawek powinien być dobrany do koloru włosów, brwi czy brody w taki sposób by nie było zbyt dużego kontrastu. Przykładowo najczęściej stosowane kolory oprawek okularowych, czyli czarne lub srebrne będą się dobrze komponować włosami ciemnymi (czarne, grafitowe, ciemny brąz), natomiast oprawki w odcieniach brązów i złote będą się dobrze komponować z włosami jasnymi (blond, jasne odcienie brązów, rude). Poniżej kilka przykładów dobrze dobranych oprawek:


Kolejny element, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze okularów, to ich wielkość i proporcje. Podobnie jak przy kolorze dobieranym do włosów, brwi czy brody, również tutaj wielkość okularów powinna tworzyć spójną kompozycję z naszą twarzą i odpowiadać jej proporcjom. Oprawki nie powinny być ani za duże ani za małe do konkretnej twarzy. Przykładowo osoby o bardzo wysokim czole powinny dobierać oprawki wysokie, gdyż oprawki o małej wysokości będą to czoło jeszcze bardziej wydłużać. Podobna zasada jest u mężczyzn o twarzy szerokiej i rozbudowanej ? nie powinni oni wybierać oprawek zbyt wąskich, gdyż ich twarz będzie się wydawać jeszcze szersza przy małych oprawkach.

Ostatnia zasada bardzo często pojawia się w różnego rodzaju ?przewodnikach optycznych? jako podstawowe kryterium wizualne przy wyborze okularów. Chodzi o dobór okularów w zależności od kształtu twarzy. Ja osobiście to kryterium brałbym pod uwagę jako ?trzecie? a nie pierwsze, ale warto również o tym wspomnieć.

Na podstawie proporcji wielkości takich jak: szerokość kości policzkowych, szerokość kości szczękowych, szerokość czoła i wysokość twarzy można wyróżnić kilka podstawowych kształtów twarzy:

– twarz owalna,
– twarz okrągła,
– twarz kwadratowa,
– twarz prostokątna,
– twarz trójkątna.

Tutaj, w przeciwieństwie do wymienionych wyżej kryteriów dobieramy okulary na zasadzie kontrastu, a nie harmonii jak to miało miejsce z kolorem i wielkością oprawek. Chodzi o to, by kształt oprawek był przeciwieństwem kształtu twarzy.

Poniżej przykłady.

1. Twarz owalna.
Ten typ twarzy charakteryzuje się regularnymi proporcjami, łagodnie zaokrągloną linią w okolicach brody i czoła, a najszerszy punkt znajduje się na wysokości kości policzkowych. Przykładem może być tutaj Maciej Kurzajewski lub Roman Giertych.
Ze względu na regularne proporcje i łagodne linie, ten typ twarzy jest najłatwiejszy w doborze oprawek. Pasować będą tutaj praktycznie wszystkie standardowe modele oprawek. Należy jedynie zwrócić uwagę, że twarz owalna może być także wyjątkowo podłużna ? w takiej sytuacji oprawki nie mogą mieć zbyt małej wysokości.

Owalna


2. Twarz okrągła

Jak sama nazwa wskazuje, kształt twarzy mieści się w proporcjach charakterystycznych dla okręgu. Przykładem może być tutaj Kazimierz Marcinkiewicz czy Marian Opania. Również moja osoba jest przykładem twarzy okrągłej. Dla zmniejszenia wrażenia ?okrągłości? najlepiej wybrać oprawki prostokątne o kanciastych kształtach.

3. Twarz kwadratowa.
Ten typ twarzy charakteryzuje się podobną szerokością i wysokością twarzy oraz kanciastym kształtem przypominającym właśnie kwadrat. Szczęka jest szeroka, podobnie czoło. Przykładem takiej twarzy może być Wojciech Mann czy Olaf Lubaszenko. Polecałbym tutaj okulary lekko zaokrąglone, z górną krawędzią umieszczoną dość wysoko (powyżej linii brwi); dzięki temu twarz będzie optycznie wydłużona. Oprawki powinny być o szerokości takiej jak twarz, pozwoli to zachować odpowiednie proporcje, oprawki zbyt wąskie dodatkowo poszerzą twarz. Zdjęcie Wojciecha Manna pokazuje właśnie oprawki, których kształt jest właściwy ale są za małe do tego typu twarzy.


4. Twarz prostokątna.
Twarz prostokątna ma kanciaste czoło i szczękę, czyli podobnie jak kwadratowa, ale jest zdecydowanie bardziej wydłużona. Przykładem może być tutaj Paweł Małaszyński i Tomasz Kot. Okulary powinny tutaj zakrywać jak największy fragment środkowej części twarzy, dzięki temu nie będzie ona sprawiać wrażenia bardzo długiej. Sprawdzą się także szerokie zauszniki, które poszerzą optycznie twarz.


5. Twarz trójkątna.
Ten typ twarzy charakteryzuje się szerokim czołem i wąskim podbródkiem. Przykładem może być tutaj Jan Englert i Paweł Wilczak. Należy wybierać oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią, a unikać szerokich kanciastych.


Do powyższych rad dot. doboru okularów w zależności od kształtu twarzy radziłbym podejść z dużym dystansem, gdyż tak naprawdę niewiele jest osób o modelowej twarzy, która będzie idealnie odpowiadać poszczególnym figurom geometrycznym. Zresztą klasyczne fasony męskich okularów (np. te zaprezentowane powyżej) są na tyle uniwersalne, że naprawdę trudno popełnić błąd przy doborze okularów do kształtu twarzy. O wiele bardzie istotny będzie dobór oprawek w oparciu o ich wielkość, kolor, grubość, materiał z jakiego są wykonane.

Źródło zdjęć:
– wszystkie okulary pochodzą ze strony ray-ban.com;
– zdjęcia twarzy: plejada.pl, tvn.pl, tvp.pl, kobieta.pl, fakt.pl, gazeta.pl.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
12 lat temu

rzeczowo, fajnie, ogólnie mam jedno zastrzeżenie. Mogłeś napisać jakie są to modele Ray Banów. Kilka modeli interesujących i mogłeś podać cyferki jakimi są opatrzone te „bryle”. pzdr

Anonymous
12 lat temu

Czwate okulary od góry to Tom Ford. Nawet Bond je ostatnio nosił na Haiti. pzdr

Anonymous
12 lat temu

Witam wszystkich,
wie ktoś może, gdzie w Polsce można dostać tzw. henley shirt? (http://coolmaterial.com/wp-content/uploads/2009/11/Kill-Uniform-Henley-Shirt.jpg)
Pzdr.

Anonymous
11 lat temu
Reply to  Anonymous

w lidlu widziałem

Anonymous
12 lat temu

odp Anonimowy z 12 czerwca 2011 12:01, klaysczne henley’e można kupić w Zarze albo Cottonfielddzie, a z bardziej wyrafinowanych to poszukałbym w Rage Age, Joopie i Lila Modach oraz Bossie

Anonymous
12 lat temu

w Rage Age czegoś takiego nie widziałem osobiście. pzdr
ps zobacz w s.oliver

Mr. Vintage
12 lat temu


*Anonimowy 05:24
Postaram się do jutra uzupełnić a tymczasem polecam oficjalną stronę Ray Ban’a. Jest bardzo czytelna i wybór modeli okularów przeciwsłonecznych jest bardzo prosty.

*Anonimowy 05:29
Oczywiście to Tom Ford, pozostałe modele to Ray Ban. Zapomniałem o tej jednej sztuce.

*Anonimowy 12:01
Na pewno mają w Camel Active, kolekcja bieliźniana. Kolor biały i czarny.
Generalnie sugerowałbym poszukiwania właśnie w sklepach z bielizną lub w kolekcjach z bielizną.

bea
12 lat temu

Profesjonalny i wyczerpujący opis.
Sama bym tego lepiej nie zrobiła:)

Pozdrawoam
xoxox
Bea

Venezia22
12 lat temu

Witam, znalazłam twojego bloga poszukując jakiejś inspiracji dla mojego faceta, żeby w końcu zaczął przywiązywać jakąś uwagę do wyglądu. Jak narazie poleciłam mu Twojego bloga do poczytania. Może znasz jeszcze jakieś warte odwiedzenia męskie blogi z inspiracjami zestawów?

P.S. Wynika to chyba z treści komentarza, jestem kobietą i sama też niedawno zaczęłam prowadzić bloga modowego :)

Anonymous
12 lat temu

Czy będzie cz.3 – trendy, lato 2011?
pzdr, Krakus ;)

Anonymous
12 lat temu

Michał pisząc o braku numerow miałem na myśli w mojej opinii to, że artyuł jest „niepełny”. Sam wiele razy bylem na stronie RB i obecny design w porównaniu do poprzedniego jest o wiele leszpy i faktycznie bardzo czytelny. pzdr

Mr. Vintage
12 lat temu


*Venezia22
Po prawej stronie bloga są linki do stron, które w mojej opinii są warte odwiedzenia.

*Krakus
Trzeciej części nie przewiduję :)

Anonymous
12 lat temu

Michał mam jedno pytanie. Jaką powinien mieć długość krawat typu śledź po zawiązaniu? Powinien „dotykać” paska, być kilka cm przed czy może delikanie „minąć” pasek?

Mr. Vintage
12 lat temu

Sugerowałbym standard, czyli do paska. Oczywiście przy założeniu, że spodnie mają klasyczny stan, nie są ani biodrówkami, ani „wysokie”.

Anonymous
12 lat temu

Dzięki. :)

Anonymous
12 lat temu

Mam dość dobre proporcje ciała a twarz owalnę, może lekko pociągłą. Moim mankamentem jest jednak nos — duży nos. Jak można go zmniejszych okularami? Wiem z doświadczenia, że wszelkie okulary, które przylegujące do twarzy mi nie pasują (patrz np. Matrix).

Anonymous
12 lat temu

Witam,
Mam pytanie/ prośbę odnośnie secondhandów, widzę, że część ubrań, które prezentujesz jest z nich, czy mógłbyś zrobić listę polecanych przez Ciebie secondhandów w Warszawie?

Dziękuję i pozdrawiam.
P.

Anonymous
12 lat temu

Wchodzę i wchodzę a tu ciągle te okulary! :)

Mr. Vintage
12 lat temu

*Anonimowy 09:49Sugerowałbym wlaśnie okulary odstające nieco od twarzy z mostkiem opierającym się bliżej dolnej części nosa.Ponadto warto wybrac okulary nie posiadające zbyt dużej „dziury” pomiędzy szkłami. Zbyt duża przestrzeń między szkłami będzie uwydatniac duży nos. W ukryciu dużego nosa mogą także pomóc oprawki z zabudowanym mostkiem, czyli nie „druciane”. Negatywnym przykładem mogą byc np. typowe „awiatorki” – coś w tym stylu jak model pokazany obok M.Kusznierewicza. Po pierwsze pomiędzy szkłami jest dośc duża „dziura”, a po drugie mostek jest bardzo delikatny, nie zabudowany przez co odsłania jeszcze bardziej całą powierzcnię nosa aż do krawędzi czoła. *PNie pomogę, bo zaopatruje się… Czytaj więcej »

Anonymous
12 lat temu

Witam Wie ktoś może gdzie mógłbym kupić spodnie podobne do tego jakie ma Marcin Tyszka na tym zdjęciu?
http://e4.pudelek.pl/p1535/5415ac3d001ec0124c63269f
dzięki z góry.
Mrówa

Anonymous
12 lat temu

Jedyna impresja z tego tematu:
Boże, jak ten Janiak staro wygląda!
MHW

St. Benji
12 lat temu

Podobają mi się te RB dl twarzy owalnej, chciałem kupić ten model, ale po przymiarce stwierdziłem, że jakoś topornie wyglądają na mojej twarzy. Trochę żałuję, ale często tak bywa… Bardzo pomocny wpis.

Pozdrawiam

Anonymous
12 lat temu

uwielbiam okulary Ray Ban:) Mam twarz owalną, włosy ciemny blond i powiem szczerze ze pasują mi i klasyczne wayfarery i aviatory…osobiscie wydatek na okulary (sredni ok 400 zł za parę) naprawde się opłaca…okulary nosze przez cały rok…jezeli zainwestujecie w dobre szkłą to mozna w nich prowadzic samochod a nawet uzywac nie tylko wiosna czy latem…to dodatki swiadcza o stylu….bo kimze byłby król bez odpowiedniej korony :) Pozdrawiam

Mr.White_Rabbit

Anonymous
12 lat temu

Orientuje się ktokolwiek z was gdzie można dostać takie przeźroczyste raybany: http://okularo.blox.pl/2011/06/soon.html ?

MarcinDl
10 lat temu

Witam,

czy istnieje możliwość aktualizacji wpisów (cz. 1 i cz. 2) o brakujące zdjęcia?

MarcinDl
10 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dziękuję. Przy okazji: czy nie lepiej by było, aby komentarze byłyby dodawane poprzez wtyczkę np. Disquis? W ten sposób można śledzić swoje komentarze (z różnych serwisów), odpowiedzi na nie itp.

tsj
10 lat temu

Dobór okularów (podobnie jak i czapek) jest dla mnie zawsze nie lada problemem. Nie wynika on z kształtu głowy (coś między prostokątną, a trójkątną), a z powodu odstających uszu, które niestety zaburzają całość. Póki co używam takie plastikowe okulary które kupiłem w decatlonie na rower. wiem że muszę je zmienić, ale nie wiem jak dobrać, w sklepach zawsze mówią, że wyglądam ok byle bym kupił.

foto
9 lat temu

Niestety zdjęcia nie działają, wiem że wpis z 2011 roku, ale chyba dalej aktualny :)?

Artur
9 lat temu

Mam pytanie, na które nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi w poście. Czy dobierając kolor oprawek należy patrzeć na przewodni kolor ubrań? Czy ubierając się np. w brązowe brogsy, granatowe spodnie, błękitną koszulę trzeba założyć okulary w odcieniach brązu, aby pasowały do reszty zestawu czy raczej traktujemy je jako osobne akcesorium i mogą być to np. czarne wayfarery?

Krzysztof
5 lat temu

Mam pytanie. Zawsze wydawało mi się, że kolor oprawek okularów powinien w jakiś sposób nawiązywać do koloru zegarka (konkretnie paska do zegarka), paska do spodni i butów. Takie też zestawienia mi się na ogół podobały. Ostatnio jednak ze względu na bardzo okazyjną cenę nabyłem okulary przeciwsłoneczne z brązowymi, „szylkretowymi” oprawkami. Problem w tym, że mój ulubiony zegarek jest w kolorze czarnym, a żaden brązowy pasek do niego mi nie pasuje… paski do spodni i buty też na ogół noszę czarne. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat? Czy takie zestawienia w ogóle mogą dobrze wyglądać…? Czy okulary będą się „gryzły”… Czytaj więcej »