fbpx

Nurek – ulubiony zegarek Jamesa Bonda

111 komentarzy

Dzisiaj mam dla was gościnny wpis Pawła- czytelnika bloga, który stworzył już kiedyś blogowy „Elementarz zegarkowy”, a teraz podjął temat ulubionego zegarka Jamesa Bonda. Sprawdźcie dlaczego to właśnie ten model jest od kilkudziesięciu lat na nadgarstku Agenta Jej Królewskiej Mości.

Nie ma wątpliwości jaki typ zegarka jest najbardziej preferowanym przez agenta 007. Od pierwszego odcinka serii jego przygód po ostatni, przeważnie na nadgarstku Jamesa znajdował się przymocowany za pomocą bransolety o kutych ogniwach stalowy zegarek przeznaczony do nurkowania (tzw. diver), z widocznym bezelem służącym do odmierzania czasu pobytu nurka pod wodą. Od roku 1962 wyprodukowano 23 oficjalne filmy z Bondem i w tym czasie na jego nadgarstku pojawiły się divery kilku marek, ale dwa najbardziej znane i kultowe modele to Submariner marki Rolex i Seamaster marki Omega.

MrVintage pl James-Bond i nurek 1Daniel Craig jako James Bond. Na ręku Omega Seamaster. Fot. materiały prasowe

Na początek kilka słów o samym typie zegarka ukrytego pod sformułowaniem „nurek”. Kiedyś używano ich podczas nurkowania, stąd ta nazwa, ale obecnie używane prawie wyłącznie na lądzie jako prestiżowy dodatek. Charakterystyczne cechy: najczęściej stalowa koperta, obrotowy pierścień na kopercie, pasek z gumy lub metalowa bransoleta, często kolorowe tarcze i wskazówki, wodoszczelność o wysokich parametrach. Zegarki dla nurków spopularyzował właśnie James Bond i od dobrych kilkunastu lat ten model ma w swojej ofercie w zasadzie każda marka – od tych z najniższej półki, po te ze szczytu piramidy prestiżu.

Agent 007 zakładał swojego nurka zarówno wtedy gdy szedł napić się drinka na plażę jak i wtedy gdy w smokingu udawał się do kasyna. Dzięki podobnym scenom z filmów z Bondem, utrwalił się mit, że zegarek tego typu jest najbardziej uniwersalnym modelem, który można nosić dosłownie w każdej sytuacji. Do tej pory na forach internetowych toczą się spory, czy diver na stalowej bransolecie może być noszony z garniturem. Zwolennicy takich zestawów podpierają się ilustracjami Bonda, stwierdzając, że przecież jest on ikoną stylu – a co za tym idzie gafy popełnić nie mógł. Skoro zakłada on zegarek nurka nawet do smokingu, to nie może być nic niewłaściwego w noszeniu go w zestawie z garniturem. Mało kto pamięta o tym, że to właśnie ikony stylu mogą i często świadomie łamią oczywiste zasady, ale „co wolno wojewodzie…”.

Aby rozwikłać spór należy zadać pytanie, co przyświecało twórcy Bonda i dlaczego wybrał akurat ten model. Czy naprawdę zegarek miał być maksymalnie elegancki, czy może jak najbardziej zaawansowany technologicznie? Warto wiedzieć, że w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku (a wtedy wydano pierwszą książkę o agencie 007), zegarek naręczny był podstawowym sposobem odmierzania czasu. Napęd mechaniczny nie był symbolem luksusu i wyznacznikiem klasy, tylko oczywistą oczywistością. Zegarków elektronicznych jak i zegarków naręcznych kwarcowych po prostu jeszcze nie produkowano na skalę masową (pierwsze modele pojawiły się w sprzedaży dopiero w latach siedemdziesiątych).

Zgodnie z zamysłem Iana Fleminga, Bond miał nosić zegarek marki Rolex, twórcy filmu zdecydowali się na model Submariner. Nie był to zwykły zegarek. To tool-watch tamtych czasów. Pierwszy zegarek z wodoodpornością 10 ATM, który celem udowodnienia jego walorów użytkowych przymocowano do batyskafu i spuszczono na głębokość 11 km w czasie wyprawy w dół rowu mariańskiego. Taki g-shock lat pięćdziesiątych, który szybko zdobył popularność i stał się przedmiotem pożądania.

MrVintage pl James-Bond i nurek 3Rolex Submariner w pierwszej części przygód agenta 007, film „Dr. No” z 1962 r.

MrVintage pl James-Bond i nurek 2Rolex Submariner na nylonowym pasku i smoking tropikalny? Agentowi 007 można wszystko…

 

Dzisiaj bez wątpienia można powiedzieć, że Rolex Submariner to najbardziej znany i najczęściej podrabiany czasomierz świata. To model doskonały, który stał się wzorcem dla innych firm produkujących zegarki dla nurków. To, co projektant tego modelu stworzył kilkadziesiąt lat temu przetrwało w niemal niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Ale wróćmy do agenta 007.

Zegarek Bonda nie miał być elegancki, ale przede wszystkim funkcjonalny i wytrzymały, a do tego odpowiednio szpanerski. Nie jest tajemnicą, że zegarki agenta 007 posiadały dodatkowe wyposażenie: linki stalowe, kamery, piłę, silny magnes, fax, mini-drukarkę itp.

Teorię tę można potwierdzić analizując kolejne modele zegarków agenta 007. W „Żyj i pozwól umrzeć” z 1973 roku, James Bond posługuje się na przemian zegarkiem Rolex Submariner i Pulsar LED. Był to pierwszy w historii zegarek ledowy, zaprezentowany przez firmę Pulsar Time Computer.W przypadku tego modelu nie można mieć już wątpliwości o co chodziło. Bond miał mieć na ręce najbardziej nowoczesny zegarek o niespotykanym dotąd sposobie prezentacji czasu. Kosztem oczywiście elegancji i zasad etykiety.

MrVintage pl James-Bond i nurek 4 Film „Żyj i pozwól umrzeć” z roku 1973, na ręce zegarek PulsarMrVintage pl James-Bond i nurek 5 MrVintage pl James-Bond i nurek 6Film „Żyj i pozwól umrzeć” z roku 1973, na ręce Rolex Submariner

Śledząc dalszą historię zegarków Bonda, znaleźć można różne elektroniczne modele zegarków marki Seiko. 0674 LC, M354 Memory-Bank Calendar, H357 Duo Display, 7549-7009, TV Watch czy G757 Sports 100 – co dobitnie wskazuje, że priorytetem była innowacyjność i nowoczesność, a nie elegancja danego czasomierza.

Na koniec lat siedemdziesiątych przypadało największe zainteresowanie technologią wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, dlatego też zapewne właśnie w filmach z tego okresu zegarki tego typu odegrały własną rolę. Dlaczego Seiko i to aż w pięciu odcinkach serii z Bondem (od 1977 do 1985 r)? Prawdopodobnie japoński producent był jednym ze sponsorów chcących w ten sposób wypromować swoje produkty.

Rolex powrócił na nadgarstek Bonda w 1989 roku, ale przed nim była jeszcze krótka przygoda z nurkiem równie znanej i cenionej marki TAG Heuer (film „W obliczu śmierci” z 1987 r.) i mniej prestiżowej Seiko (film „Zabójczy widok” z 1985 r.) . W roku 1995 na nadgarstku Bonda pojawił się diver marki Omega. Podobno Rolex w latach 90 nie kojarzył się właściwie. Był symbolem luksusu i przepychu, a Bond, to przecież żołnierz wywiadu. Dodatkowo diver Omegi miał dłuższą historię z brytyjską armią. W latach sześćdziesiątych był na wyposażeniu Królewskiej Marynarki. Moim zdaniem Omega zaoferowała po prostu lepsze warunki współpracy. Faktem jest, że w latach dziewięćdziesiątych Bond nie jeździł luksusowymi Astonami za 5 mln dolarów, przerzucając się na znacznie bardziej przyziemne BMW, ale w ostatnich czterech odcinkach serii Aston stał się podstawowym samochodem Bonda – a Submariner nadal ustępuje Omedze.

Odkąd w rolę Bonda wcielił się Daniel Craig, Omegę Seamaster 2531.80 zastąpił znacznie masywniejszy model Planet Ocean 600 M. Zegarek ten łamie wszelkie zasady dotyczące zegarków garniturowych. Jest przede wszystkim bardzo duży. Średnica koperty wynosi 42 mm, gdzie w przypadku zegarków garniturowych obecnym standardem jest 38-40 mm.

MrVintage pl James-Bond i nurek 9 Film „Skyfall” z roku 2012, na ręku Bonda Omega Seamaster, fot. materiały prasoweMrVintage pl James-Bond i nurek 7 Film „Skyfall” z roku 2012, na ręku Bonda Omega Seamaster, fot. materiały prasoweMrVintage pl James-Bond i nurek 8Omega Seamaster Planet Ocean, fot. materiały prasowe

Od czasu premiery pierwszego filmu z Bondem minęło już pół wieku, przez ten czas zmieniali się aktorzy, technologie, sponsorzy, ale jest wiele przedmiotów które w otoczeniu Bonda były zawsze. Klasyczny garnitur, smoking, martini, zegarek dla nurków – to te najważniejsze. Klasyczny diver jest z głównym bohaterem od pierwszego odcinka i trudno sobie wyobrazić by mógł zniknąć, choć za sprawą umów sponsorskich przy filmie „Quantum od Solance” (2008 r.) słynne martini zostało zastąpione piwem Heineken. Miejmy nadzieję, że z zegarkami nie będzie podobnej historii, a klasyczny diver na zawsze pozostanie na ręce agenta 007. Wszak to ikona męskiego stylu, nie mniejsza niż sam Bond.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
111 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
9 lat temu

Bardzo fajny tekst, ale jak to w końcu z tym nurkiem – można nosić do garnituru, czy nie?

Olgierd
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

A jeśli ma jaskrawy kolor tarczy, to można do garnituru — byle na stopach nie było skarpetek ;-)

(pozdrowienia od dumnego właściciela Seiko Orange Monstera).

Arkadiusz
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

moja odpowiedz – nie.

Sayyed
9 lat temu

Małe spostrzeżenie. Za dużo tych napomnień o Bondzie i agencie (Bond, Bond, Bond…), czyta się strasznie! Więcej uwagi autor powinien poświęcić nie o filmach, aktorach itd. a samym zegarku.
Przepraszam, ale tekst strasznie słaby, czytałem go nieprzyjemnie, trudno, i ciężko.

Andrzej
9 lat temu
Reply to  Sayyed

To chyba czytaliśmy inny tekst. Tekst łatwy i przyjemny, a że Bond się powtarza? W końcu to on jest jego bohaterem.

Blackmar
9 lat temu
Reply to  Andrzej

Zgadzam się z Andrzejem, dobry gościnny wpis.

rybak
9 lat temu
Reply to  Blackmar

Mnie też tekst się podoba. Nie piszę tego po to, żeby nie zgodzić się z Sayyedem, ale żeby dobrego wpisu pogratulować autorowi.

Sayyed
9 lat temu
Reply to  Andrzej

Moja opinia jest subiektywna, nie ma tej lekkości i zaciekawienia, która powinna być. Permanentne odnoszenie się do filmu, głównej postaci temu nie sprzyja.
Jeśli Panu czytało się miło, to ok. Ja się męczyłem i mam prawo do takich spostrzeżeń, i nie jest to złośliwość, a sugestia, którą autor weźmie pod uwagę, albo nie.

softshell
9 lat temu
Reply to  Sayyed

I ja mam podobne wrażenie. Nie chcę wytykać, hejcić czy coś w tym stylu, jednak początek tekstu (i przede wszystkim tytuł!) wskazywał na informacje o zegarku typu diver a nie „zegarkach Bonda” (!).

Olgierd
9 lat temu
Reply to  softshell

To prawda. Faktem też jest, że tekst ma po prostu zły tytuł — niby ma być o nurkowskich sikorach, a tak naprawdę jest o tym co Bondzi nosili na nadgarstkach.

Co do aut też bym powiedział, że w ostatnich częściach podstawowym autem Bonda są wariacje nt. Fordów i Roverów :)

tom
9 lat temu
Reply to  Sayyed

i ja jestem tego zdania.Czytalem i czytalem i czytalem a tu nic!!!!

bobik
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

szkoda, że nie wspomniano o rosyjskich „amfibiach” ( w zasadzie to radzieckich he he), może nie ładne, ale bardzo solidne i sprawnie działające. Vostok N1 pewnie niedługo także w Bondzie wystąpi….

gaq
9 lat temu
Reply to  Sayyed

Ale przecież James Bond jest w tytule wpisu.

Olgierd
9 lat temu
Reply to  gaq

> Ale przecież James Bond jest w tytule wpisu.

Jest też wyraz „ulubiony” — i co z tego? Podmiotem w zdaniu (równoważniku zdania) będącym tytułem jest wyraz „nurek”. Zwykle tytuły formułuje się w taki sposób, że podmiot zwiastuje jego tematykę (nie zawsze, ale zwykle).

Blackmar
9 lat temu

A ja po wpisie Mr Vintage kupiłem Skagen’a i jestem bardzo zadowolony :).

Blackmar
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Na wybrałem stalową bransoletę (mesh), wytrzyma długo ;)

Kuba
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Mimo wszystko są też Skageny ze standardowymi paskami, które można łatwo wymienić, np.: http://www.amazon.com/Skagen-858XLSLC-Denmark-Stainless-Steel/dp/B003ZUMB5E

Arkadiusz
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

bez urazy… Skagen to nic godnego uwagi, przepraszam, jeśli ktoś poczuł się urażony.

Janek
9 lat temu

A coś z niższej półki niż Omega i Rolex? ;)

dejko
9 lat temu
Reply to  Janek

Z jak bardzo niskiej?

Janek
9 lat temu
Reply to  dejko

Najlepiej do 1500-1800 zł.

dejko
9 lat temu
Reply to  Janek

W tej cenie znajdziesz kilka modeli Seiko, bardzo dobrze ocenianych. Ze szwajcarów np. Certina DS Action. Citizen Eco-Drive Diver i kilka modeli producentów mniej znanych (tak na szybko nie pamiętam).
Widzę, że chyba jeszcze można kupić model Gerlacha ORP Sokół i ORP Dzik.

Dominik
9 lat temu
Reply to  Janek

Janek polecam Certinę ;) Sam mam DS Action i jestem bardzo zadowolony. Wygląd dobry, wodoszczelność 20 BAR. Rozmawialem z brand managerem marki który nurkuje hobbystycznie i powiedział, że można nurkować nim do 40 metrów bez konieczności użycia zaworu helowego. DS Action kosztuje ok 1800 zł. Bardzo dobry zegarek w tej cenie. Pozdrawiam ;)

Corvax
9 lat temu
Reply to  Dominik

Ja mogę polecić Certinę DS-1, zwłaszcza w konfiguracji: czarna tarcza+stalowa koperta+czarny skórzany pasek. Zegarek klasyczny w wyglądzie z dyskretną nutką stylu sportowego. Jak wybierzesz opcję z bransoletą stalową będzi enieco bardziej sportowo. Cena gdzieś ok 2 000 zł.
Jest też ładna wersja z tarczą w kolorze sepii.

Arkadiusz
7 lat temu
Reply to  Dominik

No to manager marki albo sie nie zna albo robi Cię w konia. 20ATM lub pisane na tarczy 200M oznacza maksymalnie 20 metrów, 20 ATM oznacza ciśnienie statyczne. Jeśli zegarek zostanie uszkodzony na głębokości 30 metrów nikt Ci go nie naprawi a ten menadżer sam Ci powie, że masz jak wół napisane 20! Jestem i nurkiem, kolekcjonerem zegarków. Za 1800 zł Certina DS będzie tylko kwarcowa, Może używana trafi się w automacie.

Mateusz
9 lat temu
Reply to  Janek

Seiko SBDC001

W tej cenie nic podobnie wykonanego nie znajdziesz.

Paweł
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Myślę, że nie ma co wrzucać do jednego worka „zamienników” Casio razem z Seiko – to jednak nie jest ta sama półka. Myślę, że warto też oddzielić zegarki mechaniczne (o ręcznym i automatycznym naciągu) od różnej maści zegarków kwarcowych (w tym eco-drive) – kwarce choć dokładniejsze to są znacznie mniej eleganckie.

A przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na szerokość nylonowego paska przy Submarinerze Bonda – coś z szerokością chyba nie wyszło…

PanA
9 lat temu
Reply to  Paweł

Chyba się nie do końca zgodzę. Przede wszystkim Casio to jednak dobre zegarki o różnym tak jak to zwykle bywa w przypadku marek japońskich zakresie cenowym. Oni robią po prostu wszystko. Wg mnie nie ma czegoś takiego, że zegarek kwarcowy jest mniej elegancki od automatów. To jest chyba wymysł producentów, podłapany przez „zegarkowych maniaków”. Kupując zegarek nie kierowałbym się tym co tacy ludzie piszą, bo dla nich zegarek to coś więcej niż element garderoby etc., ale wręcz sposób życia. Tzw. garniturowiec będzie dobrym zegarkiem do garnitury jeżeli będzie kwarcowy, tak samo jakby był automatem. Oczywiście zegarek automatyczny nie musi kosztować… Czytaj więcej »

Olgierd
9 lat temu
Reply to  PanA

Bambino to raczej Orient, nie Seiko.

Paweł
9 lat temu
Reply to  PanA

Wydaje mi się, że Casio (nic nie ujmując tej firmie) to jednak wyłącznie półka „popularna”, Seiko natomiast posiada również modele znacznie wyżej pozycjonowane – nie tylko linia Grand Seiko ale np. „lepsze” divery. Jeśli chodzi o ten ostatni typ, to wydaje mi się, że w Polsce trudno znaleźć coś ciekawego w ofercie Casio. Co do różnicy pomiędzy zegarkami wyłącznie mechanicznymi, a kwarcowymi to często różnicę dość łatwo zauważyć (no chyba, że ten drugi nie ma sekundnika) ale w zasadzie nie o to chodzi – może uległem marketingowi producentów czasomierzy – widzę przyjemność z posiadania zegarka mechanicznego. Dla mnie liczy się… Czytaj więcej »

dejko
9 lat temu
Reply to  PanA

Zgadza się. Divery Casio to półka cenowa 400-600 zł i w tej cenie mogą co najwyżej konkurować z kwarcowymi Orientami. Divery Seiko, to przeważnie okolice 1 000 zł, w dodatku modele mechaniczne. Casio z modelami Oceanus również przekracza 2 000 zł, więc nie jest tak, że wszystkie zegarki tej marki to dobre japońce, ale bez klasy, bo tanie. Casio Oceanus OCW-S2400D-1AJF to koszt nawet ponad 8 000 zł. Co do pływającego sekundnika, to również niektóre zegarki kwarcowe oferują taką funkcję. Po prostu kwarc kojarzy się z taniością i powszechnością, a zegarek mechaniczny z dziełem mechaniki precyzyjnej. To tak jakby posiadać… Czytaj więcej »

Mateusz
9 lat temu
Reply to  Paweł

Pasek nie pasuje bo jest tymczasowy – to jest długi parciany pasek, scenę wcześniej Bond nosi zegarek na wierzchu rękawa suchego skafandra,a na to regularny zegarkowy pasek byłby dużo za krótki.

Paweł
9 lat temu
Reply to  Mateusz

Nie chodziło mi tu o rodzaj, tylko o szerokość paska. O ile (moim zdaniem) ten nylonowy pasek jest ok (sam mam podobny), to szerokość jest za mała o co najmniej 2 milimetry (a to już niemało).

Arkadiusz
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Casio razem z Seiko? no, no :)

Asia
9 lat temu
Reply to  Janek

Longines ? juz z wyzszej polki ale sporo fajnych modeli w cenie o 1/3 nizszych niz Omega.

Piotr
9 lat temu
Reply to  Janek

Ja noszę Certinę DS First. Chyba najbardziej zbliżona do Omegi Seamaster. Taka… http://photo-forum.net/sitepics/forum/2012-03/oohz8811.JPG
Polecam.

Blackmar
9 lat temu

10 lat temu kupiłem zegarek Cashio z datownikiem (dzien tyg i miesiąca), stalowy, biała tarcza. Znudził mi się, opatrzył, kupiłem inne zeby mieć na inne okazje a ta cholera nie chce się zepsuć :). Aż go polubilem od nowa on jest bardzo funkcjonalny, nie widac żadnych uszkodzeń czy zarysowań, nie do zabicia. Kosztował ok 200zl w sklepie. Wiem, ze marka nie jest z najwyższej półki, ale mogę polecić za trwałość.

Olgierd
9 lat temu
Reply to  Blackmar

Ja zaś Casio kupiłem dobre 20 lat temu, biały cyferblat, z datownikiem, kwarcowy, na bransolecie. Rysował się paskudnie, ale najgorsze, że okropnie żarł baterię.

Leży gdzieś teraz w szufladzie, obok bondowskiego telefonu Sony-Ericsson ;-) i nawet nie mogę na niego patrzeć.

Blackmar
9 lat temu
Reply to  Olgierd

Musieli się poprawić przez te dziesięć lat :). Bateria trzyma 2-3 lata :))).

Maciej
9 lat temu

Klasyk z komplikacjami, typu faza księżyca, białe tło, rzymskie cyfry, brązowy skórzany pasek – to jest to, co do casual’owego stylu w ciepłych kolorach lubię najbardziej. Vacheron Constantin to czysta teoria (HImalaje cenowe..), Maurice Lacroix jest dość drogi, Ingersoll robi dobre mechaniczne zegarki za ok 2000, kiedyś Citizen (tylko że kwarc)… Fazy księżyca to przeuroczy detal, ale ciężko znaleźć w dzisiejszej ofercie.
A nurek do garnituru, moim zdaniem, wygląda dziwnie…

Dominik
9 lat temu
Reply to  Maciej

Fakt, nurek do garnituru czy smokingu wygląda dosyć dziwnie ale widzę tutaj rozwiązanie. W koncu agent 007 musiał być gotowy na wszystko dlatego też uciekając w smokingu, wskakująć do wody (często pojawiający się motyw w filmach) strzelaniny itp miało własnie być jakimś zabezpieczeniem ? Gdyby wpadł do wody w eleganckiej omedze na pasku z wodoszczelnością 3 ATM to byłaby porażka ;)

Dominik
9 lat temu

Mam pytanie i małą uwagę. „Pierwszy zegarek z wodoodpornością 10 ATM, który celem udowodnienia jego walorów użytkowych przymocowano do batyskafu i spuszczono na głębokość 11 km w czasie wyprawy w dół rowu mariańskiego.” 10 ATM to za mało aby testować go na takiej głębokości chyba że autor miał coś innego na myśli, a co do samego Submarinera który zszedł na dno rowu mariańskiego to był on mocno zmodyfikowany – dużo twardsza i grubsza koperta zegarka i wodoszczelność dużo większa. Widzę, że pojawiło się określenie „wodoodpornośc”. Raczej nie używa się tego sformułowania w fachowym języku zegarmistrzowskim, a raczej wodoszczelność. Może się… Czytaj więcej »

jacek
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Stad tez zgadazm sie z tym, ze tekst jest slabiutki :/

Arkadiusz
7 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

no właśnie, błąd podstawowy, bo indeks 10ATM oznacza marne 10 metrów a rów mariański jest chyba ciut głębszy :)

Rafael
9 lat temu

A jaki zegarek nosi Zdzichu?

Adrian
9 lat temu
Reply to  Rafael

:D

Tomek
9 lat temu
Reply to  Rafael

Może Swatch, :-)

Piotr
9 lat temu

Mała uwaga: „Quantum of SOLACE” nie „Solance”. ????

Jakub
9 lat temu

Panie Michale przepraszam, że odbiegam od głównego tematu. Wczoraj zainspirowany przez Pana zdecydowałem się na zakup Pepe Jeans Cane, znalazłem je w cenie 260 zł. Na metce widnieje napis „Out Shell – 98% cotton, 2% elasten” – spodnie mają podobno zachowywać pierwotny kształt wiec rozumiem domieszkę elastenu. Natomiast zastanowiły mnie dalsze napisy „Interior detalls – 35% cotton, 65% polyestter” Proszę aby Pan wyjaśnił tą kwestię.

Jakub
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

o jaką podszewkę chodzi?

Jakub
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Dziękuję.

MarSz
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Michale, pisałeś, że zamówiłeś spodnie Edwin w rozmiarze 33/32 proszę o informację czy trafiłeś z rozmiarem (zwłaszcza w pasie do twojego obwodu w cm. – jak to się ma) ?
pozdrawiam

q
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Ja zabrałem Edwiny 32/34 ( bo tylko takie były długości, ale pójdą do skrócenia) i jestem więcej, niż zadowolony. Rozmiar jest raczej odpowiednio oznaczony w stosunku do tego, co wychodzi w rzeczywistości. Materiał przyjemny, ale z małą domieszką sztuczną. Tylko jedna rzecz mnie zirytowała, tzn. dostałem inny wzór, niż to co było na zdjęciach Zalando, ale kwestia dotyczyła tylko dodatkowego przeszycia tylnych kieszeni (a właściwie braku przeszyć), ale to nawet lepiej. A jeden rozmiar w pasie, to powinna być kwestia do rozwiązania przez krawca, choć może się odbyć kosztem wielkości kieszeni.

Domy z bali
9 lat temu

Nie ma to jak OMEGA. Moja ma już 15 lat. Działa bez zarzutu i jest przepiękna. Pora na kolejną :)

PanA
9 lat temu

Z innej beczki (bo nadal nie ma forum niestety). Otworzyłem stronę Vistuli i zobaczyłem nową kolekcje prezentowaną na modelach. Zastanawiam się nad opinią na temat tej kolekcji. Wg mnie wygląda to średnio – wysoko zawieszony guzik, workowate marynarki, folowie kurteczki w dyskotekowych, targowych kolorach.

Jb
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Mam płaszcz Lantier, po dokładnym obejrzeniu w domu okazało się, że szwy są krzywe, krzywo również została wszyta podszewka – cena regularna 1299 zł. Pytając pracownika Vistuli jak to możliwe w rzeczach tego typu, dowiedziałem się, że Vistula sama nie wyrabia i bierze podwykonawców. Naturalnie kontrola jakości jest wyrywkowa więc wnioski można wysunąć samemu. Bardzo ubolewam nad tym ponieważ mam dużo rzeczy z Vistuli i zawsze ich ceniłem jakościowo ale jak tak dalej pójdzie to z kilka sezonów będziemy mieć do czynienia z „marketówami”

dominik
9 lat temu
Reply to  PanA

dopiero co w poprzednim poscie tez pisalem krytyke vistuli ze w tym sezonie wszedzie pchaja sztuczne tkaniny (dodatki) a widze ze i wy krytykujecie. znaczy ze coraz wiecej osob dostrzega ze ida w dol….

Ryszard
9 lat temu

We wpisie nie wiem dlaczego ale zabrakło jeszcze kultowego zegarka marki Breitling, (stojącej w hierarchii trochę wyżej niż Omega), używanego przez James Bonda w filmie Thunderball. Panie Michale jeśli to możliwe to prosiłbym o wpis dotyczący zmiany trendów w modzie męskiej w zakresie tkanin. Otóż jestem po przeglądzie kolekcji Vistuli, Bytomia, i kilku innych włoskich marek i zastanawia mnie dlaczego co raz trudniej znaleźć marynarki, płaszcze czy nawet garnitury 100% wełna lub 100% kaszmir. Na rynku zaczynają dominować mieszanki (praktycznie wszystkie marynarki Vistuli z kolekcji jesień/zima) i nawet takie marki jak Hugo Boss czy Zegna zaczynają już szyć z mieszanek.… Czytaj więcej »

PanA
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Gorzej, że stylistyka idzie w złą stronę. Zamiast budować wizerunek polskich mężczyzn, to dostosowują się do panującej lekko ruralnej stylistyki (sam jestem z prowincji i tam też mieszkamczego się nie wstydzę, ale nie o to chodzi). Byłem ostatnio na weselu no i różnie bywało (buty jak z kreskówek), pan młody jakaś dziwna marynarka jak mundur oficera z filmów S-F, za długie rękawy no i obowiązkowo drużba kwiat na agrafce przypiety do kieszonki (brustaszy o ile pamiętam). I czyja to wina? Bo nie tych ludzi przecież. Największe marki w Polsce zmiast kreować (małe salony i producenci przecież kopiująod takich jak Vistula,… Czytaj więcej »

Jb
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Panie Michale poniekąd nawiązując do wpisów powyżej – często różne osoby podają link do jakiegoś produkty i pytają „warto czy nie” Często też odpowiada Pan, że tak ale nie w cenie regularnej. Oczywiście wyprzedaże to bardzo fajna sprawa ale pod warunkiem, że już ma się podstawowe ubrania i można szukać perełek w dobrej cenie. Sprawa komplikuje się gdy „muszę” kupić np. kurtkę lub buty w regularnej cenie ponieważ nie mam wcale tego typu ubrani lub butów a pora roku zmusza do zakupu. Wiem, że to bardzo trudne pytanie ale czym kierować się aby kupić rzeczy dobrej jakości i płacąc kilka… Czytaj więcej »

Jb
9 lat temu
Reply to  Mr. Vintage

Zgadzam się z tym tylko, że na wieszaku wszystko wygląda ładnie. Jakość wychodzi dopiero w czasie użytkowania. Szkoda mi nieświadomych ludzi, którzy odłożą kilka ciężko zarobionych złotych i chcąc kupić rzecz dobrej jakości kupują np. w Zarze kurtkę za 500 zł. Dlatego właśnie pytam jakich błędów nie popełnić i ogólnie rzecz biorąc jakie dobre marki są wartę regularnej ceny, oczywiście generalizując.

Lukasz Tomaszewski
9 lat temu
Reply to  Jb

Wspomnianej Zary nie polecam komus kto musi liczyc sie z kazdym groszem i bedzie bolal nad krotkozywotnoscia ubrania za niemala kwote. Ich spodnie za 160zl wstapily mi sie tak po pierwszym praniu (wykonanym zgodnie z metka) ze juz ich nie zalozylem.

Monika Stankiewicz
9 lat temu
Reply to  Jb

Nie jestem co prawda panem Michałem, ale ponieważ trochę znam się na kupowaniu ubrań, mogę podrzucić parę wskazówek, jak kupować i nie żałować: 1. Jakość tkaniny – po tym przede wszystkim poznajemy jakość produktu. Naturalne tkaniny są lepsze niż sztuczne (chyba że chodzi o odzież specjalistyczną – roboczą, sportową itp. – bo w jej przypadku tkaniny sztuczne są często produktami bardzo zaawansowanymi technologicznie i dobrze spełniają swoją rolę; choć i tak spór pomiędzy zwolennikami natury i technologii nie gaśnie ;). Naturalne tkaniny też mają różną jakość – wełna wełnie nie równa, ale tu możemy kierować się ceną. Tania wełna może… Czytaj więcej »

Lou Lou
9 lat temu

Monika dziekuje.

Lukasz Tomaszewski
9 lat temu

a ja pochwale Pania Monike na forum, taka piekna czapke z wloczki merino mi zrobila, ze ho ho!
swietny fachowiec :)
wzorem byla ta z forum
https://mrvintage.pl/2013/02/czapka-handmade.html
tylko moja jest z podwinieciem

adam
9 lat temu

Łukasz Tomaszewski, czy możesz przesłać jak ta czapka wygląda na mail wielgolewski@op.pl?

doors58
9 lat temu

Pewnie wyjdzie, że silę się na złośliwość, ale czy to warto kupić za tę cenę? Średnia krajowa. http://boutique.brunellocucinelli.com/pl/fleece-t-shirt_cod43165928ur.html Albo to: http://boutique.brunellocucinelli.com/pl/crewneck-jumper_cod39448813ho.html Kryteria spełnione pani Moniko?

Monika Stankiewicz
9 lat temu

Dziękuję, Panie Łukaszu :) Panie doors58 – bawełnianej bluzy ŻADNEJ firmy nie warto kupować za 699 euro. Bawełna to bawełna i od pewnego poziomu po prostu jakość się nie zmienia. Zatem relacja cena/jakość jest tu niezbyt korzystna i taką bluzę kupiłabym pewnie tylko wtedy, gdybym była sułtanem Brunei i robiła całe zakupy w Solomeo (gdzie jest siedziba Brunello Cucinelli) – dla oszczędności sułtańskiego czasu :D Kaszmir to trochę inna bajka. Jest rzeczywiście bardzo drogim materiałem, a Brunello Cucinelli robi z niego rzeczy naprawdę niewiarygodnej jakości. Ich kaszmiry są tylko nieco droższe niż wyroby konkurencji, ale to ciągle cena usprawiedliwiona kosztem… Czytaj więcej »

Olgierd
9 lat temu

> Kaszmir to luksus, jak ferrari czy różowe diamenty. Kupuje ten, kogo na to stać. Reszta nie może, ale na szczęście też nie musi :)

Pięknie powiedziane :) Chyba czas się zainteresować ;-)

doors58
9 lat temu

Pani Moniko! Pozostanę przy swoim. Wyroby wielu marek, z przeróżnych segmentów rynku, zdecydowanie odbiegają cenowo (w górne pułapy) od wyrobów konkurencji i jest to uzasadnione choćby jakością użytych materiałów, wykonania czy zastosowanych technologii. Są to wyroby luksusowe, z natury niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. I OK. Tylko, że bardzo, bardzo często są zdecydowanie przewartościowane, wykorzystując status marki luksusowej, bazując na tzw. efekcie demonstracyjnym. Jeszcze rozumiem, gdy wszystkie wymienione przeze mnie cechy towaru poparte są wyjątkowym wzornictwem, zapierając dech w piersiach. Dla mnie ten sweterek nie jest wart 7600 zł. Tak jak ta bluza nie jest warta 2800 zł. I ten szal… Czytaj więcej »

Monika Stankiewicz
9 lat temu

Co do bluzy – zgadzam się. Kosztuje tyle tylko dlatego, że to BC. Co do swetra – tyle kosztuje najlepszy kaszmir. Mało kogo na to stać. Efekt demonstracji? W przypadku tej firmy to raczej tajny kod, po którym bogaci poznają swoich :)

doors58
9 lat temu

Nieprawda, dobre kaszmirowe swetry można kupić znacznie taniej. Nie są to niestety BC. Co do kodu nie jest on tajny. Pani go przecież zna. PS. Pani naprawdę uważa, że dobry gust chodzi w parze z pieniędzmi? PS. 2. Pozwoli Pani, że wzniosę toaścik za Pani zdrowie lampką czerwonego El Torete. Smaczne, choć tanie. Pijało się dużo droższe, nie zawsze tak smakowało. Pozdrawiam, doors58.

Monika Stankiewicz
9 lat temu

Dobre kaszmirowe swetry można kupić znacznie taniej – zgadza się, zresztą pisałam o tym. Natomiast nie pisałam nic o guście i pieniądzach, tylko o jakości materiałów i ubrań. Niestety, z najlepszego kaszmiru można uszyć jakieś paskudztwo, które w dodatku ktoś kupi…
Dziękuję za toast, przyłączam się wirtualnie :)

Mateusz
9 lat temu
Reply to  Ryszard

W Thunderball to nie Bond nosił Breitlinga, tym zegarkiem w wersji Chronograph posługiwał się jeden ze szwarccharakterów. Bond go przejął by pokazać siostrze tego pana jako dowód że delikwent nie żyje.

Lukasz
9 lat temu

ja polecam zegarki szwajcarskie marki Epos. Nie jest to manufaktura z długimi tradycjami ale bardzo dobrze sobie radzą, szczególnie w Polsce. Z tego co widziałem to przygotowali nawet wersję z polskimi nazwami dni tygodnia.

jarek
9 lat temu

Panie Michale PO wystepuje w dwóch wersjach – 42 mm i ta ktora nosi Bond 45,5 mm

Zenek
9 lat temu

Panie Michale, może dałoby się kiedyś stworzyć wpis o markach wartych swoich cen? Nie na wyprzedażach i dostępnych w Polsce.

Krzysiek
9 lat temu

też jestem ciekaw takich marek, bo na wyprzedażach nie zawsze się uda coś fajnego upolować zwłaszcza jak się ma typowe wymiary np. spodnie 32/32 czy koszulę 40 w kołnierzyku

dominik
9 lat temu

Witajcie,

mam prośbę o Waszą opinię. Co prawda nie jest związane z tematem art, ale dyskusje pod najnowszym tekstem zawsze są najżywsze.
Czy pasek jak w linku
http://www.massimodutti.com/pl/pl/men/akcesoria/paski/%C5%82%C4%85czony-pasek-c891016p4526514.html?colorId=615
pasowałby do spodni:
http://www.zara.com/pl/pl/m%C4%99%C5%BCczyzna/spodnie/chinosy/spodnie-typu-chinos-z-paskiem-c510503p2004847.html

do tego błękitna koszula?

dzięki z góry za opinie
pozdrawiam

iwona
9 lat temu

a jakie macie zdanie o zegarkach Roamer?

zegarki-casio.pl
9 lat temu

Zegarki zawsze są ważnym dodatkiem do stroju. Nie każdy czasomierz pasuje do garnituru i w drugą stronę nie każdy model będzie pasował do luźnego sportowego ubrania. Co do nurków – nadal są one bardzo popularne, ale dzisiaj są to raczej eleganckie zegarki, które noszone są do garnituru. Czasami do koszul z krótkim rękawem, ale raczej zawsze do stroju co najmniej casual.

Artur
9 lat temu

Mr. Vintage, jak Pan widzi sprawę ubierania słuchawek do ubrań eleganckich? Oczywiście modowi konserwatyści od razu ten pomysł odrzucą, w ich przypadku nawet dyskretne douszne słuchawki to będzie faux pas. Jednak w przypadku osób lubiących łamać pewne konwencje będzie to wyglądało inaczej.
Czy należy całkowicie wykluczyć łączenie słuchawek i eleganckiego ubrania? Moim zdaniem niektóre klasyczne modele (np. ten http://i3.makbet.pl/mkb278/436c0660002286f44cea9edb) mogą nieźle współgrać z szykownym strojem. Jakie jest Pana zdanie?

dejko
9 lat temu
Reply to  Artur

Ale w jakim celu zakładać takie grzmoty do eleganckiego ubrania? Mi to wygląda na wysokoomowe słuchawki zamknięte, których zastosowaniem jest raczej odsłuch w warunkach domowych. Nie rozumiem tej obecnej mody z noszeniem takich ogromnych słuchawek. Przecież ich impedancja powoduje, że niewielkie, zasilane bateriami odtwarzacze MP3 czy telefony, nie są w stanie ich wysterować, w dodatku masakrycznie żrą energię z akumulatora lub baterii. „Ułatwieniem” dla ludzi lubiących sobie utrudniać, mają być dodatkowe wzmacniacze z oddzielnym zasilaniem – tylko po co?! Z drugiej strony, jeśli te słuchawki tylko udają, i tak w ogóle nie są to ciężkie wysokoomowe modele, to tym bardziej… Czytaj więcej »

PanA
9 lat temu
Reply to  Artur

Dla mnie noszenie dużych, odsłuchowych słuchawek po ulicy trąci pokazywaniem wszystkim wokoło jakim się to nie jest koneserem muzyki. Dla wszystkich poza taką osoba jest to raczej zabawne (szczególnie jak te słuchawki są noszone na szyji i nawet nie podłączane do źródła dźwięku).
Tego typu słuchawki to do domu do dobrej jakości wzmacniacza lub słuchawkowego DACa ewentualnie pociągu/autobusu/pracy gdzie wiadomo chcemy się odciąć od innych. W innym przypadku porządne słuchawki nie dadzą nam jakości dzwięku na jaki zasługują (mp3 z iphona to max co możemy im dać), a będą tylko śmieszną formą manifestacji.

Monika Stankiewicz
9 lat temu
Reply to  PanA

Albo ekstrawaganckim nakryciem głowy (uszu?).

Artur
9 lat temu

Ja po prostu lubię jak mi coś gra, gdy się przemieszczam komunikacją miejską i nie cierpię wszelkich słuchawek dousznych – są dla mnie niewygodne i wypadają; nie znalazłem jeszcze odpowiednich dla siebie. Marshalle wrzuciłem jako przykład słuchawek nausznych o ciekawym, poniekąd klasycznym wyglądzie i zadając pytanie chodziło mi o połączenie takich (lub innych, ale „eleganckich”, a nie kolorowych, „sportowych”) słuchawek z eleganckim ubraniem. Na codzień używam słuchawek AKG K420, które dzięki średniej izolacji od oteczenia pozwolają na słuchanie muzyki w tle bez narażania się na potrącenie przez samochód, którego nie usłysze. Jednak nie wyobrażam sobie połączenia moich AKG z eleganckim… Czytaj więcej »

PanA
9 lat temu
Reply to  Artur

Według mnie to się nie uda.chcesz elegancko to pchełki. W tym przypadku im mniej tym więcej. No ale pewne rzeczy można sobie wybaczyć w komunikacji miejskiej.

miszel
9 lat temu

To nie w Quantum of Solace a w Skyfall zamieniono martini na Heinekena ;)

Olgierd
9 lat temu
Reply to  miszel

I nie zamieniono, martini nadal się pojawia (i to w pasującym do niego otoczeniu — podobnie jak piwo jest też w adekwatnej scenerii wypijane: wyro, biuro ;-)

Łukasz
9 lat temu

a ja mam pytanie, a w zasadzie 2 :) czy autor wie, dlaczego pierwszy zegarek Bonda to Rolex i skąd taki zamysł u Iana Fleminga? bo informacja przedstawiona w tekście wg moich informacji jest nie do końca zgodna ze stanem faktycznym. Do tego mała nieścisłość: 10ATM to klasa wodoszczelności zegarków do 100m, a nie 11.000m Kolejna anegdota z zegarkami wiąże się z tym, że Rolex oferował zegarki twórcom Bonda, którzy w końcu zdecydowali się na zegarki Omega właśnie ze względu na współpracę z Brytyjską Marynarką i RAF. Także dlatego Bond od 1995 nosi Omegi, jeżdżąc Astonami, Fordami i BMW. Także… Czytaj więcej »

Jacob
9 lat temu

Warto też dodać, że w towarzystwie Bonda nigdy nie brak pięknych kobiet.

dominik
9 lat temu
Reply to  Jacob

czyli nastepny temat o kobietach :D

Cahir
9 lat temu

co jest złego w zastąpieniu martini piwem? musiało się to tak skończyć w końcu martini wyparło americano. Zresztą liczy się tylko kasa, niedługo zobaczymy bonda kaloszach do smokingu albo kolorowych skarpetach i sandałach.

Ciocia Renia
9 lat temu

Czy zwróciliście uwagę, że na opublikowanym zdjęciu z Bondem z filmu ?Dr. No? z 1962 r., agent 007 nosi zegarek na prawym nadgarstku? Z tego co pamiętam James Bond nie jest osobą leworęczną. Czy noszenie zegarka na lewym lub prawym nadgarstku ma znaczenie?

MarcinR.
9 lat temu

Pierwszy zegarek Bonda to Rolex, ponieważ tak zażyczył sobie sam autor, biorąc czynny udział przy produkcji Doktora No. Sam też był posiadaczem czasomierza tej marki, a postać Jamesa w kilku aspektach wzorował na sobie. Michał, mam pytanie. Wiem, że sezon na mokasyny się kończy, ale jestem zainteresowany zakupem pary Tod’sów, a Ty obiecałeś recenzje Gommino?

Jak i do czego dobierać zegarek | Mr Vintage - rzeczowo o modzie męskiej
9 lat temu

[…] SPORTOWE – są duże, mają nowoczesny design i odważniejsze kolory. Ze względu na bardziej ekstremalne warunki w jakich mogą być używane, wykonane są z materiałów o większej wytrzymałości i lekkości (najczęściej stal szlachetna, karbon, tytan, tworzywa sztuczne). Najczęściej wyposażone są w paski z gumy, kauczuku, poliuretanu. Zegarki sportowe mają często systemy wstrząsoodporne i wyższą wodoszczelność – powyżej 10 atmosfer. Posiadają wiele funkcji przydatnych podczas uprawiania sportów i turystyki (stoper, wysokościomierz, krokomierz, barometr i wiele innych). Z kategorii zegarków sportowych wywodzą się m.in. nurki, które od wielu lat z powodzeniem noszone są także jako zegarki codzienne. Więcej o tym zegarku przeczytacie… Czytaj więcej »

Jak i do czego dobierać zegarek – Prestiżowe Zegarki na każdą okazje
6 lat temu

[…] SPORTOWE ? są duże, mają nowoczesny design i odważniejsze kolory. Ze względu na bardziej ekstremalne warunki w jakich mogą być używane, wykonane są z materiałów o większej wytrzymałości i lekkości (najczęściej stal szlachetna, karbon, tytan, tworzywa sztuczne). Najczęściej wyposażone są w paski z gumy, kauczuku, poliuretanu. Zegarki sportowe mają często systemy wstrząsoodporne i wyższą wodoszczelność ? powyżej 10 atmosfer. Posiadają wiele funkcji przydatnych podczas uprawiania sportów i turystyki (stoper, wysokościomierz, krokomierz, barometr i wiele innych). Z kategorii zegarków sportowych wywodzą się m.in. nurki, które od wielu lat z powodzeniem noszone są także jako zegarki codzienne. Więcej o tym zegarku przeczytacie… Czytaj więcej »

Jarek
6 lat temu

Ciekawie napisane ale autor tekstu zapomniał dodać że ROLEX czy OMEGA ,SEIKO ,TAG ,HAMILTON
ci wszyscy to sponsorzy filmu i promują swoje produkty , a co do modelu zegarka SEIKO 7A28 (Zabójczy Widok 1985, Roger Moor) ten układ modelu produkuje połowa świat ,sukces handlowy oczywisty .

Procak
3 lat temu

Ja się bardzo napaliłem na zegarek z funkcjami księżyca, przypływami i innymi przydatnymi jak mi się wydawało funkcjami. Okazało się potem że połowa z tych funkcji nie działa dokładnie tak jak by się wydawało, potem przeczytałem jak to wygląda https://infomiasto.eu/zegarek-cyfrowy-casio-w-753-opinia-i-test/ czyli funkcja niby jest a niby jej nie ma w sposób sensowny. Na bazie casio w735 gdzie jest przerost formy nad treścią.