fbpx

Druga młodość złota

227 komentarzy

W modzie zazwyczaj co kilkanaście lat obserwujemy powrót pewnych trendów, które kiedyś były standardem, następnie stopniowo odchodziły do lamusa i w pewnych przypadkach nawet stawały się obciachem, by po kilku dekadach znowu powrócić dla łask. Tak było chociażby z bujnymi brodami, które od 2-3 lat wróciły na męskie twarze, a przecież jeszcze dekadę wcześniej były zupełnie demode i wywoływały raczej negatywne skojarzenia. Podobnie może być z bohaterem dzisiejszego wpisu, czyli złotem, które w ostatnich latach odzyskuje drugą młodość.

Wydaje się, że złoto i inne metale szlachetne nie mają wielkiego znaczenia i zastosowania w modzie męskiej, bo przecież męska biżuteria ogranicza się do zegarka, obrączki, spinek i kilku drobnych akcesoriów, ale nawet tak niewielkie z pozoru przedmioty przyciągają uwagę, zatem nie można umniejszać ich znaczenia. W dodatku one również, podobnie jak ubrania podlegają trendom i modzie.

MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 9fot. paul-hewitt.com

Złoto jest w modzie męskiej od dawna. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to podstawowy kolor męskiej biżuterii, zresztą wielu konserwatystów nie wiadomo dlaczego nadal tak uważa. W książce „Gentleman. Mam zasady” autorstwa Adama Granville’a można przeczytać takie zdanie (dodam, że to książka z 2011 roku, a nie jakieś wykopalisko z poprzedniego wieku):

„Srebra nie stosuje się w męskiej biżuterii, gdyż nie dorównuje ono wrodzonej męskiej szlachetności. Zamiast tego używa się białego złota lub platyny. Ze srebrem natomiast najczęściej spotykamy się w sztućcach”.

Przyznacie sami, że przyporządkowanie srebra wyłącznie do galanterii stołowej jest mocno kontrowersyjne w dzisiejszych czasach, bowiem rzeczywistość jest taka, że od dobrych kilkunastu lat proporcje te się odwróciły. To srebro jest numerem 1 w męskiej biżuterii, a złoto straciło popularność. Powodów jest kilka.

Po pierwsze, ceny złotego kruszcu na początku lat 70 poszybowały bardzo mocno w górę. W ciągu zaledwie jednej dekady ceny złota na światowych rynkach wzrosły o kilkaset procent. To spowodowało, że producenci zegarków i biżuterii zaczęli promować produkty wykonane z innych metali o niższej cenie.

Po drugie, złoto w pewnym momencie zaczęło się kojarzyć z brakiem dobrego gustu i ostentacyjnym pokazywaniem luksusu. Spora w tym zasługa amerykańskich raperów, którzy na przełomie lat 80 i 90 obwieszali się łańcuchami i błyskotkami w tym kolorze. Z kolei w Polsce pozłacane zegarki i bransolety stały się obowiązkowym akcesorium cinkciarzy, taksówkarzy i nowobogackich przedsiębiorców z czasów zmian ustrojowych. Czarny PR zrobili też mieszkańcy Europy Wschodniej, którzy do dnia dzisiejszego chętnie obwieszają się złotem, a zdarza się, że zaświecą też złotym zębem.  Wobec takich skojarzeń trudno było utrzymać zainteresowanie złotą biżuterią wśród osób utożsamiających elegancję z dyskrecją.

Po trzecie, złoto przestało pasować do stylu, który zdominował modę męską począwszy od lat 90. Moda elegancka była wypierana przez modę uliczną i casualową. Marynarki były odrzucane na rzecz bawełnianych bluz, koszule na rzecz t-shirtów, a eleganckie półbuty na rzecz adidasów. Moda casualowa nie zaadaptowała dodatków w kolorze złotym. Srebro nie tylko było tańsze, ale też bardziej uniwersalne i mniej ostentacyjne.  Po prostu bardziej pasowało do stylu nieformalnego.

 

ZEGARKI

Jeśli na aukcjach internetowych lub w starych katalogach przyjrzycie się zegarkom vintage z lat 50-70, to bez trudu zauważycie, że w tamtych czasach egzemplarze w kolorze złotym były bardzo popularne. Na pewno było ich zdecydowanie więcej niż w obecnych czasach i to nie tylko w ofercie najdroższych marek, które faktycznie miały koperty ze stopów złota, ale nawet w ofercie najtańszych marek, których koperty były tylko pozłacane.

Począwszy od lat 90 czasomierze w kolorze złotym traciły na popularności na rzecz koloru srebrnego. Obecnie te proporcje nadal są zdecydowanie po stronie srebra (wystarczy spojrzeć na witryny sklepów z zegarkami), ale od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie kolorem złotym. Rozmawiałem z kilkoma osobami z branży zegarkowej i usłyszałem to samo „zegarki w kolorze złotym raczej nigdy nie odzyskają popularności z lat 50-60, ale w ostatnich latach sprzedaje się ich coraz więcej”.

Spora w tym zasługa marek, które postanowiły nadać złotu nieco inny charakter, bardziej nowoczesny. Przez wiele lat złoto kojarzyło się z pewną dostojnością, z luksusem, z elegancją, z dojrzałym a może nawet starszym mężczyzną. To sprawiało, że młode osoby niechętnie sięgały po zegarki w takim kolorze, bo były zbyt retro. Ale z drugiej strony w ostatnich latach wróciła moda na wiele przedmiotów kojarzonych z poprzednimi dekadami. Powróciły staromodne rowery, meble z lat 50-70, wzory i kolory z tamtych lat, okulary w rogowych oprawach i wiele innych. Popularność odzyskały też zegarki vintage, a wielu współczesnych producentów zainspirowało się nimi przy tworzeniu nowych modeli. Dobrym przykładem mogą być zegarki Daniel Wellington i Paul Hewitt. To młode europejskie marki, które na rynku zegarkowym niewiele znaczą, ale swoimi produktami skutecznie podbierają młodych klientów markom, które mają znacznie większe tradycje w tej branży. Jedna i druga marka bazuje na prostym i ponadczasowym wzornictwie z minionych lat, większość modeli ma właśnie kolor złoty. Dodali do tego kolorowe paski parciane otrzymali ładny i tani produkt w stylu preppy., który jak wiadomo w ostatnich latach podbija serca i portfele młodych mężczyzn.

MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 1 fot. junghans.deMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 6 fot. paul-hewitt.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 5 fot. paul-hewitt.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 4 MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 2 MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 3 MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 8fot. danielwellington.com i junghans.de

 

BRANSOLETKI

O modzie na męskie bransoletki pisałem już dwa lata temu. Wspominałem wtedy o egzemplarzach w stylu marynistycznym, które w ostatnich latach stały się szalenie popularne. To również jest ciekawy przykład nowoczesnego wykorzystania metalowych elementów w złotym kolorze. Są to głównie kotwice, karabińczyki, haki. W połączeniu z kolorowymi linkami lub skórzanymi rzemieniami wyglądają bardzo „młodo”. To także dodatki, które można przypisać do współczesnego stylu preppy.

MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 10 fot. paul-hewitt.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 11 fot. mrporter.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 12fot. kieljamespatrick.com

 

SPINKI

Spinki w kolorze złotym były, są i będą w modzie męskiej, ale nie ma wątpliwości, że podobnie jak z zegarkami, ich popularność w ostatnich kilkunastu latach była znacznie mniejsza niż kiedyś. Dawniej był to podstawowy kolor spinek do mankietów i krawatów, a obecnie o wiele bardziej popularnym kolorem jest srebro. Są marki, które mają w swojej ofercie kilkadziesiąt modeli spinek, z czego złotych jest zaledwie kilka albo nie ma wcale.

Dla wielu osób kolor złoty nadal kojarzy się z najwyższym stopniem elegancji z czym ja się nie zgadzam. Krzysztof Łoszewski w książce „Dress Code. Tajemnice męskiej elegancji” pisze tak:

„Ktoś mnie kiedyś spytał czy można nosić złote spinki. Jeżeli takie komuś się podobają, to oczywiście tak, ale nie od rana. W złotych spinkach w biurze o dziewiątej rano wygląda się pretensjonalnie i śmiesznie. Będą na pewno na miejscu podczas wyjątkowego wieczoru. Natomiast w ciągu dnia powinny być dyskretne: z metalu, srebra.”

Ja uważam, że podobnie jak w przypadku zegarków, złotym spinkom również można nadać młodzieńczego i mniej formalnego charakteru. Poniżej prezentuję kilka modeli, które z powodzeniem można nosić w ciągu dnia, do nieformalnych koszul z mankietami na spinki.

MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 15 Paul Smith, fot. mrporter.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 20 fot. brooksbrothers.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 13 fot. thomaspink.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 19 fot. drakes.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 16 fot. morris.seMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 21 fot. paul-hewitt.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 14 fot. paulstuart.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 17 fot. etsy.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 18fot. etsy.com

 

OKULARY

Również producenci okularów męskich w ostatnich latach coraz częściej wykorzystują kolor złoty w swoich kolekcjach. Wróciły legendarne modele z lat 50-60, wróciła też moda na metalowe oprawki w innym kolorze niż srebro. Złote elementy świetnie wyglądają w połączeniu z tworzywem sztucznym imitującym szylkret (klasyczny przykład to model Clubmaster marki Ray-Ban), a także z naturalnym drewnem, które coraz częściej jest wykorzystywane do produkcji opraw.

MrVintage pl Jak wybrać okulary korekcyjne 9Złote zauszniki i drewno orzecha, Giorgio Armani
MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 23 fot. mrportrer.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 22 fot. ray-ban.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 24fot. massimodutti.com

 

ZŁOTE OKUCIA

Złote klamry, suwaki, zamki, zatrzaski – one również odzyskują popularność i pięknie wyglądają szczególnie w połączeniu z naturalną skórą w kolorze brązowym. Pamiętam, że jeszcze 2-3 lata temu znalezienie paska ze złotą/mosiężną klamrą graniczyło z cudem, dzisiaj nie jest to aż tak trudne.

MrVintage pl Złoto w modzie męskiej 25 fot.bergbergstore.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 30 fot. kieljamespatrick.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 26 fot. crowhillshoes.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 27 fot. crownhillshoes.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 28 fot. frankcleggleatherworks.comMrVintage pl Złoto w modzie męskiej 29fot. frankcleggleatherworks.com

 

ZŁOTE GUZIKI

Pisząc o złotych dodatkach w modzie męskiej nie sposób nie wspomnieć o guzikach w tym kolorze. Są one czymś oczywistym przy marynarkach klubowych, ale świetnie wyglądają też przy bosmankach, które podobnie jak blezery mają mundurowe korzenie. W zeszłym roku w swojej bosmance wymieniłem guziki na metalowe w kolorze złotym i choć początkowo obawiałem się że będą zbyt kontrastowe i błyszczące, to szybko te obawy zniknęły. Kurtka wygląda znacznie lepiej niż z plastikowymi w kolorze czarnym.

MrVintage pl Bosmanka 2fot. Piotr PolakMrVintage pl Bosmanka 14fot. Piotr Polak

 

Powyższe przykłady pokazują, że złoto nie musi się kojarzyć ze stylem retro dla starszych panów. Ten kolor ma swój urok, a przy odpowiedniej kombinacji nabiera młodzieńczego charakteru i pięknie wyróżnia się na tle innych metali wykorzystywanych w modzie męskiej.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
227 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BMQ
8 lat temu

Witam :)

1.Chciałbym dowiedzieć się co Pan sądzi o tych butach( oczywiście jak najbardziej casualowo )?
http://newbalance.pl/katalog-produktow/obuwie/kolekcja-meska/h710bb.html

BMQ
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

A czy mógłby polecić mi jakieś buty treningowe?

Buku
8 lat temu
Reply to  BMQ

Nie wiem co trenujesz ale zwykłe new balance u410 powinny zrobić robotę, lekkie i przyczepne. Chyba że to jakaś wspinaczka górska (te co wrzuciłeś wyglądają jak buty dla alpinisty).

Wojtek
8 lat temu

Witam, a można wiedzieć, gdzie kupił Pan guziki?

Igor
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Czy to jakiś konkretny sprzedawca? Pasmanteria? Czy sprzedawca – amator? Około pół roku temu odwiedziłem kilkanaście pasmanterii w Warszawie i nigdzie nie udało mi się znaleźć takich złotych guzików, jak szukałem.

Arata Sebiro
8 lat temu
Reply to  Igor

Nie wiem czy mają identyczne ale ostatnio na tumblerze widziałem takie coś:
http://dignito.tumblr.com/post/106703921965/navy-blazer-buttons-available-soon-on

Zdaje się, że mają takie guziki w swojej ofercie (przynajmniej tak wynika z opisu ale na stronie ich nie widziałem).

Arata Sebiro
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Nie mam pojęcia ile kosztują. Jednak jeśli za swoje dałeś 160-180 za komplet, to zrobiłeś dobry deal (moim zdaniem). Dla porównania guziki Holland & Sherry kosztują średnio około 20 ale $ za sztukę —> http://wingtip.com/brand/holland-sherry/blazer-buttons/all Co jak łatwo można przeliczyć da na w Polsce cenę około 65zł za guzik :). Idąc dalej chciałem zauważyć, że średnio statystyczny komplet ma 10 guzików a nie tak jak napisałeś 8. 4*2 na mankiety i 2 na marynarkę. Oczywiście może da radę kupić je nieco taniej ale to na zasadzie 18$ za sztukę (nie wiem nie zagłębiałem się w temat). Sądzę jednak, że nie… Czytaj więcej »

Arata Sebiro
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Jak to mawiał mój znajomy „dobry rower nie jest tani a tani rower nie jest dobry”. Cena zwykle nie bierze się z kosmosu tylko jest wypadkową wielu elementów. Jednak jeśli faktycznie jest ona jedynym kryterium to u Romana również jest „cholernie drogo”: http://en.dawanda.com/product/57912303-High-Quality-Gold-Blazer-Buttons-Set 14 funtów za 11 guzików. Wybór na dawandzie jest spory tylko pytanie czy o to chodzi? Guziki które ma Szarmant są zwyczajnie brzydkie. Mały wybór i średnie wzory a co gorsza patrząc na nie nie mogę pozbyć się wrażenia, że oglądam ofertę jakiejś PRLowskiej pasmanterii… Podsumowując – z tymi guzikami jest jak z tuningiem samochodu. Możemy po… Czytaj więcej »

MichalW
8 lat temu

Co sadzicie o tych butach? Ma ktos jakies doświadczenia z butami marki bugatti?
http://m.zalando.pl/bugatti-sznurowane-sportowe-brazowy-bu112a0br-o11.html

Hubert
8 lat temu
Reply to  MichalW

Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie – tragiczne

Popkowsky
8 lat temu
Reply to  Hubert

Faktycznie. Model zupełnie nie pasujący ani do casualowego stylu, sportowego.
Toporny, kolor nijaki… ja bym sobie zdecydowanie fason z przed 10 lat w tym momencie odpuścił.
Pozdrawiam

Maciej
8 lat temu

tak właśnie śmigam, mam nadzieje ze nie zrobi sie to złoto zbyt popularne bo wtedy się znudzi :)

Damian
8 lat temu

Witam,

mówi Pan, że nie problem jest ze znalezieniem paska ze złotą klamrą, ja niestety takiego nie znalazłem. Teraz zależy mi aby znaleźć takowy i to jeszcze pasujący do lekko wiśniowych brogsów. Zależy mi na złotej klamrze, bo mam tarczę zegarka złotą. Poleci Pan może coś?

pozdrawiam

Alan
8 lat temu
Reply to  Damian

Jakiś czas temu kupiłem fajny pasek ze złota klamra na eleganckimezczyzna.pl ale teraz maja tam jakies dziadostwo nie ze skóry… Zapytaj może coś będą mieli w nowej kolekcji

Alan
8 lat temu

Zdecydowanie pora na powrót złota! Tylko mam wrażenie, że polskie sieciówki się go po prostu boją..

Damian
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Właśnie ostatnio próbowałem (bezskutecznie) znaleźć klasyczne spinki do mankietów w kolorze złotym, może Pan jakoś pomóc?

Olgierd Rudak
8 lat temu
Reply to  Damian

Nie wiem czy te są dostatecznie złote, ale w Bytomiu jest coś takiego:

http://www.bytom.com.pl/spinki,spinki-bc1-17-14a-191-k-644-4027-p

Piotr
8 lat temu

Gdy ma się blazer ze złotymi guzikami, to reszta biżuterii także musi być złota?

Ewa
8 lat temu
Reply to  Piotr

Chyba niekoniecznie… Teraz się przyjęło mieszanie kolorów w dodatkach i biżuterii…

Maciek
8 lat temu

Są jakieś polskie sklepy w których można kupić podobne bransoletki?

MPm
8 lat temu

Czy jest jakaś polska firma oferująca dobre buty sportowe?

bartek
8 lat temu

Jak sie nazywa moel tych okularow aramani?
pozdrawiam

Edyta
8 lat temu

Czy można kupić gdzieś produkty Paul Hewitt w Polsce?

Marcin
8 lat temu

A ja od dawna powtarzam, że złote akcesoria są świetne i absolutnie nie zgadzam się z poglądem, że to tandeta dla koksów, czy cygańskich królów. Trzeba tylko znać umiar i mieć smak. Jakiś czas temu, oglądając kolejne zdjęcia z kampanii Ralpha Laurena postanowiłem w swoim zamiłowaniu do złotych elementów pójść w stronę retro i kupić złotą spinkę do kołnierzyka, ale nie typu agrafka, bo nie chcę dziurawić kołnierzyków. I oczywiście pojawił się problem. W Polsce spinek niet. W ogóle w Europie nie ma. Trzeba zamówić z USA… Znalazłem fajne na J. Press (notabene klasyka preppy, jak RL), tylko 24 usd… Czytaj więcej »

Olivier
8 lat temu

Oj swojego czasu szukalem cienkiego, garniturowego paska na wesele (czarnego) ze zlota sprzaczka. Nigdzie nie znalazem, a przejezdzilem caly Wroclaw, wszystkie galerie, sklepy. Znalazlem jakis na allego, ale to jakas miernota. Brazowe ze zlota klamra sa bardzej popularne.

Piotr
8 lat temu

Witam, druga torba ze zdjęcia jest rewelacyjna, gdzie można taką kupić? Czy to nie Lotuff?

BPP
8 lat temu

Czy ktoś wie gdzie w Polsce można kupić grube, solidne paski do zegarków typu NATO? Na Allegro same tandetne „cieniasy”.

Krzysztof
8 lat temu
Reply to  BPP

Proszę paski do zegarków watchime24 kupiłem polecam

KRIS
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Tych ze strony watchtime.pl raczej nie polecam (są rzeczywiście cienkie – zarówno jeśli chodzi o grubość jak i o jakość). Kupiłem jeden przed wakacjami na próbę – po tygodniu zaczął się strzępić na dziurkach – produkt wybitnie jednosezonowy. W tej cenie (28 PLN) raczej nie kupisz grubego, mocnego paska NATO.

BPP
8 lat temu
Reply to  KRIS

Nie upieram się przy niskiej cenie, zależy mi na jakości.

olo
8 lat temu
Reply to  KRIS

jeśli chodzi o paski z watchtime to te standardowe za 28zł faktycznie są dosyć cienkie, z porządniejszych mają też paski nato strong (http://watchtime24.pl/product/855) i one są bardzo dobrze zrobione tylko trzeba wziąć pod uwagę że ten pasek przechodzi pod zegarkiem i znacząco pogrubia cały przegub

qq
8 lat temu
Reply to  BPP

Na ebay’u pod hasłem zulu strap.

Lukasz T.
8 lat temu

„a zdarza się, że zaświecą też złotym zębem” – Kocham jak Pan to napisal :))

Tomasz
8 lat temu

Gdzie można dostać takie bransoletki w Polsce? poza scallini.pl . Mile widziany sklep lubiący wyprzedaże :)

fotograficznie #dokawy - poniedziałek 12 stycznia
8 lat temu

[…] Coś dla Panów – druga młodość złota. […]

Olek
8 lat temu

Panie Michale, Wie Pan gdzie można kupić czarny pasek ze złotą klamrą? Brązowych jest dużo, ale czarnych nigdzie nie widziałem.

Piotr Studniówka
8 lat temu
Reply to  Olek

Dołączam się do pytania o pasek. Ja w przyszłym tygodniu wybieram się na studniówkę. Skorzystałem z Pana propozycji i cennych wskazówek z wpisu” „jak ubrać się na studniówkę” i gdzie mogę znaleźć fajny outfit na taką okazję. No i kupiłem ciemnogranatowy garnitur w Giacomo, dlatego, że super spodobało mi się jak na mnie leżał. Ciekaw jestem tylko ile mi posłuży, bo opinii tyle ile innych marek, czyli dużo ;)
Brakuje mi ciemnego paska, mieszkam w Krakowie najbliżej mi do Bonarki… Chyba, ze sklep internetowy?

artur
8 lat temu

Sprawdź w TK Maxx

G
8 lat temu

stylowepaski.pl

paero123
8 lat temu
Reply to  Olek

A Szarmant w swoim sklepie nie ma?

Przemek
8 lat temu

Mam pytanko o guziki do kurtki skórzanej mam taką ramoneskę czarną ale nie na suwak tylko guziki. Guziki plastikowe, czarne płaskie niezbyt ciekawie wyglądają. Jakie mogłyby pasować żeby wyglądała naprawdę ciekawie?

jarek
8 lat temu

Witam

Panie Michale troche nie na temat ale wiosna sie zbliza i znalazłem takie buty

http://www.zalando.pl/gordon-and-bros-gregory-oksfordki-ciemnoniebieski-gb612a006-k11.html

ma GB ale skorzane ale nie bardzo wiem jak z jakoscia butów zamszowych czy moze ma Pan jakies doswaidczenia w tej materii?

poz

Luki
8 lat temu

Panie Michale,
po ostatnim wpisie na forum zakupiłem fajne trzewiki granatowe Gino Rossi. Cena wyprzedażowa więc super.

Mam teraz pytanie: wpadły Panu w oko ostatnio zgrabne, brązowe i do tego budżetowe (300zł) broguesy.
Brakuje mi takich w mojej szafie a nie mogę znaleźć nic ciekawego w normalnej cenie.

Będę wdzięczny.

Łukasz
8 lat temu
Reply to  Luki

Sprawdź na Asos.com, ja wczoraj kupiłem:

http://www.asos.com/dune/dune-leather-axton-brogues/prod/pgeproduct.aspx?iid=4407270&clr=Brown&SearchQuery=axton+brouge&SearchRedirect=true

za 69 EUR. Dziś maja jeszcze – 10% na rzeczy przecenione. Przesyłka do Polski za darmo

MPm
8 lat temu

Panie Michale jaką markę butów sportowych Pan poleca? Zna pan może jakąś polską firmę?

Nowy
8 lat temu

Panie Michale. Proszę o pomoc. W artykule „KRAWAT ZA KILKADZIESIĄT GROSZY” mówi Pan o spodniach Lee model LOGGER. Czy mógłby Pan podać konkretny model tych jeansów użytych podczas sesji (ewentualnie ich kod). Nie mogę ich nigdzie znaleźć.
Dziękuje za pomoc!

Torunianin
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Podałeś link do modelu damskiego. Czy Twoje też mają elastan w składzie? Jaki rozmiar Ty masz na zdjęciach?

Torunianin
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dzięki. Ja szukam Loggerów z elastanem, ale tylko te damskie mają taki dodatek. Niestety męskie już nie.

A niestety nie robią 33 w pasie damskich:)))

Torunianin
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Może dlatego tak dobrze leżą ;)

Krzysztof
8 lat temu

A ciekawy jestem co byście dobrali do takiego zegarka? ( mój jest „troszkę” tańszy ale bardzo podobny ;) ) http://wristporn.net/wp-content/uploads/2013/08/d018f25a0c2911e38bfa1231390314d2_7.jpg
W dodatku noszę ( i nigdy nie zdejmuję ) medalik z biało-żółtego złota na złotym łańcuszku. Często mam, paski ze srebrną klamrą, więc to jest błąd? Pytam czysto z ciekawości, bo żadne opinie nie zmienią tego mojego „niepoprawnego stylu”.

VanOrton
8 lat temu

Mr Vintage ma potężną siłę – wystarczy słówko BRZYDKIE, NIE PODOBA MI SIĘ i pożądany artykuł znika w nicości jak bańka mydlana, ale na hasło FAJNE, OK osoba zadająca pytanie zaczyna czuć to coś, co powoduje że na każdy dźwięk butów na klatce schodowej lub dzwonka do drzwi dostaje gęsiej skóry – może to już kurier z dostawą??? Nic tylko pogratulować świetnej roboty w wykreowaniu siebie jako guru ds. mody. Nie piszę tego złośliwie bo sam śledzę na bieżąco Twojego bloga i muszę przyznać, że mocno doinwestowałem w ubrania i dodatki w przeciągu ostatniego roku, a nawet pójdę w ocenie… Czytaj więcej »

Rafał
8 lat temu
Reply to  VanOrton

Pan Michał ma po prostu dobry gust ;)

Monika Stankiewicz
8 lat temu
Reply to  Rafał

Ja doceniam, że go nie narzuca i nie upiera się, że jego wybory są zawsze najlepsze dla wszystkich, co się często zdarza w niszy „męskiej elegancji”.

BMQ
8 lat temu

Panie Michale,wybieram się na zakupy do tk maxx.Mam zamiar kupic kurtkę wiosenną.Czu poleca pan jakieś marki?

Krzysztof
8 lat temu

Witam wszystkich czytających, czy rozmiarówka w Mango dot ,marynarek zachowuje wymiar czy lepiej zakupić rozmiar wiekszą niż się nosi standardowo dzieki

hubert
8 lat temu
Reply to  Krzysztof

noszę standardowo „s” i taki też rozmiar marynarek/kurtek z mango na mnie pasuje, w hm i inditexie kupowałem z reguły rozmiar 46 i „s”, ale ostatnio rzeczy w tych rozmiarach stały się na mnie nieco za ciasne (może zadziałała magia świąt ;) mam wrażenie, że mango robi rzeczy nieco mniej „slim fit” niż inne sieciówki.

Rafał
8 lat temu

Czy te buty http://www.zalando.pl/john-white-stroud-oksfordki-brazowy-jw412a015-o11.html nadzadzą się do granatowego garnituru i do jeansów (nie jednocześnie :))?

Czy warto za tę cenę? Jak ma się John White do Gordon Bros?

Dzięki.

Paweł R.
8 lat temu

co do wpisu na temat złota – spinek w kolorze złotym i z prawdziwego złota jest wiele, wprawdzie jest ich mniej niż tych ze srebra ale złote spinki są bardzo drogie , w granicach od 900 zł i więcej, można trafić na spinki w cenie już od 600 zł ale trzeba się naszukać.

paero123
8 lat temu
Reply to  Paweł R.

Bez przesady, mam takie antyki do odstąpienia za 400 zł, różowe złoto, pocz.XX.w
http://tiny.pl/qz7k5
Pozdrawiam

Patryk
8 lat temu

Czy ktoś się orientuje jak długo trzeba czekać na zamówione produkty Paul Hewitt ? Zamówiłbym zegarek, ale jest mi potrzebny już na sobotę i nie wiem czy się wyrobią :) Ew. Jesteście w stanie polecić coś w podobnym stylu w Polsce?

Łukasz
8 lat temu

Panie Michale,
wiem, że tak nie bardzo nawiązuje do tematu, ale chciałem zapytać o zdanie na temat następujących butów
http://www.zalando.de/gordon-and-bros-butch-schnuerstiefelette-dunkelbraun-gb612d001-o11.html?wmc=AFF49_AN_DE_CAM02.307468_..&opc=2211&subid=666

Olo
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Slowo przestrogi – kupilem te buty i po pierwszym zasznurowaniu i odsznurowaniu zobaczylem ze maja porysowany jezyk. Kazalo sie ze te fwa gorne haczyki od srodka maja takie wystajace blaszki, ktore ten jezyk rysuja. Oczywiscie nie widac tego gdy buty za zawiazane, ale jak rozwiazesz to juz tak. Zadrapania sa jasno brazowe, wiec dosc sie odcinaja od ciemnego brazu butow.

Piotr
8 lat temu
Reply to  Olo

Ja także zamówiłem te buty. Według rozmiarówki powinienem mieć rozmiar 43. Dla pewności wziąłem też numer 42. Oba okazały się za małe… Także po pierwszym zasznurowaniu pojawiły się wyraźne rysy na języku. Obawiam się, że przez to Zalando może nie uznać mi zwrotu i zostanę z za dużymi butami.

Piotr
8 lat temu
Reply to  Piotr

Poprawka: Oba buty okazały się za DUŻE.

Marcin
8 lat temu
Reply to  Piotr

Kupowałem buty G&B przez internet i zastanawiałem się nad rozmiarem. Normalnie noszę 44 lub 44.5 lub 28,5
I według G&B 28,5 to rozmiar 43, znalazłem w jednym sklepie nawet kartkę do wydrukowania i przymierzenia stopy do rozmiaru.
Zgodnie z tym co wynikało z kartki zamówiłem 43 i pasuje świetnie. Więc ich rozmiary są dziwne trochę.

Michal
8 lat temu

Co to za marynarka u Pana z zegarkiem Paul-Hewitt? ta brązowa w kratę. ktoś wie?

Krzysztof
8 lat temu

No i jak to jest z rozmiarówką Mango

Lukasz T.
8 lat temu

MRV czy byla gdzies na bloga Panska stylizacja z bluza rugby i marynarka?
Chcialbym do takiego wygladu dorzucic nienachalna poszetke, mozna…?

Lukasz T.
8 lat temu

Nie mam, zadnej bawelnianej w tym moemencie :( Jedwabnych nawet nie bralem pod uwage ale mam jeszcze klasyczne lniane i z welny muslinowej w piekne motyle wzory. Co Pan mysli?

Grzegorz
8 lat temu

Witam, co Pan sadzi o takiej marynarce w kolorze niebieskim? http://www.amazon.de/Camel-Active-Herren-442175-1437/dp/B00OOL5718

Tomek
8 lat temu
Konrad
8 lat temu

Tak raczej na marginesie (choć teraz to jakoby część „garderoby”) złoto spopularyzowało się również wśród technologii. Zaczął Apple, reszta poszła również w tym kierunku. Ciekawie prezentuje się nowa edycja Nokii Lumia 930 w kolorze złotym.

Wojtek
8 lat temu

Michał, czy znasz może niemiecką markę spodni Brühl? Udało mi się kupic w TKMaxxie oliwkowe chinosy od nich w zawrotnej cenie 26 zł :D (podobno obniżona z 258 zł). Z jakimi kolorami można łączyć takie spodnie?

Marek
8 lat temu

Panie Michale przepraszam za off-topic; czy nie wie Pan gdzie mógłbym znaleźć eleganckie koszule denim, do których z powodzeniem można założyć knit? Wydaje mi się, że przeszukałem polskie sklepy i nic. Niby koszul jeansowych cała masa, ale eleganckich jak na lekarstwo… Jedyne który znalazłem to Suit Supply.
Dziękuję i pozdrawiam

Milten
8 lat temu

Witam!
Znalazłem sweter Kaszmirowy 100% przeceniony z 457zł na 274zł i chciałbym się spytać, czy za tę cenę dostanę dobrej jakości kaszmir i do czego mogę dopasować taki kolor swetra (zielony model „Khaki Melanż”), ponieważ z tym też mam mały problem.

mikk
8 lat temu

Denim-koszule ma teraz w przecenionej kolekcji MCS.
Złoto powiadasz, czyli czas wyciągnąć starego Atlantica ze złotymi wskazówkami i dać mu zulu strapa.

mikk
8 lat temu

@MrV
Chodzą mi też po głowie granatowo-niebieskie Brimartsy u Macaroniego.
Miałeś / masz buty tej marki, jak oceniasz?

Patryk
8 lat temu

Jaką markę kurtek typu husky pan poleca do 250zł ?A jak jest z jakością barbour?

Daniel
8 lat temu

Michale,

zasadnicze pytanie. Jeżeli chodzi o jakość to Wellington czy Paul-Hewitt? Podejrzewam, że oba mają japońskie mechanizmy, ale wolę dopytać, bo się nie znam. O Junghansa nie pytam, bo to inna kategoria cenowa.

Pozdrawiam,
Daniel

mateusz
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Nie zgodzę się. Zegarki Paul Hewitt są lepsze – przede wszystkim mamy lepsze szło bo szafirowe a nie mineralne, jeżeli chodzi o mechanizm, Kwarc Ronda i Miyota są porównywalne, w PH mamy 5 bar, a w DW 3 bar, Generalnie, brałbym zegarki od Hewitta.

Krzysztof
8 lat temu

Czy można łączyć szeroką kratę marynarka z krawatem w szerokie pasy pozdrawiam

Daniel
8 lat temu
Reply to  Krzysztof

Można. Tylko zadbaj o zgodność faktur i kolorów.

Patryk
8 lat temu

Panie Michale wybieram się do Tk maxx.Chciałbym się dowiedzieć czy da się kupić tam tanio kurtkę.Czy tam są tylko drogie rzeczy.Czy miał pan może doświadczenia z tym sklepem?

BMQ
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Kupował Pan tam coś?

BMQ
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

A mógłby mi Pan powiedzieć czy to prawda ,że można tam czasem dostać ubrania dobre jakościowo za kilka razy mniejsze pieniądze?

BMQ
8 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dziękuję :))

gaq
8 lat temu
Reply to  BMQ

Ale nie zawsze :).